Püf Noktası Telefonların Hızlı Şarj Özelliği Nasıl Kapatılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Telefonların Hızlı Şarj Özelliği Nasıl Kapatılır ?
Akıllı telefonların yaygın hale gelmesi ve teknolojinin gelişmesi ile beraber yüksek donanım özellikleri sunmaya başlayan akıllı telefonların en büyük düşmanı olan pil ne yazık ki halen gelişen teknolojiye rağmen yerinde saymaya devam ediyor. Pil konusunda firmaların elinden şimdilik bir şey gelmezken yaptıkları tek şey daha hızlı şarj ve daha büyük pil kapasitesi kullanmak oluyor.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Hızlı şarj özelliği nasıl kapatılır ? Sorusu ile birçok kez karşılaştım. Bende bu konuyla ilgili olarak sizlere ufak bir yazı yazmak istedim. Öncelikle hızlı şarj nedir ? Sorusunun yanıtını verelim. Akıllı telefon üreticileri telefonlarının tasarımları gereğince bazen olması gerekenden daha ufak pil kullanabiliyor. Bu gibi durumlarda veya çok büyük kapasiteli pile sahip bir telefon ürettiklerinde mecburi olarak hızlı şarj özelliği eklemeleri gerekiyor.

Kutudan çıkan şarj aletinin verdiği amper değerini yükselterek cihazların çok daha hızlı pil doldurmasını sağlıyor. Bu durum her ne kadar çok iyi gibi görünse de akıllı telefonların çok kısa sürede aşırı bir ısınmaya maruz kalmasına sebep oluyor. Benzer şekilde şarj aletleri de çok kısa süre içerisinde ısınıyor. Bunun sebebi normal şarj aletlerine kıyasla çok daha fazla akım verilmesidir.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Hızlı şarj özelliğini kapatmak ne yazık ki pek mümkün değildir. Eğer hızlı şarj özelliği istemiyorsanız bunun için kullandığınız şarj aletini değiştirebilirsiniz. Elbette kaliteli markaların şarj aletlerini kullanmaya özen gösterin. Örneğin Sony'nin şarj aletleri 1 amper civarında bir değer sunuyor. Hızlı şarj özelliği olmayan şarj aletleri ile cihazınızı şarj etmek saatler sürebiliyor.

Ben OnePlus 5 kullanıyorum ve Oppo'nun alt markası olan OnePlus firması kendi cihazlarında Dash adını verdiği hızlı şarj teknolojisine sahip özel bir adaptör kullanıyor. Yukarıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere 5V / 4A değer sunan bu şarj aleti hızlı şarj özelliği sunuyor. Bazı cihazlar için geliştirilen özel kernel yazılımları ile hızlı şarj özelliği açılıp kapanabiliyor. Elbette bu işlemlerin tehlikeli olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Ekli dosyalar

serecans

serecans

Üye
Bir önceki kullandığım s6 edge ve şu anda kullandığım s8 telefonumda hızlı şarj özelliğini kapatmak mümkün. Ayarlar-cihaz bakımı-pil-gelişmiş özellikler adı altında kapanabiliyor.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Buğra
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
En fazla 5v/2.1 A gördüm. 4A nedir ya ? @Buğra Amper uygulamasından telefonun ne kadar amperle şarj olduğuna bakar mısın ? Ben nokia 6 ' da 5V/2A şarj aleti ile amper uygulaması kullanarak yaptığım ölçümde en fazla 1750 mah gördü.

• Beğen
Tepkiler: Buğra
Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
En fazla 5v/2.1 A gördüm. 4A nedir ya ? @Buğra Amper uygulamasından telefonun ne kadar amperle şarj olduğuna bakar mısın ? Ben nokia 6 ' da 5V/2A şarj aleti ile amper uygulaması kullanarak yaptığım ölçümde en fazla 1750 mah gördü.
Huawei süper charge şarj aletleri var üst aeviey cihazlarda 4.5A :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Huawei süper charge şarj aletleri var üst aeviey cihazlarda 4.5A :)
Nokia 6 da gözlemlediğim şarj olayını aktarayım. Telefonu %10 civarında şarja tak 10 dk sonra kontrol et %22 civarına gelmiş oluyor . %20 de taktın diyelim %35 şarj oldu . Bu seviyeye gelmesi için 15 dk bekledin diyelim . Tekrar %20 ye inmesi 25 dk buluyor . (Oyun oynamazsan tabiki) .
%0dan taktın 1 saatte %80 civarını hızla şarjla dolduruyor. Geri kalan %20 da tam şarj moduna geçiyor 30-60 dk içinde tamamını dolduruyor .

Buğra

Buğra

Admin
    Konu Sahibi
Nokia 6 da gözlemlediğim şarj olayını aktarayım. Telefonu %10 civarında şarja tak 10 dk sonra kontrol et %22 civarına gelmiş oluyor . %20 de taktın diyelim %35 şarj oldu . Bu seviyeye gelmesi için 15 dk bekledin diyelim . Tekrar %20 ye inmesi 25 dk buluyor . (Oyun oynamazsan tabiki) .
%0dan taktın 1 saatte %80 civarını hızla şarjla dolduruyor. Geri kalan %20 da tam şarj moduna geçiyor 30-60 dk içinde tamamını dolduruyor .
Hızlı şarj özelliği 0-100 arası sürekli çalışan bir özellik değildir.
Belirli bir oranda çok hızlı şarj eder sonra yavaşlar.
Ben 4A dash charge adaptöründen çok memnunum oneplus işi biliyor daha doğrusu oppo işi biliyor diyelim :)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

Üst Alt