Windows 10 Arka Plan Uygulamalarını ve Başlangıç Programlarını Kapatma

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Arka Plan Uygulamalarını ve Başlangıç Programlarını Kapatma
Bilindik temel düzeyde birkaç faydalı yöntemden kısaca sizlere bahsetmek istiyorum.
Bilgisayarın açılış hızını, CPU ve RAM kullanımını belli oranda iyileştirebilirsiniz...

İlk olarak windows 8 ve sonrasında gelen arka plan uygulamalarını kapama ile işe koyulalım...

Ayarlar > Gizlilik > Arka plan uygulamaları... Hepsini kapatın gitsin.

Ayrıca kullanmadığınız zamanlarda bluetooth kapalı olsun, enerji tasarrufuda sağlar...

Sonraki adımda, çalıştıra msconfig yazalım ve enter...

Yüklediğiniz yazılımların bazıları hizmet sınıfında çalışır Tüm Microsoft hizmetlerini gizle kutucuğunu işaretleyin.

İşinize yaramayan 3.parti yazılımların işaretini kaldırın. Antivirüs dışında işe yaramayanların işaretini kaldırın gitsin...

Ek olarak birkaç tane servis var onlarıda devre dışı bırakabilirsiniz. Çalıştıra services.msc yazın ve enter...
> Windows Yazı Tipi Önbelleği Hizmeti
> Yazdırma Biriktiricisi
> Coğrafi Konum Hizmeti
> Windows Search (eğer başlat menüsünden sık arama yapıyorsanız kapatmayın)
> Intel(R) Rapid Storage Technology (intel anakartlar içindir)
> NVIDIA Display Driver Service (Sizin ekran kartınız farklı ise kendi ekran kartınıza göre uygulayın not: ekran kartı ara yüzünü kapatır...)

Ayrıca buna benzer ayarları CCleaner ile de yapabilirsiniz...
Araçlar > Başlangıçta > Windows ve Zamanlanmış Görevleri etkin - pasif yapabilirsiniz.

Sağtık menü deki gereksiz program anahtarlarını kapatıp, daha sade ve hızlı hale getirebilirsiniz...

Şimdi bütün bu ayarların geçerli olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekli...

Konu ile ilgili sorularınız olursa çekinmeden sorun, uygun şekilde belirtirseniz memnun olurum :)

İlgili konular:

CCleaner Kullanımı ve Gelişmiş Disk Temizleme (Risk içerir)
HDD, SSHD, SSD, EMMC Bakım ve Performans Optimizasyonu

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Bab-ı Umut, Symbianist, TheNightMare. ve 2 diğerleri

ÇaRşI 2387

ÇaRşI 2387

Üye
:tşk:

• Beğen
Tepkiler: PALA.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Msconfigten 3.parti uygulamaları kapatıyordum da hizmetleri kapatmiyordum . Kapatırsak işlevsel sıkıntı çıkmaz mı ? Tutup modem bilmem ne hizmeti vardı onu kapatırsak ne olacak ?

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Msconfigten 3.parti uygulamaları kapatıyordum da hizmetleri kapatmiyordum . Kapatırsak işlevsel sıkıntı çıkmaz mı ? Tutup modem bilmem ne hizmeti vardı onu kapatırsak ne olacak ?
Bu işlemleri yapmadan önce hizmetin varsayılan ayarlarını bir kenara not edin, sorun çıkarsa eski haline getirirsiniz.
Yukarıda bahsettiğim 6 tane hizmet, biraz fazla kaynak tükettiği için kapatılması azda olsa fayda sağlayabilir...
Services.msc üzerinden bilmediğiniz ayarlarıda devre dışı bırakmanızı önermem, bazı kişiler unutup, ileride problem yaşıyor.

• Beğen
Tepkiler: ÇaRşI 2387 ve MAERKEK

Üst Alt