İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart 1921

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
İstiklal Marşının Kabulü 12 Mart 1921
İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı Canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclis’teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey’in yardımını istedi.

Hasan Basri Bey bundan sonrasını şöyle anlatıyor:
Akif Bey’in yanımda olduğu bir zaman,elime bir Kağıt parçası alarak,onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım.
Ne yazıyorsun?
Marş…İstiklal Marşı yazıyorum.
Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? içinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?
Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi.
Ya, o halde yazalım.
İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 Saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 Günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal’in söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O Gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.
Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı orkestrası şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. Marşın armonilenmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer
yaptı..

• Beğen
Tepkiler: osicik ve OttomaN TigeR

codblackops2

codblackops2

Üye
:tşk: :) Ne demiş ustad: Allah bu millete bir daha istiklal marsi yazdırmasın ..

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Aynen öyle abi :) :rica:

Haydar

Haydar

Emekli Yönetici
güzel paylaşım olmuş mert :tşk:

Dj.Refoo

Dj.Refoo

Üye
eline sağlık

emreolol

Üye
tsk

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
:rica: Arkadaşlar :tebessüm:

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Mert paylaşım için teşekkürler, uzun bir aradan sonra tekrar okudum sayende. Ben de bir şiir yazmıştım, bulunca burada paylaşmak istiyorum eğer uygunsa tabi.

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Estağfurullah abi tabiki :)

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
Güzelmiş :)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
Mert paylaşım için teşekkürler, uzun bir aradan sonra tekrar okudum sayende. Ben de şimdiki nesil için bir şiir yazmıştım. Bulunca burada paylaşmak istiyorum eğer uygunsa tabi.

- - - Eklendi - - -

TÜRK'E SERZENİŞ

Ey kardeşim! hadi, oku ve öğren geçmişinin tarihini,
Gör artık bir bir kendinden saklanmış tüm gerçekleri,
Düşünenler ise Anadolu’nun bugün ki geleceğini,
Korkmamışlardı inan feda ederlerken, kendilerini.

Ne kadını, nede erkeği ile düşünmeden yok oluşu,
Niçin çalışmışlar ve savaşmışlar, yüzyıllar boyu,
Bırakmak değil miydi amaç! Cennet gibi bir Anadolu,
Vay ki! Size düşen sadece, koruyup yüceltmekti onu.

Soruyorum var mı başka? Bizimkinden büyük edebi bir düşünce,
Destanlar, maniler, şiirler ve türküler yakılmışken binlerce.
Bakın okuduğunuz kitaplara, giydiklerinize, film ve müziklere,
Bakmaya utanıyorum, yabancı kültür ile sarılmış çevrenize,

Göze alıyorsanız eğer kültür ve benliğinizi unutmayı,
Ve seçiyorsanız tarihinizi köreltip raflara kaldırmayı,
İstemiyorsanız Mevlana, Evliya ve Yunus’u tanımayı,
Boş verin düşünmeyin ve yormayın o güzel kafanızı.

Sen ki! Seçmişsen millet yerine bencilce yaşamayı,
Eşkıyanın zulmünden korkup, gerçeklerden kaçmayı,
Ve düşünmemişsen o binlerce atanın, ödenecek hakkını,
Sat gitsin her karışı kanla sulanmış, bu cennet vatanı,

Eğer düşünmüyorsanız tarihinizle, benliğinizi kazanmayı,
Hala diyebiliyorsanız, bırak vatanı ve milleti kurtarmayı,
Ve diyorsanız bırak şaire, şehide, ataya ve millete saygıyı,
Yeter artık! Bırakın gece gündüz çalışıp ilim kazanmayı,

Günü gün ederek yaşamaktan, kendimize kalmadı saygımız,
Nedeni bilinmese de, bir türlü doymadı gözümüz ve karnımız,
Ve diyorsanız; Bırak ne yapalım budur bizim alın yazımız,
Bırakın kendinize Türküm demeyi, bırakında çıkmasın yalanınız.
Gökçen

:tşk: kardeşim :turkiye:

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
:rica: :ehe

ahmetkartal

ahmetkartal

Üye
İstiklal Marşımız, yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde hazırlandı. Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak; vatan sevgisini ve inancı Canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşa dan geldi. İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için 734 şiir gönderildi. Bir kurulca bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ama hiçbiri beğenilmedi; marş olacak değerde bulunmadı. O zaman Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif’in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclis’teki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Bey’in yardımını istedi.

Hasan Basri Bey bundan sonrasını şöyle anlatıyor:
Akif Bey’in yanımda olduğu bir zaman,elime bir Kağıt parçası alarak,onun dikkatini çekecek bir tarzda yazmaya başladım.
Ne yazıyorsun?
Marş…İstiklal Marşı yazıyorum.
Yahu sen ne adamsın? Seçilecek şiire para ödülü verileceğini bilmiyor musun? içinde para olan bir işe nasıl katılıyorsun?
Yarışma kaldırıldı? Seçilecek şiire ne para verilecek, ne de her hangi bir ödül. Milli Eğitim Bakanı bana güvence verdi.
Ya, o halde yazalım.
İşte böylece yazılmaya başlanan ve 48 Saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler: Hepsi de Mehmet Akif’in şiirini birinci sıraya almıştı. Bundan sonraki iş, İstiklal Marşı’nın T.B.M.M’ne getirip kabul ettirmekti. Marş, ilkin Meclis’in 1 Mart 1921 Günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Başkan Mustafa Kemal’in söz vermesi üzerine Hamdullah Suphi kürsüye gelerek, sık sık alkışlarla kesilen şiiri okudu ve son seçimin Meclis’e ait olduğunu söyledi. O Gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclis’in 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı. Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.
Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katıldı. 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etti. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930 da değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı orkestrası şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922 de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe kondu. Marşın armonilenmesini Edgar Manas, bando düzenlemesini İhsan Servet Künçer
yaptı..

:tşk: mert :)

Legendary.

Legendary.

Üye
    Konu Sahibi
:tebessüm:

SorgulayanAdam

SorgulayanAdam

Üye
:tşk: bugün tören yapildi kaymakam ve mersin milli eğitim müdürü geldi. bu yüzden tören konferans salonunda yapildi. Ve okulun yarisi törene katılamadı! Bir sonraki ders İstiklal Marşı'na saygıdan bahsediyorlar. Acidim. Ben onlardan daha saygiliyim.
2 kişi için değmez...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt