Engelli ve özürlü raporu ile araba alımı nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Engelli ve özürlü raporu ile araba alımı nasıl yapılır?
Engelli raporu ile araba alımı ve özürlü raporu ile araba alımı nasıl gerçekleştirilir merak ediliyor. Engelli ve özürlü raporu ile araç alımında yapılan indirimle ilgili tüm bilgiler makalemizde.

Ülkemizdeki kanuni düzenlemeler, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödemeden araç almalarına imkân sağlıyor. Sizler için, engelli-özürlü raporu ile araç alımları hakkındaki temel unsurları derledik:

%90 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır
Mevcut ÖTV kanununun yedinci maddesi, en az %90 engelli bireylerin ÖTV ödemeden araç almalarına izin veriyor. Bu araçlar, “ağır engelli” sınıfındaki bireylerin birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınları veya profesyonel şoför tarafından kullanılabiliyor.

Aracın alımı için trafik tescil işlemi yapılırken, araç sahibinin yakını veya şoförün de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nedenle aracı kullanacak olan şoförün iş akdinin de noter tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Bu tip araçlarda engelli bireylerin kullanımı için özel bir tertibat bulunmadığından, sürücüde aracın mensubu olduğu sınıfın (örneğin otomobil için B sınıfı) ehliyetinin bulunması yeterli.

%40 Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır
Engelli bireyler için ÖTV avantajından yararlanmanın bir yolu da, kendi kullanımları için olan bir araç satın almaktan geçiyor. Bunun için engelli bireyin en az %40 engelli olduğuna dair rapor alması gerekiyor. Ayrıca bu raporda belirtilen engelin kişinin özel üretilmiş bir aracı sürmesine izin verecek nitelikte olması şartı aranıyor.

Bu koşullar altında ÖTV avantajından yararlanarak araç almak isteyen engelli bireylerin öncelikle kurs ve sınav süreçlerinden geçerek H sınıfı ehliyet almaları zorunlu. Daha sonra trafik tescil işlemlerinde kişinin engelliliği ile ilgili belgeler ve H sınıfı ehliyeti kayıt altına alınarak ÖTV muafiyeti uygulanıyor.

Engelli Raporu İle Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
1600 CC’ye kadar motor hacmi olan araçlardaki ÖTV oranının %40 olduğu düşünüldüğünde, 50.000 TL değerindeki bir otomobil bu şekilde 30.000 TL’ye almanız mümkün. Bu tip araçlar ile İSPARK gibi belediyeye ait park imkânlarından da ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz.

Bazı İSPARK görevlileri ücret ödemeniz gerektiğini söyleseler de, kullanılan cihaza engelli kaydı bulunan plaka girildiğinde, park ücreti tutarı 0 TL olarak görünüyor. Ayrıca birçok AVM, engelli araçları için özel park yerleri bulunduruyor ve park ücreti almıyor.

Tüm bu avantajlara rağmen, engelli raporu ile araç alırken iyi düşünmelisiniz. Zira ÖTV muafiyetinden yararlanarak satın aldığınız aracın kayıt altına alınan kişiler haricinde kullanımı ağır cezai yaptırımlara tabii. Ayrıca bu araçların “ödünç” verilmesi de mümkün değil. Aracınızı satmak isteseniz dahi, beş yıl içerisinde yapacağınız satışlarda ÖTV ödemek zorundasınız. Ancak beş yıllık sürecin sonucunda aracınızı ÖTV ödemeden satabiliyorsunuz.

Araç alırken engelli özürlü indiriminin nasıl hesaplandığını öğrenmek için şu haberimizi inceleyebilirsiniz:

Araç Alırken Özürlü Engelli İndirimi Nasıl Hesaplanır
Engelli raporuyla alınmış olan araçların satış işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek için ise şu haberimizi inceleyiniz:

Engelli Özürlü Raporuyla Alınan Arabanın Satışı Nasıl Olur
Engelli özürlü aracı alırken hangi rapor oranına hangi ayrıcalıkların tanındığını öğrenmek için şu haberimizi inceleyiniz:

Özürlü Araç Alımı İçin Rapor Oranı Kaç Olmalı
Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu haberimizi inceleyiniz:

Özürlü Raporuyla Araç Alımı
Son olarak aracınızı almadan önce birden fazla bayiden teklif almanızı öneriyor, yeni aracınızın hayırlı olmasını diliyoruz…
 


Üst Alt