Haber 220.000 Adet iCloud Hesabı Çalındı!

Sponsorlu Bağlantılar

0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
220.000 Adet iCloud Hesabı Çalındı!
Yine iCloud yine skandal. Jailbreak'li iOS cihazlarda skandal yaşandı. Jailbreak tweak'leri 220.000 adetten fazla iCloud hesabının çalınmasına neden oldu.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

iOS bildiğimiz gibi kapalı bir işletim sistemi ve Jailbreak yapılmadığı sürece daha güvenli. Apple'da yaptığı güncellemelerle bunu sürekli engellemeye çalışıyor. Ancak TaiG, 25PP, Pangu gibi ekipler Jailbreak için sürekli çalışmalarını sürdürüyor ve açık buldukları an Jailbreak aracını yayınlamaktan çekinmiyor.

Jailbreak ile iOS biraz daha özgür ve kişileştirilebilir oluyordu. Ancak Reddit sitesinde yapılan bir paylaşım Jailbreak işleminin yapıldığı iOS cihazlardan iCloud e-posta ve şifrelerinin çalındığını ortaya koydu.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Çinli Wooyun güvenlik sitesine göre, Jailbreak'li iOS cihazlar için geliştirilen tweak'ler ile hackerlar 220.000 adet iCloud e-posta adreslerini ve şifrelerini çaldı. Kendi içerisinde de denetimi olan Cydia'da böyle bir açığın meydana gelmesinin sebebinin 3. Parti repolar olarak gösteriliyor. BigBoss ve Modmyi repoları hack olaylarına karşı denetleniyor. Ancak tweak'lere ücret ödemek istemeyen illegal yollar ile yüklemek isteyen kullanıcılar *****'li tweak'lerin bulunduğu repolara yöneliyor. Tahminlere göre başrolde 3. parti repolar yer alıyor.

Ekli dosyalar

Luck Star

Luck Star

Üye
Eskiden güvenli diye tabir ediliyordu sonra iphone6 dinlenmesi 10 yılımızı alır dedi CIA. Şimdi peynir ekmek gibi hesap çalıyorlar her gördüğümde ne gülüyorum varya. İnsanları kendi sistemine uyum sağlamaya zorluyorlar sonra çıplak fotoğraflarını elalame maskara yaptırıyorlar :D :D Yazık...

• Beğen
Tepkiler: bozkirdangelen
teknolojibaronu

teknolojibaronu

Üye
Al iştee...

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Firma kaynaklı değilmiş, kullanıcı kaynaklıymış. Jailbreak çok seviliyor ama işte dezavantajları.

• Beğen
Tepkiler: Jus7ice
Luck Star

Luck Star

Üye
Ama yinede söz konusu hesap iCloud yani bir şeyler yapabilirdi. Android kullanıcılarını çoğu root veya farklı custom rom kullanıyor ama hiç öyle bir çalınma söz konusu olmadı.

Enes

Enes

Üye
sanki müstehçen fotolarımız var icloudda :ehe

H0lligan

Üye
yemisim icloud u yav google daha iyi bence. daha once bi mailin sifresi degisdi benden habersiz direk bildirim geldi 2dkk surmedi geri almam :ehe sifrenin degisdgi cihazi bulmamda ayri bi guzellik

• Beğen
Tepkiler: Luck Star
Bessonnitsa

Bessonnitsa

Üye
Bu olay daha önce yaşanan trajedilere rağmen iCloud'un yeterli önlemleri almadığını gösteriyor.

H0lligan

Üye
  • Beğen
Tepkiler: Bessonnitsa
0MG90

0MG90

Üye
    Konu Sahibi
Aynen. Jailbreak yüzünden oldu bu olay.

Bessonnitsa

Bessonnitsa

Üye
sorun apple da degilki kacak repo kullananlarinkini hacklemisler

Apple sistemi kapalı tutup güvenlik ön planda olan bir yazılım ürettiğini iddia ediyorsa direkt olarak JB'ye kapatsın cihazı, madem o kadar masum firma! Gazi olan amerikalı ünlüler de mi hepsi jb'liydi? Rekabetin ortasında olduğumuz için pek umursanmadığımızı düşünüyorum!

H0lligan

Üye
Apple sistemi kapalı tutup güvenlik ön planda olan bir yazılım ürettiğini iddia ediyorsa direkt olarak JB'ye kapatsın cihazı, madem o kadar masum firma! Gazi olan amerikalı ünlüler de mi hepsi jb'liydi? Rekabetin ortasında olduğumuz için pek umursanmadığımızı düşünüyorum!
wow sakin dostum jb kullanici karariyla yapiliyor kimse jb yuzunden apple ı suclamamali

• Beğen
Tepkiler: teknolojibaronu ve Bessonnitsa

H0lligan

Üye
Bende diyorum işte Apple jb'ye izin vermesin!
neden izin vermesinki onemli olan kullanici deneyimini arttirmak degilmi ? apple jb olmazsa bence cok da bi ise yaramazdi hersey kisitli sonucda yapilacak cok da sey yok jb siz. telefonu telefon olarak kullanan jb atmaz bilgileride guvende kalir jb kullananda repo kaynaklari olarak cydia yi secerse ve biraz da dikkatli olursa hersey sorunsuz isler.

• Beğen
bozkirdangelen

bozkirdangelen

Üye
Bu yüzden:
İnsanlar, öyle her önüne gelen proğramı kullanmamalı, sormalı, soruşturmalı.
Örneğin, arayanın adını, soyadını vs.bilgilerini gösteren şu proğramlar buna bir örnek.
Proğramı yüklediğinde kendi rehberini o proğramı kullanan bütün dünya insanlarına da açmış oluyorsun.
Kafasını kuma sokarak saklandığını sanan zavallılar gibi olmamak lazım.
Diğer bir konu da, gizli bilgileri oraya buraya kaydetmek veya onedrive gibi yerlerde bulundurmamak lazım diye düşünüyorum.
Diyelim ki her şeye de hayır diyen bir yapımız var.. o zaman da akıllı telefon kullanmayacaksın...
Ya da binlerce lira vererek aldığın telefonu kontrol edebilecek kadar bilgili olmaya çalışacaksın.
50 yaşındaki adam 2 bin liraya akıllı telefon alıyor, ama o telefonu alo, alo, mesaj mesaj olarak kullanıyor..
Telefon ise 10 yaşındaki çocuğunun elinde ve ondan daha fazla hakim..

Bessonnitsa

Bessonnitsa

Üye
neden izin vermesinki onemli olan kullanici deneyimini arttirmak degilmi ? apple jb olmazsa bence cok da bi ise yaramazdi hersey kisitli sonucda yapilacak cok da sey yok jb siz. telefonu telefon olarak kullanan jb atmaz bilgileride guvende kalir jb kullananda repo kaynaklari olarak cydia yi secerse ve biraz da dikkatli olursa hersey sorunsuz isler.

Barajın duvarı yıkılırsa serbest kalan suya müdahale edebilir misin? Benim iOS kullanma sebebim kapalı olması! Cihazıma istediğim veriyi aktarıp paylaşabiliyorum. Ben jbli olsam iCloud hesabım çalınsa belki başım belada olurdu şuan :)

Ayrıca şahsım olarak güvenliğe ve özele önem verdiğim için iCloud'a bile her şeyimi yüklemiyorum, seçiciyim!

• Beğen
Tepkiler: teknolojibaronu ve bozkirdangelen

H0lligan

Üye
Barajın duvarı yıkılırsa serbest kalan suya müdahale edebilir misin? Benim iOS kullanma sebebim kapalı olması! Cihazıma istediğim veriyi aktarıp paylaşabiliyorum. Ben jbli olsam iCloud hesabım çalınsa belki başım belada olurdu şuan :)
barajin duvarini yikmiyoruz alani genisletiyoruz :good: benimde ios kullanmama sebebim kapali sistem olmasi ama ote yandan apple a laf yok hani 4dahil 4e kadar olan tum ipod touchlari kullandim su zamana kadar bu kapali sistem olayi yuzunden artik ipod touch kullanmiyorum ama muzik icin olan ipod lar var mesela 80gb lik olan dan ben de de var bitane hem hard disk hem mp3 olarak kullaniyorum eskiden icine filim atar izlerdim sarjida iyi hem 1hafta gidiyor en az yani demek istedigim su apple iyi bir firma ama telefonlarinin sistemi pek para etmiyor benim gozumde :) jb atsan oda ayri bir dert dedigin gibi barajin duvari yikilinca is bitiyor.

• Beğen
Bessonnitsa

Bessonnitsa

Üye
barajin duvarini yikmiyoruz alani genisletiyoruz :good: benimde ios kullanmama sebebim kapali sistem olmasi ama ote yandan apple a laf yok hani 4dahil 4e kadar olan tum ipod touchlari kullandim su zamana kadar bu kapali sistem olayi yuzunden artik ipod touch kullanmiyorum ama muzik icin olan ipod lar var mesela 80gb lik olan dan ben de de var bitane hem hard disk hem mp3 olarak kullaniyorum eskiden icine filim atar izlerdim sarjida iyi hem 1hafta gidiyor en az yani demek istedigim su apple iyi bir firma ama telefonlarinin sistemi pek para etmiyor benim gozumde :) jb atsan oda ayri bir dert dedigin gibi barajin duvari yikilinca is bitiyor.
Neyse olan oldu artık! Belki iCloud'u çalınan arkadaşlar ünlü filan olur tanış olmasak da tv'de olmasa bile zorrent veya diğer sitelerde karşımıza çıkar halk kahramanı olurlar :D

Üst Alt