pc ile ilgili sorunlarım var

Sponsorlu Bağlantılar

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
pc ile ilgili sorunlarım var
Sistemim Budur

Amd Athlon X2 5200+ 2.70 ghz çift çekirdek işlemci

6 Gb Ram 800Mhz 3 TAne (2x3=6) 4 Soketli Ana Kart

Nvidia Geforce 570 1280 GB 320 Bit

Ana Kart M3A78EH [AM-2] Soket

600 Wat Güç kaynağı

Şimdi Ben Sorunumu Anlatayım Windows 7 32 Bit kullanırken Bir sıkıntı yoktu pc ısınmıyordu . O Zaman Pc de 2,5 gb ram var idi para ile 2el ram aldım 3 tane ddr2 800 mhz 2 gb ram aldım ve taktım doğal olarak sistemin görebilmesi için 64 bit kurdum windows 7 güncellemeyi denetle yaptıgım zaman güncelleme bulamıyordu oyun kurarken hata alıyordum açarken alıyordum tek açtığı oyun ise call of duyt 4 idi Sonra Bir Kızdım Gittim Windows 10 64 bit indirdim Kurdum Güncellmeleri diriver leri kurdum sistem son derece güncel halde Şuan ve crysis 3 , battlefield 4 Ve need for speed run kurdum oyunlar açılıyor hiçbir sıkıntı yok 10 dk oyun oynuyorum pc nin işlemcisi 115 derece oluyor ana kart 75 derece oluyor ve oyun oynamıyorken işlemci sıcaklığı 60 65 arası hiç düşmüyor (windows 7 de böyle bir şey yoktu) ve pc kendini direk kapatıyor normal birşey sonucta ısnıyor oyunları ama ultra ayarlarda oynuyorum ve herneyse düşüreyim dedim orta aldım yine aynı değişsen birşey yok

2 adet 12 capında fan

1 adet 8 capında fan işlemci soğutucunun fanı var birde

Ve Abim Bir araştırma sonucu ramlerden dolayı olabilceğini düşüyor ve ana kart tın asus sayfası açıp bakıyor ve ana kartın 1066 mhz ram desteklediğini okuyor

Toplamda 1066 mhz olması gerekiyomus herhalde veya biz yanlış anladık bizde 3 tane 800 mhz ram olduğunda 2400 mhz yapıyor toplamda ve pc açılıyorken bir mesaj geliyor ve bunu eşit bir seviye yani 2400 mhz yi 1066 mhz yapıyor tane basına 385 mhz düşürüyor toplamda 1066 yapıyor abim bunun pc yi ısıttıgını düşünüyor biz şimdi 1066 mhz den fazla ram takamayız mı illa 1066 mhz mi olmalı ısınmaması için

yada bu bilgisayar oyun oynarken neden ısınıp kapanıyor düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim iyi akşamlar.

exp_l0it

exp_l0it

Üye
olayin ramler ile hic bir alakasi yok. toplam filan diye diye bir sey yok. anakartin 800mhz destekliyorsa calisir baska bir sikinti cikarmaz. windows 10 eski bilgisayarlarda islemciyi asiri yoruyor dogrudur.benim eski bilgisayarda fazla isiniyordu fan 5000rpm oluyodu. macun degisimi yap yeterli gelmiyorsa ya yeni bilgisayar ya da sivi sogutmadir cozumu. kolay gelsin
bu sorun 8.1 de olmamakla beraber directx12 kullanamadiin icin oyun performansinda dusus yasayabilirsin.

karayel90

karayel90

Üye
Bence termal macun değişimi ve ekstra fan şart gibi görünüyor

osmnbabaoglu

osmnbabaoglu

Üye
termal macunu en son ne zaman değiştirdin?
anladığım kadarıyla fazlaca oyun oynuyorsun 6 ay veya 10 aydan bir macunu değiştirmeni öneririm(hem işlemci-hemde grafik kartının kini)

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Termal macun ram lerin takıldığı gün yapıldı
olayin ramler ile hic bir alakasi yok. toplam filan diye diye bir sey yok. anakartin 800mhz destekliyorsa calisir baska bir sikinti cikarmaz. windows 10 eski bilgisayarlarda islemciyi asiri yoruyor dogrudur.benim eski bilgisayarda fazla isiniyordu fan 5000rpm oluyodu. macun degisimi yap yeterli gelmiyorsa ya yeni bilgisayar ya da sivi sogutmadir cozumu. kolay gelsin
bu sorun 8.1 de olmamakla beraber directx12 kullanamadiin icin oyun performansinda dusus yasayabilirsin.
Oyunlar directx11 le çalıyor benim bildiğim oyunlar donmadan oynuyor ama isiniyor
neden Olabilir Bilgi Paylaşıcak olabilen yokmu windows 7 64 bit kurdum specy açtım 105 derece :D diriver leri felan kuruyorum 105 derece oluyor lütfen .

exp_l0it

exp_l0it

Üye
Termal macun ram lerin takıldığı gün yapıldı

Oyunlar directx11 le çalıyor benim bildiğim oyunlar donmadan oynuyor ama isiniyor
neden Olabilir Bilgi Paylaşıcak olabilen yokmu windows 7 64 bit kurdum specy açtım 105 derece :D diriver leri felan kuruyorum 105 derece oluyor lütfen .
11 ile oynuyorsan 8.1 kur devam et bence hic gerek yok. dedim ya sistemsel olarak bilgisayari zorluyo biraz 10

MaxipmaN

Üye
macunu da kurutur o sıcaklıklar.
işlemci ekran kartına göre çok düşükmüş

MaxipmaN

Üye
Önemli olan bit değeri termal macun yeni yapıldı.
Bu durumda 320bit gtx570in, 128 bit gtx 960tan daha iyi olması lazım ama gtx960 daha yeni ve çok daha iyi bir kart, bit artık 2. hatta 3. planda kalıyor. Konumuz elbette bu değil ama bilgilendirmek istedim.

Sistemin icin gtx570 çok yüksek kalıyor yani islemci güçlü olmadığı icin 570in tam performansından yararlanman mümkün değil.

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Bu durumda 320bit gtx570in, 128 bit gtx 960tan daha iyi olması lazım ama gtx960 daha yeni ve çok daha iyi bir kart, bit artık 2. hatta 3. planda kalıyor. Konumuz elbette bu değil ama bilgilendirmek istedim.

Sistemin icin gtx570 çok yüksek kalıyor yani islemci güçlü olmadığı icin 570in tam performansından yararlanman mümkün değil.
yani diyorsun ki ekran kartı bile işlemciyi yorabilir peki ram ler hakkında ne düşünüyorsun 385 mhz düşüyor 1066 mhz ye tamamlıyor ya yukarda yazdım peki o işlem işlemciyi yorar mı ?

MaxipmaN

Üye
yani diyorsun ki ekran kartı bile işlemciyi yorabilir peki ram ler hakkında ne düşünüyorsun 385 mhz düşüyor 1066 mhz ye tamamlıyor ya yukarda yazdım peki o işlem işlemciyi yorar mı ?
evet işlemci ve ekran kartı arasında uçurum olmamalı, darboğaz denen olayı azaltmak için grafikleri artırırsın olabilidiğince oyun yükü ekran kartına yüklenir. Daha sonra yanına 3. veya 4. nesil bir i3 takılıp ddr3 anakartla daha iyi randuman alınabilir.

ram konusuna gelirsek ramlar 800mhz ise 800mhzde çalışır, yani üçünü toplayıp 2400mhz demek yanlış.fakat bir tanesi 667 mhz olsa üçü de 667mhzde çalışır hızları aynı olmalı.1066mhz olayını bilmiyorum ama anakartın fsb hızı olabilir, analart 1066mhz fsb hızla çalışıyorsa işlemcinin fsb hızı da 1066mhzdir.

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
evet işlemci ve ekran kartı arasında uçurum olmamalı, darboğaz denen olayı azaltmak için grafikleri artırırsın olabilidiğince oyun yükü ekran kartına yüklenir. Daha sonra yanına 3. veya 4. nesil bir i3 takılıp ddr3 anakartla daha iyi randuman alınabilir.

ram konusuna gelirsek ramlar 800mhz ise 800mhzde çalışır, yani üçünü toplayıp 2400mhz demek yanlış.fakat bir tanesi 667 mhz olsa üçü de 667mhzde çalışır hızları aynı olmalı.1066mhz olayını bilmiyorum ama anakartın fsb hızı olabilir, analart 1066mhz fsb hızla çalışıyorsa işlemcinin fsb hızı da 1066mhzdir.
3 tane ram var 3 de 800 Mhz toplamı 2400mhz ana kart toplam 1066 mhz destekliyor yada biz yanlış anladık pc rami taktikdan sonra 385 mhz ayarlansin mi diye soruyor f1 başka diyor basıyorum yeniden başlıyor pc ve acıkıyor specy den baktığım zaman 385 mhz gözüküyor

MaxipmaN

Üye
3 tane ram var 3 de 800 Mhz toplamı 2400mhz ana kart toplam 1066 mhz destekliyor yada biz yanlış anladık pc rami taktikdan sonra 385 mhz ayarlansin mi diye soruyor f1 başka diyor basıyorum yeniden başlıyor pc ve acıkıyor specy den baktığım zaman 385 mhz gözüküyor
yok hocam toplama yapmak gerekli bişey değil, anakarta baktım 533-667-800 ve 1066mhz ram destekliyor, senin ramler de 800mhz sıkıntı yok yani toplamana gerek yok. 385mhz olayını bilmiyorum bi çakışma durumu falan mı var anlamadım valla

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
yok hocam toplama yapmak gerekli bişey değil, anakarta baktım 533-667-800 ve 1066mhz ram destekliyor, senin ramler de 800mhz sıkıntı yok yani toplamana gerek yok. 385mhz olayını bilmiyorum bi çakışma durumu falan mı var anlamadım valla
tamam araştıracam 1066 mhz ddr2 ram yokki

Siycey

Siycey

Üye
Termal macunu yenilersen eskisi gibi devam eder fakat 8cm fan işlemci için çok küçük gine tatmin edici seviyelere inmez işlemcin.

hikmet366

hikmet366

Üye
    Konu Sahibi
Termal macunu yenilersen eskisi gibi devam eder fakat 8cm fan işlemci için çok küçük gine tatmin edici seviyelere inmez işlemcin.

2tane 12 cm fan var

1 tane 8 cm kapak fanı var

1 tane işlemci fanı var

birde içeriden hava çeken powerin fanı var

MaxipmaN

Üye
Fan yönleri dogru de mi arka disari atar, ön iceri verir, yan iceri verir, ust disarı atar, alt iceri verir

Üst Alt