Bios Açılmıyor

 • 12 Ekim 2013
 • 1400 Okunma
 • 21 Cevap

 1. Bilgisayarın açma düğmesine basıyorum, İNTEL yazıyor. Direk windows başlatılıyor bölümüne geçiyor. Önceden İNTEL yazan bölümde F2:Recovery F11:choose boot Delete:BIOS gibisinden yazılar yazardı, şimdi yazmıyor.
  BIOS'un dosyalarını silmiş olabilirmiyim? Silmiş isem nasıl yükliyebilirim?
  Windows CD'sini taksam Repair yapsam olur mu?
   


  Yazan: Uhops
 2. bilgisayarında fast boot yada direk biosa giriş veyahut tam tersi bios tercih ekranları gelmeden windows açma gibi özellikleri açıp kapayan bir program varsa ki anladığım var oradan ayarları kurcalanmış olabilir.
   
 3. Flaşa pardus kurmuştum. Ondan olabilir mi?
   
 4. sanmıyorum pardusun yapacağını pardus dahil pek çok işletim sistemini kurdum bu zamana kadar bilgisayarıma böyle bir sorun yaşamadım. boot seçeneklerini değiştiren bir programın yaptığı işe benziyor bu durum. zaten uefi bios vardır bilgisayarında, en olmadı bi bios güncellemesi yapıp deneyedebilirsin sorunu çözmeyi.
   
  .caner. bunu beğendi.
 5. Resmi siteden bıosu indrdim içinde .exe veya .msi yok. Fatst boot yapacak bi programda yüklemedim hiç. Durduk yere böyle oldu :(
   
 6. bios ayarlarını kurcaladın mı hiç?
   
 7. Bios'u silmiş(aslında bozmuş) olsanız bilgisayar hiç açılmaz arkadaşlar. :D Biosunuzdan silent boot açıktır, onun için sadece intel görüyorsunuzdur. Siz bilgisayarın açma düğmesine bastıktan sonra klavyeden f9,f10, f2 ya da del tuşuna basın sürekli olarak. Birisinde bios gelmezse,bilgisyarı resetleyip tekrar açılırken diğerini deneyin.
  Ya da en basiti anakrtın kitspçığını indirin, orda yazar hangi tuş ile biosa girebileceğiniz.
   
 8. Yok. Hiç bir şey yapmadım. Sadece pardus yüklemiştim flaşa.
  ---
  Hangi tuşla gireceğimi biiyorum. F11 ve deleteydi. Şimdi işlemiyor.
   
 9. Öyleyse Ya f11dir ya del dir, ikisi birden olmaz(ben hiç görmedim). Kitapçığından bakın
   
 10. delete:bıosu açıyordu f11 ise:hızlı boot seçimi yapıyordu.
  En iyisi bi katapçığa bakayım.
   
 11. arkadaşım bios silinmiş olsa bile güce bastığın zaman bilgisayar hiç açılmaz bırak windows başlatılıyor yazmasını :) . POST resmi değişmiştir sadece
   
 12. .POST?
  ---
  Kitapçık yok. :)
   
 13. Biosun dilinmes mumkun degil arkadasim ayarlari bozulmuştur. Windows aciliyor ise anakart firmasinin sitesine girin anakart modelinize uygun driver indirme bolumunde bios upgrade dosyalari vardir onu indirin ve biosu upgrade edin.exe dosyasi seklindedir.flashlamasi basittir. Bunu yaparken arka planda calisan uygulamalari ve varsa antivirus uygulamaları ni kapatin. Yeni yuklenen bios default halindedir.
   
 14. .exe uzantılı bıos bulamıyorum.
   
 15. POST demek güc düğmesine bastığın zaman ekrana gelen resimdir. Örneğin ; CASPER press esc to boot menu, del to go setup benzeri.
  Bahsettiğim POST resmi değiştirilebiliyor bazı yöntemlerle
   
 16. O .post kapalı şuan. MSİ yazıyordu. Kapattım onu yazmıyor. Şuan bios düzeldi ama windows açılmıyor.
   
 17. hah işte o msi yazısını kapattığın için yazmıyordu del to enter setup yazısı. bios ayarlarından sanırım fu ll screen logo yu kaldırmışsın sen. ama windowsun açılmıyor olması biosla nasıl alakalı olabilir, uefi biosu kapatmış olman yanlışlıkla win8 açılmasını engelleyebilir veya ahci seçeneklerini değiştirdin yanlışlıkla ondan dolayı açılmıyor şu anda. bios ve windows birbiriyle dolaylı etkileşim içindedirler direkt etkileşimde bulunmazlar.
   
 18. Şuan ful screen logo kapalı mod AHCI biosuda windowsuda açtım(önceden de böyleydi) ama bida kapatınca tekrar açacam mı bilmiyorum.
   
 19. Bios agirebiliyorsan default et sifirla tum ayarlari
   
 20. Zaten default. Bi oynama yok. Ama bidaha kapatınca normal açılcakmı bilmiyorum :(
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
22/02/2019 - 15:30