Symbian E-Posta Sorunları ve Çözümleri

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Symbian E-Posta Sorunları ve Çözümleri
Symbian dahil birçok işletim sistemli cihazda, çeşitli sorunlar nedeniyle e-posta senkronizasyonu çalışmayabilir.
Konu fazla ayrıntı içerdiğinden, sıfırdan temiz e-posta kurulumunu ve ayarlarını detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım.

1.Adım
Gmail veya diğer e-posta servislerinin ayarlarının doğru yapılması...
Güvenlik amaçlı servis tarafından kapatılmış yada kullanıcı tarafından yanlış ayarlanmış olabilir.
* Bilgisayar üzerinden gmail hesabımızı açıyoruz ve IMAP ayarlarımızı yapılandırıyoruz...

* Ayrıca güvenlik amaçlı oturumunuz kilitlenmiş olabilir.
Doğrudan ayarlamak için tıklayın:

Veya e-postanıza gelen hata mesajı sonrasında düzeltmek için aşağıdaki yolu takip edin...

2.Adım
Şimdi telefonumuz üzerinden gerekli ayarları yapalım...

*
Nokıanın kendi e-mail uygulamasını açıp sorunlu e-posta kutusuna basılı tutup siliyoruz.
Sonra C telefon hafızasındaki MailForExchange klasörünün içindekileri siliyoruz ve telefonu yeniden başlatıyoruz.

* Mailbox
creator sistem API' leri için gerekli yazılımsal desteği sağlar, posta kutusunu oluşturur ve ayarlarını yapılandırır...
Yani bir 3.parti uygulama değildir. Gmail başta olmak üzere, diğer posta türlerinide destekler...
Posta kutusu oluşturduktan sonra mailboxu telefondan kaldırılabilirsiniz (Tekrar oluşturmak isterseniz gereklidir)
Mailbox creator

* İndirdiğimiz posta kutusu oluşturucuyu yüklüyoruz, menüde kısayolu görünecektir...
Kaç tane posta kutusu oluşturmak istiyorsak o kadar kısayolun üzerine tıklıyoruz.
Ben 1 tane posta kutusu oluşturacağım için 1 defa tıklıyorum. Sonra nokıanın e-mail uygulamasını açıyorum.
Gördüğünüz gibi oluşan, IMAP posta kutusuna tıklayalım, sonra sağ alt köşedeki ayarlar menüsüne tıklayalım...

* Gmail IMAP ayarlarından > Posta kutusu ayarlarını aşağıdaki gibi yapılandırıyoruz...
Kullanıcı adı kısmına gmail adresimizi, şifre kısmına gmail şifremizi giriyoruz.
Burada dikkat edilecek bir husus, gmail dışındaki diğer posta sunucuları için (örneğin hotmail) sunucu adı ve bağlantı noktaları farklı olacaktır.
Erişim noktası kısmından internet sağlayıcınızı ekleyin. Bu ayar çok önemlidir...

Ben mobil veri ile denedim. Ardından ayarı değiştirip wi-fi ile de denedim, sorunsuz çalışıyor...

* Gmail IMAP ayarlarından > Senkronizasyon sıklığını ayarlıyoruz ve ana menüden senkronizasyon butonuna tıklıyoruz.
Ben yanlızca elle senkronizasyonu tercih ediyorum, siz isterseniz zaman tanımlayıp, otomatik mail alabilirsiniz...

* Posta kutusu sorununu çözdük, şimdi biraz daha kullanışlı hale getirelim...
Gmail IMAP ayarlarından > Senkronizasyon içeriğini ayarlıyalım. Daha az veri kullanımı için yalnızca başlıkları seçelim.
1) Alınacak postalarda görüntülenecek mesaj sayısını belirleyelim. Ben 5 yaptım siz istediğiniz 50 yapabilirsiniz.
2) Klasör aboneliklerinide güncellediğimizde artık gmaildeki tüm içeriğe abone olup, senkronize etmiş oluyoruz...

* Gördüğünüz gibi hızlı şekilde tüm gmail içeriğini senkronize edebiliyoruz...

* Şimdi kendime bir deneme mesajı göndereceğim, bakalım sorunsuz çalışıyor mu ?
Mesaj gönderir gibi e-posta gönderebilirsiniz. Telefon rehberine isim ve numara kaydederken e-posta adreside kaydedebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi kendime telefon rehberine kayıtlı mail adresimden, sorunsuz şekilde deneme mesajını gönderdim...

Konumuz burada bitmiştir. Baştan - sona e-posta ayarlarını yapılandırmayı anlattım...
Nokıanın e-posta uygulaması oldukça hızlı, güvenli ve kullanışlı isterseniz mesaj gönderin, isterseniz dosya gönderin...
50 mb üzerinde dosya gönderimi denemedim ama google drive alanı üzerinden gönderilir.
Resim, müzik, video, sıkıştırılmış dökümanlarınızı paylaşırken 3.5g şebeke modunu açın oldukça hızlıdır...
Mesajlaşmak için ise şebeke modunu GSM edge olarak seçebilirsiniz. Bu şekilde uzun şarj süresi sağlamış olursunuz.

Symbianın tüm desteğinin kesildiği günümüzde whatsapp alternatifi olarak mesajlaşma ve dosya gönderimi yapılabilir.
Eğer sorunu halen çözemediyseniz veya symbianın diğer platformları için ProfiMail uygulamasına bakabilirsiniz.

Yine başka bir alternatif olarak bu konuyada bakabilirsiniz, Quick Mail by AS Software updatedto 2.2 Symbian^3 signed
@Cadillac34 'ün vesilesiyle, forumda zaman zaman gündeme gelen, e-posta sorunu konusunu yazma gereği duydum...
Elimden geldiğince, sade şekilde anlattım umarım sorun yaşayan tüm kullanıcıların sorunları çözülür. Güle güle kullanın :)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK, mct2002, Cadillac34 ve 2 diğerleri

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Ben LCG ProfiMail kullanıyorum ama konu güzel ve daha net anlatılamazdı.:spr

• Beğen
Tepkiler: PALA.
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Bende şu konuda hotmail için bir anlatım yapmıştım zamanında.
E-posta hatası
Konuda ki API leri tekrar yükler kısmı yanlış çünkü API yüklemesi değil Nokia nın Mail uygulaması ayarları almak için internet bağlantısı ile almaktaydı ama o bağlantıyı kestikleri için ayarları alamayıp hata vermekte idi. Bu uygulama ile o ayarları direk yüklemiş oluyor farkı bu şekilde.
Teşekkürler :tşk:

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Ben LCG ProfiMail kullanıyorum ama konu güzel ve daha net anlatılamazdı.:spr
Sağolun, teşekkürler...
Bende şu konuda hotmail için bir anlatım yapmıştım zamanında.
E-posta hatası
Konuda ki API leri tekrar yükler kısmı yanlış çünkü API yüklemesi değil Nokia nın Mail uygulaması ayarları almak için internet bağlantısı ile almaktaydı ama o bağlantıyı kestikleri için ayarları alamayıp hata vermekte idi. Bu uygulama ile o ayarları direk yüklemiş oluyor farkı bu şekilde.
Teşekkürler :tşk:
Ben teşekkür ederim. Yazıda baştan - sona temiz posta kutusu oluşturmayı en sade şekilde anlatmayı amaçladım.
Bunu yaparken cümleleri kısaltıp çözüme odaklandım. Yanlışım varsa derhal düzelteyim. Çünkü doğru 1 dir, yanlış sınırsız :)
Durumun zaten farkındayım. Posta kutusu oluştururken sunucuya bağlanılamadı diye hata mesajı geliyor...
Ama hatalara odaklanırsam, bunu kime göre ? neye göre ? hangi zamana göre ? nasıl anlatayım ? :)
Olayı kişiye ve cihaza göre değerlendirirsek ilk defa sıfır cihaz yada ofw-cfw yükleyenlerin çoğunda bu posta kutusu zaten yüklü geliyordu. Onlar bu sorunu 2. mail kutusu oluştururken yada hard format sonrası yaşıyorlardı veya içinde posta kutusu olmayan cfw-ofw yüklediklerinde ortaya çıkıyordu.
Olayı zaman göre değerlendirirsek, eskiden sunucudan talep edip yükleniyordu sisteme. Bu aradaki bağlantıyı sağlayanda (artık olmayan) API değil mi ? Bu yazılım da onun işini yapıyor. Adam diyecek eskiden oluyordu şimdi niye olmuyor ?
Ee siz de zaten aynı şeyi söylüyorsunuz :) Ama bu konuda sorunları uzun uzun anlatsak asıl konun sadeliği gider.
Bu yüzden doğrudan % 100 sonuç içeren bir yazı hazırladım. Hocam ben şimdi kısaca oraya ne yazayım, siz söylermisiniz.
Eğer düzeltilmesi gereken bir yer varsa ve gerekliyse hemen düzelteyim. Teşekkürler...

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
Sağolun, teşekkürler...

Ben teşekkür ederim. Yazıda baştan - sona temiz posta kutusu oluşturmayı en sade şekilde anlatmayı amaçladım.
Bunu yaparken cümleleri kısaltıp çözüme odaklandım. Yanlışım varsa derhal düzelteyim. Çünkü doğru 1 dir, yanlış sınırsız :)
Durumun zaten farkındayım. Posta kutusu oluştururken sunucuya bağlanılamadı diye hata mesajı geliyor...
Ama hatalara odaklanırsam, bunu kime göre ? neye göre ? hangi zamana göre ? nasıl anlatayım ? :)
Olayı kişiye ve cihaza göre değerlendirirsek ilk defa sıfır cihaz yada ofw-cfw yükleyenlerin çoğunda bu posta kutusu zaten yüklü geliyordu. Onlar bu sorunu 2. mail kutusu oluştururken yada hard format sonrası yaşıyorlardı veya içinde posta kutusu olmayan cfw-ofw yüklediklerinde ortaya çıkıyordu.
Olayı zaman göre değerlendirirsek, eskiden sunucudan talep edip yükleniyordu sisteme. Bu aradaki bağlantıyı sağlayanda (artık olmayan) API değil mi ? Bu yazılım da onun işini yapıyor. Adam diyecek eskiden oluyordu şimdi niye olmuyor ?
Ee siz de zaten aynı şeyi söylüyorsunuz :) Ama bu konuda sorunları uzun uzun anlatsak asıl konun sadeliği gider.
Bu yüzden doğrudan % 100 sonuç içeren bir yazı hazırladım. Hocam ben şimdi kısaca oraya ne yazayım, siz söylermisiniz.
Eğer düzeltilmesi gereken bir yer varsa ve gerekliyse hemen düzelteyim. Teşekkürler...

Sorun değil yazılım ile ilgilendiğim için zamanında o programında kaynağına göz attım olmayan yada alınamayan hazır ayarları sisteme işler yani hiç olmayan bir API değildir API sistemde her zaman vardır sadece bunun kullanımı içinde ayar gerekmektedir.
Neyse diyelim benim açımdan o şekilde konu bu şekilde kalabilir ben düzenlenmesi için değil fark ettiğim bir şeyi söylemek istedim.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Neyse diyelim benim açımdan o şekilde konu bu şekilde kalabilir ben düzenlenmesi için değil fark ettiğim bir şeyi söylemek istedim.
Anladım hocam, bilgilendirme için çok sağolun. Bu kendi sitesinden yaptığım alıntı sadece, siz nasıl uygun görürseniz...
API sistemde her zaman vardır sadece bunun kullanımı içinde ayar gerekmektedir.
Yazının API kısmını düzelttim, şimdi daha anlamlı oldu sağolun :)

Cadillac34

Üye
Bilgilendirme ve paylaşım için sağol. Güzel konu olmuş.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Bilgilendirme ve paylaşım için sağol. Güzel konu olmuş.
Hocam siz sağolun. Konunun açılmasına siz vesile oldunuz :)
Umarım işinize yarar. Konuyu aslında dün gece hazırlamıştım internet gidince öğleye kaldı :)

• Beğen
Tepkiler: Cadillac34

Cadillac34

Üye
Hocam siz sağolun. Konunun açılmasına siz vesile oldunuz :)
Umarım işinize yarar. Konuyu aslında dün gece hazırlamıştım internet gidince öğleye kaldı :)
Elbette yarar. Belki bilmediğim ya da unuttuğum konular olabilir.

ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
profimail hala aktif mi

DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
profimail hala aktif mi

Aktif ama Gmail kullanmayı düşünüyorsan Google hesap ayarlarından ''güvenilir olmayan uygulamalara izin ver'' i aktif yapman lazım, yoksa hata verir.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Yazıda bahsettim ama yine tekrarlamış olayım mobil veri üzerinde 3 - 3.5 g açık olmalıdır yoksa bağlantı kurulamaz şifre hatası alırsınız.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA

Üst Alt