5800 xm CWF'den Orjinal FW'ye Dönüş (v52.0.101 - Türkçe Orijinal)

Sponsorlu Bağlantılar

aresos

Üye
    Konu Sahibi
5800 xm CWF'den Orjinal FW'ye Dönüş (v52.0.101 - Türkçe Orijinal)
Merhabalar Arkadaşlar,
Cwf yüklediniz ve v52.0.07 olan sisteminiz v52.0.101 oldu. Orijinale dönmek istediniz ve "downgrade" riskini göze alamadıysanız bu konuyu dikkatlice okuyunuz.

Bu işlemler sırasında doğabilecek zararlardan sorumluluk kabul etmediğimi baştan bildireyim. Ben bu yöntemle telefonumu v52.0.101(tr) olarak kullanıyorum.

Mod'lardan ricam konu sabitlensin lütfen. Forumda çok aradım ama net olarak bir bilgi bulamadım. Derlediğim bilgileri tek konu altında paylaşıyorum.

Öncelikle belirtmek istiyorum ki bahsi geçecek olan proglarmları upload etmedim. Zaten forumda hepsi mevcut.

Şimdi başlayalım...

İhtiyacımız olanlar;
- Ovi Suite(güncel)
- Navifirm
- Jaf(Emulatör ile birlikte)

1) Bilgisayrınızda son sürüm Ovi Suite yüklü olduğuna ve telefonunuzun sorunsuz bir şekilde bağlanabildiğine emin olun.

2) Navifirm programını indirin. Masa üstüne istediğiniz isimle bir klasör açın(Buraya orjinal fw indireceğiz.)

3) Navifirm programını çalıştırın. Biraz bekleticek bağlanmasını bekleyin. Bağlandığında "Products" yazan yerden "Nokia 5800 XpressMusic (RM -
356)"
yı seçin. Biraz bekleticek ve "Realises" kısmına liste yükleyecek. "v52.0.101" i seçin. "Variants" kısmı açılınca "blue veya red"
seçeneklerinden birini seçin.(Benimki red olduğundan red ile yaptım). "RM-356_52.0.101_prd.rofs2.V01" haricindeki tüm dosyaları tik işari ile
seçin ve az önce masa üstüne açtığınız klasörünüze yükleyin.

4) Yükleme bittiğinde "Realises" kısmından "v52.0.7" seçin. "Variants" kısmı açılınca "5800 RM-356 Country Variant Turkey TR Red V2 - MR
(0579269)"
seçin. (Benim telefonum red bu yüzden bunu seçtim). Açılan listeden sadece "RM-356_52.0.007_prd.rofs2.V02" yazanı, az önceki
dosyaları yüklediğiniz klasöre yükleyin.

5) Yükleme bittiğinde klasörünüzü açın. "RM-356_52.0.007_prd.rofs2.V02" olan dosyayı ------> "RM-356_52.0.101_prd.rofs2.V02" olarak değiştirin. (Bu işlem sırasında dosya uzantılarını da değiştirebilmek için klasör ayarlarından bilinen dosya uzantılarını gizle kutucuğunu kaldırınız) Dosya türü değiştin mi diye bir uyarı verirse tamam deyin değişsin. İkinci değişiklik olarak da "RM-356_52.0.101_prd.core.C00" olan dosya adını "RM-356_52.0.101_prd.core.C0r" olarak değiştirin.(Bu işlemleri yapmazsanız JAF "corrupt file" hatası verir)

6) Şimdi klasörünüzün içinde aynen şu dosyalar olmalı:
- RM-356_52.0.007_026_000_U01.uda.fpsx
- RM-356_52.0.101.503.02.rofs3.fpsx
- RM-356_52.0.101_prd.core.C0r
- RM-356_52.0.101_prd.rofs2.V02
- RM356_0596011_52.0.101_004.dcp
- RM356_0596011_52.0.101_004.vpl
- RM356_0596011_52.0.101_004_signature.bin

Tüm dosyalarınız tamamsa JAF programını indirip kurmaya hazırsınız demektir. JAF ile çalışmaya başlamadan önce hafıza kartınıza format atmayı unutmayın. Telefonunuzun bilgisayara sorunsuz bağlanabildiğinden de eminseniz şarjınızın olmasına da dikkat ettikten sonra telefonunuzu kapatıp bilgisayara kablo ile bağlayınız.

7) JAF kurulumu kısmını anlatmayacağım forumda yeterince var zaten. CFW yapan arkadaşlar ise zaten kurulumu biliyordur. JAF programımızı emulatörden açıyoruz. Emulatör bazı işlemler yapacak kendisi ve JAF programını kendisi açacak. Program açılınca üstteki sekmelerden "BB5"i seçiyoruz. Sağda "Phone Mode" yazan yeri "Offline" yapıyoruz. Biraz kasıcak "Done!" yazısı yazınca sırasıyla "Dead USB, Manuel Flash, Factory Set" kutucuklarına tik koyuyoruz. "Normal Mode" yazan zaten seçili durumda olmalı. "CRT 308" yazan kutucuktaki tiki kaldırıyoruz. Başka bir yeri ellemiyoruz :)

8) "MCU" yazan yeşil butona basıyoruz. Biraz kasıcak ve pencere açılacak. Burada dosyaları indirdiğimiz klasörü buluyoruz. İçindeki "RM-356_52.0.101_prd.core.C0r" dosyasını seçiyoruz.

9) "PPM" yazan yeşil butona basıyoruz. Biraz kasıcak ve pencere açılacak. Burada dosyaları indirdiğimiz klasörü buluyoruz. İçindeki "RM-356_52.0.101_prd.rofs2.V02" dosyasını seçiyoruz.

10) "CNT" yazan yeri hiç ellemiyoruz.

11) "Ape Variant" yazan yeşil butona basıyoruz. Biraz kasıcak ve pencere açılacak. Burada dosyaları indirdiğimiz klasörü buluyoruz. İçindeki "RM-356_52.0.007_026_000_U01.uda.fpsx" dosyasını seçiyoruz.

JAF'ın "Status an Results" ekranında(aşağıda) aynen;

FILES SET FOR FLASHING:
MCU Flash file: C:\xxxxx\xxxxxx\RM-356_52.0.101_prd.core.C0r
PPM Flash file: C:\xxxxx\xxxxxx\RM-356_52.0.101_prd.rofs2.V02
CNT Flash file: NONE
APE Variant file: C:\xxxxx\xxxxxx\\RM-356_52.0.007_026_000_U01.uda.fpsx yazdığına emin oluyoruz.( xxxxx ler sizin klasör yolunuz. Dosya isimlerinin doğru olduğuna emin olun)

Eğer bütün adımları doğru bir şekilde yaptıysanız sağ üstte bulunan "FLASH" butonuna basıyoruz. Gelen uyarıya "EVET" diyoruz.

Init usb communication...
PRESS POWER ON NOW!
Searching for phone...
yazısı çıkınca On/Off tuşuna bir kez basıp bırakıyoruz.(Basılı tutmayın). Bastığınızda bilgisayar telefonu tanıyacak. Bağlantı sesi falan çıkacak. Bir yandan da JAF kuruluma başlayacak. En altta yeşil bir bar dolmaya başlayacak. Bu işlemler sırasında kesinlikle telefona dokunmayın, bağlantıyı kesmeyin, elektirklerin gidip geldiği bir dönemde uygulamayın. Bar dolduğunda "Polling Phone" tarzında bir uyarı yazacak.(Yeniden FW etmek istemediğimden net bakamıyorum :) ) Telefonu test moduna alacak yaklaşık 7 sanıye sonra da "Done!" uyarısı verecek. JAF ile kurulumu tamamlamış oluyorsunuz. Telefon açılınca hiç kullanmadan kapatıp HARD FORMAT atın.

Tüm adımlar başarılı geçerse v52.0.101(TR) kurulumu gerçekleştirdiniz. Ancak sorun şurda olacak. Telefonunuzda tema olmayacak. Default olan White Theme karışık renklı olarak görünecek. Bunu da şu şekilde çözüyoruz. Ekte verdiğim temayı telefonunuzun TELEFON HAFIZASINA kurdunuz mu olay tmmdır :)

Yükleme sırasında bağlantı kopma sorunu gibi sorunlar çıkarsa yeniden tüm işlemleri baştan deneyin.

Güle Güle Kullanınız :)

NOT: v52.0.101(tr) gayet hızlıdır. Görünüm amacı dışında CFW'ye ihtiyaç duymazsınız ve bence en önemlisi 5800'ın klasik problemi olan tuş kilidinde RENK KARMAŞIKLIĞI (ÇİZGİLER) sorunu yok denecek kadar azalıyor. Örnek vermek gerekirse, CFW ile 2 kez üst üste tuş kilidi yaptığımda 3.de mutlaka renk karmaşası oluyor. v52.0.101(tr) ile ise en az 20 defa yaptım bir kez bile olmadı.(Telefondan telefona değişebilme ihtimalini unutmayınız)

Nokia White Theme: (Link silinirse bu temayı her yerden bulabilirsiniz zaten:) )

• Beğen
Tepkiler: taoche, mtn88 ve memoli79

slm5288

Üye
Kardeş,emeğin için teşekkür ederim fakat konunun devamı nerede?dönüş nasıl yapacağız,bu konu benim için önemli sorunsuz 52.0.007 dönüş orjinal olarak olacakmı?paylaşımına teşekkur ederim.

----------Eklendi @ 17:35:14 ---------- Yazıldı @ 17:32:22 ----------

bu arada Navifrm nokia cihazların orjinal yazılımını indirmeye yarayan program.Rambo arkadaşımın sorusuna cevaptır.

metalshops

metalshops

Üye
Bu ne bi konu ya.

aresos

Üye
    Konu Sahibi
Kusura bakmayın hata ile tamamlamadan yayınladım. şimdi tmmdır :)

----------Eklendi @ 18:30:54 ---------- Yazıldı @ 18:29:35 ----------

http://www.maxicep.com/modifikasyon...rami-ve-kullanimi-resimli-anlatim-342727.html program ve anlatımı burda :)

----------Eklendi @ 18:36:35 ---------- Yazıldı @ 18:30:54 ----------

Kardeş,emeğin için teşekkür ederim fakat konunun devamı nerede?dönüş nasıl yapacağız,bu konu benim için önemli sorunsuz 52.0.007 dönüş orjinal olarak olacakmı?paylaşımına teşekkur ederim.

----------Eklendi @ 17:35:14 ---------- Yazıldı @ 17:32:22 ----------

bu arada Navifrm nokia cihazların orjinal yazılımını indirmeye yarayan program.Rambo arkadaşımın sorusuna cevaptır.
v52.0.007'ye dönüş yapmayı denememeni tavsiye ederim. Deneyip dönebilen arkadaşlar var ancak telefonun telef olma riski çok yüksek. Bu yöntemle v52.0.007 versiyonun daha üstü olan v.52.0.101 versiyonunu tamamen orjinal ve Türkçe olarak kullanacaksın zaten hız ve dokunmatik ise gözle görülür şekilde iyileştirilmiş turumda. Renk karmaşası sorunu da sıfır denecek kadar azalıyor...

slm5288

Üye
teşekkur ederim,demekki yeni yazılım çıkarsa onun ile versiyonu tekrar yükselterek orjinala döneceğiz.

aresos

Üye
    Konu Sahibi
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
@aresos: Ben onu demedim, konu yarım kalınca, uyarmak istedim :)

efci

Üye
ya arkadaşlar ben yanlışlıkla ape variant yerine cntyle flashladım tekrar nasıl açıcaz nolur yardım

aresos

Üye
    Konu Sahibi

BurtiBurak

Üye
Teşekkürler hocam 101 to 007 yapılamıyor bu arada. Çoğu kişi çekirdek vs desede kendilerini kandırıyor. Sen elma satıyosun. Kutuda elma var. Üstüne soğan koyarsan gören soğanı görür soğan satıyosunsanar. Aynı mantık.

1903__ali

Üye
ben kendi telefonuma cfw yükledikten sonra orjinal fw yi direk flasladım bende sorunsuz oldu telefonum 5228

jachial74

jachial74

Üye
Telefonda v52.0.07 yazıyor bu işlemden sonra yoksa v52.0.101 mi acaba?

mtn88

Üye
Kardeşş sen adamın kralısın sayende açılmayan 5800 telim düzeldi çok sagol yaa

aresos

Üye
    Konu Sahibi
İşine yaradıysa ne mutlu bana :)

rocky_maraz

Üye
teşekkürler kardeşim...

taoche

Üye
Teşekkürler. Bu kadar net anlatılır...

TheShadowTR

Üye
Adamsın dostum başka söze gerek yok kafayı yedim sabahtan beri senin yöntemle tel açıldı ama ingilizce olsun onada razıyım :)

aresos

Üye
    Konu Sahibi
Adamsın dostum başka söze gerek yok kafayı yedim sabahtan beri senin yöntemle tel açıldı ama ingilizce olsun onada razıyım :)

Faydalı olabildiysem ne mutlu bana:) Türkçe yapmanın yolu da var aynı bu yöntemleri uygulamadan once Nokia Firmware Editor ile türkçe yapabilirsin. Anlatımı forumda mevcut:)

Üst Alt