2014 YGS-LYS

Sponsorlu Bağlantılar

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
2014 YGS-LYS
Bu sene üniversite sınavına girecek olan arkadaşlar var mı diye merak edip açtım. Tek olmadığımı düşünüyorum. Önce sınav hakkında bilgi verelim:

YGS
Tanım: Üniversite sınavının ilk etabı.
Tarih: 23 Mart 2014 Pazar Saat 10.00
Yer: Türkiye geneli tüm ilk okul, ortaokul, lise ve üniversiteler.
Soru sayısı: 160
Soru Dağılımı:
Türkçe: 40
Tarih: 15
Coğrafya: 12
Felsefe: 8
Din: 5
Matematik: 32
Geometri: 8
Fen: 40
Toplam süre: 160 dakika
Puan türleri:
Ygs 1 ve 2 (Sayısal)
Ygs 3 ve 4 (Sözel)
Ygs 5 ve 6 (Eşit ağırlık)

LYS
Tanım: Üniversite sınavının ikinci ve son basamağı.
Tarih: 14 Haziran ile 22 Haziran arası. Saat 10'da.
Yer: Tüm eğitim birimleri.
Kimler girebilecek: YGS sınavında herhangi bir puan türünden 180 puanı geçen adaylar.
Soru Sayısı: Bölümlere göre değişken.
Süre: Değişken.

LYS 4 Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu)
Tarih: 14 Haziran 2014
Soru Sayısı: 90
Sınav Süresi: 135 Dakika
Kimler Sorumlu: Sadece Sözelciler.

LYS 1 Matematik ve Geometri
Tarih: 15 Haziran 2014
Soru Sayısı: 80 (50 Matematik, 30 Geometri)
Sınav Süresi: 120 Dakika
Kimler Sorumlu: Eşit ağırlık ve Sayısalcılar.

LYS 5 Yabancı Dil (İngilizce)
Tarih: 15 Haziran 2014
Soru Sayısı: 80
Sınav Süresi: 120 Dakika
Kimler Sorumlu: Dil bölümü öğrencileri.

LYS 2 Fen Bilimleri (Fizik-Kimya-Biyoloji)
Tarih: 21 Haziran 2014
Soru Sayısı: 90
Sınav Süresi: 135 Dakika
Kimler Sorumlu: Sayısal Öğrencileri

LYS 3 Sosyal Bilimler (Edebiyat-Coğrafya 1)
Tarih: 22 Haziran 2014
Soru Sayısı: 80
Sınav süresi 120 Dakika
Kimler Sorumlu: Eşit ağırlık ve Sözel öğrencileri.

Sınavla ilgili bilgileri verdiğime göre hedeflerinizi, iyi dileklerinizi, tavsiyelerinizi, heyecanınızı, sınav öncesi sorularınızı ve sınav sonrası duygularınızı belirteceğiniz konuyu açmış bulunmaktayım.:bleh:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Metin137

Metin137

Metin137

Üye
Sinav için çok heyecanlıyım bakalım ne olucak

• Beğen
Tepkiler: MCR Killjoy
MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
Bende heyecanlıyım. Bu sene iki ihtimal olduğunu söylüyor çoğu kişi. Ya kolay olacak ya da zor. Ortalama olacağını kimse sanmıyor. Şu sebepten sanırım:

1. Sınav kolay olur, bakın dershaneler bir işe yaramıyor gidende gitmeye de sıralamada üste çıkabiliyor mesajı verilip dershanelerin kapatılmasına destek çıkılır.

2. Sınav çok zor olur, Türkiye ortalaması ile üniversite puanları düşer. Bu sefer de, " bakın dershaneye gidende aynı yapıyor gitmeye de" denir ve olay yine dershaneye bağlanır gibi.

Ayrıca bu sene ki sınav önemli zira sonuncu test sınavı. Gelecek yıldan itibaren açık uçlu soru sistemine geçiliyor.

• Beğen
Tepkiler: UpOneTR
SheFy

SheFy

Üye
Acik uclu sistem dusunuluyor kesin karar yoktur. Ayni zamanda 3 milyon ogrencinin 160 sorusunu nasil okunup nasil puan verilecek. objektif nasil olunacak sonucta acik ucluyu pc ler okumayacak herhalde. hocalar okuyacak. ee bi insan okumayacagina gore nasil objektif davranilacak.? Acik uclunun kesin oldugunu soyleyen arkadas buna izah edebilir misiniz?

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
Ben niye izah edeyim, sonuçta ben yapmıyorum sınavı. Çeşitli haber sitelerinden veyahut meb/ÖSYM sitelerinden bakabilirsiniz. Açık uçlu sorunun yazılı sorusu olduğunu filanda düşünmüyorum ayrıca. Büyük ihtimal yoruma dayalı/çıkarımlarla cevaplar bulunabilen şıklı sorular yapılacaktır.

The SLayeR

The SLayeR

Üye
Uni ogrenciysim ama genede girecem sinava hayrlysla

_RYUK_

_RYUK_

Üye
uniyi kazandım ben de tekrar gireceğim bakalïm kafa rahat olunca ne olacak hayırlısı.

SheFy

SheFy

Üye
Ben niye izah edeyim, sonuçta ben yapmıyorum sınavı. Çeşitli haber sitelerinden veyahut meb/ÖSYM sitelerinden bakabilirsiniz. Açık uçlu sorunun yazılı sorusu olduğunu filanda düşünmüyorum ayrıca. Büyük ihtimal yoruma dayalı/çıkarımlarla cevaplar bulunabilen şıklı sorular yapılacaktır.
Coktan secmeli oliyor yine :D matematik fizik geometri vb. derslerde nasil yorum olacak. testten baska yonteme gecmeleri cok cok zor

sezaruyanik

sezaruyanik

Üye
Ben de giricem,hayirlisiyla girip cikmak nasip olur insallah.Panik yok :)

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
Coktan secmeli oliyor yine :D matematik fizik geometri vb. derslerde nasil yorum olacak. testten baska yonteme gecmeleri cok cok zor

3 Kasım 2013'te bir deneme yapmış ÖSYM.

Bu da o sorular ve cevapları:

Gördüğünüz üzere; yağsız kazık.

SheFy

SheFy

Üye
Bu deneme deneme olarak kalır. Gerçek sınavda bunu deneseler bile, bir çok şikayet gelir. Öğrenciler sınavlarının kontrölünde hatalar var gibisinden bir çok itirazda bulunabilirler. Yanlış hesaplanmalar olabilir. Çok büyük bir piyango bu.

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
Sınav kontrolü demişken, bu sene kitapçıklar öğrencilere verilmediği gibi sorular hiç bir şekilde yayınlanmayacak. Az önce resmi açıklamada gördüm. Gelecek senelerde aynı soru tiplerini kullanmak için güya. Bana daha çok adam kayırmak için gibi geldi. Bunca insanın hakkını yiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: MrCaesar
sezaruyanik

sezaruyanik

Üye
Gercekten bu sorulari vermeme olayinin amaci bana pek de samimi gelmedi..

• Beğen
ozakin70

ozakin70

Üye
Sinava girecek arkadaslara basarilar hakkimizda hayirlisi ne ise o olsun;)

SheFy

SheFy

Üye
Her sene sistem değişiyor yıllardır bi oturtamadılar. Geçen sene yılda 4 tane sınav yapıcaz,hangisi yüksekse onu kullanacak öğrenci. Geçen gün de bakan açıklama yapıyor. Sınavın yanında özel becererileri de göz önünde bulunduracaz bunlar içinde üniversitenin seçilen bölümün ayrı ayrı yetenek sınavları olacak dedi. Üstüne açık uçlu sorularda cabası. Yani anlayacağınız ne olacağı hiç belli değil. Ama yetenek sınavının olması güzel bişey. Şahsen ben istiyorum. 12.sınıfım bu sene iyi hazırlanamadım. Hedefim mimarlık. İnş seneye yetenek sınavınıda yaparlarda daha kolay olur bnm için. Çizim, el becerilerim, dijital grafik çizimim çok iyi. Mimarlık için önemli. Fizik dersi de iyi. neyse çok uzun yazdım. Sınava girecek olan herkese başarılar :)

MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
Her sene sistem değişiyor yıllardır bi oturtamadılar. Geçen sene yılda 4 tane sınav yapıcaz,hangisi yüksekse onu kullanacak öğrenci. Geçen gün de bakan açıklama yapıyor. Sınavın yanında özel becererileri de göz önünde bulunduracaz bunlar içinde üniversitenin seçilen bölümün ayrı ayrı yetenek sınavları olacak dedi. Üstüne açık uçlu sorularda cabası. Yani anlayacağınız ne olacağı hiç belli değil. Ama yetenek sınavının olması güzel bişey. Şahsen ben istiyorum. 12.sınıfım bu sene iyi hazırlanamadım. Hedefim mimarlık. İnş seneye yetenek sınavınıda yaparlarda daha kolay olur bnm için. Çizim, el becerilerim, dijital grafik çizimim çok iyi. Mimarlık için önemli. Fizik dersi de iyi. neyse çok uzun yazdım. Sınava girecek olan herkese başarılar :)

Türkiye'de bir adet yetenek sınavı ile mimarlık alan üniversite var. Adını hatırlayamadım şu an. Onda şansını dene bence. :blush:

Söz konusu üniversite ile ilgili ekşi sözlükte sınavın nasıl olduğunu açıklayan bir arkadaş:

bunlarin aksine devlet universitelerinde ise isler biraz daha zor ne bu sene 3.500 kadar ogrenci girdi ve ilk sinav sabah ve oglen gruplarina ayrilarak yapildi. sabah sinava girenlere bi galeride resim asan bi adam, ona yardim eden bi bayan figur ve bi sanatcida onlari yonlendiriyor sorusu 50x70 kagida cizildi burda kompozisyonu oturtmak, tonlama, insan anatomileri, portreler, galeri mekani ve oran oranti on planda ve zaman tum sinavlarda ki gibi 3 saat. oglen gruplarinada 2 sokak calgicisi ve onlari fotograflayan bi kadin soruldu bu asamayi gecenler tercih ettikleri bolumlerin bolum sinavlarina girdiler ve 2 sinavin puaniyla oss puaninizin ortalamasi alinarak kazananlar aciklandi.

Sonradan gelen edit: İç mimarlık alıyormuş pardon. :artist:

SheFy

SheFy

Üye
onceden ic mimarlikta istiyordum da. soguttular beni :D

• Beğen
esokmen

esokmen

Üye
Gecen sene ve ondan onceki sene girdim arkadaslar. Bu sene de kiz arkadasim girecek insallah. Tek tavsiyem gercekten sakin olun.

esokmen

esokmen

Üye
Simdiden basarilar bu arada

• Beğen
MCR Killjoy

MCR Killjoy

Üye
    Konu Sahibi
Yarınki sınav için herkese başarılar!Söyleyecek söz bulamıyorum sınavla ilgili...

Üst Alt