android,galaxy ace firmware( rom) ve root işlemleri. ( market.youtube gibi sorunlara kesin çözüm )

Sponsorlu Bağlantılar

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
android,galaxy ace firmware( rom) ve root işlemleri. ( market.youtube gibi sorunlara kesin çözüm )
selamlar...

bu başlık altında maxicep kullanıcılarına android konusunda yaşadıkları sorunlarda yardımcı olmaya çalışacağım.

ilk olarak bir süredir gözlemlediğim galaxy ace modeli kullanıcı problemlerini ortadan kaldırmak adına. bu cihazı kullanan arkadaşlarla yeni çıkan girgerbead 2.3.3 sürüm kurulumu ve kullanımı hakkındaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. evvela belirtmek isterimki bu foruma eski üye olmama ragmen android konusunda yetersiz kaldığını düşündüğüm için ara vermiştim. fakat çarsiz kalan insanları görünce bir kaç paylaşım yapmak istedim. lütfen deneyim sahibi arkadaşlar da bu hassasiyeti göstererek bu bölüme katkı sağlamaya çalışsın.ayrıca bu başlığın sabitlenmesini de mod arkadaşlardan rica ediyorum.....

ÖNEMLİ BU İŞLEM CİHAZINIZI GARANTİ DIŞI BIRAKABİLİR

evvela android işletim sisteminin linux işletim sistemi baz alınarak ve geliştirilerek mobil cihazlarda çalışmak üzre tasarlanmış bir os olduğunu belirtmek isterim. bu nedenle çalışma sistemi ve ilgili bazı terimler linux le benzerlikler göstermektedir.temel olarak linux cekirdeği üzerine gerekli driver app ve arayüzler sarılarak elde edilmiş bir sistemdir. açık kaynak kodludur ve farklı geliştirmeler yapılmasına izin verir. tabiki cihaz üreticileri tarafından mobil cihaza adapte edilen sürümler buna izin vermez bunlara stock rom denir. birde konu hakkında tecrübeli ve yetenekli kişilerin bizzat geliştirdiği farklı modellerde çalışabilmesi için modifiye edilen sürümler vardır bunlarada custom rom denir.

galaxy ace için henüz custom rom yok. samsung tarafından geliştirilen romlar var be biz şimdi birlikte bu romlardan en son çıkanı telefonumuza yükleyeceğiz. ama öncesinde bahsettiğim terimleri ve anlamlarını aklınızda tutmaya çalışın.

rom ( firmware)= cihaz üzerine kurulan android işletim sistemi+arayüz+driver+programlar

samsung un ürettiği ve güncelleştirme yüklemeye yarayan kies adlı yazılımın bu noktada yetersiz olduğu malum olduğundan firmware yükleme işleminde bize yardımcı olacak program ODİN programı olacak. odin isimli program sayesinde gerekli dosyaları telefonumuza yükleyeceğiz. odin ve diğer gerekli dosyaların tamamı konun sonunda verilecektir.

şimdi başlayalım kurluma. evvela alttaki likten dosyalarımız indirelim kurulum boyunca ihtiyac duyacağınız dosyalar tek link ve tek dosyada sunulmuştur.

öncelikle bu rom android 2,2 (froyo ) yüklü cihazı android 2,3 gingerbead e yükseltmektedir.
başlamadan önce rehber mesaj resim gibi bilgilerinizi yedekleyin çünki bu kurulumun ardından cihaz verileri sıfırlanacaktır.

dosyayı indirin ve yeni bir klasöre açın içerisindeki odin isimli programı çalıştırın. telefonunuzu kapatın ve ses kısma tuşu+menü tuşu+power tuşuna basılı tutun ekranda download yazacak artık tuşları bırakabilirsiniz. cihazı usb kablo ile pcye bağlayın. bu aşamada bazı sürücüler yüklenecek muhtemelen otomatik olarak tamamlanacaktır sürücü yüklenmesi ama yinede bir sorun olursa driver dosyasıda mevcut. sürücüler yüklendikten sonra klasör içindeki cooper v1 yazan dosyaı ops kutucuguna S5830XXKPB isimli kalsöredeki dosyaları odin yazılımındaki kutucuklara ilgi sırasıyla yerleştirin resimdeki gibi penceredeki isimle aynı uzantıya sahip olmasına dikkat lütfen. ve ardından start a basın bir hata yapmamışsanız 5 dakika içerisinde yükleme tamamlanmış olacaktır. cihazın açılmasını bekleyin ardından kabloyu sökün. ilk açılış biraz uzun sürebilir çihazınız rusça açılacak ayarlar dil secimi bölümünden türkçeyi seçin hepsi bu kadar.artık cihazınız gingerbead oldu son sürüme kavuştu. market ve you tube açıldı. hayırlı olsun...

şimdide root nedir nasıl yapılır onu açıklamaya çalışacağım...

en başta demiştim android linux un kardeşi diye. nasılki windowsta pc ye heryönüyle hükmedebilmek icin administator olarak oturum açmamız gerekiyor linux tede buna root deniyor. sistem kaynaklarına tam erişim değiştirme yada düzenleme yada sisteme erişme izni isteyen programları çalıştırmak. ve en önemlisi zaten az olan ana hafızadan yer kazanmak adına programlarımızı hafıza kartına taşıyabilmek için cihazı rootlamamız şart.
eski sürüm yani 2,2 froyo kullananlar superone cliçk programıyla bunu yapabilirler.
yeni sürüm gingerbead 2,3 kullanacak arkadaşlar ise bunu farklı bir yöntemle yapacak

2,2 foryo kullanıcıları superone click i pc ye kurun cihazı usb ile bağlayın ve ardından root butonuna basın hepsi bu kadar.

2,3 gingerbead kullanıcıları için durum biraz farklı kurulum için indirilen klasörde upd.1 adlı bir rar dosyası var onu hafıza kartının ana dizinine atınız. cihazı kapatın ve menü tuşu+power tusuna basılı tutun recovery mod denilen bir kurtarma konsolu açılacak buradan ses tuşları yardımı ile update from sd card ı secin menü tuşuyla okeyleyin hafıza kartının içi görünecek oradan upd.1 isimli zip dosyasını secin ve okeyleyin kısa bir kurulum ardındn reboot seceneğini okeyleyin sistem yeniden başlatılacak ve artık cihaz rotlanmış durumda.

KURULUM DOSYASI LİNK:

SUPERONE CLİCK LİNK:

haydi kolay gelsin

ATLADIĞIM VE YA ANLATAMADIĞIM ŞEYLER İÇİN SORULARINIZA CEVAP VERMEYE ÇALIŞACAĞIM BAŞARILAR...

• Beğen
Tepkiler: veys2121, nazmi28, hatipoglu_ali ve 5 diğerleri

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
yani her konuda insanlar bu meseleyi soruyor detayıyla anlattık hiç selam veren yok. işinize yaramadıysa kaldırayım konuyunuda cevre kirliliği olmasın bari

efkanx

Üye
dostum firmware güncellemeden sadece root atabiliyor muyuz?

ahmadow

Üye
kardeş ben 2.2 froyo dayım suan ace de ben yeni geçiş yaptım androide cokda kafam calışmadı tam daha cozemedım olayı esasen de şimdi bu root işlemini yapsak senin dediğin programla garanti gidiyo anladıgım kadarıyla mesela root işlemini yaptık sonra bı sure sonra fabrika ayarlarına geri donsek garanti devam edıyormu sana zahmet bana detaylı bı acıklama yaparsan sevinirim

----------Eklendi @ 06:19:02 ---------- Yazıldı @ 06:16:43 ----------

birde herhangi bir zararı olurmu bu işlemin cihaza senin dediğin programla yapsak

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
Firmware guncellemeninde root yapmaninda cihaza hicbir zarari yoktur. Ve isin aslina bakarsaniz teknik olarak garantiyi bozacak bir durum da degildir.fakat ulkemizdeki gicik servis zihniyetine karsi sorun olabilmektedir. Kullandiginiz surumle uyumlu root u kullanin. Firmvare icin samfirmware.com sitesinden guncel firmwareleri takip edebilirsiniz.en son versiyonu yukleyin.en sorunsuzu en son cikandir

ahmadow

Üye
ya kardeş ben bu root olayınıda tam bılmıyorum nasıl yapılıyo işte verdiğin programı kurup root basıyoruz bu kadar demişsinya :) ole yapmayı planlıyorum bende bu en son dediklerın farklı galıba hangisiyle yapalım bi tam olarak dersen bu firmvare ne oluyo malesef bu konulara daha yenıyım hiç bi bilgim yok biraz yardım edersen hallederiz biz bu işi ustam

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
ya kardeş ben bu root olayınıda tam bılmıyorum nasıl yapılıyo işte verdiğin programı kurup root basıyoruz bu kadar demişsinya :) ole yapmayı planlıyorum bende bu en son dediklerın farklı galıba hangisiyle yapalım bi tam olarak dersen bu firmvare ne oluyo malesef bu konulara daha yenıyım hiç bi bilgim yok biraz yardım edersen hallederiz biz bu işi ustam
daha evvel rom yüklemediysen cihaz foryo demektir. yani 2,2 sürümü onun için odinle falan işin yok. superone click i kur telefonu pc ye bağla driverler yüklensin bekle sonra root butonuna baas yükleme bitince cihazı yeniden başlat

ahmadow

Üye
valla kardes telı alalı 20 gun falan oldu ben sadece bu avrupa roma geçiş mi ne varya onu yaptım bu market ıcın hani yapılıyoya bi işlem ekranda tusluyosun yıldız falan ımeı sonra türkiye değilde etc mı ne secılıyo o işlemı yaptım başkada bi işlem yapmadım

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
tamam sen tr den etc ye geçmişsin. şimdi instal menager titaniumbackup gibi root gerektiren proları kurabilmek için root etmen gerek bağla pc ye superone click le root yap.

LocKman_HacKim

Üye
Emeğine sağlık @shipped. Telefon yeni olduğundan dolayı konuyla ilgilenen de az olacaktır :) Ama zamanla Ace kullanıcısı artacak diye düşünüyorum Nokia 5800 gibi... Paylaştığın bilgiler gerçekten çok değerli.. Bende de Galaxy Ace var. Hiç rom yüklemedim, araştırma durumundayım hala..

Senin paylaştığın S5830XXKPB rom unda türkçe karakter ile ilgili bir sıkıntı yok değil mi? Mesaj yazma kısmı yine Froyo daki gibi dimi. Son olarak S5830XXKPE rom u yayınlanmış samfirmwarede de o yüzden sorayım dedim.

ahmadow

Üye
kardeş iyi dıyonda tırsıyorum ben ya tel yeni bi şey olur dıye bıde garantı gıdıyo dıyosun tam karar vermiş değilim acıkcası yapıp yapmama konusunda yaptıktan sonra eskıye donebilıyomuyuz bunda peki ole bi şansımız var mı bide tam olarak artıları ne oluyo suan kı halıne gore root işleminin kusura bakma cok soruyorum ama bılmeyınce işte boyle sıkıntılı oluyo tekrar saol yardımların için

ahmadow

Üye
tamam sen tr den etc ye geçmişsin. şimdi instal menager titaniumbackup gibi root gerektiren proları kurabilmek için root etmen gerek bağla pc ye superone click le root yap.

kardeş iyi dıyonda tırsıyorum ben ya tel yeni bi şey olur dıye bıde garantı gıdıyo dıyosun tam karar vermiş değilim acıkcası yapıp yapmama konusunda yaptıktan sonra eskıye donebilıyomuyuz bunda peki ole bi şansımız var mı bide tam olarak artıları ne oluyo suan kı halıne gore root işleminin kusura bakma cok soruyorum ama bılmeyınce işte boyle sıkıntılı oluyo tekrar saol yardımların için

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
arkadaşlar telefonunuzu istediğiniz gibi kullanmak istiyorsanız root etmek zorundasınız. yok garanti kalsın diyorsanız aynen eskisi gibi kullanamamaya devam edin.
bu arada 2,3 ün yeni sürümü cıktı.
samfirmware.com dan sonu kpe olan sürümü kurun. batarya ömrü daha uzun digerlerine göre

----------Eklendi @ 16:35:01 ---------- Yazıldı @ 16:33:11 ----------

buyrun son sürüm link i gerekli tüm dosya lar içinde mevcut
şifresi. samfirmware.com

muaz1

muaz1

Üye
shipped bakabilirmisin ( )

all 2

Üye
Kardes Eline saglik cok guzel anlatmissin.
Ben i9000 ün versiyonu 2.2 iken one click ile root yapip sonrada galaxy unlock ile sim kilidini actim daha sonra fakettimki benim emei 0049........olarak degismis telefonuda komple resetlemistim. sonrada v2.3 yükledim benim kendi emei mi nasil geri getirebilirim.
acaba v2.1 yükleyip one click ile unroot yaparsam duzelirmiki.

selamlar...

bu başlık altında maxicep kullanıcılarına android konusunda yaşadıkları sorunlarda yardımcı olmaya çalışacağım.

ilk olarak bir süredir gözlemlediğim galaxy ace modeli kullanıcı problemlerini ortadan kaldırmak adına. bu cihazı kullanan arkadaşlarla yeni çıkan girgerbead 2.3.3 sürüm kurulumu ve kullanımı hakkındaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. evvela belirtmek isterimki bu foruma eski üye olmama ragmen android konusunda yetersiz kaldığını düşündüğüm için ara vermiştim. fakat çarsiz kalan insanları görünce bir kaç paylaşım yapmak istedim. lütfen deneyim sahibi arkadaşlar da bu hassasiyeti göstererek bu bölüme katkı sağlamaya çalışsın.ayrıca bu başlığın sabitlenmesini de mod arkadaşlardan rica ediyorum.....

ÖNEMLİ BU İŞLEM CİHAZINIZI GARANTİ DIŞI BIRAKABİLİR

evvela android işletim sisteminin linux işletim sistemi baz alınarak ve geliştirilerek mobil cihazlarda çalışmak üzre tasarlanmış bir os olduğunu belirtmek isterim. bu nedenle çalışma sistemi ve ilgili bazı terimler linux le benzerlikler göstermektedir.temel olarak linux cekirdeği üzerine gerekli driver app ve arayüzler sarılarak elde edilmiş bir sistemdir. açık kaynak kodludur ve farklı geliştirmeler yapılmasına izin verir. tabiki cihaz üreticileri tarafından mobil cihaza adapte edilen sürümler buna izin vermez bunlara stock rom denir. birde konu hakkında tecrübeli ve yetenekli kişilerin bizzat geliştirdiği farklı modellerde çalışabilmesi için modifiye edilen sürümler vardır bunlarada custom rom denir.

galaxy ace için henüz custom rom yok. samsung tarafından geliştirilen romlar var be biz şimdi birlikte bu romlardan en son çıkanı telefonumuza yükleyeceğiz. ama öncesinde bahsettiğim terimleri ve anlamlarını aklınızda tutmaya çalışın.

rom ( firmware)= cihaz üzerine kurulan android işletim sistemi+arayüz+driver+programlar

samsung un ürettiği ve güncelleştirme yüklemeye yarayan kies adlı yazılımın bu noktada yetersiz olduğu malum olduğundan firmware yükleme işleminde bize yardımcı olacak program ODİN programı olacak. odin isimli program sayesinde gerekli dosyaları telefonumuza yükleyeceğiz. odin ve diğer gerekli dosyaların tamamı konun sonunda verilecektir.

şimdi başlayalım kurluma. evvela alttaki likten dosyalarımız indirelim kurulum boyunca ihtiyac duyacağınız dosyalar tek link ve tek dosyada sunulmuştur.

öncelikle bu rom android 2,2 (froyo ) yüklü cihazı android 2,3 gingerbead e yükseltmektedir.
başlamadan önce rehber mesaj resim gibi bilgilerinizi yedekleyin çünki bu kurulumun ardından cihaz verileri sıfırlanacaktır.

dosyayı indirin ve yeni bir klasöre açın içerisindeki odin isimli programı çalıştırın. telefonunuzu kapatın ve ses kısma tuşu+menü tuşu+power tuşuna basılı tutun ekranda download yazacak artık tuşları bırakabilirsiniz. cihazı usb kablo ile pcye bağlayın. bu aşamada bazı sürücüler yüklenecek muhtemelen otomatik olarak tamamlanacaktır sürücü yüklenmesi ama yinede bir sorun olursa driver dosyasıda mevcut. sürücüler yüklendikten sonra klasör içindeki cooper v1 yazan dosyaı ops kutucuguna S5830XXKPB isimli kalsöredeki dosyaları odin yazılımındaki kutucuklara ilgi sırasıyla yerleştirin resimdeki gibi penceredeki isimle aynı uzantıya sahip olmasına dikkat lütfen. ve ardından start a basın bir hata yapmamışsanız 5 dakika içerisinde yükleme tamamlanmış olacaktır. cihazın açılmasını bekleyin ardından kabloyu sökün. ilk açılış biraz uzun sürebilir çihazınız rusça açılacak ayarlar dil secimi bölümünden türkçeyi seçin hepsi bu kadar.artık cihazınız gingerbead oldu son sürüme kavuştu. market ve you tube açıldı. hayırlı olsun...

şimdide root nedir nasıl yapılır onu açıklamaya çalışacağım...

en başta demiştim android linux un kardeşi diye. nasılki windowsta pc ye heryönüyle hükmedebilmek icin administator olarak oturum açmamız gerekiyor linux tede buna root deniyor. sistem kaynaklarına tam erişim değiştirme yada düzenleme yada sisteme erişme izni isteyen programları çalıştırmak. ve en önemlisi zaten az olan ana hafızadan yer kazanmak adına programlarımızı hafıza kartına taşıyabilmek için cihazı rootlamamız şart.
eski sürüm yani 2,2 froyo kullananlar superone cliçk programıyla bunu yapabilirler.
yeni sürüm gingerbead 2,3 kullanacak arkadaşlar ise bunu farklı bir yöntemle yapacak

2,2 foryo kullanıcıları superone click i pc ye kurun cihazı usb ile bağlayın ve ardından root butonuna basın hepsi bu kadar.

2,3 gingerbead kullanıcıları için durum biraz farklı kurulum için indirilen klasörde upd.1 adlı bir rar dosyası var onu hafıza kartının ana dizinine atınız. cihazı kapatın ve menü tuşu+power tusuna basılı tutun recovery mod denilen bir kurtarma konsolu açılacak buradan ses tuşları yardımı ile update from sd card ı secin menü tuşuyla okeyleyin hafıza kartının içi görünecek oradan upd.1 isimli zip dosyasını secin ve okeyleyin kısa bir kurulum ardındn reboot seceneğini okeyleyin sistem yeniden başlatılacak ve artık cihaz rotlanmış durumda.

KURULUM DOSYASI LİNK:

SUPERONE CLİCK LİNK:

haydi kolay gelsin

ATLADIĞIM VE YA ANLATAMADIĞIM ŞEYLER İÇİN SORULARINIZA CEVAP VERMEYE ÇALIŞACAĞIM BAŞARILAR...

lllegend42

Üye
helal olsun....büyük hizmet...mükemmel paylaşım...çok teşekürler...bu kadar yağ yeter heralde :))
hocam şaka bi yana paylaştığın rom galiba en güncel olanı değil 2.3 ün son rom unuda paylaşırmısın?

LocKman_HacKim

Üye
Bu rom galaxy ace için çıkan en son rom dur. (samfirmware sitesindeki rom, resmi değil)

sidneh

Üye
ben telefonuma yaptım beyaz ekran çıkıyor hiç bir şekilde yazı gelmiyor . kapatıp açınca samsungun o sesi geliyor ama ekranda görüntü yok beyaz bir ekran var
samsung galaxy fit s5670 froyo 2.2 yüklüydü

gogox

Üye
ben bu kurulumu yaptım 2.3 yüklsettim root da tamam andoid market de geldi içinde ama you tube yok markette de yok ayrıca flash da yok bi türlüde 2.nide bulamadım bu sürüm için birde eski 2.2 sürümüne nasıl dönerim ?

shipped

shipped

Üye
    Konu Sahibi
araştırdıkça ve denedikçe insan uzamnlaşır. android sürekli gelişmeye açıktır. yeterki zaman ayırın araştırın ve cesur olun. imei ile sorusu olan arkadaşım nasıl becerdin hiç fikrim yok ama bu bahsettiğimiz işlemler yada yazılımlar imeiyi değiştiremez. sadece işletim sisteminde değişiklikler yapılır. flash yani cihaz ana yazılımına herhangi bir müdahale olmaz. durumu servise giderek ancak çözebilirsin.

you tube soran dostum biraz başka yerleride araştırsan nasıl you tube yükleyeceğini göreceksin rom a entegre edilmemişse haricen apk sını bulup yükleyebilirsin.

beyaz ekran hatası olan dostum mutlaka odinle yükleme yaparken ya bişeyi eksik yükledin yada yanlış kutuya yanlış dosyayı seçtin en baştan doğru yükleme dene tyekrardan.

ve lockman hekim zaten yeni bir versiyon cıktığını yazdım link te koydum ayrıca 2,3,3 henüz yeni ediytlenmekte kpe nin de üzerine birkaç firmware daha cıkacaktır ama şu an en ideali kpe.

bide başka bir sitenin link ini koyan arkadaşım evet oradaki shipped de benim orayla alakalı meseleleri oradan sorarsan daha iyi olur

----------Eklendi @ 18:24:54 ---------- Yazıldı @ 18:23:34 ----------

senin telefon galaxy ace değilki . neden galaxy ace rom u yükledin . samfirmware .com sitesinden senin cihaza uyumlu olanı bul ve yükle burada anlatılanla senin cihaz ayrı modeller

Üst Alt