Motorola Atrix 4G Bootloader Unlock, CWM Yükleme, Root ve Orjinal Yazılıma Dönme

Sponsorlu Bağlantılar

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Bootloader Unlock, CWM Yükleme, Root ve Orjinal Yazılıma Dönme
NOT: Dosyalar ektedir.

Bootloader Unlock

1-pudding dosyasını indirin ve Rsd Lite ile flashlayın(cihaz ve hata ayıklama modu açık olcak.)
2-Cihazı kapatın, ses kısma tuşu ve powera basılı tutun. Ekranda fastboot yazınca bırakın.
3-Sonra ses kısma tuşuyla fastbootun üstüne gelin ve ses açma tuşuyla seçin ve fastboot modu çalıştırmış olcaksınız.
4-fastboot komut dosyasını indirin ve içindeki 3 dosyayı c:/fastboot adında dosya oluşturup içine çıkarın
5-başlat-çalıştır-cmd yazın ve enter yapın.
6-cd\ yazın ve c:\ içinde olacaksınız. cd fastboot yazarak fastboot klasörüne girin. Komut satırındaki adresiniz c:\fastboot> şeklinde olacak.
7-telefonu pc'ye bağlayın. Windows yeni donanım bulacaktır,eğer yukarıdaki USB Sürücülerini indirip önceden kurduysanız yeni donanım yükleyecektir. Yükleme bittikten sonra komut satırına geri gelin ve aşağıdaki komutu yazın.

fastboot oem unlock

8-Ekranda bir numara çıkacak(unique ID) bunu not alın ve aşağıdaki komutu yazın

fastboot oem unlock numara

9-ve enterlayın işelm hemen bitecek ve telefonun ekranında device is now unlocked yazcak.

Bootloader unlock işlemi bitti ama cihaza daha custom rom yükleyemezsiniz bunun için cwm recovery yüklemelisiniz. cwm recovery işlemini bootloader unlock işleminden hemen sonra yapın

CWM Recovery Yükleme

1-cwm recovery indirin içindeki recovery.img dosyasını c:/fastboot içine atın
2-cihazı fatboot modunda başlatın(ses kısma+power... üstte söylemiştim zaten)
3-başlat-çalıştır-cmd yazın enterlayın
4-cd\ yazın ve c:\ içinde olacaksınız. cd fastboot yazarak fastboot klasörüne girin. Komut satırındaki adresiniz c:\fastboot> şeklinde olacak.
5-fastboot flash recovery recovery.img yazıp enterlayın.
6-İşlem bittikten sonra ekranda SOS yazacak, Bu başarıyla recovery'i yüklediğiniz anlamına geliyor. Komut satırından fastboot reboot yazıp enterlayın,cihaz yeniden başlayacak ve bootlogo sağ köşede unlocked yazacak.

Root Yapma
Evvela sürücüleri indirip kuruyoruz (eğer zaten yüklüyse bu adımı geçebilirsiniz). Sonra da indiridiğimiz diğer iki dosyayı (fastboot ve root dosyaları zaten fastbootu yüklemiştiniz)
C:\ dizini içinde C:\fastboot klasörü yaratarak içine atıyoruz. Bundan sonra yapacaklarımız da şu sırayla devam ediyor:

1. Cihazını “fastboot” moduna alıyoruz. Bunu yapmak için cihaz kapalıyken evvele ses kapama düğmesine sonra da açma düğmesine, “fastboot” yasızı ekranda görünen kadar basılı tutuyoruz (gerçi ses kapama düğmesine basılı tutarken açma düğmesine bir kere basmak da yeterli olur ama ses kapama düğmesinden elinizi çekmemek kaydıyla “fastboot” yasızı görünene kadar). Sonra elimizi çekip ses açma düğmesi ile seçim yapıyoruz. Zaten bu sırada cihaza “Entering fastboot protocol” yazısını çıkaracak.

2. Sonra USB kablosuna takıp bilgisayara bağlıyoruz ve bağlandı sesini duyuyoruz bilgisayardan (bu arada bilgisayarınız bir takım yüklemeler yapabilir sağ alt köşede, bitmesini bekleyin).

3. Komut ekranı açıyoruz. Bunu yapmak için, “Başlat” ve “Çalıştır” tıkladıktan sonra açılan kutunun içine “cmd” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ekrana siyah zemine beyaz harflerle yazılmış bir “dos” ekranı gelecektir. Buraya sırayla yazacağınız komutlar
aşağıdaki gibidir:

cd C:\fastboot
fastboot flash preinstall root.img
fastboot reboot

4. Bu işlemin sonunda cihazınızın açılmasını bekleyin. İşleme devam edebilmek için, cihaz açıldıktan sonra “USB ayıklaması” seçeneğinin de açık olduğunu kontrol edin. Bunun için Ayarlar \ Uygulamalar (ya da programlar Türkçesi ne olarak gözüküyorsa) \ Geliştirme \ USB ayıklaması kutucuğunu işaretleyin ve aktif hale getirin. Bu bittikten sonra bilgisayarınızda açık olan komut kısmına dönün ve aşağıda komutları birbiri ardina sırayla yazın ve her birinin sonunda enter’a basmayı unutmayın.

adb shell
/preinstall/dosu
(bu komutu yazdıktan sonra "bash: groups: command not found
root@localhost:/#" türünden bir hata uyarısı görseniz de dert etmeyin devam edin)
/bin/mount /system –o remount,rw
cp /preinstall/su /system/bin/su
chmod 6755 /system/bin/su
PATH=/system/bin:$PATH pm install /preinstall/Superuser.apk

(eğer bu son aşamada hata verirse marketten “superuser.apk”yı indirip kurun)

Tebrikler artık cihazını root’lu oldu...
Şimdi “exit” yazıp komut ekranından çıkın ve 3 kere falan enter tuşuna basın.
Telefonunuzun USB bağlantısının “hiçbiri” olduğunu bir kere daha kontrol edip cihazınızı bilgisayardan ayırın.
Açıp kapatın ve kullanmaya başlayın.

Orjinale Dönme
Ekteki rar arşivinin içindeki fastboot klasörünü bilgisayarın c:/ dizinine atıyorsunuz.

Fastboot modda telefonu açıyorsunuz.
Bilgisayarda Çalıştır'a cmd yazıp çalıştırıyorsunuz.
Sırasıyla aşağıdaki kodları giriyorsunuz.

(Her kod satırının bitiminde Enter yapın.)

Kod:
cd c:/
cd fastboot
fastboot erase boot
fastboot erase system
fastboot erase userdata
fastboot erase cache
fastboot erase webtop
fastboot erase preinstall
fastboot reboot

1FF-olympus_emara-user-2.3.4-4.5.2A-74_OLE-31-release-keys-signed-Retail-TR.sbf dosyasını RDS Lite ile flashlayacağız. Bunun için yapmanız gerekenler:

Telefonu kapatın.
Power + Ses Kısma tuşuna basın.
Karşınızda Fastboot yazısı gelecek. Ses kısma tuşu ile ilerleyin ve RDS yazısını bulunda Ses Açma Tuşuna Basın ve Cihazınızı Bilgisayara Bağlayın.
Cihazın resimde ki gibi bağlı olması ve Connected yazması gerekiyor. RDS cihazını gördükten sonra resimde ki gibi filename kısmına 1FF-olympus_emara-user-2.3.4-4.5.2A-74_OLE-31-release-keys-signed-Retail-TR.sbf dosyasını yerleştirin ve Starta basın.
Bu sırada dosya yüklenmeye başlayacak.
PASS yazısı gelene kadar bekleyin.

NOT: Sakın PASS yazısı gelmeden çekme işlemini yapmayın.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

2.3.4 stock rom kurulumunu tamamlamış olduk.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hargunoglu, EDSTeaM ve frdgngr

TuRKGuCu

TuRKGuCu

Üye
Fastboot modda telefonu açıyorsunuz.
Bilgisayarda Çalıştır'a cmd yazıp çalıştırıyorsunuz.
Sırasıyla aşağıdaki kodları giriyorsunuz.

(Her kod satırının bitiminde Enter yapın.)

c:/
cd fastboot
fastboot erase boot
fastboot erase system
fastboot erase userdata
fastboot erase cache
fastboot erase webtop
fastboot erase preinstall
fatboot reboot

Daha sonra cihazı RSD modunda açıp RSD Lite ile aşağıdaki linkten inen rar içindeki .sbf dosyasını çıkartıp flaşlıyorsunuz.

2.3.4 stok olarak kurulumu tamamlamış olduk.

BU KONU BİRAZ KARIŞIK GELEBİLİR YENİ ARKADAŞLARA YAPAMAYAN OLURSA AŞAĞIDA VERDİĞİM LİNKE BAKIN.!!

L
İ N K :http://www.maxicep.com/motorola/motorola-atrix-orjinal-rom-flashlama-747410.html

• Beğen
Tepkiler: frdgngr
HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Da benimkinde recoverye bile giremiyodu o yüzden bu daha iyi :)

Şehriyar

Şehriyar

Üye

Şehriyar

Şehriyar

Üye
Ayrıca bir kısım daha var en başta komut satırına c:\ yazarsanız hata verecektir. onun için de "cd c:\" yazmanız gerekli.

Bu tür konular ciddi sorumluluk isteyen konular ve en küçük harf hatalarına dahi yer yok.
Neticede burada verilen kodlar kernel, sistem, kullanıcı bilgileri, önbellek vs. ne varsa silmeye yarayan kodlar.

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Tesekkurler duzeltmeyi yaptim benim gozumden kacmis

- - - Eklendi - - -

Dosyayi paylasma kismina gelince atrixin bootloader kilidini acarken o dosyoyi c de olusturmalari lazim yani bu ise girismis birinde ztn bulunur bu klasor

Kytos

Kytos

Üye
Kardeş diğer konuda anlatıldığı gibi denedim. Please manually power up this one kısmında yanlış yaptım sanırım. Telefonun kilit açma sürgüsü yok şu an. Tüm wipeları yaptım yine gelmedi. Senin anlatımınla deneyim dedim erase komutlarına fail dedi. Ve systemi falan silersek telefon brick olmaz mı ? Korktum , telefon elimde kalıcak diye çok üzülüyoru. Lütfen yardım et :(

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayarda C icinde fastboot klasoru var mi

Kytos

Kytos

Üye
Var var hepsi var. 3 hatam oldu sanırım. ilk olarak motorola device manager 2.3.4 değil 2.3.9 kullandım. Diğeri wipe'ları yapmamıştım ve please manually power up bölümünde hata yaptım. Yeniden denicem. Kilit ekranı gece geldi ama artık klavyesi çalışmıyo :S

- - - Eklendi - - -

Kardeş switching bp pass through yazan yer de %99 da kaldı napıcam yardım et :(

- - - Eklendi - - -

Kardeşim sen bana fastboot win7 64 bit versiyonunun linkini verir misin ?

- - - Eklendi - - -

Tekrar flaşladım ve bu sefer error switching bp pass through mod (0x70BE) hatası verdi

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Eksiksiz yaptigina eminmisin kardes erase komutlarini silmeden direk flaslarsan dedigin hatayi veriyor bendede olmustu erase komutlarini yazip tekrar dene

- - - Eklendi - - -

Fastboot klasorunu atarim birazdan

- - - Eklendi - - -

dosyayı ekledim kardeş tekrar dene

- - - Eklendi - - -

dosyayı indir adımları teker teker atlama yapmadan tekrar dene dikkatli ol bide sonunda baya bekleticek sakın çekme kabloyu

Kytos

Kytos

Üye
Deniyim kardeş sağol. Umarım olur ya

- - - Eklendi - - -

Sonundadan kasıt ? Hangi adımda ? Bi creating image file kısmı var bi flashing code group var ondan sonra reboot var hangisi ?

- - - Eklendi - - -

Bi de RSD'nin hangi sürümünü kullanıyosan onu da upload eder misin ? Bi de onu deniyim

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
tam hatırlamıyorum sonlarda bitmeye yakın

- - - Eklendi - - -

6.1.4 var bende

Kytos

Kytos

Üye
Bi de sanırım dokunmatiğim bozuk ya da flaşlarken kernelde sorun çıktı. Klavyede simetrik olarak w,e,s,z ve , tuşları basmıyo. Onlara basıncasağındaki solundaki tuşlara basıyo. Telefonu yakın zamanda hiç düşürmedim , içine su falan kaçırmadım. Bi gece o da düzelmişti geri gitti. Ayrıca telefonu yan çevirince o tuşlar çalışıyo fakat bu sefer de bozuk tuşların konumuna denk gelen tuşlar çalışmıyo. Bu arada burda zor oluyo böyle , msnini pm atsana :D

- - - Eklendi - - -

Tamam 6.1.4 de upload etsen ? Device manager sürümümüm 2.9 seninki ?

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
sendeki kkaç :) 2.3.7 device manager

Kytos

Kytos

Üye
RSD sabit değil hepsini denedim. Ben de 2.3.7 yle atsam sorun olur mu ki :D

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
bunu dene olmasdı onuda uplarım şimdi çıkmam lazım kardeş :)

- - - Eklendi - - -

adımları teker teker yap :) ekranın bozuk olabilir eğer dediğin gibiyse

Kytos

Kytos

Üye
Onu bulurum ben çok sağol :D

- - - Eklendi - - -

Ekran değiştirme kaç liraysa artık ooof :S

engin08

Üye
merhaba benim bir sorum olacakti yardımcı olursanız çok sevinirim cm7 diye bir rom yükledim ve kullanamadım bende orginal sürüme geri döndüm kurulum yptım telefonda sorun yok fakat yazlılmsal bir sorun oluyor telefon açıkken aniden şarj göstergesi çekim günü gosteren ikon iste mesaj filan geldiği zaman ikonlar ve bildirimlerin olduğu bir kısım var yukardan aşağı doğru kaydırınca çıkıyor bu menuler bunların hepsi gidiyor ayrıca biri aradığı zaman gorunmuyor kimin aradığı ve ben telefon işaretine dokununca aradığı kışı çıkıyor
bunların hepsini ve telefonu kapayıp açınca tekrar eski haline geliyor.teşekkür ederim şimdiden.

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
İlk defa gördüm böyle bir sorunu tekrar flaşlar mısın?

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Güncellendi