İnceleme: Crysis 3

Sponsorlu Bağlantılar

YENİÇeri1362

YENİÇeri1362

Üye
    Konu Sahibi
İnceleme: Crysis 3
Yapım: Crytek GmbH
Dağıtım: Electronic Arts
Tür: FPS
Platform: PC, PS3, Xbox 360
Çıkış Tarihi: 21 Şubat 2013
Oyun Motoru: CryEngine 3
Web:

Yazıya Crysis’in hikayesini anlatmakla ve bu 3′lü seriyi birbirine bağlamakla başlayalım. Bu yüzden bol bol SPOILER ile karşılaşabileceğinizi belirtmemizde fayda var.
Not: Resimlerin üzerine tıklayarak orijinal büyüklüklerinde görebilirsiniz.
[h=2]Crysis Serisinden Kısaca[/h]Hikayemiz serinin ilk oyunu Crysis ile başlıyor. Prophet’in önderliğinde Raptor Takımı olarak Lingshan Adasında ki arkeologları tahliye etmek için görevlendiriliyoruz.
Her şey uçaktan atladığımızda başlıyor. Uçaktan atlayışımız sırasında ismi-cismi belli olmayan bir yaratığın karakterimiz Nomad’e çarpması sonucu adaya başarılı bir iniş
gerçekleştiremiyoruz. İlerleyen bölümlere geldikçe olayların iç yüzüyle karşılaşıyor ve kendimizi CEPH denen yaratıklara karşı savaşırken buluyoruz. Kuzey Kore’lilerin amacı bize giydirilen
NanoSuit’i almak olurken CEPH’lerin amacı ise daha büyük: Dünyayı Ele Geçirmek !

Crysis Oyunundaki Adadan Bir Görüntü.

Crysis 2′ye baktığımızda ise ilk oyundaki uzaylı istilasının New York’a ulaştığını ve Dünyayı esir aldığını görüyoruz. Crysis 2′deki karakterimiz ise Prophet görünümlü Alcatraz. (Doğan görünümlü şahin gibi oldu.)
Kulağa saçma geliyor ama öyle. Uzaylı istilasından nasibini alan Prophet hastalığa kapılınca NanoSuit’i Alcatraz isimli ölmek üzere olan istihbarat askerine veriyor ve Crysis 2′deki maceramız başlıyor.
Serinin biraz daha şekillendiği bu oyunda bütün bu uzaylı belasını başımıza saran Hargrave Rasch ve Karl Ernst Rasch’ı tanıyoruz. Hargrave-Rasch şirketinin kurucu üyeleri olan bu ikili NanoSuit’in neler yapabileceğini
görmek için bizi uzaylıların içine itiyorlar. Bizi adeta fişe takılmış insan parçacıkları haline getiriyorlar.

Crysis 2′nin Korkulu Rüyası Sinyalci Sef.

[h=2]Hikaye[/h]Crysis 3 ise serinin tamamen şekillendiğini ve hikayenin güçlü bir boyut kazandığını görmek mümkün. Crysis 3′te karakterimiz ilk 2 oyundan farklı olarak Prophet oluyor ve Prophet’ı yönlendiriyoruz. Crysis 2′de pek fazla (hatta hiç) konuşma
olmaması üzerine tepki alan Crytek Crysis 3′te bu durumu düzeltmiş. Bizi bol duygusal ve diyaloglu görevler ve sahneler bekliyor. Crysis 2′de New York’ta bütün CEPH’leri öldürdüğümüzü düşünürken yanılmış olacağız ki Crysis 3′te yine karşımıza
çıkıveriyorlar. Meğerse biz Crysis 2′de sadece istilayı durdurmuşuz. Asıl CEPH olan Alpha CEPH hala yaşıyormuş. New York’un tamamen balta girmemiş ormana dönüştüğü 2047 yılını konu alan hikayede C.E.L.L şirketi New York’un ortasına baraj inşa etmiş ve bütün enerji sistemlerini o baraj üzerinden sağlıyorlar. Dünyanın en muazzam şehri New York
şimdi kendi haline bırakılmış ve artık bir bataklıktan ibaretti. Bizim görevimiz ise C.E.L.L ve CEPH’lere gerekeni yapıp New York’u eski haline getirmek. Crysis 3′e hapis bir şekilde başladığımızdan New York’a biraz yabancı kalıyor ve konuyu hemen çözemiyoruz
Bu sırada bizi hapis olduğumuz yerden kurtaran ve Crysis 1′de aynı ekipten arkadaşımız olan Michael ”Psycho” Sykes’a tekrardan kavuşup konuyu onun ağzından detaylıca öğreniyoruz ve Crysis 3′teki serüvenimiz başllıyor.

[h=2]Grafik[/h]Grafikleriyle çok konuşulan Crysis serisi son oyununda da yine dillerden düşmeyecek gibi görünüyor. Crysis’te CryEngine 2′yi Crysis 2′de CryEngine 3′ü kullanan Crytek’in Crysis 3′te CryEngine 4′ü kullanmasını beklenirken Crytek büyük bir cesaret sergileyerek Crysis 3′ü
CryEngine 3 ile piyasaya sundu. Diğer Crysis oyunlarından farklı olarak sadece DirectX 11 destekli ekran kartlarında çalışan Crysis 3, oyuncuları üzdü ve birçok oyuncuyu imza kampanyası başlatmaya kadar götürdü. Biz CryTürk olarak Crysis 3′ü hem PC hem de Xbox 360 platformlarında ayrı ayrı inceledik.
Elbette aşağıdaki fotoğraftan göreceğiniz gibi dağlar kadar fark var. Fark o kadar çok ki PC’de oynarken kendinizi adeta New York’ta, bataklıklarda, taşların, çalıların içinde gibi hissetmenize neden oluyor. PC platformu için ayrıca bir çaba harcayan Crytek’e bize sunduğu bu grafik şöleni için ayrıca teşekkür etmekte boynumuzun borcudur.

Crysis 3′teki Muazzam Grafik

Crysis 3′ün Farklı Platformlar Üzerindeki Farkları

[h=2]Ses[/h]Crytek’in her oyununda (Far Cry hariç) olduğu gibi Crysis 3′te Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği ile sevenlerinin karşısına çıktı. Türkçe dublajlı oyun sayısı Türkiyede az olduğundan dolayı bunu da Crysis 3′ün artı yönlerinden biri olarak görebiliriz. Karakterimiz Prophet’ı serinin diğer oyunlarında olduğu gibi yine Kurtlar Vadisi Pusu dizisinden tanıyacağımız Bora Sivri seslnedirdi. Seslendirmelerini Melodika Sound’un üstlendiği Crysis 3′te tek sevilmeyen taraf Psycho’nun sesinin Bahtiyar Engin yerine Sinan Divrik tarafından seslendirilmesiydi.
Crysis severler Crysis ve Crysis Warhead boyunca Psycho’nun sesine o denli alışmış olacaklar ki bu ses değişikliği üzerine Melodika Sound’a hem sosyal medya üzerinden hem de mailler yoluyla birçok yazı yazdılar. Crysis 3′teki ses efektleri üzerine konuşacak olursak görüntü efektleri kadar ses efektleri de bir o kadar muazzam. Örnek vermek gerekirse Psycho konuştuğunda yanına doğru gittiğimizde sesin artıyor olması, yanından uzaklaştığımızda sesin o derece azalması önemsenmeyecek bir detay değil. Crytek o kadar ileri götürmüş bu işi. Oyuncular tarafından pek sevilemeyen tarafı ise altyazı ile konuşulanların bazen uyum sağlamamasıydı. Ki bu da o kadar önemsenecek bir şey değil diye düşünüyoruz.

[h=2]Silahlar[/h]Crysis 3′e damgasını vuran ve Crysis 3′le özdeşleşen bir diğer materyalimiz ise Predator Bow. Yani yırtıcı ok. Kulağa her ne kadar saçma gelse de bu Assassin’s Creed serilerindeki oklardan çok çok farklı bir ok. Okumuz NanoSuit’in de gücünü kullanarak sessiz ve gizlice öldürme sağlıyor. Bu sayede düşmanları sessizce avlama imkanı bulabiliyorsunuz. Okları oyun içerisinde her an her yerde bulamayabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli kullanmanız gerekiyor. Ayrca taktiksel vizörle attığınız Standart Uçlu okları işaretleyerek takrar toplayabilirsiniz. Okumuzun başlıklarını ve çekme ağırlıklarını tanıtacak olursak;
1) Havada Patlayan Bomba Ucu (3 Adet); Anti-Personel, Yakınlık Havada Patlama Fünyesi, Hızlı Hareket Edenlere Karşı Mükemmel.
2) Elektrik Şarjlı Uç (3 Adet); Anti Malzeme, Büyük Hedefleri Şok Eder, Elektrik Suda Yayılır.
3) Süper Termit Uç (3 Adet); Yüksek Derecede Patlayıcı, Geciktirilmiş Fünye, Zırha Marşı Mükemmel.
4) Karbon Darbe Ucu (9 Adet); Uzun Menzilli Kesinlik, Sessiz, Çekmeyle Güç Artar.

Çekme Ağırlıkları ise şöyle;
1) Güçlü Çekme Ağırlığı; Çekme Hızını Azaltır, Hasarı Artırır.
2) Orta Çekme Ağırlığı; Standart Çekme Hızı, Standart Hasar.
3) Düşük Çekme Ağırlığı; Hızlı Çekme, Hasarı Azaltır.

Diğer silahlarımızdan oyuna yeni eklenenleri ise şunlar; Typhoon, X-PAC, Reaper Cannon, Incinerator.
[h=2]Oynanabilirlik[/h]Crysis 3 her ne kadar Crysis 2′ymiş gibi gözükse de oyuna eklenen hack sistemiyle, oklarla ve diğer silahlarla oynanabilirlik alanında da üst seviyede. Vizörünüzle kapıları, silah dolaplarını, düşmanları hackleyebilir oyunu daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yapay zeka konusunda söyleyeceklerimize geldiğimizde ise oyunun yapay zeka konusunda çokta kötü olduğu söylenemez. Zorluk seviyelerini artırdıkça yapay zekada bir o kadar iyiye gidiyor. Crysis serisinde çok sevilen araç kullanma özelliği de Crysis 3 ile tekrar geri dönmüş. Bu da sevindirici olan bir diğer haberimizdi. Crysis 3′ü sizin için böyle anlattık. Beğenip beğenmemesi size kalmış bir şey.
Crysis 3 Araçlarından Tank

Crysis 3 Araçlarından Buggy

Legendary.

Legendary.

Üye
Ama ben bu oyunu oynayamıyorum :vur:
Bu arada crysis warhead da vardı :D
Keşke crysis 3'ü de oynama imkanım olsa somuru:

Teşekkürler :oke:

YENİÇeri1362

YENİÇeri1362

Üye
    Konu Sahibi
Legendary.

Legendary.

Üye
İndir ve oyna :angry: :ehe

BLooD_ReG

BLooD_ReG

Üye
kardeş bende yeni çıkan bütün oyunlar var bir şeye yaramıyor call of duty 6,7,8,9 far cry 3 most wanted 2 prototype 2 hitman darksider 2 tom raider insan şaşırıyor hangisi oynasam diye

ecel54

ecel54

Üye
kardeş bende yeni çıkan bütün oyunlar var bir şeye yaramıyor call of duty 6,7,8,9 far cry 3 most wanted 2 prototype 2 hitman darksider 2 tom raider insan şaşırıyor hangisi oynasam diye

ben ilk önce 1-2 oyuna başlıyorum ondan sonra yenilerini indiriyorum :D şuan most wanted 1 araba kaldı tomb raiderın %60ı bitti tomb raider şimdiye biterdide online oyununu oynadım genellikle :)

YENİÇeri1362

YENİÇeri1362

Üye
    Konu Sahibi
Beyler varsa hardiskiniz atın tüm oyunları içine oyun bittikçe kurun oynayın yada pc'nizde sadece setupu dursun aynen bitince kurun zevke oyun zevkine devam edin.

alperenbagci

Üye
Kaynak belirtirsen seviniriz. Yoksa gerekli yerlere bildirmem gerekecek.

Kaynak : CryTurk .com Türkiye'nin Resmi ve En Büyük Crytek Fan Sitesi

sincarezindan

sincarezindan

Üye
şu grafiklere bak mükemmel

neksushot

Üye
Herşey grafik deil ben oynadım sevmesim 2 yide öyle en iyisi 2 ci dünya savaşı oyunları yenilerden banane çöpten hep sizlerede satıolar bişey derdimde neyse iyi forumlar

mfuray

Üye
İki yi bitirdim ucu almai dusunuorum en sevdiim oyun serisi

Uhops

Uhops

Üye
Bu oyunun bütün serilerinin ismini yazarmısın toplamda 3 serimi 4 mü.warhead 1 serimi 2 serimi.ve bütün serilerde tr. Dublaj varmı.

mfuray

Üye
Yazayim birinci :crysis
ikincinin arsinda bide su var:crysis warhead
İkincisi:crysis2
İste en son cikani yani ucuncusu:crysis 3

Uhops

Uhops

Üye
Yazayim birinci :crysis
ikincinin arsinda bide su var:crysis warhead
İkincisi:crysis2
İste en son cikani yani ucuncusu:crysis 3

tamam ben crysis warhead'i isminden dolayı serinin ilk oyunu sanıyordum.

mfuray

Üye
Yok ole deil warhead birinci ve ikincinin arasinda bi oyun

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Konu için teşekkürler fakat ses kısmında bir sıkıntı var far cry crytekin değil ubisoftun.

Uhops

Uhops

Üye
Konuşma sesi ingilizce olan oyuna türkçe ses yaması yapılıyormu??

- - - Eklendi - - -

Bide bütün serilerin türkçe dublajlısı varmı??

MaxiHan

MaxiHan

Üye
Crysis 3 e basladim ilerledim biraz ama bitirmeye deger mi bilmiyorum :hmmm sanki crysis 2 daha iyi gibi geldi

• Beğen
Tepkiler: canko13

mfuray

Üye
Bnde dah yeni basladim ucuncu bolumdeyim