(Eski Sistem) Windows 7 'den Windows 10'a Geçiş

Sponsorlu Bağlantılar

derya1978

Üye
Bana soracak olursan geçme. SSD yoksa memnun kalmazsın.
ssd yok maalesef
Mesaj birleştirildi:

Ssd yoksa win7 bile yavaştır.
evet baya yavaş işte anlamadığım için idare ediyorum yıllardır
Mesaj birleştirildi:

Sen her türlü ssd alacaksın bunu aklına yaz. Crucial Bx500 incelemem vardı. Bakabilirsin.
Win 10 'u şöyle düşün. Win7 'ye win 8.1 eklenmiş hali.
Sistem özelliklerini yazarsan nasıl bir perfonmans vereceğini anlarız

bilgisayar özellikler bunlar

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
ssd yok maalesef
Mesaj birleştirildi:

evet baya yavaş işte anlamadığım için idare ediyorum yıllardır
Mesaj birleştirildi:

bilgisayar özellikler bunlar

Bu laptop SSD olmadan w7 ile kaymak gibi çalışır. Bir doz format yazıyorum. Sabah ve akşam olmak üzere yazdığım driverleri tatbik edin : )

• Beğen
  • Kahkaha
Tepkiler: gonyalı, derya1978, MAERKEK ve 1 kişi daha
PALA.

PALA.

Üye
@derya1978 windows 10 çok dolu bir sistem o sebeple eski ve hdd li cihazlarda açılış ve kapanış biraz ağır ve biraz cebelleşme olabilir.
Aslında eski cihazlarda da güzel sonuç verebiliyor ama çok fazla ince ayar yapman lazım, altından kalkamayabilirsin, daha fazla sorun çıkabilir.

SSD konusunda arkadaşlara katılmıyorum. SSD şart değil ama olursa iyi olur. Bu şekilde devam edin derim, fazla tecrübeniz yoksa ortalık karışabilir.

• Beğen
  • Düşünceli
Tepkiler: TheNightMare., derya1978 ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
@derya1978 windows 10 çok dolu bir sistem o sebeple eski ve hdd li cihazlarda açılış ve kapanış biraz ağır ve biraz cebelleşme olabilir.
Aslında eski cihazlarda da güzel sonuç verebiliyor ama çok fazla ince ayar yapman lazım, altından kalkamayabilirsin, daha fazla sorun çıkabilir.

SSD konusunda arkadaşlara katılmıyorum. SSD şart değil ama olursa iyi olur. Bu şekilde devam edin derim, fazla tecrübeniz yoksa ortalık karışabilir.
Laptop olduğunu yeni gördüm

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
@derya1978 laptop kullanıyorsan win 7 ile devam et. Masaüstüne göre baya farklı oluyor . Verim vermeyebilir.

• Beğen
Tepkiler: derya1978
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Ben windows 10 kullandım HDD var bende de. Gayet hızlı bir şekilde açılıyordu. 10 saniyede sistem hazır oluyordu. Ama bende geçen gün tekrar 7 ye geri döndüm. Eski kafalı olduğundan 7 den vazgeçemiyorum. Windows 10 için illa ssd kullanman gerekmiyor. Yukarida arkadaşın dediği gibi biraz ayar yaparsan ve sistem bakım programlarini düzenli kullanırsan 7 de gayet hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Hatta bununla ilgili konu bile açmıştım ben. Sen sisteme bakım yapmazsan 10 da bir yerden sonra yavaşlamaya başlıyor.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve derya1978

derya1978

Üye
Ben windows 10 kullandım HDD var bende de. Gayet hızlı bir şekilde açılıyordu. 10 saniyede sistem hazır oluyordu. Ama bende geçen gün tekrar 7 ye geri döndüm. Eski kafalı olduğundan 7 den vazgeçemiyorum. Windows 10 için illa ssd kullanman gerekmiyor. Yukarida arkadaşın dediği gibi biraz ayar yaparsan ve sistem bakım programlarini düzenli kullanırsan 7 de gayet hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Hatta bununla ilgili konu bile açmıştım ben. Sen sisteme bakım yapmazsan 10 da bir yerden sonra yavaşlamaya başlıyor.

5 dk ancak kullanabiliyorum bende açma tuşuna bastıktan sonra

• Düşünceli

derya1978

Üye
  • Beğen
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Sürekli format atmak hdd nin ömrünü azaltır. Sık format atmak yerine düzenli sistem bakımı yapmak daha iyi.
Azaltır ama az. 50gb dosya transferi yapmış kadar azaltır. Sağladığı faydanın yanında yaptığı zarar pek önemli değil.

• Beğen
KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Azaltır ama az. 50gb dosya transferi yapmış kadar azaltır. Sağladığı faydanın yanında yaptığı zarar pek önemli değil.
Sürekli format atmak her zaman çözüm değildir. 20 yıldır bilgisayar kullanan birisi olarak şunu açık söyleyebilirim ki eğer bilgisayara virüs bulaşmışsa format atsan dahi bazı virüsleri silemiyorsun. O yüzden format atmadan önce sistemi bakım ve antivirüs + antimalvare programları ile taratarak sistemi rahatlatırsın ve varsa virüslerden kurtulabilirsin. Format en son çare olarak görülmeli.

• Beğen

derya1978

Üye
bu bilgisayar alalı 12 sene oldu bi sorunum olmadı batarya değiştirdim o kadar

bana yetiyor eğer temelli bozulursa yeni bilgisayar alacağım ssd li olarak

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Bilgisayarına iyi baktığın sürece sana uzun yıllar hizmet eder. Bende 20 senelik bilgisayar vardı sorunsuz çalışıyordu. Ama tabii sonra parçalarını sattım. İlk bilgisayarımızdı.

• Beğen
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Bilgisayarına iyi baktığın sürece sana uzun yıllar hizmet eder. Bende 20 senelik bilgisayar vardı sorunsuz çalışıyordu. Ama tabii sonra parçalarını sattım. İlk bilgisayarımızdı.
Bizde dükkanda 16 senelik pentium 4 kasa vardı. Pentium d 4gb ram ve 60gb ssd aldım toplam 110 liraya. Canavar gibi oldu.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve derya1978

derya1978

Üye
Bizde dükkanda 16 senelik pentium 4 kasa vardı. Pentium d 4gb ram ve 60gb ssd aldım toplam 110 liraya. Canavar gibi oldu.

benşimde 4 gb ram var bilgisayarda ayrı ram alınca daha iyimi olur 250 gb ssd taktırınca daha hızlı mı oluyor

bunları alıp bi bilgisayarcıya taksırsam olurmu

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
benşimde 4 gb ram var bilgisayarda ayrı ram alınca daha iyimi olur 250 gb ssd taktırınca daha hızlı mı oluyor

bunları alıp bi bilgisayarcıya taksırsam olurmu
SSD tarayiciyi ve disk ile ilgili tüm işlemleri hızlandırıyor.

• Beğen
Tepkiler: derya1978 ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
4 gb ram var bilgisayarda ayrı ram alınca daha iyimi olur 250 gb ssd taktırınca daha hızlı mı oluyor
4 gb ram yeterli, windows onu kendisi ayarlar, işlemci özellikleri felan düşük. SSD takmak hızlandırır elbette ama öncelikle komple temizlik ve termal macun yenilemesi yapılmalıdır. İşlem hızıda artacağından ısınma kaçınılmaz olur. Bence siz önce temiz format atın, biraz böyle kullanın.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve derya1978
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
arada sıfırdan format atıyorum

ssd yok anlamadığım için yavaş ssd takmak basittir ama anlayana ben hiç anlamam takamam yani
Mesaj birleştirildi:

düzenli sistem bakımı derken
Bi ton video var. Gerekirse sen şimdiden foto gönder bakalım . Nasıl takarız aklında ki soru işaretü gider

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, PALA. ve derya1978

Üst Alt