2006 yılı sağlam PC'sini uçurduk [Çözüldü]

Sponsorlu Bağlantılar

Teom@n

Teom@n

Üye
Çayın taşıyla çayın kuşunu vurmak istiyorsan, yani az bütçe ayırdıysan ve kasa değiştirmemekte kararlıysan diğer arkadaşların dediği darboğaza sebep olan etkenleri ortadan kaldırman gerekiyor.
Bios güncellemeni yaparsan Dual Core serisi işlemciyi desteklemesi gerekiyor. Bulabilirsen P4 D930 ve üzeri Single Core işlemcilerde güzel olur. En azından ön bellek miktarları Dual Core serilerinden oldukça yüksek.
Fifa çılgını bir arkadaşıma bir zamanlar topladığım AMD Athlon 3200 işlemcili, 1GB DDR400Mhz ramli, ATI Radeon 9250 grafik kartlı kasayla en son Fifa 2010 oynadığını söylediğini hatırlayabiliyorum.(onun yalancısıyım :-D)

DgnGkmn

Üye
    Konu Sahibi
core2 duo ust sevıyeyse.

2006 yılında pc kurmak için bi klavuz vardı orada öyle yazıyodu 'core2duo üst seviye' diye

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Benim işlemcimin soket tipi lga775 - bu girişli işlemciler 'teki gibi işlemciler : bana olmazmı - :O

1.Intel Core 2 Quad Q8300 ; 2.5 ghz 4mb önbellek = 429 TL
2. Intel Core 2 Duo E7600 ; 3.06 ghz 3mb önbellek. = 358 TL
3. Intel Core 2 Duo E7500 ; 2.93 ghz 3mb önbellek = 272 TL
4. Intel Dual Core E6700 ; 3.20 ghz 2mb önbellek = 211 TL
5 Intel Pentium Dual Core E6600 ; 3.06 ghz 2mb önbellek = 173 TL
6. Intel Dual Core E5700 ; 3 ghz 2mb önbellek = 148 TL

-----------------------------------------------
Fiyatlar uygun gözüküyor Hangisini önerirsin?

1,2,3,4,5,6? <-- Hangisi?
-----------------------------------------------

(Sayfada 2 Tane Daha var işlemci ama ghz ve önbelleği benim kullandığımdan daha düşük)

Revızyonun tutmadıgı ıcın E2220 bıle takamazsın....

Revizyon olayını anlamadım :(

Bulabilirsen P4 D930 ve üzeri Single Core işlemcilerde güzel olur. En azından ön bellek miktarları Dual Core serilerinden oldukça yüksek.

P4D930 işlemci çok iyi gözüküyor 3 Ghz 4mb önbellek
:oke:ama satılmıyor :(

bu bmw ye şahin lastiği takmışsın ona örnek verilebilir :D

tam tersi - Şahine Bmw Lastiği taktım . Şahin anakartım - Bmw ekran kartım Yalnız Motor(işlemci :D ) Lastikleri Kaldırmıyor. :D -- 2.5 motor(2.5 ghz) veya daha iyisi işimi görür aslında :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Tek çare yeni kasa....

Yeni Kasa Toplamayacağım - sadece sistemi iyileştireceğim

HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER !
:oke:

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
yaaaa kardesım sen anlamıyosun heralde....
Sana dıyorumki pentium 4 ten baska ıslemcı takamazsın calıstırmaz o anakart....
Alla alllaaa...
Bılen bırıne soruyorsunuz bari lafımızı dınleyın.... :off:

olmaz dıyoruz.. Hala gelmıssın core 2 quad core 2duo pentıum dual ıslemcı yazıyorsun... :@

tobe yaaa olmaz calıstırmaz kelımesının neresını anlamıyorsun kardesım...

Ya pentıum 4 e razı olacaksın yada yeni kasa toplayacaksın...adamı sinirlendırıyonuz yaa :off:

PrınceOfPersia

PrınceOfPersia

Üye
yaaaa kardesım sen anlamıyosun heralde....
Sana dıyorumki pentium 4 ten baska ıslemcı takamazsın calıstırmaz o anakart....
Alla alllaaa...
Bılen bırıne soruyorsunuz bari lafımızı dınleyın.... :off:

olmaz dıyoruz.. Hala gelmıssın core 2 quad core 2duo pentıum dual ıslemcı yazıyorsun... :@

tobe yaaa olmaz calıstırmaz kelımesının neresını anlamıyorsun kardesım...

Ya pentıum 4 e razı olacaksın yada yeni kasa toplayacaksın...adamı sinirlendırıyonuz yaa :off:

:kop:

SeniGördüm

SeniGördüm

Üye
Bigbang camis gibi saçıldi. :D hakkatende pc kötüymüş.işlemci için anakart değişecek anakart degişirse tüm sistem değişecek

SeniGördüm

SeniGördüm

Üye
Bigbang camis gibi saçıldi. :D hakkatende pc kötüymüş.işlemci için anakart değişecek anakart degişirse tüm sistem değişecek:ehe :yat

DgnGkmn

Üye
    Konu Sahibi
MERHABALAR ;

Arkadaşlar Win 7 Ultimate Yüklendi + 1 Gb ram çıkarttım + Bios Güncellendi

(Revision dediğiniz o şey bios sürümü olsa gerek)

ve Sonuç - puanım işlemci 4.6 ve ram 4.5

sadece lfs ve nfsu2 deneme şansım oldu ve sonuç . 100 fps.

Hasan (abi diyim artık yaşın 18) Revisiyonu ben bios sürümü diye bildim. ve update ettim . eski sürümüm 0801 şimdiki 1808

ve şimdi aslında bu işlemcileri de desteklemesi lazım -

yalnız ben işlemciye gerek kalmadı diye düşünüyorum - 60 fps oyunlar 100 fps sabit oldu .

Sadece Ram'i çıkarttım . W7 ultimate bide bios güncellemesi - buna ek olarak işlemci fanını temizledim(tozdan pamuk çıktı) . ram'ın socketini değiştirdim.

Herşey için Herkese Teşekkürler.

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
MERHABALAR ;

Arkadaşlar Win 7 Ultimate Yüklendi + 1 Gb ram çıkarttım + Bios Güncellendi

(Revision dediğiniz o şey bios sürümü olsa gerek)

ve Sonuç - puanım işlemci 4.6 ve ram 4.5

sadece lfs ve nfsu2 deneme şansım oldu ve sonuç . 100 fps.

Hasan (abi diyim artık yaşın 18) Revisiyonu ben bios sürümü diye bildim. ve update ettim . eski sürümüm 0801 şimdiki 1808

ve şimdi aslında bu işlemcileri de desteklemesi lazım -

yalnız ben işlemciye gerek kalmadı diye düşünüyorum - 60 fps oyunlar 100 fps sabit oldu .

Sadece Ram'i çıkarttım . W7 ultimate bide bios güncellemesi - buna ek olarak işlemci fanını temizledim(tozdan pamuk çıktı) . ram'ın socketini değiştirdim.

Herşey için Herkese Teşekkürler.

revızyonla bıos farklı seyler.. Soyle anlatayım..
Bır araba markasının bır modelı var.
2002 ve 2003 üretimi olarak dusun mesela.. Senınkı 2002 model olan..
Onun ıcın revızyon nedenıyle ıslemcıde sorun yaşarsın...

Sen yınede bı cpu-z mainboard resmını bı daha koy bayayım

futbol123

futbol123

Üye
rami 4gb yapsaydın win7 64bit kursaydın daha çok performans alırdın :)

DgnGkmn

Üye
    Konu Sahibi

Fotoğrafı ekledim - Cpu ya biraz overclock yaptım ve 2.81 den 3.3 ghz ye yükseldi . Şimdi Kasma sorunum yok .

işlemci işlemini yapıyor . Grafikte sorun yok . 1 gb ram çıkardım . arttı .

Nedenini öğrendim.

2 tane ayrı ayrı 1 gb ram vardı . Marka olarak birisi HEXON(duymadım) Diğeri KİNGSTON

Sorun şuymuş . Hexon'un 267 Mhz ve Kingston 333 Mhz hızında olması.

Yani ikisi Farklı hızlarda olunca çakışma yapıyormuş.

Son zamanda Hexon Ram sıkıntı yaptı yani Bilgisayar açılırken gelen 'Bip' Sesi Gelmedi .

Ramı çıkardım . Farkı Gördüm.

Böyle Bir Sorun Yaşayanlara Diyorum ' Ramleri 'TEK Tek' Kontrol edin'

Ben Sadece 2sinin Yerini Değiştirmiştim.

Ben şimdi Sadece 3 Gblik Tek Socketli 800 mhz Ram varsa Ondan alacağım. (Ram'a o.c. Yaptım ama ram o.c. almıyor alsaydı iyi olurdu)

Şimdi oyunlarda kasma yok . Ram 1 Gb olduğu için 'COD' da falan kasmaması zaten imkansızdı :D

Herşey İçin Teşekkürler.

----------Eklendi @ 19:11:33 ---------- Yazıldı @ 19:08:37 ----------

Tehlike "' Alıntı:
rami 4gb yapsaydın win7 64bit kursaydın daha çok performans alırdın :)
Teşekkürler ama 64 bit işlemcime ağır gelir. ve 4 gb ram almam . gerek yok. sadece şu 1 2 oyunu rahat oynatsın yeter.

3 gb Tek soket ddr2 800 mhz varsa alabilirim.

----------Eklendi @ 19:16:47 ---------- Yazıldı @ 19:11:33 ----------

Tek modül 3 gb bulamadım (yoktur zaten) bunun için bi tane 2 gb lik ve bi tane 1 gblik mi alsam? elimdeki bu ramleri ne yapabilirim? satsam satamam. :(

DgnGkmn

Üye
    Konu Sahibi
-----
Şimdi Artık Sadece Ram Alacağım .

Ram için Ne önerirsiniz?

Kriterler -
800 Mhz + Sağlam bir marka + 3 yada 4 gb Ram.

Anakartımda
4 tane Ram Slotu var . (2 sarı 2 siyah)

4 gb önerirseniz - Dual yani 2x2 4 Gb ram alsam mı iyi - Single yani 1x4 Gb ram alsam mı daha iyi?

3 gb önerirseniz - 3 tane 1 gb lik mi alsam iyi - bi tane 2 gb bi tane de 1 gb alsam mı daha iyi - Varsa Single 3 Gb ram alabilirim.

işletim Sistemini 64 Bit yapsam Ne olur - Yani şu anki sistemle yapsam ne olur , Ram aldıktan sonraki sistemle yapsam ne olur?

(Büyük ihtimal olmaz Bence.)

şimdiki Ram'leri (eğer yeni Ram alırsam) ya satcam ya da atcam - 267 mhz ile 333 mhz çakışıyor , şimdilik 333 mhz olan(kingston)ram kullanıyorum.

Teşekkürler.

PrınceOfPersia

PrınceOfPersia

Üye
-----
Şimdi Artık Sadece Ram Alacağım .

Ram için Ne önerirsiniz?

Kriterler -
800 Mhz + Sağlam bir marka + 3 yada 4 gb Ram.

Anakartımda
4 tane Ram Slotu var . (2 sarı 2 siyah)

4 gb önerirseniz - Dual yani 2x2 4 Gb ram alsam mı iyi - Single yani 1x4 Gb ram alsam mı daha iyi?

internetten okuduğum kadarıyla 2x2 daha iyi

----------Eklendi @ 20:02:42 ---------- Yazıldı @ 20:00:36 ----------

64 bit olayına gelince ramin yetersiz win7 64 bit için yavaş çalışır xp ve vista 64 bit te sorunlu diyorlar

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
kardes sen cpu-z dekı memory ve spd yazan yerlerın resmını koyarmısın buraya....
Ayrıca o anakarta 800mhz ram takamazsın

DgnGkmn

Üye
    Konu Sahibi

800 MHZ desteklemiyor mu ya? Bios update yaptım . Her türlü Desteklemesi Lazım.

Hem Bu Sayfada FSB 800 / 533 Mhz Desteklediğini yazıyor. :S

Teom@n

Teom@n

Üye
FSB (Front Side Bus) için desteklediği hızlar 800-533mhz olarak gözüküyor. Ram hızı olarak maksimum 533mhz destekliyormuş. En kötü ihtimal 800 lük ram'leri 533 olarak görür. Bir sorun olmaz.
Ayrıca Anakartın çift kanal bellek desteği olduğu için 4*512mb yada 2*1gb ram kullanman daha mantıklı olacaktır. Görünen ram desteği max. 2Gb ve düşündüğün şekilde 3-4gb ram takma şansın yok gibi gözüküyor. Bios update ile maksimum ram miktarında değişiklik olmuşsa birşey diyemem. Bu arada 64 bit seni bu kadar korkutmasın, iyidir.:oke:

covar

covar

Üye
arkadaşım senin işlemci cok kötü o yüzden kasıyor o ekran kartı pes de kasmaz ekran kartında darboğaz var senin hemde cok

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
arkadaşım senin işlemci cok kötü o yüzden kasıyor o ekran kartı pes de kasmaz ekran kartında darboğaz var senin hemde cok

kardes kızma ama 37 yorum geçmış oraları cooooktan atladık bız....
Bı zahmet konunun butun yorumlarını okurmusun.......

----------Eklendi @ 18:21:57 ---------- Yazıldı @ 18:14:19 ----------

senın sısteme gelırsek kardeş...
Anakartın Overclock acısından fazlasıyla yeterlı.... Islemcı sıcaklıgı en fazla kaç oluyor.

Haa bırde bu resımlerden anlaşılamıyor. Cunku yaptıgın overclock ramın frekansını arttırmış...

Yaptıgın overclock u gerı alıp ıslemcıyı hızını orjınal degere getır.
Ondan sonra memory ve spd kısımlarının resmını koy. Daha sonra yıne yaptıgın sekılde 3.3ghz yapabılırsın.

DgnGkmn

Üye
    Konu Sahibi
İŞLEMCİ'nin sıcaklığı - bakmama gerek yok çünkü 3.6 ghz denedim 1 saat . sonra bişey olmadı ama yeniden başlatınca mavi ekran geldi ve bende 3.29-30 ghz düşürdüm sorun yok.

Ben sadece işlemciye overclock yaptım. işlemcinin Voltajı [Auto] ayarlı.

Sadece işlemcide overclock var diğerlerinin Hepsi [Auto] yani en uygun otamatik değerlerde.

Ram'a yapcaktım . Yaptım. ama mavi ekran geldi. Eski ayarlarda.

Ben Yinede Koyayim.