Apkenv v42.3.15 ile Android Oyunlarını Kurma

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
Apkenv v42.3.15 ile Android Oyunlarını Kurma
İlk sürümünü daha önce tanıttığım Apkenv'in kurulum pakedi halindeki yeni sürümüdür. Amazing Alex ve Cut The Rope desteklenen oyun listesine eklenmiştir.

İlk olarak eklentide verdiğim apkenv_42.3.15_armel.zip dosyasını indirip içindeki dosyayı telefonumuza atıp kuruyoruz. Kurduktan sonra hemen apkenv'in ikonunu aramayın çünkü bu sadece android oyunlarının kütüphanelerini kuruyor.
Daha sonra terminali açıp root oluyoruz (devel-su rootme) ve şu üçünün yüklü olduğundan emin oluyoruz:
Kod:
[COLOR=#333333]apt-get install libsdl1.2 [/COLOR]
[COLOR=#333333]apt-get install [/COLOR][COLOR=#333333]libsdl-mixer1.2 
 [/COLOR][COLOR=#333333][COLOR=#333333]apt-get install [/COLOR][/COLOR][COLOR=#333333][COLOR=#333333]libgles1-sgx-img[/COLOR][/COLOR]

Terminalden Oyunu Çalıştırmak:
Bunun için apk dosyalarını MyDocs içinde belirlediğimiz bir klasöre (direk MyDocs da olabilir) atıyoruz ve terminale girip şu komutu giriyoruz:
Kod:
apkenv /home/user/MyDocs/belirlenen klasör adı/oyunadı.apk
üstteki işlem root olmayı gerektirmez ama hata verirse siz root olup yapmayı deneyin.

Kısayol Ekleyerek Oyunu çalıştırmak:
Birinci Yöntem: Terminali açıp tek komut ile oyunu yüklüyoruz.
Kod:
apkenv --install indirdiğiniz oyunun adı.apk
Not: Hayır, sonda sadece bir tane .apk olacak.

İkinci Yöntem:
Şimdi bu ilk yöntem çalışmazsa başvuracağımız garanti yöntem. Bazı arkadaşlar sanırım komutu girerken hata yapıyor. Şimdi adımları dikkatle takip edin.

1. Öncelikle oyunları indiriyoruz.
ulaşabilirsiniz (Angry Birds Space HD çalışmazsa normal sürümünü indirin)

2. MyDocs'un içine Oyun diye bir klasör oluşturuyoruz ve tüm oyunları onun içine atıyoruz

2. Dizinimiz şöyle olacak: /home/user/MyDocs/Oyun

3. Mesela indirdiğiniz oyunlardan Angry Birds Space'i uygulama ekranına kurmak istiyorsunuz. Terminali açıp kodu şöyle giriyoruz:
Kod:
apkenv --install /home/user/MyDocs/Oyun/AngryBirdsSpaceHD1.0.1.apk
(oyun adlarında boşluk olmayacak)

4. Diğer oyunları da aynı şekilde yapıyoruz ve menüye dönüp oyunumuzu çalıştırıyoruz. Bu komutları yazarken lütfen tekrar tekrar kontrol edin. Boşluklara, harflerin doğruluğuna dikkat edin.

Eski sürüm apkenv ile Angry birds ve Fruit Ninja'yı kısayolla oynamak isterseniz
apkenv-qml konuma bakabilirsiniz. Eski apkenv'i kurmamış olanlar için çok basit ve hızlı bir kurulum anlatımı da mevcuttur.

Alınabilecek Hatalar:
Buraya sık sık karşılaşılan hataları ekleyeceğim.

Usage: apkenv [--install] <file.apk> bu çıkıyorsa ya yükleme kodunu yanlış giriyorsunuz ya da oyun isimleri sıkıntı çıkarıyor demektir. oyun isimlerindeki boşlukları siliniz!

not found kurulum işleminden sonra terminal böyle bir şey diyorsa komutu girerken dosya dizinini yanlış vermişsiniz demektir.

~sh: apkenv: not found bunu diyorsa apkenv dosyasını kurmamışsınız demektir. eklentiden hemen indiriniz.

not a native apk bu hatayı alıyorsanız uyumsuz bir oyun veya sürüm çalıştırmaya çalışıyorsunuz demektir.

Yeni oyunlardan görüntüler:

Eski oyunlara da destek sağlamaktadır. Çalışan oyun sürümlerini de vereyim:
Fruit Ninja: 1.5.2 tam çalışmakta, 1.5.4 ve 1.5.4 HD sürümünde arcade modu çalışmakta ancak oyunda bir yavaşlık var (kasma değil).
Angry Birds: 2.30 sürümüne kadar hepsi çalışmakta.
Angry Birds Rio: 1.4.4 sürümü sorunsuz olarak çalışmaktadır.
Angry Birds Space: 1.0.1 ve 1.0.1 HD sürümleri sorunsuz çalışmaktadır.
Cut The Rope: 1.0.0'dan 1.3.1'e kadar olan tüm sürümler çalışmaktadır.
Amazing Alex: 1.0.0 ve 1.0.0 HD sürümleri çalışmakta.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: RetaXter, Cihanî Sultan, meg1ddo ve 1 kişi daha

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Teşekkürler Serdar eline saglık :)

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim abi. yavaş yavaş işleri pratikleştirmeye başlıyorlar.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
[ENGİN];5757080' Alıntı:

Sagolsunlar MeeGo'yu desteksiz bırakmıyorlar elop gibi :vur:

oyunları da ekledim abi istersen bi dene sen de.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
güncel tutulacak bir konu olduğundan üst konu yapılmıştır,ellerine sağlık Serdar,apkenv ile ilgili tüm konular bu başlıkta değerlendirilebilir.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim Necati bunu dene tavsiye ederim çok basit.

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Teşekkürler Serdar. :)

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim.

MertcaN9

MertcaN9

Üye
menüye ikonlar da geliyor mu ?

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
geliyor. anlatımda nasıl yapacağınızı yazdım.

MertcaN9

MertcaN9

Üye
ya şimdi o oyunları indirdim dosya kutusuna ab spaceyi attım adını da space.apk yaptım hatta dediğin komutları giriyorum sh not found filan diye uyarı geliyor :(

dawid

dawid

Üye
ustadim oncelikle tesekkurler terminalden oyunu acmak istedigimde su cikiyor apkenv[--install] <file.apk> bilemedim kaldim apkenv yi deb olarak direk kurdum uygulama yoneticide gorunuyor yardim saygilar

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
ya şimdi o oyunları indirdim dosya kutusuna ab spaceyi attım adını da space.apk yaptım hatta dediğin komutları giriyorum sh not found filan diye uyarı geliyor :(

oyunu attığın dizine dikkat et. MyDocs'a attığını varsayarak:

apkenv --install /home/user/MyDocs/space.apk

- - - Eklendi - - -

ustadim oncelikle tesekkurler terminalden oyunu acmak istedigimde su cikiyor apkenv[--install] <file.apk> bilemedim kaldim apkenv yi deb olarak direk kurdum uygulama yoneticide gorunuyor yardim saygilar

yanlış yazıyorsun da ondan öyle çıkıyor. oyunun tam adı ve bulunduğu dizini yazman gerekli.

atıyorum MyDocs'a oyun.apk diye bir dosya attın bunu şu şekilde gireceksin:

apkenv --install /home/user/MyDocs/oyun.apk

dawid

dawid

Üye
ustadim ben MyDocs a Oyun diye klasor actim Angry Birds Space HD 1.0.1.apk klasorun icinde tam olarak nasil yazicam saygilar tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: MertcaN9
pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
apkenv --install /home/user/MyDocs/Oyun/Angry Birds Space HD 1.0.1.apk

meg1ddo

meg1ddo

Üye
apkenv --install /home/user/MyDocs/Oyun/Angry Birds Space HD 1.0.1.apk
peki oyunun normal adında .apk var, termial girişinde ekstradan .apk eklememiz gerekiyomu, örneğin oyun adı orijinali: Angry Birds Space HD 1.0.1.apk ise bu şekilde mi girecez: Angry Birds Space HD 1.0.1.apk.apk yoksa .apk tek seferde yazsak yeterli mi? anlatabilmişimdir umarım.

pRime.

pRime.

Üye
    Konu Sahibi
hayır sadece Angry Birds Space HD 1.0.1.apk olacak

meg1ddo

meg1ddo

Üye
bende de not found ve Not a Native Apk diye hatalar çıkıyo, oyun kurulum dosyasında mı sorun var acaba? iki oyun indirdim farklı yerlerden ikisi de sorunlu olamaz herhalde.

Üst Alt