Mobil işlemci lerdeki nm ifadesi nedir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kmesne

kmesne

Üye
    Konu Sahibi
Mobil işlemci lerdeki nm ifadesi nedir ?
Merhaba arkadaşlar mobil işlemcilerdeki 45 nm 32 nm 22 nm vb. İfadeler kullanılıyor

bu nm ifadesi ne demek sadece boyut mu yoksa güç performans enerji vb için de değişiklik sağlıyormu

papakudioflu

papakudioflu

Admin
nanometre'nin kisaltmasi. İşlemciyi oluşturan transistorlerin birbirine olan mesafesi.

• Beğen
Tepkiler: kmesne ve Placebo-
kmesne

kmesne

Üye
    Konu Sahibi
Peki performans güç enerji tüketimi vb iyi olaylar da oluyormu

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Merhaba arkadaşlar mobil işlemcilerdeki 45 nm 32 nm 22 nm vb. İfadeler kullanılıyor

bu nm ifadesi ne demek sadece boyut mu yoksa güç performans enerji vb için de değişiklik sağlıyormu

nm = NanoMetre = Bir milimetrenin milyonda biri

Sadece mobil değil tüm işlemcilerde bu ifade kullanılır. İşlemcinin NM değeri ne kadar küçük olursa o kadar az enerji harcar, az ısınır ve daha verimli çalışır. Isınmayan işlemci demek daha fazla hız demek.

• Beğen
Tepkiler: kmesne
ecel54

ecel54

Üye
nm ne kadar az olursa o kadar az güç tüketiyor. İntel 2020'ye kadar 5nm'ye kadar inebileceklerini bildirmişti

• Beğen
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
1 nm işlemci düşünün :ehe

• Beğen
kmesne

kmesne

Üye
    Konu Sahibi
Hepinize teşekkür ederim mobilciyim beğenemiyorum pc ye geçince bğeneceğim

Uruloki

Uruloki

Üye
Ekliyim performansa pek etkisi yok hatta hic yok gibi ama isinma ve gucde bayagi iyi

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Ekliyim performansa pek etkisi yok hatta hic yok gibi ama isinma ve gucde bayagi iyi

Evet performansa etkisi eğer sadece boyut küçültülüyorsa yok.

Normalde NM boyutu büyük işlemciler daha az saat hızlarında daha çok ısınırlar. Mesela 2.4 Ghz'de 50-60 dereceyi rahat bulurlar.

Ancak NM boyutu düşük işlemciler aynı saat hızında daha az ısınır. Mesela aynı hız (2.4 Ghz) da 20-30 derece olurlar.
Firmalar bu ısıların bu kadar düşük olmasının gereksiz olduğunu düşünüp bu sefer işlemcinin stok hızını artırırlar. Böylece diyelim de 3.5 Ghz olarak gelen işlemci yine 50-60 dereceyi bulur fakat mükemmel bir hız artışı sağlanmış olur :oke:

Umarım anlatabilmişimdir.

• Beğen
Uruloki

Uruloki

Üye

Evet performansa etkisi eğer sadece boyut küçültülüyorsa yok.

Normalde NM boyutu büyük işlemciler daha az saat hızlarında daha çok ısınırlar. Mesela 2.4 Ghz'de 50-60 dereceyi rahat bulurlar.

Ancak NM boyutu düşük işlemciler aynı saat hızında daha az ısınır. Mesela aynı hız (2.4 Ghz) da 20-30 derece olurlar.
Firmalar bu ısıların bu kadar düşük olmasının gereksiz olduğunu düşünüp bu sefer işlemcinin stok hızını artırırlar. Böylece diyelim de 3.5 Ghz olarak gelen işlemci yine 50-60 dereceyi bulur fakat mükemmel bir hız artışı sağlanmış olur :oke:

Umarım anlatabilmişimdir.

Evet sadece boyut küçülüyor ve dediğin gibi bir olay var misal daha once intel yeni bir mimariye gecince dergiler test yaparlardi bir onceki mimari ile benchmark da aralarinda 100 puan yok tu o derece

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Bu arada NM küçüldükçe overclockta hız aşırtımı daha fazla yapılabiliyor :)

Uruloki

Uruloki

Üye

izin verilen fsb değerleri bios ile ilgilidir.

Ben cpu mi dedim ki yine onda olan bir olay bu aldiginda kutuya bakarsan fsb degerleri yazar nette ararsan fab aralığını bulabilirsin iste bios bu kadarina izin veriyor

ecel54

ecel54

Üye

Ben cpu mi dedim ki yine onda olan bir olay bu aldiginda kutuya bakarsan fsb degerleri yazar nette ararsan fab aralığını bulabilirsin iste bios bu kadarina izin veriyor

arkadaşın anlatmak istediği nm az olduğu zaman daha fazla overclock yapabiliyorsun, yani daha az ısındığı için mavi ekran gibi hatalarla karşılaşmazsın

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 94869

MaxipmaN

Üye
nm üretim teknolojisi anlamına gelir ne kadar düşükse o kadar az ısınır

Uruloki

Uruloki

Üye

arkadaşın anlatmak istediği nm az olduğu zaman daha fazla overclock yapabiliyorsun, yani daha az ısındığı için mavi ekran gibi hatalarla karşılaşmazsın

Yoo alirsin su soğutma istedigin islemciyi oc larsin ki amd alirsan su sogutma varsa cok iyidir bence he konumuz mobil o yuzden pek oc olayina girmek istemiyorum sonucta mikro islemcilerden bahsediyoruz burada

ecel54

ecel54

Üye

Yoo alirsin su soğutma istedigin islemciyi oc larsin ki amd alirsan su sogutma varsa cok iyidir bence he konumuz mobil o yuzden pek oc olayina girmek istemiyorum sonucta mikro islemcilerden bahsediyoruz burada

soğutma ile nm'si düşük olan daha çok overclock yapılabilir :D

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 94869
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap

NM'si düşük mobil işlemcilere de daha fazla overclock yapılabilir. FSB değeri anakart ile ilgili. Ancak masaüstü işlemcisi olan Intel Core i5 2500k gibi saat çarpanı kilidi olmayan işlemcin varsa FSB olayına girmeden sadece saat hızını artırarak müthiş hız aşırtımı yakalayabilirsin.

FSB ile yine de yüksek hızlar elde edilebilir. FSB tüm sistemi overclock yaptığından tehlikelidir. Ancak doğru ramler seçilirse işlemci bayağı overclocklanır. Ancak NM değeri yüksekse çabuk mavi ekran hatalarıyla karşılaşılır.

Sıvı doğutma sistemine gerek yok. Stok fanla NM değeri düşük işlemciyi daha fazla hız aşırtabilirsin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt