AMD Kasa Topladım, Bunun Yerine Aynı Fiyat Aralığında Intel Ne Yapabiliriz?

Sponsorlu Bağlantılar

Aybars1979

Aybars1979

Üye
@Aybars1979 Ne Olursa Olsun SSDsiz Sistem Toplanmaz.Ya SSD Kullanmıyorsun O Yüzden Böyle Konuşuyorsun Yada Başka Bişey.Hiç Olmadı Git 60 GB SSDNOW Serisi SDD Al HDD İle Arasında Fark Var.Açılıp Kapanma Gerekse Uygulamaların Açılmasından Bahsetmiyorum Bile.SSDli Pcde PCyi Açarken Windowsun Dolduğunu Bile Göstermiyor Size Sistem Direk Açılıyor
ssd kullanmıyorum ama kullanacağım şuan için çok pahalı alacağım ssd pc nin boot u için olmaktan öteye gitmez oda çok anlamlı olmuyor. o nedenle bekleyip fiyatlarda nasıl olsa geri gelecek acelem yok tek ssd 1tb en az alıp keyfimi süreceğim.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Çizim bana aittir, SolidWorks yüklü bi pcniz varsa Projeyi *.Sldasm veya *.sldprt olarak atabilirim
dediğim ayarlada render alıp sonucu yazabilir.
nasıl moddellendiğibe bakabilirsiniz.

7680x4320pixel (4K dan 3 kat daha net yani 4 tane 4k fotonun birleşimi kadar büyük buda 16K eder :ehe)

işlemci yaklaşık 3 dk sürdü hızlı resim ise 5 dkdir yükleyemedi fotoyu;

Aybars1979

Aybars1979

Üye
SSD bence şart değil ama güncel bi sistemde artık olmazsa olmazlar arasında
en azında 120gb bi tane bulunması i/o performanısını katlar yani pcyi uçurmasa bile rahatlatır

ssd li bi pc den hddli bi pc ye geçtiğimde
afallıyorum

pc açılıyor ama bi tarayıcıya girmeye kalktığımda 30 sn açılmıyor
ama ssd pc zaten 30sn de açılıyor
açılıncada direkt isteğiniz programı açıyorsunuz 0 bekleme
yani kullanım kolaylığı açısından değeri büyük ama oyunlarda veya programlarda performansı artırmıyor
ssd li pclerde uygulamalar şıp diye açılır ama ne oyun nede uygulama performansını gözle görülür ölçüde artırmaz sırf bir uygulama 3-5 saniye daha açılsın diye 240gc günümüzde doğru düzgün bir film bile almayacak bir alete 250tl para ödemek bana pek mantıklı gelmiyor. şunun şurasında hala gelişen bir teknoloji (m.2 ler malum) ve fiyatlarıda hızla geriye gidecek ürünler o nedenle toplama pcde bana göre öncelikli eğil. 250tl yi değiştiremeyeceğim bölümlere kaydırmak daha mantıklı olur ilk etap için.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
ssd kullanmıyorum ama kullanacağım şuan için çok pahalı alacağım ssd pc nin boot u için olmaktan öteye gitmez oda çok anlamlı olmuyor. o nedenle bekleyip fiyatlarda nasıl olsa geri gelecek acelem yok tek ssd 1tb en az alıp keyfimi süreceğim.
SSDlerin Yazma Ömrü Sıkıntılıdır Çok Veri Yazamazsın.O Senin Sadece Boot Dediğin Şey İ Hafife Alıyorsun Bir SSDalsan Farkı Anlarsın Ama Sen Bilirsin

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Hocam benim amacım özellikle photoshop renderlerinde kasmaması. Şuan kullandığım i5 3337u notebook işlemcisi çok uğraştırdı beni. Aynı anda 4-5 program birden kullanınca, Adobe CC serisi resmen çökertiyor bilgisayarı. İşlemcide o yüzden i3'ün yetebileceğini sanmıyorum muhtemelen yine aynı problemi yaşayacağım. Diğer yazdıklarınızı dikkate alacağım teşekkür ederim :)
laptop ile desktop pc nin işlemcilerini kıyaslamayın aralarında dağlar kadar fark çıkar sizin i5 işlemcinin benim önerdiğim 6. nesil i3 işlemciden userbenchmark verilerine göre oldukça geride kalıyor. birde işlemci alırken sonunda harf olanlarda K hariç uzak durun bence K ya bile gerek yok. sizin i5 laptop işlemcisi çok verimli bir işlemci değil. ayrıca 6. nesil en üst model i3 ile 6. nesil en çok tutulan i5 işlemci arasında takriben 150-200tl fark var rahatlıkla karşılanabilir.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
240 gb ssd ye film niye atıyorsunuz ki film saniyede max 30 mb okuma ister en yavaş hddler bile yeterli okumayı sağlar
windowsu ve işinizle ilgili programları kuracak kadar yer mevcut
ben solidworks ,premier ve Csgo kurulu
60 gb boş alan var ;)

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
240 gb ssd ye film niye atıyorsunuz ki film saniyede max 30 mb okuma ister en yavaş hddler bile yeterli okumayı sağlar
60 gb boş alan var ;)
Valla Kim Ne Derse Desin Ben Sata 2.0da Dağlar Kadar Fark Olduğunu Gözümle Gördüm Gerisi Hikaye Benim İçin.SSD Bozulsun Kullanmam PCyi Kırar Parçalarım Çok Yavaş GElir Gözüme Gerekirse Yennisini Alana Kadar Dokunmam Bile :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye

gördüğünüz o turuncu karecikler işlemcinin çekirdeklerini temsil ediyor
24 çekirdekli işlemcide 24 tane
2 çekirdeki işlemcide 2 tane olur

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Eğer çoklu çekirdeğe render için gerek varsa
her türlü 8 çekirdek 4 çekirdekden daha hızlı render alır

Bilmeyenler varsa render da her çekirdek belli bir kareyi işler 8 çekirdekli bir işlemci aynı anda 8 kare işler ama 4 çekirdekli bi işlemci max 4 kare işleyebilir

4 çekirdeki işlemcinin tek çekirdeği 8 çekirdeki işlemcinin tek çekirdeğinden 1.5 kat daha hızlı oldun ona rağmen 8 çekirdekli işlemci daha hızlı render alır
bu konudan emin misiniz çünkü bana bir IT çalışanı çok farklı anlatmıştı şuan siz çok farklı bir şey söylüyorsunuz render için öncelikle önemli olanın kullanıdğınız proğramın yükü cpu yamı yoksa gpu ya mı bindirdiğini bilmek gerektiğini, aynı oyunlarda olduğu gibi bazı oyunların gpu ya bazılarınında gpu ya daha fazla yük bindirmesi nedeni ile birbiri ile uyumlu işlemci ve ekran kartı seçmenin en mantıklı ve makul seçim olacağını aksi taktirde bu seferde darboğaz nedeni ile istenilen verimin alınamayacağını anlatmıştı açıkçası render işi ile hiç alakam yok pek araştırmadım.

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Tavsiyem Renderları indirip öyle inceleyin

zoom yapmanın ne demek olduğunu anlıyorsunuz

örn soldaki ekran kartındaki ısı borusuna %800 (yani 8 kat) zoom yaparsanız
üzerindeki yansımada bi ev olduğunu görüceksiniz :ehe

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Çizim bana aittir, SolidWorks yüklü bi pcniz varsa Projeyi *.Sldasm veya *.sldprt olarak atabilirim
dediğim ayarlada render alıp sonucu yazabilir.
nasıl moddellendiğibe bakabilirsiniz.

7680x4320pixel (4K dan 3 kat daha net yani 4 tane 4k fotonun birleşimi kadar büyük buda 16K eder :ehe)

işlemci yaklaşık 3 dk sürdü hızlı resim ise 5 dkdir yükleyemedi fotoyu;
dediğiniz uygulama ücretsizse yükleyip deneyeyim bende hocam merak ettim. evde boş boş oturuyorum nasıl olsa. :box

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
bu konudan emin misiniz çünkü bana bir IT çalışanı çok farklı anlatmıştı şuan siz çok farklı bir şey söylüyorsunuz render için öncelikle önemli olanın kullanıdğınız proğramın yükü cpu yamı yoksa gpu ya mı bindirdiğini bilmek gerektiğini, aynı oyunlarda olduğu gibi bazı oyunların gpu ya bazılarınında gpu ya daha fazla yük bindirmesi nedeni ile birbiri ile uyumlu işlemci ve ekran kartı seçmenin en mantıklı ve makul seçim olacağını aksi taktirde bu seferde darboğaz nedeni ile istenilen verimin alınamayacağını anlatmıştı açıkçası render işi ile hiç alakam yok pek araştırmadım.
Kullandığınız program %90 işlemci kullanıyordur

onun için işlemci sizin için birinci öncelik olmalı
8 çekirdek olması tasiyemdir
amd intel fark etmez i7 4770 bile kullanabilirsiniz

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yada Neydi O Oyunun Adı şey Minecraft Mıydı Neydi GPuya Yüklenmiyor İşlemciyi Ağlatıyor :D Tuhaf BişeyJava Kaynaklı Olduğu İçin Zorluyor Baya

Aybars1979

Aybars1979

Üye
SSDlerin Yazma Ömrü Sıkıntılıdır Çok Veri Yazamazsın.O Senin Sadece Boot Dediğin Şey İ Hafife Alıyorsun Bir SSDalsan Farkı Anlarsın Ama Sen Bilirsin
hocam var ssd li pc bende işyerinde. belki benim kullandığım uygulama veya oyunlardan kaynaklıdır bilemiyorum ama öyle fark hissetmedim ama dediğim gibi kesinlikle hafife almıyorum ve fiyatlar gerilediğinde 1tb alacağım hafife alsam 120gb alır geçerim zaten ciddiye alıyorum o nedenle 1tb alacağım sürekli olarak fiyatları takip ediyorum 2. el alınacak bir üründe olmadığı için mecbur fiyatların biraz geri gelmesini bekliycem. o konuda sizden farklı bir düşüncem yok ben zaten arkadaşa geçici olarak hdd de durmasını öneriyorum kalıcı olarak yüksek boyutlu almasının daha iyi olacağını belirttim değil.
60 gb boş alan var ;)
o yüzden zaten hocam bende öyle bir ihtiyaç yok o nedenle de şuan bende olmazsa olmaz bir ürün değil. excel yada word için ssd almanın bir mantığı var mı?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Yada Neydi O Oyunun Adı şey Minecraft Mıydı Neydi GPuya Yüklenmiyor İşlemciyi Ağlatıyor :D Tuhaf BişeyJava Kaynaklı Olduğu İçin Zorluyor Baya
java kaynaklı bi oyun
DirectX desteklemiyor
Telefonlarda kullandığımız OpenGL kullanıyor
haliyle işlemciyi sömürüyor
bildiğiniz görüntüyü işlemci ile işliyor

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
hocam var ssd li pc bende işyerinde. belki benim kullandığım uygulama veya oyunlardan kaynaklıdır bilemiyorum ama öyle fark hissetmedim ama dediğim gibi kesinlikle hafife almıyorum ve fiyatlar gerilediğinde 1tb alacağım hafife alsam 120gb alır geçerim zaten ciddiye alıyorum o nedenle 1tb alacağım sürekli olarak fiyatları takip ediyorum 2. el alınacak bir üründe olmadığı için mecbur fiyatların biraz geri gelmesini bekliycem. o konuda sizden farklı bir düşüncem yok ben zaten arkadaşa geçici olarak hdd de durmasını öneriyorum kalıcı olarak yüksek boyutlu almasının daha iyi olacağını belirttim değil.
Fiyatları Düşmez Boşa Bekleme Arkadaşın Dediği Gibi SSDyi Film İzlemek İçinde Kullanmanın Gereği Yok Nerde Gereği Olur Laptopun Olur Pili Bitirmez Isınmaz Hareket Ettirirsin İstediğin Gibi Vs Ama Onun Haricinde Bende Çok Film İzlerim Şu Anda 850 Pro 128 GB C 1 TB Seagate Buracuta Mıdır Nedir Oda D Olarak Kullanıyorum Onun Harici 2 TB Taşınabilir HDD Var Orada İzlemediğim 500 600 Tane Film Var Dye Atıyorum İzledikçe Siliyorum Yada Kalıyor Neyse Diğer İzlediklerimde 2 TBde Duruyor Arşiv Bi Nevi Sırf 3D Filmler 150 200 GB Yer Kaplıyor Yani Bu İşe Girerseniz Size 1 TB SSDde Yetmez.
java kaynaklı bi oyun
DirectX desteklemiyor
Telefonlarda kullandığımız OpenGL kullanıyor
haliyle işlemciyi sömürüyor
bildiğiniz görüntüyü işlemci ile işliyor
Pixsel Pixsel Anadolu Gibi Beğenmediğimiz Oyun Neler Yapıyor :) Aslında Bechmark Testlerindede Kullanılabilir Bence

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Fiyatları Düşmez Boşa Bekleme Arkadaşın Dediği Gibi SSDyi Film İzlemek İçinde Kullanmanın Gereği Yok Nerde Gereği Olur Laptopun Olur Pili Bitirmez Isınmaz Hareket Ettirirsin İstediğin Gibi Vs Ama Onun Haricinde Bende Çok Film İzlerim Şu Anda 850 Pro 128 GB C 1 TB Seagate Buracuta Mıdır Nedir Oda D Olarak Kullanıyorum Onun Harici 2 TB Taşınabilir HDD Var Orada İzlemediğim 500 600 Tane Film Var Dye Atıyorum İzledikçe Siliyorum Yada Kalıyor Neyse Diğer İzlediklerimde 2 TBde Duruyor Arşiv Bi Nevi Sırf 3D Filmler 150 200 GB Yer Kaplıyor Yani Bu İşe Girerseniz Size 1 TB SSDde Yetmez.

Pixsel Pixsel Anadolu Gibi Beğenmediğimiz Oyun Neler Yapıyor :) Aslında Bechmark Testlerindede Kullanılabilir Bence
ben render distanceyi en yükseğe alıp çok yükseğe çıkıyorum bildiğiniz 100.000 - 500.000 block görebiliyorum
ozaman anca fps 100ün altına iniyor onun dışında 300-500 fps :ehe

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
Aybars1979

Aybars1979

Üye

valla hocam benim hdd 500gb 350gb boş. ne bir film var ne de bir müzik onları hep netten izliyorum netten dinliyorum. office harici 2-3 tane oyun yüklü okadar. benim şuan için sdd ye para vermemi gerektirecek bir durum yok gibi geliyor bana.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
valla hocam benim hdd 500gb 350gb boş. ne bir film var ne de bir müzik onları hep netten izliyorum netten dinliyorum. office harici 2-3 tane oyun yüklü okadar. benim şuan için sdd ye para vermemi gerektirecek bir durum yok gibi geliyor bana.
Herşeyi Geçtim Sırf Açılıp Kapanmasındaki Zamanınızda Geçen Beklemede Malum PC Enerji Harcayacaktır Arkadaşında Dediği Gibi SSDli Bir PCde 30 Snde Açılsa Ki Ben Sata 2.0 Lı PCde 15 Snnde Açıyorum Oda LGA775 Olduğu İçin Bıos Geç Açılıyor Filan Yükleme İşi 3 4 Sn Sürmüyor 5 6 Snde Tarayıcıya Tıkla AÇılsın Neyse HDD Li Pcde 30 Snde Sistem Açılmamakla Beraber Hadi Diyelimki Açıldı Bir O Kadar Dahada Sistemin Kendine Gelmesini Beklemen Gerekecek Bu Seferde Yani O Beklemelerini Toplarsan 1. Zamanın Telafisi Yoktur Çok Önemlidir 2.Si Beklediğin Sürelerde Beklemeyip Enerji Tasarrufu Yapabilirsin :sirit:
ben render distanceyi en yükseğe alıp çok yükseğe çıkıyorum bildiğiniz 100.000 - 500.000 block görebiliyorum
ozaman anca fps 100ün altına iniyor onun dışında 300-500 fps :ehe
Bende Bi Deniycem Bakım Merak Ettim E8200 ve E7500dede Deniycem :D

Aybars1979

Aybars1979

Üye
Herşeyi Geçtim Sırf Açılıp Kapanmasındaki Zamanınızda Geçen Beklemede Malum PC Enerji Harcayacaktır Arkadaşında Dediği Gibi SSDli Bir PCde 30 Snde Açılsa Ki Ben Sata 2.0 Lı PCde 15 Snnde Açıyorum Oda LGA775 Olduğu İçin Bıos Geç Açılıyor Filan Yükleme İşi 3 4 Sn Sürmüyor 5 6 Snde Tarayıcıya Tıkla AÇılsın Neyse HDD Li Pcde 30 Snde Sistem Açılmamakla Beraber Hadi Diyelimki Açıldı Bir O Kadar Dahada Sistemin Kendine Gelmesini Beklemen Gerekecek Bu Seferde Yani O Beklemelerini Toplarsan 1. Zamanın Telafisi Yoktur Çok Önemlidir 2.Si Beklediğin Sürelerde Beklemeyip Enerji Tasarrufu Yapabilirsin :sirit:

Bende Bi Deniycem Bakım Merak Ettim E8200 ve E7500dede Deniycem :D
lga775 mi kaldı hocam ya lga 1151 benimkisi. ben pcnin bios yazılarını göremiyorum şuan power düğmesine basıp sandelyeye oturuncaya kadar kilit ekranına gelmiş oluyorum. şifremi giriyorum taryının açılması max 5sn sürmüyodur. Yani bendeki pek olmayan bekleme sürelerini 10 yıllığı toplasam bi ssd parası etmez. üstelik benim işlemci düşük enerji harcıyor.:thumbup:

Üst Alt