egzost fan

Sponsorlu Bağlantılar

alembizim

alembizim

Üye
    Konu Sahibi
egzost fan
bilgisayarın arkasındaki fanı fazla ses yaptıgı için degiştirmeyi düşünüyorum 80mm lik bitane alacagım sessiz olması öncelikli ben iki model arasında kaldım yardımlarınızı bekliyorum

bu yanılmıyorsam kırmızı olanı

yada:

kesinlikle bunlar olacak demiyorum 80mm fan olsun ses yapmasın tabi performansta önemli ledli olmasına gerek yok.

şu an kullandıgım işlemci fanı

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
yazdıgın ilk 2 fan 1500rpm 15desibel ve 20cfm çok sessiz bir fan ben kullandım. ama performansı biraz düşük.
xsf serisi olan 3. fan ise daha yüksek performanslı 2200rpm 24 desibel ve 36cfm.
yaklaşık olarak hava akımı ilk fanın 2 katı kadar ancak bu hava akımı fanı takacagın fan yuvassının yapısınada bağlı.

ses olarak 20 desibel ve sonrası sesli çalışıyor. rahatca duyuluyor gürültüsü.
ya 1. fanı alacaksın biraz az soğutacak yada 2. fanı alacaksın sesine razı olacaksın...

onun dışında 2. fanı alıp 12v kablosuna ufak bir direnç koyup voltajı 10v düşürürsen 1800rpm de yaklaşık 28 cfm hava akışı yapar
sesi azalmış olur :oke:

alembizim

alembizim

Üye
    Konu Sahibi
eger ikinsi fanı alırsam sogutmada ne kadar fark eder 10 derece fark etcek hali yok 2-3 derece fark yapar heralde?

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
eger ikinsi fanı alırsam sogutmada ne kadar fark eder 10 derece fark etcek hali yok 2-3 derece fark yapar heralde?
önceden soğutma kötü ise 10 derece fark ettirebilir.
ama belide olmaz önceki fan kadar performans verirse değişiklik olmaz. seside cabası olur.

cimkerim

Üye
merhaba arkadaşlar ben bişi sorucam benim bilgisayar kasasının fanı bir kaç gün ses çıkarmaya başladı belki fanın yeri oynamıştır diye söküp taktım ama düzelmedi bende yeni 120 mm'lik bir fan aldım markası corsair takıp çalıştırdım fakat fan çok zayıf dönüyor aldığıma pişman oldum sizin bildiğiniz çok güçlü bir fan varmı eskisi çok güçlü hava akımı sağlıyordu ama ses yaptı önceden sessizdi önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

Uhops

Uhops

Üye
merhaba arkadaşlar ben bişi sorucam benim bilgisayar kasasının fanı bir kaç gün ses çıkarmaya başladı belki fanın yeri oynamıştır diye söküp taktım ama düzelmedi bende yeni 120 mm'lik bir fan aldım markası corsair takıp çalıştırdım fakat fan çok zayıf dönüyor aldığıma pişman oldum sizin bildiğiniz çok güçlü bir fan varmı eskisi çok güçlü hava akımı sağlıyordu ama ses yaptı önceden sessizdi önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler
Zayıf dönmesinin nedeni güç kanağının yetersizliği olabilir.

cimkerim

Üye
nasıl halledebilirim

Uhops

Uhops

Üye
nasıl halledebilirim
Sorun kesin olarak güç kaynağı yetersizliğinden kaynaklanıyor ise ya güç kaynağını değiştireceksin yada daha az güç gereksinimi duyan bir fan alacaksın.

alembizim

alembizim

Üye
    Konu Sahibi
120 mm lik fan 80 mm lik fana göre daha yavaş döner daha fazla hava akımı saglar dolayısıyla daha sessizdir.80 mmlik fana göre daha yavaş dönmesi normaldir sen buna bakarak hava akımının azlıgından bahsediyorsan yanılıyorsun.