Kasa fan rgb bağlantısı

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Hacı, üç fan olduğuna göre bunlar ayrı bir şekilde anakarta takılmaz, anakartta o kadar soket yok, bir şekilde birleştirilip Anakartta tek bir sokete takılması gerek, bunda hemfikir miyiz? İkincisi ise "sys_fan" girişinden kabloyu çıkar diyorsun, o zaman anakarttaki 12 V GRB adlı "LED_C" soketine bir uzatma kablosu satın alarak takıp, fan kablolarına takmak gerek. Başka türlü yolu yok bunun. PSU yu "sys_fan2" ye taktım o zaten çalışıyor, onda sıkıntı yok. Ben kasa rgb ışıklarına taktım kafayı.
3 adet fanı bir çalıştıracak kablo lazım.
2'sini bir yapacak kablo vardır.

Ben PSU'nun fanını sys fan2 'ye takmana gerek yok diyorum. PSU zaten çalıştıracaktır. Üstünde kontrol düğmesi bile var.

Onu oradan çıkarınca sana sys fan1 ve sysfan2 kalacak onları kasa fanları için kullanacaksın

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
3 adet fanı bir çalıştıracak kablo lazım.
2'sini bir yapacak kablo vardır.

Ben PSU'nun fanını sys fan2 'ye takmana gerek yok diyorum. PSU zaten çalıştıracaktır. Üstünde kontrol düğmesi bile var.

Onu oradan çıkarınca sana sys fan1 ve sysfan2 kalacak onları kasa fanları için kullanacaksın
İyi de PSU nun fanını takmazsam dönecek mi veya çalışacak mı?

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
  • Beğen
Tepkiler: panorama_ömer16
panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Evet çalışır . O çıkış sadece Rgb ışık kontrolü için. Yıllardır psularda fan var ve anakarttan sistemden bağımsız çalışır.
O halde benim yapmam gereken şey, egzoz fan dediğimiz arka fanın kablosunu "sys_fan1"e, öndeki iki fanın kablolarını da "sys_fan2"ye takacağım, doğru mu?

• Beğen
panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Aynen boşta kalsın . Rengini değiştirmek istersen üstünde düğmesi var
PSU üzerinde önceleri renkler, geçişli şekilde çalışıyordu, ne olduysa tek renge dönüştü. Düğmesine basıncada herhangi birşey olmuyor. Kasa rgb sorununda ise bağlantılarını dediğiniz gibi değiştirdim, ama sonuç aynı. Sanırım rgb uzatma kablosu gibi birşey gerekir. Çünkü dediğiniz gib 12V vermem gerekiyor, o da Anakartın boşta olan "12V GRB LED_C" soketine takılması gerekiyor. Yani oraya kablo takılmadığı sürece "sys_fan" kısımlarına istediğim kadar fan bağlasam sadece RGB siz fan çalıştırmış olurum. Ayrıca RGB Fusion yazılımında da LED_C tuşu görünüyor, ancak ayarlama yapılamıyor.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
PSU üzerinde önceleri renkler, geçişli şekilde çalışıyordu, ne olduysa tek renge dönüştü. Düğmesine basıncada herhangi birşey olmuyor. Kasa rgb sorununda ise bağlantılarını dediğiniz gibi değiştirdim, ama sonuç aynı. Sanırım rgb uzatma kablosu gibi birşey gerekir. Çünkü dediğiniz gib 12V vermem gerekiyor, o da Anakartın boşta olan "12V GRB LED_C" soketine takılması gerekiyor. Yani oraya kablo takılmadığı sürece "sys_fan" kısımlarına istediğim kadar fan bağlasam sadece RGB siz fan çalıştırmış olurum. Ayrıca RGB Fusion yazılımında da LED_C tuşu görünüyor, ancak ayarlama yapılamıyor.
Fanları çalıştıran 12 volt neden ledlerini çalıştırmaz ki ?

Psunun kullanma kılavuzunda vardır. Düğmenin işlevi

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Fanları çalıştıran 12 volt neden ledlerini çalıştırmaz ki ?

Psunun kullanma kılavuzunda vardır. Düğmenin işlevi
yani ''sys_fan'' soketleri 12V mu veriyor?
Klavuzda şu şekilde bir bilgi var, sanırım PSU yazılım moduna girmiş:

Manuel, basmalı düğme kontrolü için
Aydınlatma modları arasında geçiş yapmak için:
> Aydınlatma modu değişene kadar (yaklaşık üç saniye) düğmeyi basılı tutun.
Renkler arasında geçiş yapmak için (eğer mod gökkuşağı değilse):
> Düğmeye kısa basın.
Modlar:

1. Gökkuşağı dalgası
  2. Gökkuşağı
  3. Gökkuşağı nefesi
  4. Gökkuşağı yanıp sönüyor
  5. Ardışık
  6. İçi Dolu
  7. Tek yanıp sönme
  8. Nabız
  9. kapalı

not: PSU yazılım kontrol modundaysa, basmalı düğme kontrolü çalışmaz.

Read more:
Mesaj birleştirildi:

Şuan oyun esnasında kasa rgb fanları kendiliğinden yanmaya başladı. Acaba yük altında mı çalışıyor?

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
yani ''sys_fan'' soketleri 12V mu veriyor?
Klavuzda şu şekilde bir bilgi var, sanırım PSU yazılım moduna girmiş:

Manuel, basmalı düğme kontrolü için
Aydınlatma modları arasında geçiş yapmak için:
> Aydınlatma modu değişene kadar (yaklaşık üç saniye) düğmeyi basılı tutun.
Renkler arasında geçiş yapmak için (eğer mod gökkuşağı değilse):
> Düğmeye kısa basın.
Modlar:

1. Gökkuşağı dalgası
  2. Gökkuşağı
  3. Gökkuşağı nefesi
  4. Gökkuşağı yanıp sönüyor
  5. Ardışık
  6. İçi Dolu
  7. Tek yanıp sönme
  8. Nabız
  9. kapalı

not: PSU yazılım kontrol modundaysa, basmalı düğme kontrolü çalışmaz.

Read more:
Mesaj birleştirildi:

Şuan oyun esnasında kasa rgb fanları kendiliğinden yanmaya başladı. Acaba yük altında mı çalışıyor?
System fan soketinde +,-,pwm girişleri vardır. Anakartın kullanma kılavuzunda mevcut. + - 12 volt verir. Pwm ise güç düzenler bu sayede fan dönüş hızı ayarlanır.
Fixed rgb nasıl ayarlanmış bilmiyorum. Belki de sıcaklığa göre yanıyordur veya çalışma hızına bağlı olarak yanıyordur.

Kasa fanlarını hallettik galiba.

Psu fanının modunu nasıl değiştiririz onu bulmak lazım. Argb to Led strip diye bir kablo var mı acaba ?

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
System fan soketinde +,-,pwm girişleri vardır. Anakartın kullanma kılavuzunda mevcut. + - 12 volt verir. Pwm ise güç düzenler bu sayede fan dönüş hızı ayarlanır.
Fixed rgb nasıl ayarlanmış bilmiyorum. Belki de sıcaklığa göre yanıyordur veya çalışma hızına bağlı olarak yanıyordur.

Kasa fanlarını hallettik galiba.

Psu fanının modunu nasıl değiştiririz onu bulmak lazım. Argb to Led strip diye bir kablo var mı acaba ?
Birşey öğrendim, aşağıdaki PSU'nun ARGB kablosuymuş, bu kablonun sağdaki ucu PSU'dan gelen RGB kablosuna takılabiliyor, ancak boşta kalan üç pinli diğer uca göre anakartta yer yok.
Sanırım dönüştürücü kablo gerek.

Kasa fanı olarak da, BIOS'ta "system fan modu" seçenekleri arasında
1. Otomatik (seçili olan)
2 PWM
3. Voltaj
Var. Acaba Bunu PWM mi yapmalıyım?

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Birşey öğrendim, aşağıdaki PSU'nun ARGB kablosuymuş, bu kablonun sağdaki ucu PSU'dan gelen RGB kablosuna takılabiliyor, ancak boşta kalan üç pinli diğer uca göre anakartta yer yok.
Sanırım dönüştürücü kablo gerek.

Kasa fanı olarak da, BIOS'ta "system fan modu" seçenekleri arasında
1. Otomatik (seçili olan)
2 PWM
3. Voltaj
Var. Acaba Bunu PWM mi yapmalıyım?
Kasa fanları genelde 3 pinli olduğu için voltaj ile kontrol edilir . Cpu fanları 4 soketli olduğu için pwm (daha hassas ayarlama yapıyor fan hızında) ile kontrol edilir.
Bırak anakart kendi karar versin.

Evet o kablo psu'nun Argb kablosu hatta tam olarak. Corsair'in İCUE to Argb kablosu da diyebilirim.
Adaptör yok galiba ya . Led strip çok basit olay Argb çok farklı olay.

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Kasa fanları genelde 3 pinli olduğu için voltaj ile kontrol edilir . Cpu fanları 4 soketli olduğu için pwm (daha hassas ayarlama yapıyor fan hızında) ile kontrol edilir.
Bırak anakart kendi karar versin.

Evet o kablo psu'nun Argb kablosu hatta tam olarak. Corsair'in İCUE to Argb kablosu da diyebilirim.
Adaptör yok galiba ya . Led strip çok basit olay Argb çok farklı olay.
Şimdi buna göre bir dönüştürücü kablo bulunmuyor mu satıcılarda?

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Şimdi buna göre bir dönüştürücü kablo bulunmuyor mu satıcılarda?
Ne kablosu 12 volttan 5 volta iniyor. Adaptör kocaman bir adaptör lazım.

Bu fiyatı verene kadar yeni anakart al elindeki sat daha iyi. Kontrolünü üstündeki düğmeden yapacaksın bir de

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Ne kablosu 12 volttan 5 volta iniyor. Adaptör kocaman bir adaptör lazım.

Bu fiyatı verene kadar yeni anakart al elindeki sat daha iyi. Kontrolünü üstündeki düğmeden yapacaksın bir de
Neyse PSU rgb için buna o kadar para vermeye gerek yok. Bilip bilmeden bu anakartı aldım, meğerse ne wifi ne de Bluetooth modülü vs önemli özellikler yokmuş içinde. Merak ettiğim şey, kasa rgb ışığı sadece oyundayken yanması sence normal mi?
Mesaj birleştirildi:

Bir şey daha farkettim, Anakartın yazılımı içerisinden fan hızı ayarlarına girdim. Quiet, Standart, Performance ve Full Speed olmak üzere 4 adet fan hızı seçeneği var, bunlardan sadece Full speed seçtiğimde kasa fanları yanıyor, ancak diğerlerinde hiç yanmıyor. Oyunlarda ise belirli bir süre sonra yanıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Neyse PSU rgb için buna o kadar para vermeye gerek yok. Bilip bilmeden bu anakartı aldım, meğerse ne wifi ne de Bluetooth modülü vs önemli özellikler yokmuş içinde. Merak ettiğim şey, kasa rgb ışığı sadece oyundayken yanması sence normal mi?
Mesaj birleştirildi:

Bir şey daha farkettim, Anakartın yazılımı içerisinden fan hızı ayarlarına girdim. Quiet, Standart, Performance ve Full Speed olmak üzere 4 adet fan hızı seçeneği var, bunlardan sadece Full speed seçtiğimde kasa fanları yanıyor, ancak diğerlerinde hiç yanmıyor. Oyunlarda ise belirli bir süre sonra yanıyor.
Kasa fanları rgb'ler fan hızı en son da yanıyor bence normal değil . Bu kasayı Kullanan birilerine sorarsan daha iyi olur

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
İnternette kullanan birini arıyorum, ayrıca kasanın üretici firmasına mail attım
Mesaj birleştirildi:

Şöyle bir çoklayıcı alsam, sorunu çözecem gibime geliyor.

Son düzenleme:
  • Beğen

Üst Alt