Askerlik yapamaz raporu nasıl alınır, kriterleri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Askerlik yapamaz raporu nasıl alınır, kriterleri nelerdir?
Askerlik yapamaz raporu almak için neler yapılması gerekir ve askerlik yapamaz raporu kriterleri nelerdir oldukça çok merak ediliyor. Askerlik yapamaz raporu kriterleriyle ilgili detaylarda makalemizde yer alıyor.

Kimilerine göre çok zor bir eylem, kimilerine göre yapılması keyif veren bir vatani görev olan askerlik, yaşı gelmiş her Türk gencinin yapmakla mükellef olduğu bir görevdir. Zorunlu bir vatani görev olmasının yanı sıra, bazı özellikleri taşımak askerlik için zorunludur. Bu özellikleri taşımayan bireyler, askerlik yapamaz. Bu kriterlerden bazıları ise aşağıdaki listedeki gibidir.

Boy kilo: Askerlik yapacak birey için boy ve kilo dengeli olması zorunludur. Burada normalden çok zayıf ya da çok şişman bireyler askerliğe alınamaz. Boyun da aşırı olmaması şartı mevcuttur. Aşırı uzun olunması ya da çok kısa olunması askerliğin önündeki engeldir.

Hastalıklar: Özellikle bulaşıcı ve ölümcül hastalık taşıyan bireyler askere alınmaz. (AIDS vb.) Ayrıca, kanser gibi, akciğer, böbrek, kalp gibi organlarda yetmezlik yaşanması gibi ciddi sağlık problemi yaşayan bireyler de askere alınmamaktadır.

Eş cinsellik: Birey eşcinselse askere alınmamaktadır. Ancak burada, eşcinselliğin sağlık taraması ile kanıtlanmalıdır. Bununla birlikte, cinsiyetini değiştirmek isteyen ve bunun için çeşitli hormon tedavileri gören bireyler de askerliğe alınmaz.

Akıl sağlığı: Bir bireyin askerlik görevini yerine getirmesi için akıl sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Birtakım psikolojik rahatsızlığı olan bireyler de askere alınmaz.

Körlük: Körlük durumu askerlik için engeldir. Ayrıca, kör seviyesinde çok az görüş alanına sahip bireyler de askerlik yapamamaktadır.

Bir bireyin askerlik yapamaz kriteri, ağırlıklı olarak sağlık durumu ile alakalıdır. Sağlığında bir problem olmayan Türk erkekleri, büyük oranda askerlik yapabilir. Kendi sağlığını ve toplum sağlığını tehdit eden faktörler askerlik yapamaz kriterine girilmesine sebeptir. Yukarıda yer alan sağlık problemi dışında, kendi başına hareket edememe, ağır fiziksel aktiviteleri kaldıramama gibi problemler de bu duruma engel teşkil edebilmektedir. Askerlik öncesi bir sağlık taraması geçirilir ve bu sağlık taraması sonucu askerlik yapıp yapmayacağına karar verilir. Eğer şüphelendiğiniz ekstra bir sağlık probleminiz varsa, gerekli testleri yaptırarak, herhangi bir problem olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Askerliğin farklı kademeleri için, farklı sağlamlık durumları gerekmektedir. Örn: pilotluk için çok derinlemesine bir sağlık testi yapılır. Genel haliyle bir test ise standart sağlık durumunu kontrol eder. (Yukarıdaki maddeler gibi.)

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Tşkler

Kingmortall

Kingmortall

Üye
Ben askere giderken 55 kiloydum yine aldilar beni ya boyum da 1.76 civari falandi

SM-G935F ile uygulamasından gönderildi.

Adilx05

Adilx05

Üye
Ben askere giderken 55 kiloydum yine aldilar beni ya boyum da 1.76 civari falandi

SM-G935F ile uygulamasından gönderildi.
Demekki sonradan koyuldu o sınır, amcamda ben 40 kiloydum askere giderken demişti.

• Beğen
Tepkiler: Kingmortall
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Mecbur Kalinmadikca böyle bir şeye basvuracagimi sanmıyorum. Vatani görevimi hangi Şartlarda olursam olayım Yaparım bu vatan kolay kazanilmadi:turkiye:

Son düzenleme:
coolasker54

coolasker54

Üye
  • Beğen
Tepkiler: CaptainPrice.