Boğaz Ağrısı Olanlara Öneriler

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Boğaz Ağrısı Olanlara Öneriler
Boğaz ağrısının çokça nedeni vardır ama biz burada tüm nedenlerden bahsetmek yerine günlük hayatta işimize yarayacak bilgiler vermeye çalışacağız. Boğaz ağrısının en sık görülen nedeni tonsillit, farenjit gibi çeşitli enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlardan da en sık virüsler boğaz ağrısına neden olur. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikler kullanılabilirken viral enfeksiyonlarda antibiyotikler işe yaramaz, bu tip viral enfeksiyonlarda antibiyotik cinsinden verilebilecek ilaçlar da yoktur.

Viral enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısının geçirmenin en etkili yöntemi eczaneden antiseptik içerikli bir gargara alıp günde 4-6 kez gargara yapmak ve gargara yaptıktan sonra da yarım saat süre ile bir şey yeyip içmemektir. Gargara yapmayı sevmeyenler antiseptikli spreyleri deneyebilir ya da pastil kullanabilirler. Gargaraya veya spreye ulaşamayacağımız durumda ise karbonatlı su ile gargara yapabiliriz. Sirke ile de gargara yapılabilir ama sirkenin asidik yapısı nedeniyle boğazda tahriş oluşabilir. Ayrıca sıvı alımının artırılması, sigaradan kaçınılması, kirli havalı ortamlardan uzak durulması, sıcak ve soğuk yiyecek/içeceklerden kaçınılması, odamızın nemlendirilmesi alınabilecek önlemler arasındadır.

Boğaz ağrısı ile başlayan viral bir boğaz enfeksiyonu tedavi edilemezse, özellikle bağışıklık sisteminin daha düşkün olduğu durumlarda bakteriyel bir enfeksiyon viral enfeksiyonun üstüne eklenebilir. Bu nedenle boğaz ağrısı hissettiğimiz ilk zamanlar antiseptikli gargara ile enfeksiyonu sınırlamak çok önemlidir. Boğaz ağrısına ateş, halsizlik, bir haftadan uzun süren ağrı, sarı-yeşil renkte balgam, öksürük eşlik eden durumlarda beklenmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: Tuba

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
:tşk:

Tuba

Tuba

Üye
Konu boğaz ağrısı ise ben de bir kaç tavsiye vereyim :)
Adaçayı ile gargara yapmak ( nedeni ise adaçayının antiseptik özelliği dolayısı ile )
Günde 3 kere 1 tatlı kaşığı zeytin yağı içmek ( özellikle sabah çok erken saatte ve gece yatarken )
Biraz isotu ağızda pastil gibi tutmak acı mikrobu kırıyor

Ben bu yollar ile pek çok kere i- laç - sız boğaz ağrısını geçirebiliyorum çok şükür :)

• Beğen
Tepkiler: Byhaydar
Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi

eyvallah haydar

- - - Eklendi - - -

Konu boğaz ağrısı ise ben de bir kaç tavsiye vereyim :)
Adaçayı ile gargara yapmak ( nedeni ise adaçayının antiseptik özelliği dolayısı ile )
Günde 3 kere 1 tatlı kaşığı zeytin yağı içmek ( özellikle sabah çok erken saatte ve gece yatarken )
Biraz isotu ağızda pastil gibi tutmak acı mikrobu kırıyor

Ben bu yollar ile pek çok kere i- laç - sız boğaz ağrısını geçirebiliyorum çok şükür :)

:oke: :)

gutihaz1

gutihaz1

Üye
ruslar bu gibi durumlarda votka ile gargara yapıyorlar çok etkili işe yarıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...