TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus 2013 kullanıma sunuldu.

Sponsorlu Bağlantılar

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
    Konu Sahibi
TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus 2013 kullanıma sunuldu.
Pardus, kamu kuruluşlarının bazılarında kullanılmaya başlandı.

Türkiye'de yerli işletim sistemi dönemi başlıyor. TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus 2013 kullanıma sunuldu.

Önce, kamu kurumları ve özel sektörün kullanımına sunulan yerli işletim sistemini evdeki bilgisayarlara da yüklemek mümkün.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus'un tanıtımını, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak yaptı.

Altunbaşak, “ Kritik kütle olarak kamuyu seçtik. Kamu kurumlarına daha yakın olmak için kamu kurumlarına daha iyi hizmet verebilmek için Ulakbim'i yani Ankara’daki bu merkezi açtık böylece operasyonel maliyetleri düşüreceğiz. Kamu kurumlarına daha yakın olabileceğiz. Hemen birşey olduğunda hızlı müdahale edebileceğiz." Dedi.

Yerli İşletim Sistemi Pardus, Milli Savunma Bakanlığı, tüm askerlik şubeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Adalet Bakanlığı gibi önemli kurumlar tarafından kullanılıyor.

Fatih projesi kapsamında okullardaki akıllı tahtalar da Pardus'u kullanıyor.

PARDUS, DİĞER İŞLETİM SİSTEMLERİNE GÖRE DAHA HIZLI

Sistem elektrik kesintisi yaşanmaz ise 1 yıl boyunca bilgisayarda hata vermeden sürekli çalışabiliyor.

Sistemin en önemli özelliklerinden biri en düşük hızdaki bilgisayarlarda bile kullanılabilmesi .

PARDUS'TA VİRÜS RİSKİ ÇOK DÜŞÜK

Şimdilik kamu kurumlarının kullanımına açılan Pardus'u indirip bilgisayara kurmak mümkün.

Pardus'un kamu kurumlarında yaygınlaşmasının ardından tüm Türkiye'de kullanılmasının önü açılacak.

Pardus'u “pardus.org.tr” adresinden bilgisayara indirip kullanılabilir.

Yine bu adreste Pardus'un nasıl kullanılacağına dair kitapçıklar mevcut.

Pardus ile ilgili her türlü bilgi için 444 57 73 numaralı telefon da aranabiliyor.

Şimdilik sadece bilgisayarlarda kullanılan Pardus, yakın zamanda mobil cihazlara da uyumlu hale getirilecek.

Havvali

Havvali

Üye
pardus gnome 2013 mutlaka denemeye değer :)

TheCower

TheCower

Üye
Teşekkürler.

Buraxlive

Buraxlive

Üye
"Sistem elektrik kesintisi yaşanmaz ise 1 yıl
boyunca bilgisayarda hata vermeden sürekli
çalışabiliyor."

Elektrik kesildigi zaman bilgisayarın çalışmasını yavaşlatırmı ne gibi hatalar burdaki kasıt ?

hikmet366

hikmet366

Üye
Teşekkürler. ENGİN

hikmet366

hikmet366

Üye
He 38 Yaşındaymış oke Teşekkürler ENGİN ABİ

• Beğen
Tepkiler: Joker

garb02

Üye