2.Dünya savaşındaki efsane tanklar


Selim Baltaci

Selim Baltaci

Üye
    Konu Sahibi
Bu konumda sizlere 2.Dünya savaşındaki en efsane tankları derledim. İyi okumalar...

20) MausTaslak'ta kaldı. II. Dünya savaşında tasarlanmış en büyük tank sayılabilirdi. Tankın içi bir okul servisinden daha ferah ve daha genişti. Fakat çok yavaş ve büyük olduğu için hep ilk hedef olacaktı. Bu yüzden sadece iki prototip yapıldı...

19) IS107 adet üretildi. Zamanı için çok güçlü zırh ve atış gücüne sahipti fakat SSCB o zamanlarda daha çok KV tank serisine yoğunlaştığı için IS serisini bir süre askıya aldı.

18) KV-85148 adet üretildi. KV tank serisinin denemelerinden biriydi. Yinede çok etkili olduğu için kullanıldı.

17) Jagdpanzer278 adet üretildi. Alçak, hızlı ve atik olmasıyla gayet kullanışlıydı...

16) Churchill300 adet üretildi. Yüksek zırh değeri ve seri atış özelliği sayesinde İngilizler kısa süre de olsa kullandı.

15) KV-2334 adet üretildi. Yüksek hasar ve kalın zırha sahipti. Ancak çok yavaş gitmesi ve devasa görünümü yüzünden hep ön hedef oldu. Bu yüzden üretilenlerin çoğu aynı yıl yok oldu.

14) Nashorn494 adet üretildi. Hummel isimli hava topçusu şasesi üzerine kurulmuş bir tank avcısıydı. Kullanışlı olduğundan cephelerde aktifdi.

13) T-54713 adet üretildi. T-34'den daha güçlüydü...

12) Hummel714 adet üretildi. Zamanı için gayet güçlü bir hava topçusuydu. Hummel'in şase'si diğer birkaç Alman tankında da kullanıldı.

11) KV-1S1.083 adet üretidi. IS'e ilham kaynağı oldu. Aktif olarak kullanıldı.

10) M46 Patton1.168 adet üretildi. Amerika'nın çevik tanklarından biriydi. Cephede çok işe yaradı.

9) IS-31.170 adet üretildi. SSCB tarafından üretilen en güçlü tanklar arasında ilklerde yer aldı. Atış gücü ve zırhı muazzamdı. Fakat çok kullanılmadı.

8) Tiger I1.354 adet üretildi. Almanya'nın en güçlü tank projelerinden biriydi...

7) KV-12.764 adet üretildi. Zamanının mucize tankıydı. Tek zaafı feci şekilde yavaş gitmesiydi...

6) Hetzer2.800 adet üretildi. Hızlıydı, küçüktü ve güçlüydü. Almanlar tarafından özellikle istendi...

5) Matilda2.987 adet üretildi. Zamanındaki tanklar çok güçlü değildi fakat zamanı için mükemmel derecede zırha sahipti. Yavaş ve güçsüz olmasına rağmen, delme oranının yüksek olması ve seri atış yapabilmesi sebebiyle İngilizler'in II. Dünya savaşında en çok kullandığı tank oldu...

4) ISU-1524.635 adet üretildi. Yüksek hasar, delme ve zırha sahip bir tank avcısı olduğundan çok üretilip çok kullanıldı.

3) M5 Stuart8.884 adet üretildi. Hızlı ve seri atış yapmasından dolayı çok kullanıldı.

2) M4 Sherman49.234 adet üretildi. Adını altın harflerle yazdırmış olan bu tank, daha önceden bahsettiğim tanklar kadar üstün olmasada ciddi anlamda çok kullanıldı...

1) T-34 (serisi)II. Dünya savaşında en çok üretilen ve kullanılan tank oldu. T-34, KV-1 ile aynı silahlanmaya ve güç değerine sahipti... T-34-85 gibi diğer serileriyle 70.000'den fazla üretildi. Ve en efsane tank olarak kaldı...
 
Son düzenleme:
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt