Genel Kültür Yarışması... İlk 3 Kişiye Ödül Verilecektir...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
Rumeli Hisarı İstanbul'u fethedebilmek için, bizans'a ulaşabilecek yardımları önleyebilmek amacıyla fatih sultan mehmet tarafından, yıldırım bayezit'in yaptırdığı anadolu hisarı'nın karşısına inşa edildi.1452 de...

Anadolu Hisarı; İstanbul'un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi'nin İstanbul Boğazı'na döküldüğü yerdedir.
Anadolu hisarı, 7.000 metrekarelik bir alan üzerine, Boğazın en dar noktası olan 660 metre mesafedeki bölgesine 1395 yılında, Yıldırım Beyazıt tarafından inşa edilmiştir. Cenevizliler, Bizans'la birlik olup Karadeniz'de (Kefe,Sinop ve Amasra'da) koloniler kurmuşlardı. Bu sebeple, Boğaz geçişi Cenevizliler için hayati önem taşımaktaydı. Aynı durum Osmanlılar için de söz konusuydu. Karşı sahilde, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan Rumeli Hisarı ise, 1451-1452 yılları arasında II. Mehmed tarafından, bu yabancı ülkelerin gemilerinin geçişlerini denetim altında tutabilmek amacıyla inşa ettirilmiştir. Fatih Sultan Mehmed, Rumeli Hisarı'nı yaptırırken bu kaleye dış surlar ekletmiştir.

Tebrikler Kardeşim:)

Yeterince Açıklayıcı Olmuş:D Senden Önce 2-3 Kişi Baktı, Ama Sanırım Soru Zor Geldi Onlara:)

7. Soru Yarın Herhangi Bir Saatte Sorulacaktır:)

Başarılar Dilerim:)

fnldstntn

Üye

Tebrikler Kardeşim:)

Yeterince Açıklayıcı Olmuş:D Senden Önce 2-3 Kişi Baktı, Ama Sanırım Soru Zor Geldi Onlara:)

7. Soru Yarın Herhangi Bir Saatte Sorulacaktır:)

Wikipedia sağolsun çok yardım ediyor...:ehe

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
7. Sorumuz;

SORU:
İlk Zamanlarında Kerpiç ve Deri Gibi Cisimlere Yazılan Kur'an-ı Kerim, Kim Tarafından Bir Araya Getirildi? Bir Araya Getirilen Kur'an-ı Kerim Nushasının İsmi Nedir?

NOT: Soruya Doğru Ve Tam Cevabı Veren Günün Galibi Olacaktır:)

fnldstntn

Üye
7. Sorumuz;

SORU:
İlk Zamanlarında Kerpiç ve De Gibi Cisimlere Yazılan Kur'an-ı Kerim, Kim Tarafında Bir Araya Getirildi? Bir Araya Getirilen Kur'an-ı Kerim Nushasının İsmi Nedir?

NOT: Soruya Doğru Ve Tam Cevabı Veren Günün Galibi Olacaktır:)

Bugün cevap vermeyeceğim...:islik

codblackops2

codblackops2

Üye
Zeyd b Sabit.İmam Mushaf.

codblackops2

codblackops2

Üye
ben bi cevap verdim ama :hmmm

codblackops2

codblackops2

Üye

Tebrik Ederim Kardeşim:)

8. Soru Yarın Farklı Bir Saatte Sorulacaktır:)

- - - Eklendi - - -

Bir Bayana Yardım Ettim Kucağında Çocuk Vardı Poşetlerini Taşıdım:) Bu Nedenler Sana Cevap Yazmam Gecikti:)

Kusura Bakma Kardeşim:)

Estafurullah :)

Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
yine kaçırdım :ah

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi

:naughty:

Bu arada ben ödül için oynamıyorum beyler soru şansıma denk geldi :hmmm

Zaten Amaç Eğlence Kardeşim:)

- - - Eklendi - - -

Mehmet de cevap vermemiş. Iyi olurdu benim için, neyse sağlık olsun :D

Canın Sağolsun Kardeşim:) Bundan Sonraki Yarışmamda Belli Bir Saat Diliminde Sorular Sorulacak:) Mesela 17:00-18:00 Arasında Gibi:) Bu Yarışmanın Formatından Çok Farklı Olacak:)
1 Ay Sürecek ve Günde 1 Soru Yerine Belirlenen Saatte 1'den Fazla Soru Sorulacak:) Cevap Gelene Kadar Diğer Soruya Geçilmeyecek:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt