Ehliyet hakkında

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sanal hacker

sanal hacker

Üye
    Konu Sahibi
Ehliyet hakkında
Ehliyet Sınavına Girecek Olan arkadaşlar:daha önceki sınava girmiş olan arkadaşların edinmiş olduğu bilgilerini yabana atmamak ve yeni girecek olanlara yardımcı olmak amaçlı konuyu açtım (başlığı güncelledim)sınav hakkında merak ettiklerinizi,sınav sonrası ve öncesi yapılacak olan herşeyi sorabilirsiniz.Arkaşlar ellerinde geldiğince yardımcı olurlar sanırım de dahil olmak üzere herkeze başarılar dilerim ...

Not: Sınava Yeni Girecek olan arkadaşların 14 Şubat ve 3 - 4 dönem önceki sınavları internetten online olarak defalarca çözmesinin faydası olacağını düşünüyorum kitaba çalışamam nunla zaman kaybedemem diyorsanız bu dediğimi yapmanız yeterli 70 i garantilersiniz..Hangi adresden çözücem demeyin sakın ehliyet deneme testi yazdığınız zaman google`de birçok sonuç cıkıyor karsınıza zaten çözdüğünüz testin cevaplarıda otomatik olarak gösteriyor size kaç puan aldığınızı

Stajyer ehliyet nedir ve ne zaman ınmaya başlayacak?

Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür.
Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni müracaat etmiş olanlar,kayıtlı olanlar,sınavl girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajyer ehliyet kanunundan etkilenip stajyer ehliyet alacaklardır......
Peki bu kanun kapsamında çıkacak olan stajyer ehliyet neler getirecek neler götürecek....
Stajyer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli acak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracaat edip hiç bir ücret (stajyer ehliyet alınırken ödeme yapılacak ) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet...
2 yıl süre dikkat edilmesi gerekenler...
2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

E sınıfı ehliyetim var Tır kullanabilir miyim , E sınıfı ehliyetimi yeni aldım e sınıfı ehliyetle tır kullanabilir miyim , ne zamana kadar alınmış olan e sınıfı ehliyetle tır kullanılabilir.. ?

E sınıfı ehliyeti yeni aldıysanız veya 27 nisan 1997 tarihinden sonra aldıysanız E sınıfı ehliyetle tır çekici kullanamazsınız.Tır ( Çekici ) kullanmak D sınıfı çekici ehliyetini almak zorundasınız...27 nisan 1997 tarihinden önce alınmış e sınıfı ehliyetle çekici (tır) kullanılabilir...

İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracaat edebilir?
İlkokul mezunu olanlar 04/07/2006 tarihinden itibaren 5 yıl süre ile müracaat edebilirler..

Ben bir sürücü kursuna kayıt oldum sınavlara girdim dersin 2 sini verdim 1 tanesini veremedim 2 ci sınav için kurs değiştirebilir miyim böyle bir imkanım var mı ?
Böyle bir imkanınız yok.Sürücü kurslarında normal okullardaki gibi nakil olayı bulunmamaktadır.

Trafik , motor ve ilkyardım rsleri toplam kaç saattir?
Trafik 35 , motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir.

Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.sertifika ehliyet yerine geçmez

Sınav süresi toplam kaç saattir?
3 ders için 2,5 saattir.

Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa , toplam 5 sınav hakkınız var.

Sınavda 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten sınava girecek m m?
Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

Sınavda toplam kaç soru sorulur.her dersten kaç net çıkarmam gerekiyor?
50 trafik , 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 soru sorulur.trafikten 35 net her soru 2 puan.Motordan 28 net her soru 2,5 puan.İlkyardımda 21 net her soru 3,33 puan değerindedir.

Sürücü olur raporu ( Heyet raporu - sağlık raporu ) nerden alınır?
Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastaneler ile klinikler ve tek doktordan da alınabilinir.

Ehliyet Sınavında verdiğim yanlış cevaplar doğru cevaplarımı etkiler mi?
Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?
Sertifikanız iptal olmaz ancak sağlık raporu ve savcılık belgesinin yeni düzenlemeyle 6 ay olan süresi 1 yıla uzatılmış olup sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz tekrar sağlık raporu ve savcılık çıkarmanız gerekir...

B sınıfı ehliyetimi E sınıfına dönüştürmek istiyorum ne yapmam gerekir?
Tüm evrakları hazırlıyorsunuz motordan yazılı sınav ve direksiyon sınavına giriyorsunuz.

Sınav başarı puan barajı kaçtır?
Başarı puan barajı her ders için 100 üzerinden 70'tir.

Yazılı ve direksiyon sınavlarını geçtim bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
Kursunuzdan sertifikanızı aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden bağlı bulunduğunuz Trafik tescil şubesine müracaat edip sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekiyor..

İlköğretim 6. sınıftan terk ettim ehliyet alabilir miyim?
Evet ilköğretim 6 7 8 sınıflardan terk etmiş olanlarda ehliyet alabilmektedir..

Ehliyet sınavları ne zamanda bir yapılmaktadır ?
Ehliyet sınavları 2 ayda bir M.E.B tarafından merkezi sınav sistemiyle Türkiye genelinde yapılmaktadır.

Soru:Ehliyet almaya hak kazanmıştım , yani dosyamı aldım.ehliyetmi gidip çıkarttırmadım.ve bu dosyayı alalı 1 sene oldu.benim öğrenmek istediğim bu dosya ile bir tanıdığim gidip benim için emniyetten ehliyet alabilir mi? yada sizce ne yapabilirim?
Cevap:Dosyayı alalı 1 sene olmuşsa sağlık raporu ve savcılık temiz kağıdını yenilemeniz gerekir.Sizin yerinize bir başkası emniyete müracaat edemez emniyete müracaatı şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte yapmanız gerekir.Vekalet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracaat edemez...

Src belgesi nedir ? src belgesi nerden alınır ?
Src belgesi karayollarında uluslararası veya şehirler arası yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki yeterlilik belgesidir.Src belgesi bu belgeyi vermek için Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.

Ehliyetimi kaybettim kayıp ehliyet yeniden nasıl çıkarılır?
Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur karakol tutanağı da olabilir.Daha sonra ehliyeti aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf Nüfus cüzdanı aslı , şoförler cemiyetinden Örnek5 formu ve günün ehliyet ücreti tutarı ile müracaat edip ehliyetinizi alabilirsiniz.Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğine de müracaat edebilirsiniz...

Ehliyet alma yaşı ile ilgili sıkça sorulan sorular

* 19.11.1989 ve sonrası doğanlar 2008 yılında sınava girecekler.
*1990 doğumlu kişiler B ehliyeti 2008 yılında doğum gününe göre alacaklar.Dönem açılış tarihinden 1 gün önce doğanlar gruba alınabiliyor.
* Sınavdan en az 25 gün önce doğanlar başvurabiliyorlar.
* E ve D sınıfı sürücü belgesi için 22 yaş bitip 23 yaşından gün almış olmak gerekiyor.2008 yılı 1986 doğumlu kişiler ay ve güne göre kayıt alınabiliyor

Ehliyet Sınavında toplam kaç soru sorulur?
Başka ehliyeti yoksa B, E, D için 50 trafik, 40 motor ve 30 ilk yardım olmak üzere toplam 120 sorulur.
H içinde 50 trafik, 30 ilkyardım, motordan muaftır.
A2 içinde başka ehliyeti yoksa her dersten 20 soru sorulur.

B sınıfı ehliyetim var, A2, E, D ehliyeti almak istiyorum, hangi derslerden sorumluyum?
A2 için motordan 20 soru, E, D için motordan 40 soru yazılıya gireceksiniz. Geçerseniz A2 için motosiklet, E için otobüs, D içinde çekici (TIR) ile direksiyon sınavına gireceksiniz

A2 ve F ehliyetim var. B ve E almak istiyorum. Hangi derslerden sınava gireceğim?
Sadece İlkyardım dersi ve sınavından muafsınız. Trafik ve Motor derslerinden sorumlusunuz

Ehliyet Sınavında verdiğim yanlış cevaplar, ehliyet sınavında verdiğim doğru cevaplarımı etkiler mi ?
Etkilemez. Yanlış doğruyu götürmüyor

Trafik, motor ve ilkyardım dersleri toplam kaç saattir?
Trafik 35, motor 16 ve ilkyardım 12 olmak üzere toplam 63 saat ders verilir. Fark ehliyetleri B/A2, -E/D ehliyetler için, motor dersinden 5 saat sorumludurlar.

Ehliyetimi almadan, Sürücü Kursundan aldığım Sertifikayla araç kullanabilir miyim?
Hayır kullanamazsınız. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı süresi toplam kaç saattir?
Ehliyet sınavı süresi toplam 2.5 saattir. 1 ders için 45 dakikadır. Her sınav 11:00 de başlar. 11 'i geçiren kursiyer sınava alınmaz.

Ehliyet Sınavında başarısız olduğumda, kaç defa sınava girme hakkım var ?
Ehliyet sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa, yani toplam 5 sınav hakkınız var.

Ehliyet sınavda, 1 veya 2 dersten kaldığım takdirde tekrar 3 dersten mi sınava gireceğim?
Ehliyet sınavından kaldığınız takdirde, sadece kaldığınız derslerden tekrar sınava Katılırsınız.

Yazılı sınav ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
Konya Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü 'nün belirlediği okullarda yazılı sınav, direksiyon sınavı ise, Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergahta yapılır.Meramdaki Harmancık yolu üzerinde yapılmaktadır

Direksiyon Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
Ehliyet sınavı komisyonu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur

Sürücü kursu ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekir?
Sürücü kursu başlangıç tarihinden itibaren alınan sağlık raporu ve sabıka kaydının üzerinde yazan tarih itibari ile 1 yıl süre verilir. Verilen süre içerisinde başvurulmadığı takdirde tekrar sağlık raporu (Heyet raporu) ve sabıka kaydı yenilenmesi gerekir. Eski raporlar atılmadan yenileri ile Üsküdar İlçesi için Üsküdar’da bulunan C bölgesi Çevik Kuvvet’in içinde bulunan Trafik Tescil Bürosuna gidilir.

İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracaat edebilir?
04 Temmuz 2011'de kadar başvurulabilir.

Ehliyet sınavı için başarı puan barajı kaçtır?
Ehliyet Sınavı başarı puan barajı 100 üzerinden 70'tir.
Trafik dersi için 50 soruda 35 doğru olmak zorundadır.
Motor dersi için 40 soruda 28 doğru olmak zorundadır.
İlkyardım dersi için 30 soruda 21 doğru olmak zorundadır.

Stajyer ehliyet uygulaması neleri beraberinde getirecek?
Yeni yasa ile Kursiyerler, geçici ehliyet alacaklar, 2 yıl sonunda geçmişe bakılıp 60 ceza puanı ve 4 kez kırmızı ışıkta geçmemiş, ölümlü bir trafik kazasına karışmamış ise asıl ehliyetine sahip olacak.

Ehliyet sınavı için Ziraat Bankasına veya Vakıflar bankasına Para yatırmak zorunda mıyım?
Kursiyer yazılı sınava girecek ise Ziraat Bankasına ya da Vakıflar Bankasına Teknoloji Genel Müdürlüğü hesabına Para yatırıp dekontu muhakkak kursa ulaştırmak zorundadır. (Bu hesap her sınavdan 40 gün önce açılıyor ve belli süre sonra kapanıyor.) bankaya Para yatırmak için son günü kaçıran kursiyer kursa kayıt olsa dahi sınava giremiyor veya yatırsa da dekontu kursa ulaştırmaz ise yine sınava giremiyor. Dekontlar kursa gelen denetmen tarafından tek tek incelenip sınav giriş kartları denetmen tarafından imzalanmaktadır. Kurs, kursiyerin kaydını dekont numarası ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmektedir. Bir bankadan bir bankaya EFT kabul olmuyor, kişi bizzat bankaya gidip yatırmak durumundadır. 5 hakta her kalmada bu ücret yatırılır.

Geçen ehliyet sınava girmedim ama bankaya yatırmıştım. Bu sınavda da yatırmak zorundamıyım?
Sınava girilsede girilmese de her sınav için ayrı ayrı bankaya para yatırılır.

Kursiyer sağlık raporu için ne kadar masraf yapar?
Kursiyer sağlık raporu almak zorundadır.

Ehliyet sınavından geçtim her şey bitti kurs benden sertifika parası istiyor. Vermek zorundam ıyım?
Hayır, kalmadıysanız ve tüm ücretleri yatırdıysanız her teorik sınavdan kaldığınızda bankaya yatan ve 30 YTL temsilci ücreti ve kurs ücretini verdiy iz, başka ücret ödemek zorunda değilsiniz.

Kursiyer geçti sertifikasını aldı ne yapacak?
Sertifikasını aldığı sürücü kursunun bulunduğu ilçedeki trafik tescil bürosuna gidecek. Burada bulunan vergi dairesi elemanına A2 ve H için 70 YTL, B için 177 YTL, C, D, E, G için 295 YTL yatıracak, formlarını doldurup evraklarını teslim ederken de yetkili polise 33 YTL kart parası ödeyecektir. Yani A2 ve H için yaklaşık formlarla beraber 100YTL, B için 220 YTL C, D, E, G için de 330 YTL olacaktır. Bu harçlar her sene 1 Ocak’tan itibaren zamlanır.

Kayıp veya kırılan ehliyet nasıl yeniden çıkartılır?
Kırılan, kaybolan ehliyeti yeni çıkartmak için aldığınız Trafik Tescile giderek, kaybolmuşsa bir polis tutanağı ve bir resim, kırılmış ise sadece 1 resim ile 30 YTL kart ücreti ödeyerek müracaat edebilirsiniz. Eğer aynı şehirde değilseniz ikametkahınızın bulunduğu ilçe trafik tescile müracaat edebilirsiniz

B / E ehliyetim var. Ancak sağlık sorunu yaşadım. H ehliyeti almak istiyorum ne yapa malıyım?
Sürücü Ehliyeti var iken Engelli duruma düşen kişiler önce bir devlet hastanesinden "H Grubu Sürücü Olur" sağlık raporu alarak ehliyetlerini aldıkları Trafik Tescil bürolarına 1 resimle müracaat edeceklerdir.

Sürücü Belgemi H olarak aldım ancak durumum düzeldi ve B / E ehliyet almak istiyorum ne yapabilirim?
H ehliyeti alırken motordan muaf olan kursiyer B / E alacaksa sadece Motor dersinden sınava girecek ve öncelikle bu durumunu Devlet Hastanesinden alacağı sağlık raporu ile belgeleyerek sürücü kursuna müracaat edecektir. Alacağı ehliyet grubu için motordan yazılı ve Direksiyon sınavına girecektir.

Ehliyet Sınavına girdim. Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır?
Her sınav sonucu, sınav tarihinden itibaren yaklaşık 2 3 hafta sonra açıklanır.

A2, B, C ehliyetim var. E, D alacağım. Sürücü Belgemde hangi tarih yazar?
Ehliyet de en büyük ehliyetin tarihi yazar. E sınıfı büyük kabul edilir. E 'nin tarihi yazar. E 'si var D alıyorsa E' nin, D'si var E alacaksa yine E' nin, A2 / B si var E' nin gibi.

Sınava yada Direksiyon sınavına girmedim/giremedim hakkım yanar mı?
Yanar. Kursiyer sınav hakkını elde ettikten sonra sınavına girmek zorundadır. Eğer giremediyse hakkı yanar. Ancak sağlık raporu ile durumunu belgelerse hakkı yanmaz. Kurs temsilci ücretini yatırmış ise kursiyerde kursa geç bildirimde bulunmuş ise kurs ücreti talep eder

Ehliyet Sınavına girmedim ve kurs benden ücret istiyor. Ne yap malıyım?
Kursiyerin keyfi yada zaruretten sınava girememesi kursun sorunu değildir. Kursiyerlerin sınav listeleri İlçe Milli Eğitimden gelmekte ve temsilci ücretlerinin yatırılması istenmektedir. Ancak, yazılıda dekont süresi içinde, direksiyonda da sınav sonuçları açıklandığında sağlık sorunu varsa, bu belgelenmelidir, sorun olmaz. Dolayısı ile kursun haberi yoksa yada listeler çıkmışsa kurs temsilci ücretini yatırmak zorundadır

TRAFİK KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM !!!

Ehliyet almak zorlaşıyor

Kurslar, yüzde 100'lük doluluk oranına ulaşırken en fazla müracaatı ev hanımları yapıyor
03 Aralık 2009 Perşembe, 16:29
Türkiye Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, düzenlemenin trafik kazalarının önlenmesinde etkili olacağını söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü 2008 yılı sonu verilerine göre, Türkiye'de 19 milyon 377 bin 790 kişinin sürücü ehliyeti bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı tasarının kamuoyuna yansımasıyla birlikte, sürücü kursları yoğun günlerini yaşamaya başladı. Kurs sahipleri, özellikle ev hanımlarının ehliyet almak isteyenler arasında ilk sırada yer aldığını ifade ediyor.

Yeşil Konya Sürücü Kursu Sahibi Hasan Yaşar, ehliyet almanın zorlaşacağı yönündeki haberlerin ardından müracaatlarda yüzde 100'ün üzerinde artış yaşandığını kaydetti.

Yaşar, şunları anlattı: "Ehliyet almak için artık çok daha fazla çalışmak gerekecek. Hem yazılı sınav hem de direksiyon eğitimi zorlaşacak. Yeni düzenlemeye göre, direksiyon sınavında kemer takmayan bir aday elenecek. Tekrar kursa gidecek. Fiyatlarda da artış yaşanacağı söylentisi var. Tüm bu nedenlerden dolayı özellikle ev hanımları 'biran önce ehliyetimi alayım' diyerek kurslara yazılıyor."

Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin de genel konularda mutabakat sağlanan yeni düzenlemeyle birlikte 5 dakikada ehliyet sahibi olma döneminin ortadan kalkacağını dile getirdi.

Ehliyet sınavına Avrupa Birliği (AB) standardı getirileceğini bildiren Şahin, puanlama sisteminin kaldırılacağını aktardı. Genel Başkan Şahin şu bilgileri verdi: "Sürücü adayları, direksiyon sınavına girdiğinde gece ve gündüz araç kullanacak. Ayrıca park etme, ileri ve geri manevraları yapacak.

Bu sınavı geçen aday, şehir içinde trafiğe çıkartılacak. Sınav zorlaşacak. Yeni düzenlemeye göre emniyet kemerini takmayan ya da sinyal vermeyi unutan kişi kalacak. Sınavı geçen kişi ertesi gün trafikte araç kullanabilecek hale gelecek. Bu durum, adayın daha çok çalışması ve daha fazla para vermesi anlamı da taşıyor."

İlkokul mezunları ehliyet alamayacak

İlkokul mezunları 1996 yılından bu yana sürücü ehliyeti alamama korkusu yaşıyor. Geçen yıllarda 3 kez ertelenen değişiklik 2011'in Temmuz ayında uygulamaya geçiyor.

Yeni bir er eme söz konusu olmazsa önümüzdeki yıldan itibaren eski sisteme göre ilkokulu 5 yıl okuyanlar artık ehliyet sahibi olamayacak. Uygulamaya karşı çıkan Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, düzenlemenin amacının sürücü adaylarına en az ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi bitirtmek olduğunu söylüyor.

Sürücü kurslarının önümüzdeki günlerde bu düzenlemeyi yeniden gündeme taşıyarak kursiyer sayılarını artırmaya çalışacakları tahmin ediliyor.

Sürücü adaylarının eğitim kalitelerini artırma amacıyla başlayan ehliyet almada ilköğretim (ilkokul+ortaokul) mezunu olma şartı 14 yıldır tartışılıyor. İlkokul mezunları sürücü belgesi başvurusunda ilk problemi 1996 yılında yapılan yasa değişikliğiyle yaşadı. Bu uygulama daha sonra 2000 yılına kadar ertelendi. Yaşanan itirazlar üzerine 31 Aralık 2004'e kadar ortaokul ya da sekiz yıllık temel eğitimi (ilköğretim) bitirme şartı aranmayacağı bakanlık tarafından sürücü kurslarına bildirildi. 2004'e gelindiğinde uygulama hayata geçti ve birçok vatandaş komşu ülkelerden yüksek fiyatlarla ehliyet aldı. Mağduriyetlerin artması Milli Eğitim Bakanlığı'nı harekete geçirdi ve 5 Temmuz 2006'da 'ilkokul mezunu olmak yeterlidir' şartıyla uygulama 5 yıllığına yeniden ertelendi. Yaklaşık 1,5 yıl ehliyet alamayan ilkokul mezunları, bu ertelemeden sonra sürücü kurslarına akın etti. Bakanlığın verdiği 5 yıllık süre 30 Haziran 2011'de sona erecek. İlkokul mezunları ve ilkokul mezunu olarak daha önce ehliyet alan ancak ehliyetini yükseltmek isteyenler değişikliğin mağduru olacak.

Önümüzdeki günlerde ilkokul mezunlarının sürücü kurslarına başvurularının artabileceğini söyleyen Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, bu durumdan rahatsız olduklarını dile getirdi.

GEÇEN YIL 1 MİLYON KİŞİ EHLİYET ALDI

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, Türkiye'de 1990-2008 yılları arasında her yıl ortalama 716 bin kişinin sürücü belgesi aldığını söyledi. Şahin, 2007 yılında yaklaşık 837 bin, 2008 yılında ise 954 bin 832 kişiye sürücü belgesi verildiğini ifade ederek, bu sayının 2009 yılında 1 milyonu aşmış olabileceğini söyledi.

Kingmortall

Kingmortall

Üye
Dosya nezaman hazır olur 900 tl ye anlaştık 500 kurs ücreti sonra maliyeye 290 sonra 70 80 tl kart ücreti dosyayı kursa 500 tl verdikten sonramı alıyoruz dosyayı aldık sonra maliyeye 290 yatırdık o makbuzu dosyanın içine koyup emniyet müdürlüğünemi gideceğiz o kart ücetini emniyet müdürlüğünemi vereceğiz nasıl yapacagız bi açıklayan yokmu ya :hmmm

paradox07

paradox07

Üye
Sen kursa git,hepsini tek tek açıklarlar hiç merak etme gökhan :)

Kingmortall

Kingmortall

Üye
Sen kursa git,hepsini tek tek açıklarlar hiç merak etme gökhan :)

dün gittim zaten neyse paranın hepsini kursa vereyim onlar halleder öyle söyledi zaten bizde yaparız sende ödeyebilirsin dedi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt