Hangi İşletim Sistemi Kime Uygun

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
Hangi İşletim Sistemi Kime Uygun
Konumda kısaca piyasadaki işletim sistemlerinin hangi kesime hitap ettiğini ve özelliklerini bilgim çerçevesinde anlatmaya çalışacağım.Konuyu bu forumda paylaşmayı hiç ama hiç düşünmüyordum fakat özellikle son gün artan kendine uygun olan işletim sistemini en iyi sanma olayı bir nebze engellenir diye açma ihtiyacı duydum.Eğer katılmadığınız, yanlış bilgi verdiğim bir kısım var ise söylemeniz yeterli :tebessüm:

-Android (Google)

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, yarı Linux tabanlı , mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.Rakiplerine karşı en büyük avantajlarından birisi açık kaynak kodlu olması ve dolayısıyla özgürlüğün diğer sistemlere göre bir nebze daha fazla olmasıdır.Android'i tercih edecek birisinin telefonu bir çok amaçla kullanması gerekli.İnternet performansı bir çok kullanıcıyı tatmin edebilecek düzeyde ve kişiselleştirilebilirliği maximum seviyede.Marketi uygulama sayısı bakımından çok başarılı fakat bir çok gereksiz ve çöp uygulama bulunduğundan dolayı bir IOS gibi başarılı değil, tabi bunlara rağmen marketi yetersiz diyen birisi ile karşılaşmadım.Android'in bugüne kadarki en büyük problemlerinden birisi olan stabil olmaması ve sistemi sömürmesi ise Android 4.1 (Jely Bean) ile gideriliyor ve en başından olması gerektiği gibi oluyor.Kısacası Android fazlaca özgürlük, yeterli düzeyde internet ve market isteyen herkes için uygun.Bu durum Android'in hitap ettiği kesimi çok geniş kılıyor ve bununda etkisiyle Android günümüzdeki en popüler işletim sistemi.

Android Son Sürümünün (Jely Bean) İnceleme Videosu ;

Öne Çıkan Modelleri

HTC One X ;

Samsung Galaxy SIII ;

Samsung Galaxy Note II ;
http://www.youtube.com/watch?v=iFD8Ga5j3X8

Sony Xperia ION ;

-IOS (Apple)

Apple'ın geliştirdiği kapalı kaynak kodlu işletim sistemi IOS.Diğer sistemlere karşı en büyük üstünlüğü muazzam marketi.Marketi bir işletim sisteminde görülebilecek en başarılı market ve sistemin optimasyonu çok başarılı.Durum böyle olunca rakipleriyle daha az donanım daha çok optimasyon ile yarışabiliyor.Daha çok uygulama ve oyunun çok önemli olduğu, küçük ekran seven kişilere uygun bir işletim sistemi.Ayrıca kullanımı çok basit ve kolay alışılınabilir.Durum böyle olunca teknoloji ile fazla ilgisi olmayan kişiler tarafından çokça tercih edilen bir işletim sistemi.Tabi bu demek değil ki sadece uğraşmayan kişilere uygun.Jailbreak ile cihazını garanti dışı etmeyi göze alırsanız yapabileceğiniz çok sayıda eğlenceli ve güzel işlem bulunuyor.Ayrıca Apple ürettiği tepe modelleri ile büyük bir gelişme sağlıyor ve internet, performans gibi unsurlarda da uzun süre lider telefonlar üretiyor.

IOS 6 Beta 2 İnceleme ;

Öne Çıkan Modelleri ;

Iphone 5 ;
http://www.youtube.com/watch?v=XU2ndUDBmnU

-Symbian^3 (Nokia)

Nokia'nın geliştirdiği ve en güncel sürümü Nokia Belle olan işletim sistemi.Bir ara kodlarının açılmasına karşın şuan kapalı kaynak kodlu.Stabilliği Android ile karşılaştırıldığında iyi IOS ile karşılaştırıldığında vasat olarak kabul ediliyor.Kullanılan işlemciler ve üretilen telefonlar ile daha çok multimedya ve kamera isteyen kullanıcılara uygun.Özellikle N8, 808, E7 gibi telefonları multimedya ağırlıklı ve marketi fazla önemsemeyen kişiler için biçilmiş kaftan iken 603 gibi modelleri ise fiyat performans lideri olarak adlandırılıyor.En büyük problemleri internet tarayıcısı ve marketi olan bu işletim sistemi daha çok kamera öncelikli telefonları ile ön plana çıkıyor.

Symbian Belle İnceleme ;

Öne Çıkan Modelleri ;

Nokia 808 ;

Nokia 603 ;

-Windows Phone (Microsoft)

Microsoft'un geliştirdiği kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi.Alışılmışın dışında olan bir arayüzü var ve bu arayüz Windows 8 ile kullanıcılara alıştırılmaya çalışılıyor.Şuan daha çok internet performansı ve mükemmel stabilitesi ile ön plana çıkıyor.Windows 8 ile PC'deki IE10'un birebir aynısını kullanıyor ve bu sayede rakiplerinin asla ulaşamayacağı bir internet deneyimi sunuyor.Ayrıca Windows 8 ile aynı dilden yazıldığından dolayı bir çok bilgisayar uygulamasını bu işletim sisteminde görebileceğiz tabi şimdilik bir avantaj değil bu.Daha yeni bir işletim sistemi olduğu için marketi özellikle oyun konusunda henüz yetersiz.Ayrıca People Hub adındaki entegre sosyal ağlar özelliği gerçekten muazzam.Bu işletim sisteminin en büyük eksiklikleri marketi ve kısıtlamaları.Özellikle patent ve telif hakları konusunda Microsoft Apple kadar ve hatta daha fazla baskıcı.Bu yüzden özgürlük, kişiselleştirebilirlik ve marketi fazla önemsemeyen telefonu özellikle internet performansı ve sosyal ağlar için kullanacak kişiler için biçilmiş kaftan.

Windows 7.5 (Tango) İncelemesi ;

Öne Çıkan Modelleri ;

Nokia Lumia 920 ;

HTC Windows Phone 8X ;
http://www.youtube.com/watch?v=wzUpRoIHMX4

-BlackBerry (RIM)

Daha çok alt seviye cihazları ile ön plana çıkan marketi aşırı kötü vaziyette olan bir işletim sistemi.Sunduğu BBM gibi özellikler ve fiziksel klavyeleri ile mesajlaşma ve sosyal ağlara daha yatkın.Çıkması 2013'e ertelenen ve dokunmatik telefonlar için tasarlanan BB10'da ise bu durum düzeltilmeye çalışılmış.RIM bu hareketi ile özellikle market problemini çözmeyi hedefliyor.BlackBerry telefonu mesajlaşma ve sosyal ağlar için kullanan kişiler için tercih edilmeli.Tabi çevrenizdeki BBM kullanıcılarının çokluğuda önemli bir unsur.

Öne Çıkan Telefonları ;

BlackBerry Bold 9790 ;

-MeeGo (Nokia - Intel)

Nokia ve Intel'in beraber geliştirdiği ve Nokia'nın bıraktığını açıklaması üzerine Nokia'dan ayrılan bir grup çalışanın (Jolla) geliştirmeye devam edeceği işletim sistemi.Tamamen özgürsünüz ve istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.Tamamen linux tabanlı bir işletim sistemi ve bu da sınırsız özgürlük demek.MeeGo gayet stabil ve güzel bir işletim sistemi fakat desteğin erken çekilmesi yüzünden büyük market problemleri mevcut.Fakat özgürlük buna da çözüm buluyor ve isterseniz telefonunuza Android kurabiliyorsunuz.Android'te şimdilik ufak tefek problemler olsa bile bu problemler önümüzdeki günlerde kalkacak gibi gözüküyor.MeeGo'yu -en azından şimdilik- telefon ve işletim sistemleri ile haşir neşir olmayı seven kişiler tercih etmeliler.

MeeGo İnceleme ;

Öne Çıkan Telefonları ;

Bada (Samsung)

Bada, çekirdeğine dayanan bir mobil platformdur. Kaynak kodlarının büyük bir kısmı özgür yazılım lisanslarıyla açık tutulan Bada, ağırlıklı olarak giriş ve orta seviye cep telefonlarında kullanılmaktadır.TouchWiz arayüzünü kullandığından dolayı bir çok kişi Bada'lı telefonları Android'li zannedebilir.Tek üreticisi Samsung olduğundan ve geliştiricilerin dikkatini fazla çekmediğinden -belkide reklamın az yapılmasından- marketi kötü durumda.Donanımsal özellikleri iyi olmasına rağmen bu donanımı değerlendirecek bir market ya da tarayıcı malesef yok.Bir çok Bada'lı telefonun ekranları gerçekten kaliteli.Bada'yı market ile fazla kullanmayacak özellikle ekranın kalitesi önemli olan ve telefonu fazla kurcalamayan kişiler tercih etmeli.
Bada 2.01 İncelemesi ;

Öne Çıkan Modelleri ;
Samsung Wave 3 ;

Samsung Wave 2 ;

Tizen (Samsung - Intel)

Nokia'nın MeeGo'ya desteğini çekmesi üzerine Samsung'un Intel ile anlaşıp geliştirmeye başladığı işletim sistemi.Henüz geliştirilme aşamasında olmasına rağmen açık kaynak kodlu olacağını biliyoruz.MeeGo'nun halefi olarak adlandırılan bu işletim sisteminin getirileri büyük ihtimalle MeeGo ile aynı olacaktır.Tizen'li telefonların 2013 gibi piyasaya çıkması bekleniyor.

Konu tamamen bana ait olmakla beraber konuda görüşlerimi bildirdim.Katılan ya da katılmayan kişiler tabiki olabilir...Ayrıca forumda benzer isimli bir konu bulunmasına rağmen o konuda işletim sistemlerinin özellikleri anlatılırken bu konuda ise işletim sistemlerinin diğer sistemlere karşı avantajları ve kimlere uygun olduğunu anlatmaya çalıştım.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Konuya yeni işletim sistemleri ve işletim sistemine veya işletim sistemini bulunduran telefonlara ait inceleme videoları eklenmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Peocawe, CanKartaL, ~N.A.W.Y~ ve 10 diğerleri

Sarangni

Sarangni

Üye
Güzel bir yazı olmuş.

Lenneth

Üye
Symbian'in Android den daha stabil oldugu iddiasina katilmiyorum. Az zorlansin, hemen telefonu kendinden baslatiyordu.

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
Güzel bir yazı olmuş.

Rica ederim :tebessüm:

Symbian'in Android den daha stabil oldugu iddiasina katilmiyorum. Az zorlansin, hemen telefonu kendinden baslatiyordu.

Hocam daha önce bir araştırmada IOS-Symbian-Android olarak sıralanmıştı sistemlerin verimleri.JB ile değişebileceğini en azından Symbian'ı geçeceğini düşünüyorum ama 2.3.3 ya da 4.0 için bu geçerli değil malesef.

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
Teşekkürler konu için:oke:

O da doğru da menü geçişleri,klasörleme,uygulama açma gibi konularda yakın donanımlıları geçebiliyor.Tabi bazen buna istisna oluyor...

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
Teşekkürler konu için:oke:

O da doğru da menü geçişleri,klasörleme,uygulama açma gibi konularda yakın donanımlıları geçebiliyor.Tabi bazen buna istisna oluyor...

256 MB bir Android'in üstüne bir N8 kullanınca bile Android'ten daha stabil olduğu anlaşılabiliyor.Tarayıcısı kötü onun sebebi ise Nokia'nın adam gibi bir tarayıcı vermemesi Symbian için.Bu yüzden benzer işlemcili rakipleriyle karşılaştırmak daha doğru çünkü zaten yüksek donanımlı bir telefon Android'te de Symbian'da da donmayacaktır :)

R.A.M

R.A.M

Üye
güzel konu inş üst konu olur yararlı :oke:

theposies

theposies

Üye
tebrik ederim guzel bilgilendirme :)
sahsen ben android ve wp8 arasinda kaliyorum ikisininde kendilerine ozg bircok artisi bulunmakta :)

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
konu için teşekkürler.

amcalu1

amcalu1

Üye
Android in stabilite sıkıntısı son bulcak zaten üst seviyelerde sorun yok iphone 4s le htc one s karsilastirmasi izledim htc one s daha hızlıydı apple in tek artisi marketi artık

kullanıcıadları

kullanıcıadları

Üye
    Konu Sahibi
Android in stabilite sıkıntısı son bulcak zaten üst seviyelerde sorun yok iphone 4s le htc one s karsilastirmasi izledim htc one s daha hızlıydı apple in tek artisi marketi artık

Zaten stabilite probleminin JB ile kalkacağını konuda belirtmiştim.IOS kadar stabil oluyormuymuş onu yayıldıktan sonra ve incelendikten sonra öğreniriz ve konuya eklerim :)

Symbianize

Symbianize

Üye
Bende windows taraftariyim yazi icin tesekkurler

varrick

varrick

Üye
Eyw sagol karşiim :d:

15097

15097

Üye
bb'yi ve ios'i okudum :D

MaxipmaN

Üye
701 s2 yi stabillikte yer bence 4.1 i bilemem de

SkyLaBTR

SkyLaBTR

Üye
S40 ta fazla oyun falan oynamıyorum ki s^3 benim için çok iyi olur... Yazı için teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt