Elektrik elektronikden anlayan arkadaşlar ?

Sponsorlu Bağlantılar

gıwıliler

gıwıliler

Üye
    Konu Sahibi
Elektrik elektronikden anlayan arkadaşlar ?
Merhaba , elimde şarj olmayan yanmayan 25 30 LED'li sanırım tam bilmiyorum bir adet lamba var. Can sıkıntısı içini söküp baktım devre kartı yanmış arka tarafı falan kararmış. Sonradan düşündüm ki ben bunu fişe takıp nasıl çalıştırırım. Devre kartını söktüm karta lehimli LED kablolarını çıkardım. Sonradan bu ledlerde ki iki adet biri kırmızı diğeri siyah olan kabloları USB kablosundaki aynı ledlere bağlayıp denedim ama yanmadı. Yardım edebilecek varmı arkadaşlar ? USB değilde ben bunu nasıl fişe çevirip prize takarak yapabilirim. Çöpe atmaktansa masa lambası gibi kullanmak istiyorum.

Elimdeki şuna benziyor isteyene ek foto da yüklerim çözümü mümkünse.

PALA.

PALA.

Üye
Arıza analizi yapmadan yorum yapamayız, muhtemelen gerilimi düşüren kondansatör patladı. Ledlere yüksek voltaj gitmediyse sağlamdır, ledlerden birinin kutuplarına 3 volt ver, çalışmazsa 5v ver öyle bir çalıştırmaya çalış. Ama bu söylediğimde doğru değil, bu şekilde hiç ölçüm yapmadan yorum yapmak yanlış olur, biraz daha araştırma yapın belki elinizdeki usb beslemenin gücü yetmemiş olabilir, belki 10 volt lazım bilemeyiz ledlerin çalışma voltajları, seri-paralel bağlanmasına göre hareket etmek lazım.

Elinizde bu lambadan başka varsa ledlere giden voltajı çalışırken ölçebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: gıwıliler
arslan3332

arslan3332

Üye
5v değerinde adaptör işini görecektir. Verim alamazsan 9v dene ama kesinlikle ledleri adaptörsüz direk fişe takma.

• Beğen
gıwıliler

gıwıliler

Üye
    Konu Sahibi
Arıza analizi yapmadan yorum yapamayız, muhtemelen gerilimi düşüren kondansatör patladı. Ledlere yüksek voltaj gitmediyse sağlamdır, ledlerden birinin kutuplarına 3 volt ver, çalışmazsa 5v ver öyle bir çalıştırmaya çalış. Ama bu söylediğimde doğru değil, bu şekilde hiç ölçüm yapmadan yorum yapmak yanlış olur, biraz daha araştırma yapın belki elinizdeki usb beslemenin gücü yetmemiş olabilir, belki 10 volt lazım bilemeyiz ledlerin çalışma voltajları, seri-paralel bağlanmasına göre hareket etmek lazım.

Elinizde bu lambadan başka varsa ledlere giden voltajı çalışırken ölçebilirsiniz.

Cevap için teşekkürler hocam. Ben ışıldağı söktüğümde devre kartı yanmış ve bir direnc le kapasitör de kararmıştı. Dediklerinizi deneyeceğim ama aslında benim aklımdaki USB den değilde direkt olarak bu ledleri nasıl prize takıp yapabilirim. Devre kartı bağlamak sartmi ?
Mesaj birleştirildi:

5v değerinde adaptör işini görecektir. Verim alamazsan 9v dene ama kesinlikle ledleri adaptörsüz direk fişe takma.

Teşekkürler hocam dikkate alacağım dediklerinizi. Eskiden atariler için kullandığımız adaptörler vardı üzerinde 5v 10v değişebilen düğmeli. Onlar işimi görür mü ve adaptöre direkt ledden gelen kırmızı siyah kabloyu mu bağlayacağım

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
arslan3332

arslan3332

Üye
En az 5v değerinde adaptöre ledleri direk bağlayabilirsin herhangi bir sorun olmaz.

arslan3332

arslan3332

Üye
Rica ederim kolay gelsin :oke:

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Cevap için teşekkürler hocam. Ben ışıldağı söktüğümde devre kartı yanmış ve bir direnc le kapasitör de kararmıştı. Dediklerinizi deneyeceğim ama aslında benim aklımdaki USB den değilde direkt olarak bu ledleri nasıl prize takıp yapabilirim. Devre kartı bağlamak sartmi ?
Deneyerek bulabilirsiniz tabiki. Bu tip ledler cep telefonu adaptörüyle bile çalışabilir 5V DC işinizi görür muhtemelen.
İsterseniz gerilimi düşüren kondansatör ve diğer devre elemanlarını tamirde yapılabilir ama sizin istediğiniz gibi direk adaptör daha iyidir.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Ledlere Birşey Olmamiştir.Eğer Ledlerin Dizili Oldugu Kartta Direnç Varsa Direk 12 Volt Verebilirsin.Büyüki İhtimalle Şarj Devresı Arızalanmıştır.Devreye Bakmak Gerek Eğer Aradan Şarj Devresını Çıkartıp 12 Volt Verirsen Çalişir Büyük İhtimalle.Avo Metre Varsa Elinde Teker Teker Ölçersende Ledlerin Sağlamlığını Anlayabilirsin

• Beğen
gıwıliler

gıwıliler

Üye
    Konu Sahibi
Deneyerek bulabilirsiniz tabiki. Bu tip ledler cep telefonu adaptörüyle bile çalışabilir 5V DC işinizi görür muhtemelen.
İsterseniz gerilimi düşüren kondansatör ve diğer devre elemanlarını tamirde yapılabilir ama sizin istediğiniz gibi direk adaptör daha iyidir.

Anladım hocam. Cep telefonu adaptörü ile denemiştim ama yakmadı en mantıklısı adaptör sanırım. Teşekkürler cevaplarınız icin.
Mesaj birleştirildi:

Ledlere Birşey Olmamiştir.Eğer Ledlerin Dizili Oldugu Kartta Direnç Varsa Direk 12 Volt Verebilirsin.Büyüki İhtimalle Şarj Devresı Arızalanmıştır.Devreye Bakmak Gerek Eğer Aradan Şarj Devresını Çıkartıp 12 Volt Verirsen Çalişir Büyük İhtimalle.Avo Metre Varsa Elinde Teker Teker Ölçersende Ledlerin Sağlamlığını Anlayabilirsin

Aynen dediğiniz gibi hocam. Şarj devresinde kararma ve yanıklar vardı bende ledlelerin olduğu paneli söküp ayırdım. Ledlerin bağlı olduğu kartta direnç varmı hiç dikkat etmedim ama kontrol edeceğim. İnternette izlediğim bir kaç videoda 12v adaptör ile şerit LED çalışıyor. Denemekte fayda var umarım ledler haşat olmaz :)

• Beğen
Tepkiler: PALA.
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Eğer Direnç Yoksa Zaten Sakın 12 Volt Verme Duman Olurlar :) Genelde 1 Transistör Koyup 3 Led Sürülür. Yani Söyle 3 Ledi Yakmak İçin 1 Direnç 1 Transistör Şart.Güçlü Transistör Kullanmışlarsa Tekde Olabilir.Devrenin Fotosunu At İstersen Bakabilirsem Bakarm

• Beğen
gıwıliler

gıwıliler

Üye
    Konu Sahibi
Fotoğraf ekleyemedim . Işıldağın arka plastik kapağında yazılanları ekleyecektim. Şunlar yazıyor.

Amper: 0.08A
Güç : 0.5W

Sanırım 12v 1amper bir adaptör işimi görecek.
Mesaj birleştirildi:

Eğer Direnç Yoksa Zaten Sakın 12 Volt Verme Duman Olurlar :) Genelde 1 Transistör Koyup 3 Led Sürülür. Yani Söyle 3 Ledi Yakmak İçin 1 Direnç 1 Transistör Şart.Güçlü Transistör Kullanmışlarsa Tekde Olabilir.Devrenin Fotosunu At İstersen Bakabilirsem Bakarm

Hocam fotoğraf atacaktım ama ekleyemiyorum. Dosya TC ye yükleyip denedim ama bir hata oluştu diyor.
Mesaj birleştirildi:

Baktım hocam direnç yok. Birde bu şerit ledlerdeki gibi değil boncuk gibi olan ledlerden 20 adet bağlı.
Mesaj birleştirildi:

Fotoğraflar buradadır arkadaşlar.

Son düzenleme:
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Sakın 12 Vol Verme Ledleri Uçar :) O Ledler 3-6 Volt Arası Olması Gerekiyor.Büyük İhtimalle Aküden Besliyordular Ledleri O Yüzden Direnç Atmamiş Olabilirler. Sen Direk 3 Voltta Başla Beslemeye.12 Vereyim Deme
Mesaj birleştirildi:

hatta yanan devreyide atarsan baklaım hizliresime yükle daha rahat orası

gıwıliler

gıwıliler

Üye
    Konu Sahibi
Sakın 12 Vol Verme Ledleri Uçar :) O Ledler 3-6 Volt Arası Olması Gerekiyor.Büyük İhtimalle Aküden Besliyordular Ledleri O Yüzden Direnç Atmamiş Olabilirler. Sen Direk 3 Voltta Başla Beslemeye.12 Vereyim Deme
Mesaj birleştirildi:

hatta yanan devreyide atarsan baklaım hizliresime yükle daha rahat orası

Hocam devreyi geçen gün attım sanırım :D o büyük ihtimalle şarj devresiydi. Elimdeki USB kabloda kırmızı siyahlari ledlerdeki aynı renklerle birleştirip mi deneyeyim :)

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yani 5 volt Yakmaz İnşallah Renge Renk Ver Gitsin.Usbyi Dandik Bir Şarj Cihazindan Filan Ver Ama Pcde Filan Verme Bakarsın KArtını Filan Yakar

Üst Alt