AMD Kasa Topladım, Bunun Yerine Aynı Fiyat Aralığında Intel Ne Yapabiliriz?

Sponsorlu Bağlantılar

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
AMD Kasa Topladım, Bunun Yerine Aynı Fiyat Aralığında Intel Ne Yapabiliriz?
Merhaba arkadaşlar, bütçem max 2500 lira. Hadi 50 60 lira daha toleransı olsun. Daha fazla çekirdek ihtiyacım olduğu için, 8 çekirdekli AMD işlemci tercih ettim. Ancak aklım Intel'de kaldı. Benim hazırladığım sistem aşağıda. Hazır HDD var, o yüzden yüksek miktarda SSD takmak niyetindeyim.

İşlemci: AMD FX-8350 AM3+ 16MB 4GHz Sekiz Çekirdekli Çarpan Kilitsiz İşlemci - 179,85$ + KDV = 604,84 TL
Anakart: Asrock 970M Pro3 AMD 970 AM3+ Soket DDR3 SATA3 USB 3.0 mATX Anakart - 100,00$ + KDV = 336,30 TL
Bellek: GSkill RipjawsX 16GB(2x8) DDR3 2400Mhz CL11 PC Bellek - F3-2400C11D-16GXM - 83,49$ + KDV = 280,78 TL
Ekran Kartı: Sapphire R7 370 NITRO Dual-X OC 4GB 256Bit GDDR5 Ekran Kartı (11240-04-20G) - 175,00$ + KDV = 588,53 TL
HDD: Var, yeni almıyorum.
SSD: Samsung 750 EVO 250GB 540-520MB/s SSD (MZ-750250BW) - 74,34$ + KDV = 250,01 TL
Optik Sürücü: SAMSUNG 24X SH-224FB Sata Siyah DVD-RW - 17,50$ + KDV = 58,85 TL
İşlemci Soğutucu: Akasa Venom Voodoo 2x12cm PWM Fanlı Intel / AMD Uyumlu İşlemci Soğutucu - 55,00$ + KDV = 184,97 TL
Kasa: Dark Cobra 600W USB 3.0, 2xUSB 2.0 2x12cm Fan SSD Ready ATX Siyah/Kırmızı Oyuncu Kasası - 69,00$ + KDV = 232,05 TL
TL TOPLAM: 2536.31 TL​

Bu konfigürasyonun yerine Intel ne önerebilirsiniz? Var mı sizin satın aldığınız topladığınız bir sistem? RAM 16Gb'tan aşağısı kurtarmıyor maalesef.

Son düzenleme:

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Öncelikle Sistemin Güzel Değil Nedenmi
HDD Yok 1 TB 7200Rpm 150-175 TL Arasında.
SSD Şeçimin Çok Yanliş 750 Serisi Tarih Oldu Hatta Tarihtende Öte Günümüzde 850 950 Serileri Mevcut Öneri İstersen
Ömürlük Taş Gibi Ama Pahali Olsun Dersen Şu An Kullanıyorum Samsung 850 Pro 128 GB Al 300 TL Ama 10 Yıl Garanti +150 TB Yazma Ömrü Var.Evo Seriside Alabilirsin 300 Tlye 240 GB Alırsın 850 Evo 240 GB
Yada Ucuz Bişey Olsun Hızlı Açılsın Kapansın Yeter Dersende Kingston 240GB SSDNow 200 250 TL Cıvarı AMa Önermem O Ayrı.Kesinlikle 850 Proda Sabit Kal Derim.
Optik Sürücü Biraz Pahali Geldi Bana 35 Tlye Mevcut İnternette Samsung Yine 224 Serisi
Soğutucu Neden Alıyorsun OC Mi Yapacaksın? Yapmayacaksan Gerek Yok Bence.
Kasayada Gelecek Olursak Kasanın Kendisi İyi Ama Güç Kaynaği İyi Değil Verimliliği Düşük.Peki Düşük Olsa Nolur Dersen Şöyle Anlatayım 500WVermek İçin Şebekenden Nereden Bakarsan 600Wa Yakın Bir EnerjiÇekmesi Gerekiyor Şimdi Sen Diyorsunki Ucuz Olsun Boşver Ama 80Plus Daha İyi Bir Güç Kaynaği Alırsan Parasını Çıkartır Bunada Nasıl Dersen 80 Plus 500W Bir Güç Kaynaği (Ki Alırsan 600 yada 750W Öneririm) Şebekeden 500W Vermek İçin Atıyorum 525W Çeker Ama Senin Şu Anda Almayı Düşündüğün Güç Kaynaği İse 600W Diyelim Noldu Arada 75W Fark Oldu Kasan Günde 6 Saat Açık Kalsa 6x75=450W Eder Aylık Hesaplarsak 450*30=13,5KV Aylık Fazladan Güç Tüketimin Olacak Bu Sadece Aylık 13*50=6,5Tl Yani Kasadaki Güç Kaynağini Kullanırsan Yenisini Almazsan Ayda Ortalama 6.5TL Fazla Para Ödeyeceksin.Bunu Yıla Vur 78 TL Böyle Böyle Artar Gider Parayı Elektrik Faturasına Vereceğine Güç Kaynağina Ver Çevreyide Korumuş Olursun.
Burada 180TLye Var Harici Olarak Kullanabilirsin Yani Alip Takarrsın 2 Senede Parasını Çıkartır Bak
Benim Şu Anda Kullandığım Bu 145 Tlye Almiştim Ama şu An 211 Tl Bilindik Marka Almak Her Zaman Daha İyi Olacaktir.

• Beğen
Tepkiler: PalmerTech
PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle Sistemin Güzel Değil Nedenmi
HDD Yok 1 TB 7200Rpm 150-175 TL Arasında.
SSD Şeçimin Çok Yanliş 750 Serisi Tarih Oldu Hatta Tarihtende Öte Günümüzde 850 950 Serileri Mevcut Öneri İstersen
Ömürlük Taş Gibi Ama Pahali Olsun Dersen Şu An Kullanıyorum Samsung 850 Pro 128 GB Al 300 TL Ama 10 Yıl Garanti +150 TB Yazma Ömrü Var.Evo Seriside Alabilirsin 300 Tlye 240 GB Alırsın 850 Evo 240 GB
Yada Ucuz Bişey Olsun Hızlı Açılsın Kapansın Yeter Dersende Kingston 240GB SSDNow 200 250 TL Cıvarı AMa Önermem O Ayrı.Kesinlikle 850 Proda Sabit Kal Derim.
Optik Sürücü Biraz Pahali Geldi Bana 35 Tlye Mevcut İnternette Samsung Yine 224 Serisi
Soğutucu Neden Alıyorsun OC Mi Yapacaksın? Yapmayacaksan Gerek Yok Bence.
Kasayada Gelecek Olursak Kasanın Kendisi İyi Ama Güç Kaynaği İyi Değil Verimliliği Düşük.Peki Düşük Olsa Nolur Dersen Şöyle Anlatayım 500WVermek İçin Şebekenden Nereden Bakarsan 600Wa Yakın Bir EnerjiÇekmesi Gerekiyor Şimdi Sen Diyorsunki Ucuz Olsun Boşver Ama 80Plus Daha İyi Bir Güç Kaynaği Alırsan Parasını Çıkartır Bunada Nasıl Dersen 80 Plus 500W Bir Güç Kaynaği (Ki Alırsan 600 yada 750W Öneririm) Şebekeden 500W Vermek İçin Atıyorum 525W Çeker Ama Senin Şu Anda Almayı Düşündüğün Güç Kaynaği İse 600W Diyelim Noldu Arada 75W Fark Oldu Kasan Günde 6 Saat Açık Kalsa 6x75=450W Eder Aylık Hesaplarsak 450*30=13,5KV Aylık Fazladan Güç Tüketimin Olacak Bu Sadece Aylık 13*50=6,5Tl Yani Kasadaki Güç Kaynağini Kullanırsan Yenisini Almazsan Ayda Ortalama 6.5TL Fazla Para Ödeyeceksin.Bunu Yıla Vur 78 TL Böyle Böyle Artar Gider Parayı Elektrik Faturasına Vereceğine Güç Kaynağina Ver Çevreyide Korumuş Olursun.
Burada 180TLye Var Harici Olarak Kullanabilirsin Yani Alip Takarrsın 2 Senede Parasını Çıkartır Bak
Benim Şu Anda Kullandığım Bu 145 Tlye Almiştim Ama şu An 211 Tl Bilindik Marka Almak Her Zaman Daha İyi Olacaktir.

Sağol hocam baya detaylı açıklamışsın. Ben donanıma oldukça uzağım, sistem toplayanları okuyorum ama inan hiçbir şey anladığım yok :) Sen söylemesen mesela 750 serisi bana ucuz diye mantıklı gelecekti. Bu arada 3TB HDD hazır var zaten onu takarım diye düşünüyorum. O yüzden bir de ona para vereyim demedim.

İşlemci için bir önerin var mı?

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Gel Gelelim Sistem Önerime Ben Kendime Toplarsam Toplayacağim Sistem Şu Bazı Parçalarım Eksik Zaten Var Olduğu İçin YOk ama Belirtirim Onlarıda Burası 1.800 TL Tutuyor Sıvı Soğutmayı Çıkartabilirsin.Ayrıca İşlemciyide Çok Daha Kısıp Fiyati Düşürebilirsin 6300 Serisi Gibi 6600K Serisi Serinin Son İşlemcisi Gibi Bişey.Ha Bide Anakartıda Bilerek Bunu Şeçtim 3.1 Destekliyor İleride SLI Filan Yapmam Dersen Anakartın Fiyatida 200 TL Filan Düşer

Burada Eksik Olanlar SSD HDD Yukarıda Belirttim Zaten Ne Alman Gerektiğini
Ekran Kartı Ful Ayarlarda Kasıntısız Oynuycam Dersen GTX960 Yok Biraz Düşük Olsun Önemli Değil Dersen GTX550 Tİ ve GTX760 ve Yukarısı En Çok Giden Uygun Seviye Ekran Kartı Ama Dirext12 Li Olmasını Öneririm Daha Uzun Ömürlü Olur.
Bide Kasa Var Onada Şöyle Bişey Öneririm 3.0 lı Uygun Fiyatlı Kasa Almayı Düşünüyordum Bir Ara
Ama Tercihim Bu Oldu 2Sinden Birisi İyi Bence
Güç Kaynaği Dersen Kasa İle Gelen Güç Kaynaklarının %99u 80Plus Olmuyor Yanı verimliği yok Yukarıda Belirttiğim Gibi 1 Yılda 78 TL Çıkar Cebinden Tabi Kesin Değil İşlem Hatalarıda Olabilir Kesin Konuşamam Onun İçin Harici Olarak Boş Güç Kaynaksız Kasa Al Dişaridan 600W 80 Plus Güç kaynaği Al Daha İyi Senin Açından.350 400 TLye Çıkarsan Ancak Kasa ve Güç Kaynaklı Kasa Alırsın Ama O Seviyede Zaten Oyuncu Kasası Seviyesi Gibi Bişey
Sağol hocam baya detaylı açıklamışsın. Ben donanıma oldukça uzağım, sistem toplayanları okuyorum ama inan hiçbir şey anladığım yok :) Sen söylemesen mesela 750 serisi bana ucuz diye mantıklı gelecekti. Bu arada 3TB HDD hazır var zaten onu takarım diye düşünüyorum. O yüzden bir de ona para vereyim demedim.

Ucuz Olan Maalesef İyi Olmuyor Bende Başta SSDNow Serisini Kullanıyordum Ama 850Pro ya Geçtiğimde Farkı Anladım Gerçekten Kendini Belli Ediyor Demekki O Kadar Para Boşa Verilmemiş Oluyor. HDDyi Belirtirsen Daha İyi Olur :) HDDnin Yanına Elimde Mevcut Diye Bildirmende Fayda Var :) İşlemci İçin Sadece İntel AMD Konusunda Bilgim Yok Sevmediğim İçin İlgilenmiyorum AMD ile :)

• Beğen
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
o işlemciye sahip birisi olarak
içinden çıkan soğutucu aşırı dandik
titreşim yapıyor bu yüzden pc yük altında ike evin içinde sanki helikopter çalışıyormuşcasına ses yapıyor

overclock yapmayacaksanız bile en azından 50-60 tl sessiz bi fanı olan soğutucu kullanabilirsiniz
ben overclock yapdan önce Hyper Tx3 kullanıyordum
ona rağmen rahatlıkla 4.3 ghz sabit overclocklu kullanabiliryordum ve neredeyse sessiz çalışıyordu

HDD niz varsa ssd yi yüksek almak bence de mantıklı
en kötü ssd bile ssddir ve hdd den daha iyidir
ben kendi pcimde Samsung 840Evo(120GB) kullanıyorum
şuan 4.35 tb yazma yapmışım (sadece windows ve bazı özel kullandığım yazılımlar kurulu)
ona rağmen hala 550 mb okuma 530mb yazma gibi rakamlara ulaşabiliyorum

120gb olduğu için içine herşeyi koyamıyorum
emin olun depolama hızdan daha önemli
eğer paranız yetmiyorsa 240gb almak daha mantıklı

şuan piyasadaki en ucuz ssd bile min 450 mb yazma yapabiliyor
tavsiyem samsung tarafından ama diğerleri de işinizi rahatlıkla görür

Ramlar sanki fazla yüksek Mhz gibi geldi
AMD nin FX serisinde grafik işlemci olmadığı için ve Zaten ekran kartı kullanacağınız için
2400mhz bence fazla

AMD bile kendisi 1866mhz ramler öneriyor
bence ramları 1866mhz almanız daha mantıklı olur

benchmarklar dışında 2400mhz ile 1333mhz arasındaki farkı hissetemezsiniz
eğer özel bir kullanım amacı yoksa gereksiz

değinmek istediğim tek husus Anakart;
970A chipset kullanıyor bu chipset overclock için uygun değil

yani inteldeki H serisi gibi

990FX ile inteldeki Z serisi gibi overclocka uygun anakartlar
overclock yapamazsınız demiyorum
biraz daha kısıtlı ve düşük düzey bi overclock yapabilirsiniz

Eğer overclockda gözünüz yoksa bence gereksiz olur 990FX li bir kart

Ben Fx8350 yi solidworksda render almak için kullanıyorum
ve 4.5GHZ sabit overclock ile kullanıyorum

• Beğen
PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
o işlemciye sahip birisi olarak
içinden çıkan soğutucu aşırı dandik
titreşim yapıyor bu yüzden pc yük altında ike evin içinde sanki helikopter çalışıyormuşcasına ses yapıyor

overclock yapmayacaksanız bile en azından 50-60 tl sessiz bi fanı olan soğutucu kullanabilirsiniz
ben overclock yapdan önce Hyper Tx3 kullanıyordum
ona rağmen rahatlıkla 4.3 ghz sabit overclocklu kullanabiliryordum ve neredeyse sessiz çalışıyordu

HDD niz varsa ssd yi yüksek almak bence de mantıklı
en kötü ssd bile ssddir ve hdd den daha iyidir
ben kendi pcimde Samsung 840Evo(120GB) kullanıyorum
şuan 4.35 tb yazma yapmışım (sadece windows ve bazı özel kullandığım yazılımlar kurulu)
ona rağmen hala 550 mb okuma 530mb yazma gibi rakamlara ulaşabiliyorum

120gb olduğu için içine herşeyi koyamıyorum
emin olun depolama hızdan daha önemli
eğer paranız yetmiyorsa 240gb almak daha mantıklı

şuan piyasadaki en ucuz ssd bile min 450 mb yazma yapabiliyor
tavsiyem samsung tarafından ama diğerleri de işinizi rahatlıkla görür

Ramlar sanki fazla yüksek Mhz gibi geldi
AMD nin FX serisinde grafik işlemci olmadığı için ve Zaten ekran kartı kullanacağınız için
2400mhz bence fazla

AMD bile kendisi 1866mhz ramler öneriyor
bence ramları 1866mhz almanız daha mantıklı olur

benchmarklar dışında 2400mhz ile 1333mhz arasındaki farkı hissetemezsiniz
eğer özel bir kullanım amacı yoksa gereksiz

değinmek istediğim tek husus Anakart;
970A chipset kullanıyor bu chipset overclock için uygun değil

yani inteldeki H serisi gibi

990FX ile inteldeki Z serisi gibi overclocka uygun anakartlar
overclock yapamazsınız demiyorum
biraz daha kısıtlı ve düşük düzey bi overclock yapabilirsiniz

Eğer overclockda gözünüz yoksa bence gereksiz olur 990FX li bir kart

Ben Fx8350 yi solidworksda render almak için kullanıyorum
ve 4.5GHZ sabit overclock ile kullanıyorum

Hocam sizin genel sisteminiz nedir peki? Benim de kullanım amacım render ağırlıklı olacak. En büyük problemim photoshop, illustrator gibi programlar aynı anda açıkken, bunun yanına Android Studio, Dreamweaver gibi programlar açtığımda pc kendinden geçiyor. Şuan notebook var bende, 3337U intel i5 işlemci ve 4gb ram var. Ben cihazın kasmasından yoruldum.

Gel Gelelim Sistem Önerime Ben Kendime Toplarsam Toplayacağim Sistem Şu Bazı Parçalarım Eksik Zaten Var Olduğu İçin YOk ama Belirtirim Onlarıda Burası 1.800 TL Tutuyor Sıvı Soğutmayı Çıkartabilirsin.Ayrıca İşlemciyide Çok Daha Kısıp Fiyati Düşürebilirsin 6300 Serisi Gibi 6600K Serisi Serinin Son İşlemcisi Gibi Bişey.Ha Bide Anakartıda Bilerek Bunu Şeçtim 3.1 Destekliyor İleride SLI Filan Yapmam Dersen Anakartın Fiyatida 200 TL Filan Düşer

Burada Eksik Olanlar SSD HDD Yukarıda Belirttim Zaten Ne Alman Gerektiğini
Ekran Kartı Ful Ayarlarda Kasıntısız Oynuycam Dersen GTX960 Yok Biraz Düşük Olsun Önemli Değil Dersen GTX550 Tİ ve GTX760 ve Yukarısı En Çok Giden Uygun Seviye Ekran Kartı Ama Dirext12 Li Olmasını Öneririm Daha Uzun Ömürlü Olur.
Bide Kasa Var Onada Şöyle Bişey Öneririm 3.0 lı Uygun Fiyatlı Kasa Almayı Düşünüyordum Bir Ara
Ama Tercihim Bu Oldu 2Sinden Birisi İyi Bence
Güç Kaynaği Dersen Kasa İle Gelen Güç Kaynaklarının %99u 80Plus Olmuyor Yanı verimliği yok Yukarıda Belirttiğim Gibi 1 Yılda 78 TL Çıkar Cebinden Tabi Kesin Değil İşlem Hatalarıda Olabilir Kesin Konuşamam Onun İçin Harici Olarak Boş Güç Kaynaksız Kasa Al Dişaridan 600W 80 Plus Güç kaynaği Al Daha İyi Senin Açından.350 400 TLye Çıkarsan Ancak Kasa ve Güç Kaynaklı Kasa Alırsın Ama O Seviyede Zaten Oyuncu Kasası Seviyesi Gibi Bişey

Ucuz Olan Maalesef İyi Olmuyor Bende Başta SSDNow Serisini Kullanıyordum Ama 850Pro ya Geçtiğimde Farkı Anladım Gerçekten Kendini Belli Ediyor Demekki O Kadar Para Boşa Verilmemiş Oluyor. HDDyi Belirtirsen Daha İyi Olur :) HDDnin Yanına Elimde Mevcut Diye Bildirmende Fayda Var :) İşlemci İçin Sadece İntel AMD Konusunda Bilgim Yok Sevmediğim İçin İlgilenmiyorum AMD ile :)

Sağolun hocam dediklerinize bakıyorum hemen.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Eğer çoklu çekirdeğe render için gerek varsa
her türlü 8 çekirdek 4 çekirdekden daha hızlı render alır

Bilmeyenler varsa render da her çekirdek belli bir kareyi işler 8 çekirdekli bir işlemci aynı anda 8 kare işler ama 4 çekirdekli bi işlemci max 4 kare işleyebilir

4 çekirdeki işlemcinin tek çekirdeği 8 çekirdeki işlemcinin tek çekirdeğinden 1.5 kat daha hızlı oldun ona rağmen 8 çekirdekli işlemci daha hızlı render alır

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
Eğer çoklu çekirdeğe render için gerek varsa
her türlü 8 çekirdek 4 çekirdekden daha hızlı render alır

Bilmeyenler varsa render da her çekirdek belli bir kareyi işler 8 çekirdekli bir işlemci aynı anda 8 kare işler ama 4 çekirdekli bi işlemci max 4 kare işleyebilir

4 çekirdeki işlemcinin tek çekirdeği 8 çekirdeki işlemcinin tek çekirdeğinden 1.5 kat daha hızlı oldun ona rağmen 8 çekirdekli işlemci daha hızlı render alır

Bu yüzden AMD'ye yöneldim, çünkü i7'ler 1000 liranın üstünde. Diğer parçalara pek para kalmayacak gibi. Yalnızca bir şey sorayım hocam. SolidWorks kullanıyorum dediniz, ekran kartının ne kadar etkisi var render için? Fikriniz var mı?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Benim sistem;

AMD Fx x8 8350 (4.5ghz O.C)
ASUS M5A99FX PRO
MSI GTX 960 100ME (1.5ghz O.C)
Corsair Vengeance PRO 1866mhz 16GB (2x8GB) Cl9
CoolerMaster Seidon 120V ver.2 Sıvı soğutma
Zalman Z11 PLUS kasa
Zalman GLX700 PSU
Samsung 840Evo ssd 120Gb
Seagate Barracuda 2tb HDD
WD cavair Green 750gb HDD
Bu yüzden AMD'ye yöneldim, çünkü i7'ler 1000 liranın üstünde. Diğer parçalara pek para kalmayacak gibi. Yalnızca bir şey sorayım hocam. SolidWorks kullanıyorum dediniz, ekran kartının ne kadar etkisi var render için? Fikriniz var mı?
render programına göre değişir

bazı render programları sadece işlemci kullanır
bazıları ise Gpu
çok nadir ise karma kullanır

SolidWorks ün kullandığı PhotoView 360 render aracı sadece işlemci kullanan cinsten

ama Adobe Premier gibi bazı video montaj programları CUDA desteği var
yani ekran kartını da kullanabiliyor
ve kendi ekran kartımdan (GTX960) yararlanarak %50 daha hızlı video render alabiliyorum
ama SolidWorks da ekran kartı %0

sanırım buna benzer bi teknoloji AMD Radeonda da var
ama çoğu program destek vermiyor

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
AMD İle İntel Arasında Her Zaman Fiyat Farkı Olmuştur Ama Bechmarklara Bakmak Gerek 6.Nesil İşlemcilerin Performansı Hafife Alınacak Türden Değil AMD Zamanından Beri Ekran Kartında Bit İşlemcide Çekirdeği Fazla Tutmuştur Bana Sorarsan Çok Bir +si Yok Sadece Güç Tüketimi Başka İşi Yok :D İ5 6600K Serisi İle Kıyasla Olmazsa.En Basitinden GTX960 128 Bit NVidia Kartları İle AMDNın 256 Bit Kartları Yariştirilabilir Ki Çoğu Zamanda Nvidia Fark Atıyor Ama Fiyat Çoğu Zaman AMDnin +si Oldu Bence

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
AMD İle İntel Arasında Her Zaman Fiyat Farkı Olmuştur Ama Bechmarklara Bakmak Gerek 6.Nesil İşlemcilerin Performansı Hafife Alınacak Türden Değil AMD Zamanından Beri Ekran Kartında Bit İşlemcide Çekirdeği Fazla Tutmuştur Bana Sorarsan Çok Bir +si Yok Sadece Güç Tüketimi Başka İşi Yok :D İ5 6600K Serisi İle Kıyasla Olmazsa.En Basitinden GTX960 128 Bit NVidia Kartları İle AMDNın 256 Bit Kartları Yariştirilabilir Ki Çoğu Zamanda Nvidia Fark Atıyor Ama Fiyat Çoğu Zaman AMDnin +si Oldu Bence

cpuboss üzerinden karşılaştırma yapıyorum hep Intel daha iyi diyor. Intel sponsoru mu diye kafamı karıştırmıyor değil :D

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
cpuboss üzerinden karşılaştırma yapıyorum hep Intel daha iyi diyor. Intel sponsoru mu diye kafamı karıştırmıyor değil :D
Cpuboss biraz yanlış karşılaştırıyor

örn puanlamada Dahili Grafik işlemci performansı diye bi puan var
Allah aşkına hangimiz o grafik işlemcilerini kullanıyoruz
6600K alsam yanına minimum 980ti veya r9 390X gibi bir kart alırım içindeki dahili grafiği ise ömür boyu kullanmam

durum böyle olunca AMD o puanlamadan 0 alıyor bu puan ortalamasını yerin dibine sokuyor :ehe

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Cpuboss biraz yanlış karşılaştırıyor

örn puanlamada Dahili Grafik işlemci performansı diye bi puan var
Allah aşkına hangimiz o grafik işlemcilerini kullanıyoruz
6600K alsam yanına minimum 980ti veya r9 390X gibi bir kart alırım içindeki dahili grafiği ise ömür boyu kullanmam

durum böyle olunca AMD o puanlamadan 0 alıyor bu puan ortalamasını yerin dibine sokuyor :ehe
AMDlerde Dahili Grafik Yokmu?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Örneğin

Bilgisayardan az bile anlayan birisi 5960X gibi extream serisi bi işlemcinin
4460 gibi bir işlemciden kat kat daha iyi oluduğunu bilir
AMDlerde Dahili Grafik Yokmu?
FX serisinde intelin extream serisi gibi grafik işlemci yok
grafik işlemci bulunan seri A sersi yani APUlar

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
+si Olmasa Niye Alsın O Puanları :) Dediğim Gbi Yıllardır AMD Bit İle Kandırdı Milleti Ekran Kartında Ama Nvidianın Kartlarına Bak 128 Bit Bellek Hızlarıda 7000 MHZ Ama AMD nin 256 Bitleri 5000MHZ Haliyle Fark Oluyor :)
Örneğin

Bilgisayardan az bile anlayan birisi 5960X gibi extream serisi bi işlemcinin
4460 gibi bir işlemciden kat kat daha iyi oluduğunu bilir

FX serisinde intelin extream serisi gibi grafik işlemci yok
grafik işlemci bulunan seri A sersi yani APUlar
O Kadarını Bilememde Tabi Sitede Hata Payıda Olabilr

Aybars1979

Aybars1979

Üye

pc yi ne amaçla kullanacaksınız en önemli nokta bu. buna göre sıralama yapmanız daha mantıklı olur. söz gelimi düşük model bir işemci ile başlayıp 1-2 yıl sonra fiyatlar düştüğünde 2. elde alınabilir daha yükseği sonuçta toplama pc içini açma kapamada bir sıkıntı yaşamazsınız.
soğutucuya gerek yok. oradan artacak parayı farklı tarafa kaydırın.
ssd ye gerek yok sizin pc yi uçurmaz o nedenle onu sonraya bırakmanızı tavsiye ederim şuan fiyatlar hala yüksek ama sizin 3tb tek hdd varsa oda kötü çünkü inanılmaz yavaşlatır pc nizi bence yeterli olacaksa 500gb bi hdd bakın 3tb ile 500gb arasında baya performans farkı olur.
uçmadan h170 yada z170 çipsetli lga 1151 anakart bakın bence max. 6. nesil i3 bir işlemci sizi her konuda rahat 2-3 yıl götürür 7. nesil işlemciler lga1151 soket yapısına uyumlu olacak ileride sadece işlemcideğişikliği ile baya bir yol alırsınız. pen 6. nesil Pentium g4400 kullanıyorum gayet memnunum şuan.
ekran kartı r7 ler eski diye biliyorum artık bence 2. el den bir ekran kartı bakın ekran kartları kolay kolay arıza yapmayan ama oyun meraklıları için hızlı ilerleyen bir teknoloji olması nedeni ile gayet kaliteli bir kart bulabilirsiniz. yaşadığınız şehirde deneyerek alabileceğiniz bir model bulabilirsiniz 2. el gtx 950 ve üstü bazı alt model numaralarıda iyidir bazı üst görünen modellerin ise özellikleri daha düşüktür dikkat edin. ati tarafında ise r9 280X (x olana dikkat edin) bunlar nispeten 2. elde %50 ve daha fazla fiyat farkı ile satılıyor deneyerek alma şansınızda yüksek. örneğin r9280x 500-600 bandında rahatlıkla bulabilirsiniz ama sıfırı 1100tl den fazla.
güç kaynağınız en az 750w olsun bunlar eskimeyen donanımlar ben 1000w güç kaynağımı 3. kasamda kullanıyorum 7 yıl oldu.
bellekleri ddr4 olarak bakarsınız 6. nesil işlemci için.
bu arada neden 8 çekirdeğe ihtiyacınız var oda önemli tabi. 6. nesil i3 işlemci her halükarda sizin seçtiğiniz 2012 yılı çıkışlı işlemciden pek çok konuda daha verimli olur.
bir husus daha monitörünüzü de dikkatli seçin oda aynı güç kaynağı gibi farklı kasalarda kullanabileceğiniz bir ürün onu hesaba eklememişsiniz.
belirttiğim tarzda 6. nesil intel i3 işlemcili bir pc yi ekran kartını 2. elden aldığınız taktirde ve soğutucuyuda çıkardığınızda (emin olun işlemci ile gelen soğutucu fazlası ile yeterli ben de hata ile aldığım soğutucu kasaya bile sığmamıştı ki fulltower bir kasa kullanıyorum.) yukardaki hesap ile neredeyse birebir çıkıyor.

• Beğen
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Renderla uğraşacak kişi tavsiyem i3 den uzak dursun
özellikle 2 çekirdekli olanlarından

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
@Aybars1979 Ne Olursa Olsun SSDsiz Sistem Toplanmaz.Ya SSD Kullanmıyorsun O Yüzden Böyle Konuşuyorsun Yada Başka Bişey.Hiç Olmadı Git 60 GB SSDNOW Serisi SDD Al HDD İle Arasında Fark Var.Açılıp Kapanma Gerekse Uygulamaların Açılmasından Bahsetmiyorum Bile.SSDli Pcde PCyi Açarken Windowsun Dolduğunu Bile Göstermiyor Size Sistem Direk Açılıyor

PalmerTech

PalmerTech

Üye
    Konu Sahibi
pc yi ne amaçla kullanacaksınız en önemli nokta bu. buna göre sıralama yapmanız daha mantıklı olur. söz gelimi düşük model bir işemci ile başlayıp 1-2 yıl sonra fiyatlar düştüğünde 2. elde alınabilir daha yükseği sonuçta toplama pc içini açma kapamada bir sıkıntı yaşamazsınız.
soğutucuya gerek yok. oradan artacak parayı farklı tarafa kaydırın.
ssd ye gerek yok sizin pc yi uçurmaz o nedenle onu sonraya bırakmanızı tavsiye ederim şuan fiyatlar hala yüksek ama sizin 3tb tek hdd varsa oda kötü çünkü inanılmaz yavaşlatır pc nizi bence yeterli olacaksa 500gb bi hdd bakın 3tb ile 500gb arasında baya performans farkı olur.
uçmadan h170 yada z170 çipsetli lga 1151 anakart bakın bence max. 6. nesil i3 bir işlemci sizi her konuda rahat 2-3 yıl götürür 7. nesil işlemciler lga1151 soket yapısına uyumlu olacak ileride sadece işlemcideğişikliği ile baya bir yol alırsınız. pen 6. nesil Pentium g4400 kullanıyorum gayet memnunum şuan.
ekran kartı r7 ler eski diye biliyorum artık bence 2. el den bir ekran kartı bakın ekran kartları kolay kolay arıza yapmayan ama oyun meraklıları için hızlı ilerleyen bir teknoloji olması nedeni ile gayet kaliteli bir kart bulabilirsiniz. yaşadığınız şehirde deneyerek alabileceğiniz bir model bulabilirsiniz 2. el gtx 950 ve üstü bazı alt model numaralarıda iyidir bazı üst görünen modellerin ise özellikleri daha düşüktür dikkat edin. ati tarafında ise r9 280X (x olana dikkat edin) bunlar nispeten 2. elde %50 ve daha fazla fiyat farkı ile satılıyor deneyerek alma şansınızda yüksek. örneğin r9280x 500-600 bandında rahatlıkla bulabilirsiniz ama sıfırı 1100tl den fazla.
güç kaynağınız en az 750w olsun bunlar eskimeyen donanımlar ben 1000w güç kaynağımı 3. kasamda kullanıyorum 7 yıl oldu.
bellekleri ddr4 olarak bakarsınız 6. nesil işlemci için.
bu arada neden 8 çekirdeğe ihtiyacınız var oda önemli tabi. 6. nesil i3 işlemci her halükarda sizin seçtiğiniz 2012 yılı çıkışlı işlemciden pek çok konuda daha verimli olur.
bir husus daha monitörünüzü de dikkatli seçin oda aynı güç kaynağı gibi farklı kasalarda kullanabileceğiniz bir ürün onu hesaba eklememişsiniz.
belirttiğim tarzda 6. nesil intel i3 işlemcili bir pc yi ekran kartını 2. elden aldığınız taktirde ve soğutucuyuda çıkardığınızda (emin olun işlemci ile gelen soğutucu fazlası ile yeterli ben de hata ile aldığım soğutucu kasaya bile sığmamıştı ki fulltower bir kasa kullanıyorum.) yukardaki hesap ile neredeyse birebir çıkıyor.

Hocam benim amacım özellikle photoshop renderlerinde kasmaması. Şuan kullandığım i5 3337u notebook işlemcisi çok uğraştırdı beni. Aynı anda 4-5 program birden kullanınca, Adobe CC serisi resmen çökertiyor bilgisayarı. İşlemcide o yüzden i3'ün yetebileceğini sanmıyorum muhtemelen yine aynı problemi yaşayacağım. Diğer yazdıklarınızı dikkate alacağım teşekkür ederim :)

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
SSD bence şart değil ama güncel bi sistemde artık olmazsa olmazlar arasında
en azında 120gb bi tane bulunması i/o performanısını katlar yani pcyi uçurmasa bile rahatlatır

ssd li bi pc den hddli bi pc ye geçtiğimde
afallıyorum

pc açılıyor ama bi tarayıcıya girmeye kalktığımda 30 sn açılmıyor
ama ssd pc zaten 30sn de açılıyor
açılıncada direkt isteğiniz programı açıyorsunuz 0 bekleme
yani kullanım kolaylığı açısından değeri büyük ama oyunlarda veya programlarda performansı artırmıyor

Üst Alt