Bilgisayar toplayacağım yardım

Sponsorlu Bağlantılar

TuqRaa58

TuqRaa58

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayar toplayacağım yardım
Merhaba arkadaşlar. Sizin yorumlarınızı alıcam.
Ben kafamda 1-2 plan yaptım ama net bi fikrim yok parçalar hakkında. Kasa için 3000 tl (az geçebilir) bütçem var.
Alacağımın tek garantisi olan parça işlemci. Amd fx 9590 :D
Ama diğer parçalar nasıl olucak bilmiyorum.16g ram istiyorum 4gb 512 bit ekran istiyorum.
Anakart konusunda çok bilgisizim Amd uyumlu intel uyumlu pek bilmiyorum.
Güç kaynağı konusunda 600w düşündüm yeter mi sizce?
DVD okuyucuda benim eski külüstür var içine 5-6 yıl önce almıştım onu takabilirim diye düşündüm
Hafıza olarak 30 gb kadar sistem. Ben sadece oyun kurumcam 50 gb yeter. Biraz boşluk olsun diye 250gb ssd düşündüm.
Soğutucu falan bilmiyorum onlarda yardım edin.
Kasayı da gidip beğenip alıcam ama öneriniz varsa söyleyebilirsiniz.
Monitör arkadaşta hdmı girişli kullanmadığı var alırım.
Unuttuğum bişey varsa yazın
Oyun oynayacağım 2020 ye kadar tüm pes fifa NBA oyunlarını açsın yeter.
Yorumlarınızı bekliyorum...

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
600 watt eğer nvidia ekran kartı ile yeterli olabilir eğer zaten 220watt işlemci tüketiyor

bence 9590 alınacaksa h100i gibi bi soğutucunun altı pek kesmez gibimegeliyor 125 watt tdp değerine sahip 8350 bile sıvı soğutma ile 75 dereceye kadar ısınıyor yani tavsiyem bu işlemciyi alacaksanız

yanında olması gereken anakart ASUS Crosshair V formula Z olucaktır her AM3+ anakart bu işlemci tam performans çalıştıramıyor
amacınız oyun oynamaksa çoklu çekirdeğe o kadarda ihtiyacınız yok çoğu oyun 8 çekirdeği hala kullanamıyorken...

yani bu işlemci dertleri yanında getiriyor

bence max 8370 veya 8350 alınıp orta seviyenin biraz üstü bi soğuma ile overclocklu kullanım öneririm ekran kartı olarak 970 veya r9 290x gibi kartları öneririm eğer r9 290x gibi çok güç tüketen bi ekran kartı kullanacaksanız 700 daha ideal olacaktır

3000 tlye o işlemcili sistem imkansız gibi
eğer donanım dünyasına hakimseniz z97 ile h87 arasındaki farkı bilirsiniz
amdde bu durum 990fx ve 970A olarak ayrılmış 990fx anakartlar z87 gibi çoklu ekran kartı ve en üst düzey işlemcileri dahil overclockla bile stabil çalıştırabiliyorken 970a okadar iyi değil

yazdığınız sisem 5000 tl tutar :(

TuqRaa58

TuqRaa58

Üye
    Konu Sahibi
İşlemciyi 6700k yapıp bütçeyi sadece kasa 3500 yaptık ekran konusunda benim kriterlerim dışında beğendiğin var mı başka ?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
İşlemciyi 6700k yapıp bütçeyi sadece kasa 3500 yaptık
siz heralde işlemciyi kasa takınca çalışıyor sanıyorsunuz o işlemci için en kötü 1000 liralık anakart almalısınız bu sistem için daha bile fazla harcarsınız 16 gb ddr4 ram 1000 tl :ehe
siz o pcyi o fiyata max 4690 falan konulabilir daha sonrası için daha fazla bütçe lazım

TuqRaa58

TuqRaa58

Üye
    Konu Sahibi
sen bildiğin şekilde topla bir tane ? fiyat/performns

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
intel sistem
i5 4690
asus h97M-E
corsair vengean 1600mhz
msi gtx 970 gaming 4g
zalman glx600 80+ 600watt psu
wd blue 1tb hdd

3001 tl
eğer ekran kartını 960 yaparsanız 120 gb lik ssd de ekleyebilirsiniz

TuqRaa58

TuqRaa58

Üye
    Konu Sahibi
tamam saol

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
amd de ise önceki yazdığım sistemin

işlemcisi 8350 veya 8320
m5a99fx evo veya pro veya ben hız aşırma yapmayacağım m5a97 evo veya mualdilleri msi ve gigabyte ın benzer isimlerde benzer serileri var ben asus veya msi öneriyorum ama gigabyte da çok iyi bi markadır)
ramler kesinlikle 1866mhz olmalı amd nin önerdiği ram frekansı (1600 e göre %25 performasn farkı yaratır amd sistemde)
güç kaynağı aynı
hdd aynı
bu arada sisteme güç kaynaksız bi en az 3 fanlı bi gözünüze ve boyutuna göre bi kasa seçin
veya içinde en az 80+ 550watt bi güç kaynağı olan bi kasada olur

TuqRaa58

TuqRaa58

Üye
    Konu Sahibi
Oyunlarda nasıl ilk dediğin?= hdd 500 fazla bile 500 olsa yeterli. Ram dediğin 4x2 8gb mi önerdin ?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
8 gb fazla bile 16k render alırken bile max 8gb kullanıyor
Bende 16gb var size extrem bi kullanım olmadıkça 8 bile fazla

Oyunlarda 6gb nin üstü yeterli

• Beğen
Tepkiler: TuqRaa58

Üst Alt