23 Rakamının Esrarı Ne ?

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
"23 Numara" filminin esin kaynağı olan 23 sayısı birçok kişiye göre içinde bir gizem barındırıyor. İyiye ya da kötüye işaret olarak algılanıyor. Başkalarına göre ise 23 sayısı etrafında dönen olaylar sadece birer tesadüf..Batıl inançlar arasında en popüler olan şüphesiz 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaktır. Hele bir de 13 sayısı cuma gününe denk gelirse, birçokları için bu sayının uğursuzluğu katlanarak artar sanki. düğün tarihleri değiştirilir, önemli toplantılar ertelenir. 13′ün laneti yetmez gibi şimdi karşımıza bir de 23 sayısı çıktı. Bugüne kadar belki çoğumuz bu sayıyla ilgili özel bir durum olduğundan habersizdik..Ta ki "23 Numara / The Number 23" filmi çekilene dek.Vizyona giren bu filmde 23 sayısını saplantı haline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey) hayatını kendisinin ve sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkenceye dönüştürür. Walter elinden bırakmadığı "23 Numara" adlı gizemli romanın etkisiyle karısı ve oğluyla beraber hayatını sürdürebilmek için geçmişteki sırların kapısını aralamak zorunda kalır. Kitabın ana karakteri dedektif Fingerling’in 23 sayısının gizli gücüne duyduğu saplantı Walter’ı kontrol etmeye başlar.William S. Burroughs 23′ün esrarını keşfetti..


Filmin esin kaynağı olan 23 sayısı öğrendik ki hayatın birçok alanında kendini gösteriyor. 23 sayısı birçok gizemli tesadüfte saklı ancak sadece onu fark edebilen görüyor. "23 muamması" tüm olayların doğrudan 23 sayısıyla ilişkili olduğu inancını kapsıyor.

Yazar William S. Burroughs’un keşfettiği bu muamma bazıları için iyiye işaret, diğerleri için ise bir felaket simgesi.


Hikaye şöyle devam ediyor…


Burroughs, Fas’ın Tanca şehrindeyken İspanya’ya giden bir geminin kaptanı olan Clark’la tanışır. Bir gün Clark, Burroughs’a 23 yıldır kazasız gidip geldiğini anlatır. Ve o gün gemisi batar…O gece Burroughs radyoda New York’tan Miami’ye giden 23 sefer sayılı uçağın düştüğünü duyar. Pilotun adı da geminin kaptanı gibi Clark’tır.Burroughs bu olaylardan sonra 23 sayısıyla ilgili kayıtlar tutmaya başladı.Dutch Schultz hakkında yazarken fark eder ki gangster 23 Ekim 1935′te düzenlenen bir suikastin ardından ölmüştür.23 Ekim’den söz açılmışken…
16′ncı yüzyılda yaşayan Başpiskopos James Ussher dünyanın MÖ 23 Ekim 4004′te yaratıldığını iddia ederken Mayalıların dünyanın sonu olarak verdiği tarih 23 Aralık 2012 idi.Eski kehanet yöntemi I Ching’deki 23′üncü altıgen "ayrılmak", telegraf $ifresindeki 23 "hattı kes" anlamına geliyor. İngiliz astrolog, yazar ve ressam Aleister Crowley 23 sayısının "ayrılık, neşe ve hayat" anlamına geldiğini söylemişti.


Şüpheyle bakanlar da var..


"23 muamması"na şüpheyle bakanlar da yok değil. Onlar bu tesadüfleri tek bir sayıya odaklanmaya bağlıyor. Bu doğru olabilir ama bazıları bu 23′lerle eğleniyor, bu uyumdan zevk alıyorlar.


Bu arada diğerleri için 23 sayısı hayatı oldukça zorlaştırıyor.


Genesis P. Orridge (kurduğu müzik grubu Psychic TV 23 ay boyunca her ayın 23′ünde albüm çıkarmaya niyetlendi, 17′inci nedense sonuncu oldu) başka bir İngiliz müzik grubu olan Cabaret Voltaire’in elemanlarına bu muammadan bahsetti. İlgilenseler de şüpheyle yaklaştılar. İki gün sonra Genesis’i aradılar:
"Seni serseri! Üç konser vermek için Hollanda’ya geldik. Oteldeki oda numaramız 23 ve ayın 23′ündeki konser bir felaketti. Döndüğümüz her yerde 23′ü görüyoruz. Ne yaptın sen?"
Genesis’in cevabı "Fark etmeye başlayacağınızı söylemiştim" oldu.


Mantıklı düşünülünce "23 muamması" algıda seçicilikle de açıklanabilir. Ama bu tür gizemlerden hoşlanıyorsanız hayatınızdaki 23′leri aramaya başlayın..Bilim

Her ebeveyn çocuğunun DNA’sına 23 kromozom verir.


Kanın tüm vücuttaki dolaşımını tamamlaması 23 saniye sürer.


Dünyanın ekseni yaklaşık 23,5 derecedir.


Neptün gezegeni 23 Eylül 1846′da keşfedildi.
Spor

Michael Jordan’ın forma numarası 23..


Birçok sporcu Michael Jordan’a ithafen ya da onun gibi olmak için 23 numaralı forma giyiyor. Buna iki örnek İngiliz futbolcular David Beckham ve Sol Campbell.


Manchester City futbol kulübü 2003 yılından beri hiçbir oyuncusuna 23 numaralı forma giydirmiyor. Bunun nedeni 26 Haziran 2003′te oynarken ölen Marc-Vivien Foe’nun forma numarasının 23 olması..


NBA’in Cleveland Cavaliers takımında oynayan LeBron James’in forma numarası 23′tür.Televizyon

"Family Guy"ın bir bölümünde Peter’ın bahis kuponunda 23 sayısı yer alır.


"Lost"ta düşen uçağın kuyruk kısmından kurtulan yolcu sayısı 23 idi. Rose ve doktor Jack uçakta 23′üncü sırada oturuyorlardı. Filmin ana karakterlerinden Kate’i yakalayana 23 bin dolar ödül vardı. Ve dizide sıklıkla karşımıza çıkan şifrede 23 sayısı yer alır.


"Heroes" dizisindeki karakterlerden biri daima 23 numaralı otel odasında kalır.


Film


"Matrix Reloaded"daki açılış $ifrelerinde son ve en önemli sayı 23′tür. Ayrıca Architect, Neo’ya son görevi olan Zion’u yeniden inşa etmesi için "Matrix’ten 23 kişi seçmesi gerektiğini" söyler.


"Beşinci Güç"te (Fifth Element) hikaye 23′üncü yüzyılda, 2263′te geçiyor.


"Con Air"de 23 tecavüzden suçlanan adam "Johnny 23" adını alıyor.


Pedro Almodovar’ın "Konuş Onunla" filminde komadaki kadın Alicia geçmişte yaşadığı binanın kapı numarası 23′tür.


Robbin Williams’ın rol aldığı "Baskı"da (One Hour Photo) süpermarketteki dijital sayaçta ve bir karakterin tişörtünün üzerinde 23 sayısı görülür.


"Büyük Lebowski"de Ahbap ve arkadaşları hep 23′üncü caddede oynuyor.


"Bıçak Sırtı"nda (Blade Runner) Dünya’ya kaçan 23 kişi öldürülür.


"Kabus Gecesi" (Jeepers Creepers) filmlerinde şeytan karakteri 23 yılda bir 23 günlüğüne insanları yemeye gelir.


"Prestij"de Christian Bale’in karakteri Alfred Borden hapishanedeyken 23D hücresinde kalır.

Matematik

Roma rakamlarınde 23, XXIII şeklinde yazılır: İki "X" ve üç "I".


Eğer 1 sayısı dikkate alınmazsa tam sayılar 2 ve 3 toplama yoluyla başka bir tam sayı oluşturmak için yeterli en küçük sayılardır. (örn: 13= 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 3)


Pi sayısının (3,14159) ilk altı basamağının toplamı 23′tür.


Olasılık teorisinde, doğum günü paradoksu şöyle geçer:
Rastgele seçilmiş 23 kişi arasında, en azından iki kişinin doğum günlerinin aynı olma olasılığı yüzde 50′nin üzerindedir.


Doğanlar ve ölenler

Bazı kaynaklara göre William Shakespeare 23 Nisan 1564′te doğdu ve 23 Nisan 1616′da öldü.


Oyuncu River Phoenix 23 Ağustos 1970′te doğdu. 1993′te Cadılar Bayramı’nda 23 yaşında öldü.


Jül Sezar suikasta uğradığında 23 kez bıçaklandı.


Alman bilgisayar korsanı ve Trojan virüsünün kaşifi Karl Koch 23 Mayıs’ta öldü. İntihar ettiği ve bu tarihi bilinçli olarak seçtiği tahmin ediliyor.


Kültür

Beatles’ın en son kaydedilen albümünün son şarkısı "Her Majesty" 23 saniye sürüyor.


Prince’in "Gett Off" adlı şarkısında şu sözler yer alıyor: "Twenty-three positions in a one-night stand" (Tek gecelik ilişkide yirmi üç pozisyon).


Alternatif rock grubu Jimmy Eat World’ün 2004 yılında çıkan albümü "Futures"daki son şarkının adı "23" ve şarkının süresi yedi dakika 23 saniye.


Latin alfabesinin 23′üncü harfi olan W’nun iki ucu aşağı, üç ucu yukarı bakar.


X-23 (Laura X olarak bilinen Laura Kinney) çizgi roman "X-Men"den hayali bir karakterdir. 23 numaralı deneyden adını alan X-23 Wolverine’in bir klonudur.

Din

Kuran’ın Hz. Muhammed (S.A.V.)’e indirilmesi 23 yıl sürdü.


Bir inanca göre Adem ve Havva’nın 23 kızı vardı.
 

omayra

Üye
her sayıya göre gizem bulunuyor elbet. Milyonlarca yıldır var olan şu dünya denen yerde, her sayıya ilişkin birkaç olay bulunması mümkün.

Bu arada bahsedilen filmi izledim. Farklı ama temposu vasat bir filmdi.
 
Yasminozz

Yasminozz

Üye
bende izledim o filmi sıkıcıydı ama insan psikolojik olarak filmden sora her şeyi sayıyo ve sayılara dikkat ediyo bi süre... :)

gerçi bende vardır zaten çoğu zaman sayma olayı ya neyse... :D :D

bide simetri olayı var bende offf.... :)
 
schumici

schumici

Üye
milyonyıllardır bu dünya var ve bu süre zarfında mutlaka bazı sayılar tesadüfi olarak çakışacaktır. bunu batıl inanışa götürmek bence saçmalıktır.
paylaşımın için çok çok teşekkürler kardeşim:oke:
 
grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
benimde bildiğim 23 gün bir iş yerinde kalıcı olursan o iş yerinde daimi olursun....sen istemediğn sürece o iş yerinden çıkmazsın...
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim..
Ortak Görüş Şu; Sadece 23 Rakamı Değil Her Rakamın Tesadüfi Olarak Rastladığı Birtakım Olaylar Vardır..

13 Rakamının Bize Uğur Getirmesi Gibi Bkz.İstanbul'un Fethi (1453-Rakamlar Toplamı 13 Ediyor.)

Kesinlikle Bir Rakamın Diğerinden Daha Özel Olduğunu Söyleyemeyiz.. Ama Kendini Buna İnandıranların da Çok Mantıklı Sebepler Öne Sürdüğünü Görürüz.. ;)
 

shubuo0o

Üye
1453 sen öle düşenebilirsin arkadaşım ben bölede düşünebiirm 1x4x5+3 yani 1x4=4 4x5=20 20+3 =23 yada 14+53=67 67/3=22,333333 önmli olan 23ü görebilmek
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
23 numaralı filmi çok merak ediyorum bir türlü izleyemedim:(
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
23 Numara filmi Jim Carrey için farklı bir deneyim olmuş. İlk defa onu çok ciddi gördüm. Ama film düşük temposuyla izleyiciyi biraz sıkıyor.
 
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
olsun ben onu izlerken korkarım buda bende adrenalin oluşturur sıkılmam
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
İnsanı biraz geriyor ama korkmayı bekliyorsan bence hiç izleme.
Hayal kırıklığına uğrayabilirsin.

Korkmak ve adrenalin istiyorsan bu tempoda Türk filmlerimiz var..

"Musallat" ı kaçırma derim. ;)
 
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
ben normalindede çok korkak bi insanım gece evde tek başıma bile duramam
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
Yalnızlık fobin varsa gerilim filmleri sana yeter. Ki 23 Numara senlik o zaman. :oke:
 
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
aynen :oke:
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
  Konu Sahibi
:oke:
 
Ben izledim "23 numara" çok manyak bi film. Şiddetle tavsiye ediyorum
 
-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
izlemek istiyorum :agla
 
ouSahin

ouSahin

Üye
filmi izledim bence çok hoş :)
 

FurkanBilge

Üye
Arkadaslar 23 - Elazığ
Bunuda goz ardı etmeyelim:D
Ne de olsa memleketimiz
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt