Kasa fan rgb bağlantısı

Sponsorlu Bağlantılar

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Kasa fan rgb bağlantısı
Selamlar, kasa fanlarının rgb bağlantısından anlayan var mı? Yardımcı olabilir misiniz?

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
nesinden soketi tak kullan işte harici bağlantısı mı var?

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
nesinden soketi tak kullan işte harici bağlantısı mı var?
Yeni sistem topladım, montajını ben yaptım. Herşey çalışıyor, kasa fanları da çalışıyor ama kasa rgb ışıkları yanmıyor. İki adet önde, bir adet arkada olmak üzere üç adet fan var. Fanların kablosunu birleştirip Anakartın sys_fan girişine taktım, fanlar çalışıyor ama rgb ışıkları yanmıyor. Kasa fix rgb özellikli, Anakartta 4 pinli 12V led yeri var ama oraya takılacak uygun kablo çıkmadı. İsterseniz kabloların resimlerini atabilirim.
Sistemim:
İntel i3 12100f
Gigabyte H610M H
Dark DHCKRAİDER kasa
Corsair CX600f PSU

• Şaşırdım
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Fotoğrafa gönderir misin ? Rgb için anakartta farklı slot olması gerekiyor . Olmadı kasanın üstünde rgb kontrolcüsü olmalı .
Evet kullanma kılavuzundan bakktım dediğin gibi 4 pinli Rgb girişi var .
Kasadaki fanların kablolarında fan dönürmek için ayrı , led yakmak için ayrı kablo olması gerekiyor anladığım kadarıyla .
RGB LED STRİP yazmışlar . System fan olarak ayrı yeri mevcut.
Kullanma kılavuzu:
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Kasanın incelemesine bakmak lazım

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
led kontrolcu yada fan kontrolcu isteyebilir o. pin bağlantısı önemli foto vs varmı

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Fotoğrafa gönderir misin ? Rgb için anakartta farklı slot olması gerekiyor . Olmadı kasanın üstünde rgb kontrolcüsü olmalı .
Kasadaki fanların kablolarında fan dönürmek için ayrı , led yakmak için ayrı kablo olması gerekiyor anladığım kadarıyla .
Kullanma kılavuzu:
valla resim eklememe izin verilmiyor, ben de link olarak attım. göründüğü gibi soldaki üç soket, fan kablolarının 4 pinli büyük uçlarıdır, birbirine geçilip çıkarılabiliyor ve onlara takılacak herhangi birşey yok. Diğer küçük uçlar ise sadece arka fanınki ''sys_fan1''e takılı, diğer uçlar boşta. kısacası büyük uçları birbirine bağlayıp, arka fanın küçük ucunu ''sys_fan1'' e taktığım için fanlar çalışıyor. Ancak rgb ışıklar yanmıyor. sanırım o boşta kalan uçlar için ayrı satılan bir uzatma kablosu alınacak. siz ne diyorsunuz?

Mesaj birleştirildi:

led kontrolcu yada fan kontrolcu isteyebilir o. pin bağlantısı önemli foto vs varmı
herhalde uzatma kablo falan lazım. ancak ilginçtir ki yazılım üzerinden derecelendir yaptığımda fanlar bir süre yanıp tekrar kapanıyor. bazen ise sisteme restart attığımda yanıp kapanıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Dostum sana bir şey diyeceğim ama bana kızma . Senin bu kasada ARGB (Adreslenebilir RGB) yok ki .
FRGB (Flat RGB) tek tip yanan RGB var bu yüzden anakart üzerinde yer alan led strip 4 pin soketi zaten olmaz.

Anakartın system fan girişine takıp hızını ayarlabilirsin belki bilmiyorum bios ayarlarına bakman gerekli.

Soldaki büyük molex çıkışıyla da çalıştırabilirsin . Son sürat çalışırlar. Gürültülü olabilir.

Hangisinden bağlarsan bağla RGB ler her türlü yanması gerekiyor. Şimdi system fan takılıysa onları çıkar ve molex ile bağla . Psu dan direkt güç alsın .

System fan portu üzerinden bağlı iken bios ayarlarında var mdıır ? Kontrol etmelisin .

Son düzenleme:
MAERKEK

MAERKEK

Moderator

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Sana Bios içinde öneri buldum .

You can easily connect your 3-pin RGB fan and accompanying cable to the motherboard by changing the BIOS settings. Firstly, enter the BIOS mode. This can be done by pressing Delete or F2 on startup. However, this varies from PC to PC, and you might need to press a different key to enter BIOS mode.

Once in BIOS mode, select Advanced Mode and head to the Advanced tab. From there, find the System Agent Configuration option and select Graphics Configuration from within that menu. Then set both Primary Display Port or PCI Express Slot State and Internal Graphics Mode Option to Enabled.

Finally, save your changes by hitting F10 and pressing Enter – this will restart your computer with your new RGB fan settings enabled!

BIOS ayarlarını değiştirerek 3 pinli RGB fanınızı ve beraberindeki kabloyu anakarta kolayca bağlayabilirsiniz. Öncelikle BIOS moduna girin. Bu, başlangıçta Delete veya F2 tuşlarına (Senin ankartta değişebilir) basarak yapılabilir. Ancak bu, PC'den PC'ye değişir ve BIOS moduna girmek için farklı bir tuşa basmanız gerekebilir.

BIOS modundayken, Gelişmiş Modu seçin ve Gelişmiş sekmesine gidin. Oradan, Sistem Aracısı Konfigürasyonu seçeneğini bulun ve o menüden Grafik Konfigürasyonu'nu seçin. Ardından, Birincil Ekran Bağlantı Noktası veya PCI Express Yuva Durumu ve Dahili Grafik Modu Seçeneğini Etkin olarak ayarlayın.

Son olarak, F10'a basarak ve Enter'a basarak değişikliklerinizi kaydedin - bu, bilgisayarınızı yeni RGB fan ayarlarınız etkinleştirilmiş olarak yeniden başlatır

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Kullanma kılavuzu:
fan kontrolcüsü her kasada yok maalesef.

• Beğen
panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Dostum sana bir şey diyeceğim ama bana kızma . Senin bu kasada ARGB (Adreslenebilir RGB) yok ki .
FRGB (Flat RGB) tek tip yanan RGB var bu yüzden anakart üzerinde yer alan led strip 4 pin soketi zaten olmaz.

Anakartın system fan girişine takıp hızını ayarlabilirsin belki bilmiyorum bios ayarlarına bakman gerekli.

Soldaki büyük molex çıkışıyla da çalıştırabilirsin . Son sürat çalışırlar. Gürültülü olabilir.

Hangisinden bağlarsan bağla RGB ler her türlü yanması gerekiyor. Şimdi system fan takılıysa onları çıkar ve molex ile bağla . Psu dan direkt güç alsın .

System fan portu üzerinden bağlı iken bios ayarlarında var mdıır ? Kontrol etmelisin .
System fan soketine uygun sadece sağdaki küçük uç. Diğer molex kablonun takılacağı herhangi bir yer yok. Corsair cx600f rgb PSU modelini kullanıyorum, onda kasa fanı bağlantı yeri yok ki. PCIe, CPU, SATA/PATA, Motherboard ve RGBin girişi var. Onlarda zaten anakartta gerekli yerlere takılı. Yani PSU 'dan güç alma gib şansım yok. System fan daki kabloyu çıkarıp takacağım başka bir yer yok, fanların dönmesi için.
Birde soldaki molex değil bence, sadece kasa fanı kablolarının birleştiği bir uçlar,
Mesaj birleştirildi:

Sana Bios içinde öneri buldum .

You can easily connect your 3-pin RGB fan and accompanying cable to the motherboard by changing the BIOS settings. Firstly, enter the BIOS mode. This can be done by pressing Delete or F2 on startup. However, this varies from PC to PC, and you might need to press a different key to enter BIOS mode.

Once in BIOS mode, select Advanced Mode and head to the Advanced tab. From there, find the System Agent Configuration option and select Graphics Configuration from within that menu. Then set both Primary Display Port or PCI Express Slot State and Internal Graphics Mode Option to Enabled.

Finally, save your changes by hitting F10 and pressing Enter – this will restart your computer with your new RGB fan settings enabled!

BIOS ayarlarını değiştirerek 3 pinli RGB fanınızı ve beraberindeki kabloyu anakarta kolayca bağlayabilirsiniz. Öncelikle BIOS moduna girin. Bu, başlangıçta Delete veya F2 tuşlarına (Senin ankartta değişebilir) basarak yapılabilir. Ancak bu, PC'den PC'ye değişir ve BIOS moduna girmek için farklı bir tuşa basmanız gerekebilir.

BIOS modundayken, Gelişmiş Modu seçin ve Gelişmiş sekmesine gidin. Oradan, Sistem Aracısı Konfigürasyonu seçeneğini bulun ve o menüden Grafik Konfigürasyonu'nu seçin. Ardından, Birincil Ekran Bağlantı Noktası veya PCI Express Yuva Durumu ve Dahili Grafik Modu Seçeneğini Etkin olarak ayarlayın.

Son olarak, F10'a basarak ve Enter'a basarak değişikliklerinizi kaydedin - bu, bilgisayarınızı yeni RGB fan ayarlarınız etkinleştirilmiş olarak yeniden başlatır
Bendeki bios menüsü çok farklı, dediğiniz ayarı bulamadım Gigabyte h610m anakart var.

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
System fan soketine uygun sadece sağdaki küçük uç. Diğer molex kablonun takılacağı herhangi bir yer yok. Corsair cx600f rgb PSU modelini kullanıyorum, onda kasa fanı bağlantı yeri yok ki. PCIe, CPU, SATA/PATA, Motherboard ve RGBin girişi var. Onlarda zaten anakartta gerekli yerlere takılı. Yani PSU 'dan güç alma gib şansım yok. System fan daki kabloyu çıkarıp takacağım başka bir yer yok, fanların dönmesi için.
Birde soldaki molex değil bence, sadece kasa fanı kablolarının birleştiği bir uçlar,
Mesaj birleştirildi:

Bendeki bios menüsü çok farklı, dediğiniz ayarı bulamadım Gigabyte h610m anakart var.
Molex kablosuna dışardan adaptörle 12 volt verirsen fanların çalıştığını göreceksin. Hatta 12 volt vermene de gerek yok 5 volt versende çalışır. Sata to molex adaptörler var.

Fixed RGB. Yani sadece tek sabit bir renk/desen var. Bundan başka bir RGB özelliği yok. Bu kasanın fanları zaten Fixed RGB direkt yanması lazım tak çalıştır aslında

• Beğen
Tepkiler: panorama_ömer16
panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Molex kablosuna dışardan adaptörle 12 volt verirsen fanların çalıştığını göreceksin. Hatta 12 volt vermene de gerek yok 5 volt versende çalışır. Sata to molex adaptörler var.

Fixed RGB. Yani sadece tek sabit bir renk/desen var. Bundan başka bir RGB özelliği yok. Bu kasanın fanları zaten Fixed RGB direkt yanması lazım tak çalıştır aslında
Şöyle iki kablo var ama ne işe yaradığını anlamadım.
Evet, tek renk. Bios ayarlaması ve Windows kurmadan önce her açılışta 5 saniye yanıp hata sesi verip sönüyordu, şimdi hiç yanmıyor.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Alttakü resimde molex kablosu mevcut. Uzatma ve çogaltma görevi görüyor.

Üstteki resimdeki kablo 3 pin fan bağlantısını RGB' kabloya çeviren adaptör kablo değil mi ya ? 4 pin girişli Rgb girişi var.

Psu üstünde argb çıkışı var anakarta bağlaman için onu kullandın mı ? Psundaki ledi kontrol edebiliyor musun?

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi

0
Alttakü resimde molex kablosu mevcut. Uzatma ve çogaltma görevi görüyor.

Üstteki resimdeki kablo 3 pin fan bağlantısını RGB' kabloya çeviren adaptör kablo değil mi ya ? 4 pin girişli Rgb girişi var.

Psu üstünde argb çıkışı var anakarta bağlaman için onu kullandın mı ? Psundaki ledi kontrol edebiliyor musun?
alttaki resimdeki kablo molex ise bunun bağlantısını nasıl yapabilirim?
üstteki kablo da sanırım PSU'nun içinden çıkmıştı, çözemedim bir türlü.
PSU dan çıkan rgb kablosunu anakartın sağ altındaki sys_fan2 ye takmıştım. PSU'daki ledler karışık dönüşümlü yanıyordu şimdi buda tek renk maviye döndü., kontrol edemiyorum.
Mesaj birleştirildi:

Az önce fanların ledi kendi kendine yandı. Yanmadan önce yazılımdan ayarlarıyla oynadım. Ama restart atınca gene kapandı.

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
0

alttaki resimdeki kablo molex ise bunun bağlantısını nasıl yapabilirim?
üstteki kablo da sanırım PSU'nun içinden çıkmıştı, çözemedim bir türlü.
PSU dan çıkan rgb kablosunu anakartın sağ altındaki sys_fan2 ye takmıştım. PSU'daki ledler karışık dönüşümlü yanıyordu şimdi buda tek renk maviye döndü., kontrol edemiyorum.
Mesaj birleştirildi:

Az önce fanların ledi kendi kendine yandı. Yanmadan önce yazılımdan ayarlarıyla oynadım. Ama restart atınca gene kapandı.
Psudan çıkan RGB kablosunu psudan alıp anakarttaki ARGB noktasına bağladıktan sonra programı varmış .
Corsaira ait onu yükleyin kontrol edebilirsiniz.
System fan'a bağlamak yanlış olmuş.

Psu fanını kontrol edelim gerisine sonra bakarız.

O değilde lambasız kasam ağrısız başım dedim. Varsın yanmasın olmasın ışığı .

@panorama_ömer16 üstte zincir simgesinin yanında ufak bir resim tablosu simgesi var . Resim linklerini o simgeyi tıklayınca açılan url ekleye yapıştırırsan resim direkt görüntülenir.

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Psudan çıkan RGB kablosunu psudan alıp anakarttaki ARGB noktasına bağladıktan sonra programı varmış .
Corsaira ait onu yükleyin kontrol edebilirsiniz.
System fan'a bağlamak yanlış olmuş.

Psu fanını kontrol edelim gerisine sonra bakarız.

O değilde lambasız kasam ağrısız başım dedim. Varsın yanmasın olmasın ışığı .

@panorama_ömer16 üstte zincir simgesinin yanında ufak bir resim tablosu simgesi var . Resim linklerini o simgeyi tıklayınca açılan url ekleye yapıştırırsan resim direkt görüntülenir.
Anakartımda ARGB girişi yok ama "12V GRB" isimli "LED_C" girişi var. O olabilir. Şimdi bağlayacağım.
Resim ekleme yolunu biliyorum ama url kopyalayınca "cannot load" falan diye uyarı veriyor. Hızlıresim.com dan upload ediyorum.
Mesaj birleştirildi:

PSU dan gelen rgb kablosu o sokete uymuyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Anakartımda ARGB girişi yok ama "12V GRB" isimli "LED_C" girişi var. O olabilir. Şimdi bağlayacağım.
Resim ekleme yolunu biliyorum ama url kopyalayınca "cannot load" falan diye uyarı veriyor. Hızlıresim.com dan upload ediyorum.
Mesaj birleştirildi:

PSU dan gelen rgb kablosu o sokete uymuyor.
Psudan gelen Argb kablosu anakartta yer Led strip. Çinden alınan RGB' şeritler var ya onu çalıştırır galiba.

Çıkmaza girdik arkadaş. Fanlara dışarıdan 12 volt vermen mümkün mü ? .

Bios menüsünü iyice gezmelisin vardır bir yeree ayarı

panorama_ömer16

panorama_ömer16

Üye
    Konu Sahibi
Psudan gelen Argb kablosu anakartta yer Led strip. Çinden alınan RGB' şeritler var ya onu çalıştırır galiba.

Çıkmaza girdik arkadaş. Fanlara dışarıdan 12 volt vermen mümkün mü ? .

Bios menüsünü iyice gezmelisin vardır bir yeree ayarı
Hacı, üç fan olduğuna göre bunlar ayrı bir şekilde anakarta takılmaz, anakartta o kadar soket yok, bir şekilde birleştirilip Anakartta tek bir sokete takılması gerek, bunda hemfikir miyiz? İkincisi ise "sys_fan" girişinden kabloyu çıkar diyorsun, o zaman anakarttaki 12 V GRB adlı "LED_C" soketine bir uzatma kablosu satın alarak takıp, fan kablolarına takmak gerek. Başka türlü yolu yok bunun. PSU yu "sys_fan2" ye taktım o zaten çalışıyor, onda sıkıntı yok. Ben kasa rgb ışıklarına taktım kafayı.

• Beğen

Üst Alt