Basa duyarlı şerit led kendim yaptım

Sponsorlu Bağlantılar

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Basa duyarlı şerit led kendim yaptım
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Yorumlarınızı merak ediyorum

• Beğen
Tepkiler: Bahadir_fb

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
ses sistemindeki manyetik ekranı kasayı bozar fazla yaklaştırma

HakanLJ

HakanLJ

Üye

Yorumlarınızı merak ediyorum

Anfi devresindeki woofer yada hoparlor cikisindan paralel alinan 2 kablo ile yapilabilir ama led baglandiginda ses kalite & frekans & netlik vs vs vs dusmesi yasanir bilgin olsun. Ayrica anfi devresini besleyen bobinlerde ısı yukselmesine bir zaman sonra yanmasina neden olur. Gorsel olarak cok iyi bir sey ama mantiken yanlis illa yapicam diyorsan 1 power supply ve oto anfisiyle daha saglikli sekilde yapabilirsin hem ses kalitesi artar hemde ledler daha guclu bir sekilde yanar.

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
Anfi devresindeki woofer yada hoparlor cikisindan paralel alinan 2 kablo ile yapilabilir ama led baglandiginda ses kalite & frekans & netlik vs vs vs dusmesi yasanir bilgin olsun. Ayrica anfi devresini besleyen bobinlerde ısı yukselmesine bir zaman sonra yanmasina neden olur. Gorsel olarak cok iyi bir sey ama mantiken yanlis illa yapicam diyorsan 1 power supply ve oto anfisiyle daha saglikli sekilde yapabilirsin hem ses kalitesi artar hemde ledler daha guclu bir sekilde yanar.
anfi devresini beseleyen bobin derken trafoyumu kastediyorsunuz

HakanLJ

HakanLJ

Üye
anfi devresini beseleyen bobin derken trafoyumu kastediyorsunuz
Hocam amplifikatör devrelerinde bobin bulunur kasteddiğim şey senin bahsettiğin şey değil üzerinde IN+ ve IN- girişleri bunların yanında +Vs +24V girişi -Vs -24V girişi bunların ucunda LM1875 (UI) yani Vout çıkışı bulunur genelde açık şemalarda L1 olarak gösterilirler trafo sadece 220V AC enerjiyi 12V yada 24V DC enerjiye çevirirler tabi trafonun çevirdiği DC ye göre bobindeki bahsettiğim voltajlarda değişir ben 24V DC ye göre örnek verdim. Açık şemada L1 gösterilir dedim kapalı şemada yanında yazan değer en az 10 uH max.'da 25uH falan olur bunuda sistemin kutusundaki bağlantı vb. şemasında görebilirsin.

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
açık şemada görmek istiyorum da açık şema görünmüyor :)

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
12 wolt adaptorle besledim ve tip31 ile yaptım basa bağladım çünki pc çıkışında ledler yanmıyordu basa bağlıyınca çok güzel oldu ses sisteminden elektirik çekmiyor dikkatinizi alıyım :D

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi

internetteki cogu kişi pc girişine bağlıyor ve ledlerin az yandığını söylüyor ve ben bunun çözümünü basa baglayarak çözdüm

bu videonun aynısını yaptım ama pc giriş kablosu yerine o kabloyu bas ın kablosuna bağladım bas ın içinden

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
pc girişine bagladıgında ledlerin az yanması tıp31 base ucuna giden enrjinin düşük olmasından kaynaklanıyor
bas ın kablosunda daha yüksek enrji olduğundan tıp31 daha yüksek iletime geçiyor ses sistemi ile
baglantısı oldugundan elektrik çekiyordur ledlerin yanması için tıp31 base ucuna yüksek enrji vermektense
araya bir kaç transistör sürerek 2v gibi küçük bir sinyal ile şerit ledlerin yanması sağlana bilir
hadda ses sistemi ile elektriksel baglantı yapılmadan basın şiddetini dışarıdan algılan mikrofan
ile yapıla bilir

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
pc girişine bagladıgında ledlerin az yanması tıp31 base ucuna giden enrjinin düşük olmasından kaynaklanıyor
bas ın kablosunda daha yüksek enrji olduğundan tıp31 daha yüksek iletime geçiyor ses sistemi ile
baglantısı oldugundan elektrik çekiyordur ledlerin yanması için tıp31 base ucuna yüksek enrji vermektense
araya bir kaç transistör sürerek 2v gibi küçük bir sinyal ile şerit ledlerin yanması sağlana bilir
hadda ses sistemi ile elektriksel baglantı yapılmadan basın şiddetini dışarıdan algılan mikrofan
ile yapıla bilir
Mikrofon olmadı ya

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
ile yapıla bilir
Led lere yüksek bas versin diye basın içine bağladım basa bir zararı yok

Karavelaa

Üye
Led lere yüksek bas versin diye basın içine bağladım basa bir zararı yok
Kardeşim bende böyle küçük birşey yapmak istiyorum.Malzemeler felan yardımcı olurmusun.Ayrıca aklımda portatif cep amfisi yapcam bunun hakkında bilgin varmı?

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Kardeşim bende böyle küçük birşey yapmak istiyorum.Malzemeler felan yardımcı olurmusun.Ayrıca aklımda portatif cep amfisi yapcam bunun hakkında bilgin varmı?
Buda tıp 31 transistör le yapılmış led ler farklı sadece ledlerıde seri bağlamıştır aynı mantık

Karavelaa

Üye
Buda tıp 31 transistör le yapılmış led ler farklı sadece ledlerıde seri bağlamıştır aynı mantık
Ses sistemim yok eger cep amfisi yaparsam ona bağlayıp her yerden calabilirmiyim?

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Mikrofon lu yapman lazım

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi

Üst Alt