Nokia, sözlerini yerine getiremediği için dava edildi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Uqur5445

Üye
    Konu Sahibi
Nokia, sözlerini yerine getiremediği için dava edildi
Microsoft ortaklığı sonrasında Lumia Windows Phone modelleriyle akıllı telefon pazarındaki yerini geri almak isteyen Nokia'ya karşı New York'ta ilginç bir dava açıldı.

Robert Chmielinski tarafından açılan davanın konusu ise Windows Phone platformuna yönelen Nokia’nın söz verdiği gibi global pazardaki eski pozisyonunu kazanamaması.

Geçen yıl son çeyrekte 1.3 milyar dolar, bu yıl ilk çeyrekte ise 1.7 milyar dolar kaybeden Nokia'nın tutamayacağı sözler vererek yatırımcılarını kandırdığı ve federal güvenlik yasalarını ihlal ettiği iddia ediliyor. Chmielinski bu durumun 11 Nisan sonrası net olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

İddialı bir kampanya ile Lumia 900 modelini 99$ kontratlı olarak satmaya başlayan Nokia'nın bu nedenle yabancı firmaların ABD borsalarında listelenmek için kullandıkları American Depositary Shares üzerindeki değerinin bir günde yüzde 16 düştüğü de şikayete eklenmiş.

3 Mayıs'ta açılan davada amaç Nokia hisselerini elinde tutan bireylerin verilen sözlerin tutulmamasından dolayı zarara uğradıklarını ispat etmek.

Nokia ise davanın tebliğinin kendilerine ulaştığını ve gerekli savunmayı yapacaklarını açıkladı.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
bişey çıkmaz Lumialarla beraber Nokia zaten kara geçiyor

papakudioflu

papakudioflu

Admin
aynı amerikan vatandaşları acaba gm gibi dev firmalar sözlerini tutamayıp trilyon dolar düzeylerinde amerikan ekonomisini zarara ugrattıgında neden dava açmamışlar acaba

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
laf olsun abi işte. Niye RIM e motorolaya dava açılmıyor??

papakudioflu

papakudioflu

Admin
iş olsun işte böyle olunca insan düşünmeden edemiyor kim tuttu seni kardeşim kimin adamı olarak açtın bu davayı kime hizmet ediyorsun

EFECEL

EFECEL

Üye
çünkü kullanıcının gözü boyanmıyor nokia kalitesine bişey diyemem fakat 2 senedir eski halimize gelicez diyip duruyolar... hiçbir ilerleme olmadığı gibi geri gidiyorlar eskiden nokia kesinlikle liderdi ama nokia kullanıcı profilini doğru teşhis edemiyor ben size açıkça söylüyorum wp ile bu iş olmaz çünkü lisans işi ile windows kullanıcıyı oldukça kısıtlıyor evet bunu aşmanın yolları var ama ne yazıkki tam bir özgürlüğün yerini tutmaz...bence nokia biraz androide yönelsin kapış kapış satılmaz ise bu yazımı yutarım kalite+özgürlük ve hız daha ne istenirki ...

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
katılıyorum kimin teşviğiyle gazıyla açılıyor acabaa..

ultrayer6

ultrayer6

Üye
Apple'a çamur atmak için apple binasının önünde protestolar yapan RIM ve samsung'un, bu işin altında da onların eli var gibi geliyor.

(bkz. devrik cümle)

ibrahimhd

ibrahimhd

Üye
iş olsun işte böyle olunca insan düşünmeden edemiyor kim tuttu seni kardeşim kimin adamı olarak açtın bu davayı kime hizmet ediyorsun

Neden öyle diyorsunuz haberde ne yazıyor yatırımcılara sözler verilmiş ve bu sözler yerine getirilemediği için yatırımcılar zarar etmiş.
Siz kendinizi yatırımcının yerine koyun paranızı koyup yatırım yapıyorsunuz size sözler veriliyor ama o sözler yerine getirilmiyor ve zarar ediyorsunuz siz olsanız ne yapardınız oh aferin beni zarar ettirdiniz büyük şirketsiniz diyip tebrikmi edeceksiniz insanları haklarını savunuyorlar diye hor görmemeniz gerekir.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
lisanslama olayı ios tada var ve şu anda unlocked custom romlar sürekli yayınlanıyor ayrıca cihazınızı rom yüklemeden de unlock edebilirsiniz. Nokianın androide geçmesi söz konusu olamaz çünkü apple ve nokia ekosistem üzerine çalışıyor oysa googleın ekosistem ile alakası yok ve kullanıcılar hertürlü sakıncalı yazılımın açık hedefi durumunda. Ayrıca apple ve nokia sistem optimizasyonuyla donanımı düşürmeye odaklanmışken android her yeni sürümünde daha fazla pil ve donanıma ihtiyaç duyuyor.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
Neden öyle diyorsunuz haberde ne yazıyor yatırımcılara sözler verilmiş ve bu sözler yerine getirilemediği için yatırımcılar zarar etmiş.
Siz kendinizi yatırımcının yerine koyun paranızı koyup yatırım yapıyorsunuz size sözler veriliyor ama o sözler yerine getirilmiyor ve zarar ediyorsunuz siz olsanız ne yapardınız oh aferin beni zarar ettirdiniz büyük şirketsiniz diyip tebrikmi edeceksiniz insanları haklarını savunuyorlar diye hor görmemeniz gerekir.

Tamam ben de diyorum ki google motorola yı kurtaramadı neden kimse dava etmedi? Rim battı batacak çırpınıyor Nokiadan beter o neden dava edilmiyor??

ibrahimhd

ibrahimhd

Üye

Tamam ben de diyorum ki google motorola yı kurtaramadı neden kimse dava etmedi? Rim battı batacak çırpınıyor Nokiadan beter o neden dava edilmiyor??

Bu soruyu bahsettiğiniz şirketlere yatırım yapanlara sormanız gerek cevabı ancak onlar verebilir.

papakudioflu

papakudioflu

Admin

benim de borsa da portföyüm var ama ben hiçbir zaman firmaların verdigi sözlere göre yatırım yapmam yapanı da görmedim duymadım piyasa şartlarını takip edersin yatırım danışmanına sorarsın ve bir hisse alırsın ama bu hisseyi alırken kazanma garantisi yoktur ve kaybetme halinde kimseyi suçlama hakkında yoktur sonuçta kazanınca şirket kazandırdı diye şirkete pay vermiyoruz. Eger bu tür yatırım araçlarını kullanıyorsanız bunları zaten biliyorsunuzdur ve ona göre portföy yönetimi seçersiniz.

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
Ben cevabımı aldım :)

ibrahimhd

ibrahimhd

Üye

benim de borsa da portföyüm var ama ben hiçbir zaman firmaların verdigi sözlere göre yatırım yapmam yapanı da görmedim duymadım piyasa şartlarını takip edersin yatırım danışmanına sorarsın ve bir hisse alırsın ama bu hisseyi alırken kazanma garantisi yoktur ve kaybetme halinde kimseyi suçlama hakkında yoktur sonuçta kazanınca şirket kazandırdı diye şirkete pay vermiyoruz. Eger bu tür yatırım araçlarını kullanıyorsanız bunları zaten biliyorsunuzdur ve ona göre portföy yönetimi seçersiniz.

Burada bahsi geçen yatırımcı farklı siz yanlış anlamışsınız haber ve davanın konusu borsa yatırımcısı değil ki borsa yatırımcısına şirket gidip vaatler ve sözler vermez mahkemelerde borsa yatırımcısının davasını kabul etmez onun sartları önceden bellidir burada mevzu mevcut anlaşma kapsamındaki yatırımcılardır bence iyice araştırın öyle yazın madem portföy sahibisiniz.

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Burada bahsi geçen yatırımcı farklı siz yanlış anlamışsınız haber ve davanın konusu borsa yatırımcısı değil ki borsa yatırımcısına şirket gidip vaatler ve sözler vermez mahkemelerde borsa yatırımcısının davasını kabul etmez onun sartları önceden bellidir burada mevzu mevcut anlaşma kapsamındaki yatırımcılardır bence iyice araştırın öyle yazın madem portföy sahibisiniz.

anlaşma kapsamındaki yatırımcılar kelimeleri bu anlaşma için Nokia ve Microsoftu ifade eder

(3 Mayıs'ta açılan davada amaç Nokia hisselerini elinde tutan bireylerin verilen sözlerin tutulmamasından dolayı zarara uğradıklarını ispat etmek.)

ben araştırmadan birşey yazmam adam elindeki nokia hisselerinin deger kaybettigi için zarar ettigini ispatlamaya çalışıyor. Bence daha dikkatli okumalısınız.

HaqperesT

HaqperesT

Üye
helal nokia bizi kandırabildigin gibi yatırımcıları da kandırabiliyorsun
└(^o^)┘

anılbaran

anılbaran

Üye
fandroid çetesinin işi bunlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt