Haber Apple'dan Qualcomm'a 1 milyar dolarlık dava

Kingmortall

Kingmortall

Üye
    Konu Sahibi
Teknoloji dünyasında özellikle de mobil pazarda mücadele oldukça sıkı bir şekilde devam ederken, firmalar birbirlerini dava etmeyi de ihmal etmiyorlar. Özellikler Apple ve Samsung gibi firmalar arasında yaşanan mahkemeler büyük heyecanla takip edilirken, bunların başında patent ihlalleri geliyor.Firmalar geliştirdikleri teknolojileri patentler üzerinden sağlama alırken, bu teknolojilerin diğer firmalar tarafından izinsiz kullanılmaları da büyük sorunlara neden olmakta.

Yeni bir gelişme de Apple ile Qualcomm arasında yaşandı. Qualcomm bilindiği üzere dünya genelinde akıllı telefon üreticilerinin cihazlarında yer alan yonga setlerini üretiyor ve oldukça geniş bir pazar payına sahip. Diğer taraftan Apple ise cihazlarında kendi geliştirdiği yonga setlerini kullanan bir firma. Bu yonga setlerini son dönemde Samsung, TSMC gibi firmalar üretmişti.

Bir kaç gün önce FTC adındaki bir firma Qualcomm'un haksız patent lisanslama uygulamaları nedeni bir dava açmıştı. Şimdi de benzer şekilde bir dava da Apple'dan Qualcomm'a geldi. Apple, Qualcomm'un temel hücresel standartların gelişimine katkılarından dolayı aşırı telif ücreti talebi doğrultusunda 1 milyar dolar tazminat ücreti ile mahkemeye gitme kararı almış.

Henüz Qualcomm cephesinden ise Apple'ın bu girişimi ile ilgili olarak bir açıklama gelmiş değil.
 
  • Beğen
Tepkiler: MaxipmaN
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Onlar İçin Para Mı
 
  • Beğen
Tepkiler: MaxipmaN

MaxipmaN

Üye
bunlar tatlı rekabet, ama apple samsung'un telefon bölümünden çıkmasını ister :stres:
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt