Telefon Tavsiyesi Nokia E71 – Nokia E52 (Karşılaştırma)

Sponsorlu Bağlantılar

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Nokia E71 – Nokia E52 (Karşılaştırma)
Forumlara göz attığımızda bu iki ürün arasında kararsız kalanlar olduğunu görüyoruz.
Her iki telefonu kullanmış birisi olarak izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

-Nokia E71 HSDPA(3,6 mbit) teknolojisi hızlı indirmeye olanak sağlamaktadır.
-Nokia E52 ise hem HSDPA(10,2 mbit) hem de HSUPA(2 mbit) teknolojisini bünyesinde barındırmaktadır. HSUPA hızlı upload etmeye yarar. Cep telefonunda upload ne işime yarayacak derseniz, bir sayfayı açarken hem download hem de upload edersiniz. Bu sayede daha yüksek hızda internet keyfi yaşayabilirsiniz, sayfaları daha kısa sürede açabilirsiniz.

-Nokia E71'in işlemcisi ARM11 369 MHz hızındadır.
-Nokia E52'nin işlemcisi ARM11 600 MHz hızındadır.
(Nokia N97 işlemcisi ARM11 434 MHz'dir)

-Nokia E71'in işletim sistemi Symbian s60 v3.1,
-Nokia E52'nin işletim sistemi Symbian s60 v.3.2'dir.

-E serisi telefonlar şarj konusunda başarılı telefonlardır.

Şarjı standart iki gün dayanan bir telefondan daha uzun süre dayanırlar.

-E71 ile e-mail oluşturmak isterseniz QWERTY klavye ile kısa sürede 2-3 paragraflık bir e-mail yazabilirsiniz. Ancak aynı şeyi E52 ile kısa sürede yapmanız mümkün değil. E52 ile kısa sürede sms yazabilirsiniz.

-Her iki cihaz da 3.2 mp kameraya sahiptir. Eğer fotoğraf çekimi konusunda beklentileriniz yüksek değilse sizin için yeterli olabilir. Dışarıda, gün ışığında daha kaliteli fotoğraflar çekilebilmektedir. E52 flaş parlaklılığı, aydınlatma açısından daha üstün olduğunu söyleyebiliriz.

-E71 ekran boyutu 2.36 inç 320 x 240 çözünürlükte QVGA ekrandır.
-E52 ekran boyutu 2.40 inç 240 x 320 çözünürlükte QVGA ekrandır.

-E71 klavyesi nedeniyle daha çok bir cep bilgisayarı görünümündedir.

-E71 çoğu zaman iki elle kullanılmak durumunda kalınabilir.
-E52 çoğu zaman tek elle kullanılabilir. E52 bazen mesela sms yazarken istenirse iki el ile kullanılabilir.

-E71 127 gramlık ağır bir telefondur. Elinize aldığınızda hissedersiniz.
-E52 98 gramlık çok daha hafif bir telefondur.

-E71 boyutlar: 114 x 57 x 10 mm
-E52 boyutlar: 116 x 49 x 9,9 mm (E52 0,1 mm daha ince)

-E71'de Nokia Messaging ve Mail For Exchange uygulamaları ile hem kişisel hem de iş e-maillerinizi tek noktada toplayabilir, cep telefonunuzdan anında görüntüleyebilirsiniz.
-Aynı özellik E52 için de söz konusudur. Aynı uygulamalar E52'de de mevcuttur.
E52'de Mail For Exchange uygulaması daha renkli ve daha gelişmiştir.

-Nokia E52'nin SAR değeri biraz daha düşüktür.

-Nokia E71'in piyasaya çıkış tarihi 2008'dir.
-Nokia E52, 2009'un son çeyreğinde piyasa sürülmüştür.
Türkiye pazarında resmi olarak satılması ise daha sonradır.
Ürün yurtdışında satılmaya başlandığında Türkiye'de paralel ithalat vb. dışında satılmıyordu.

-Nokia E52'nin görüşme yaparken ses kalitesi daha düşüktür. Bazen konuştuğunuz insana söylediklerini bir-iki defa tekrarlatmak zorunda kalabilirsiniz(Ben çok dert etmiyorum). Daha sonra belki yazılım güncellemesi ile düzeltilebilir.

-İkisinin de kutusundan 2 GB'lık microSD hafıza kartı çıkmaktadır. (E52'nin kutusundan çıkan hafıza kartı boyutu 1,87 GB'dır)

E71 fiyat olarak E52'den 100 TL kadar daha pahalıdır(06.11.2010).

Yazdıklarımda hata varsa uygun bir dille uyarabilirsiniz.
Eklemek istediklerinizi paylaşabilirsiniz.
Umarım yazdıklarımın karar vermekte zorlananlara yardımı olur.

• Beğen
Tepkiler: Captain ve münir amca

askero

Üye
e52 işlemcisi 600 mhz

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
e52 işlemcisi 600 mhz

ben de öyle yazdım zaten :oke:
yukarıda 600 mhz yazıyor
nereye baktın merak ettim doğrusu

--------------- Ekleme ---------------

Nokia E52 ile çekilmiş bir fotoğraf:

(Elimde şu an E71 ile çekilmiş fotoğraf olmadığı için ekleyemiyorum)

Uploaded with

askero

Üye
konuyu okumadan yazdım niye çoşuyorsun arkadaşım:birak:

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Öncelikle ben senin arkadaşın değilim, ikinci olarak 16 yaşındasın, 28 yaşında, senden büyük biriyle konuşurken daha saygılı olmalısın, mesajı yazarken bunu bilmiyordun, öğrenmiş oldun. Ben senin mesajını negatif algıladım, birkaç saatlik emeğin ardından ortaya çıkan yazıda olmayan bir hatayı varmış gibi öne sürme, art niyetli bir davranış olarak algıladım. O nedenle tepki gösterdim.

askero

Üye
Eklemek istediklerinizi paylaşabilirsiniz.
diye yazmışsın ben bunu gördüm ve eklemek istedim görmemiş olabilirim :oke:

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Tamam kardeş benim açımdan bir sorun yok, büyütülecek bir durum yok ortada. İyi forumlar :oke:

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Bir ekleme yapmak istiyorum:

Nokia E52 ile gürültülü bir ortamda konuşurken bazen karşı tarafı duymakta zorlanabileceğinizi söylemiştim.
Ancak Nokia E52 mikrofonu gerçekten çok iyi. Kısık sesle konuşsanız bile, söylediklerinizi karşı tarafa sorunsuz bir şekilde iletiyor. Bu açıdan E71'den üstün.

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Fotoğraf Çekimi (Ekleme)
Nokia E52 ile panoramik çekim yapmak mümkündür. E71'de bu özellik bulunmamaktadır.

Video Çekimi:
Nokia E71: 15 fps’de 176 x 144 (QCIF) çözünürlük
Nokia E52: 15 fps’de 640 x 480 (VGA) çözünürlük
(Nokia E52'de daha kaliteli video çekimi)

Ön Kamera (Görüntülü görüşme):
Nokia E71: (QCIF) çözünürlük
NokiaE52: (VGA) çözünürlük
(Nokia E52 üstün)

Video Çekimi:

Nokia E71: 15 fps’de 176 x 144 (QCIF) çözünürlük
Nokia E52: 15 fps’de 640 x 480 (VGA) çözünürlük
(Nokia E52'de daha kaliteli video çekimi)

Ön Kamera (Görüntülü görüşme)
Nokia E71: (QCIF) çözünürlük
NokiaE52: (VGA) çözünürlük
(Nokia E52 üstün)

Fotoğraf Çekimi:
Nokia E71'de auto-focus özelliği bulunmaktadır, E52'de bu özellik yoktur.
(auto-focus özelliği, özellikle yakın çekimlerde daha net görüntüler elde etmeye yarar)

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Şarj Konusu:

E71'in şarjı 3-4 gün dayanırken, E52'nin şarjı 2-3 gün dayanmakta(gözlemim bu yönde)

E52 ile çekilmiş yeni fotoğraflar ekliyorum:
(Aşağıdaki fotoğraflar görüntü kalitesi en iyi olanlar arasından seçilmiştir, her fotoğraf aşağıdakiler kadar kaliteli çıkmayabilir)

Uploaded with

Uploaded with

Uploaded with

futbol123

futbol123

Üye
e52 her özellikle e71 den üstün

semihlampir

Üye
bende e63 var..e71 almak istemiştim aslında oda yakın bizamanda nasip oldu iyiki ikinci el almışım...

e63 cebimde varmı yokmu unutuyordum e71cebimde demir parçasıyla dolaşıyor gibiydim...

e71 her kulaklık olmaz mesela e63 ve e52 ye her kulaklık oluyor...

hemen götürdüm abi sendedim bana e52 ver sıfır bi e52 aldım adamlar yapmışlar söze gerek yok işlemcisi çok iyi...

video kayıt acık havada özellikle mükemmel...3dakika 43 saniyelik bir video 56mb büyüklügünde

bence tek eksisi e63 kadar daşa yüksek ses vermemesi,ses çok net ama biraz tiz geldi bana...

garmin navigasyon yüledik on numara navi oldu tavsiye ederim...

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Nokia E52 60 MB dahili hafızaya sahiptir.
Nokia E71'in hafıza kapasitesi 110 MB'dır.
Her iki telefonda da micro SD hafıza kartı kullanılabilir.
Nokia E52 16 GB'a kadar olan kartları desteklerken,
Nokia E71'de en fazla 8 GB'lık hafıza kartı kullanılabilmektedir. :oke:

Konuyu beğendiyseniz beğeninizi dile getirebilir ya da teşekkür butonuna tıklayabilirsiniz ;)

Esendağlı

Esendağlı

Üye
Teşekkürler

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Nokia E71

Nokia E52

Ek Bilgi:

Bildiğim kadarıyla son dönemde satılan Nokia E71'lerde donma ve yavaşlık sorunu söz konusu.
(Eylül-2009'da satın aldığım ve yakın zamanda sattığım E71'de bu tarz bir sorunla karşılaşmamıştım)

:megafon:
Bu arada şu anki telefonum Nokia E52'yi servise vermek durumunda kaldım. Telefona yüklediğim bir uygulama telefonda sorunlara yol açtı. Uygulamayı kaldırmama rağmen sorun devam ettiği için telefona tekrar kavuşmak için birkaç hafta beklemek durumundayım.

Bilgisi olanlara sorsam:
Bu durum kullanıcı hatası olarak mı değerlendirilir? Garanti kapsamı dışında kabul edilip ücret talep ederler mi?
(Telefon distribütör ürünü, yurt genelinde garantisi var)

Rica ederim, keyifli bir paylaşımdı benim için :oke:

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
E71 Şarj Konusu:
Telefon ilk alındığı zamanlarda şarjı 4 güne kadar dayanır.
Telefonu bir sene kadar kullandıktan sonra bu süre 2 güne düşer.
Yazılım güncellemesi yapmak şarj süresini uzatabilir.
Telefonu bir sene kullandıktan sonra şarj süresini uzatmak için yeni batarya alanlar da vardır.

sananeki bundan

Üye
E serisinin hemen hemen hepsinin sar değeri çok yüksek, bu yüzden açıkcası deli gibi almayı istediğim halde korkuyorum..

Ne yapsam bilemedim :D

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Blackberry'in son modeli, insanların 1200-1300 lira vererek satın aldıkları Bold 9700 her iki telefondan da daha yüksek SAR değerine sahip bildiğim kadarıyla. Çoğu insan telefon satın alırken SAR değerini önemsemiyor ya da bu konu hakkında bilgi sahibi değil. BTK başkan yardımcısı düşük SAR değerli telefonların tercih edilmesi konusunda basına açıklama yapmıştı.

sananeki bundan

Üye
Önemsememek değil bilgi sahibi değiller..
Görüntüye, özelliklere falan bakıp geçiyorlar sonra küçücük çocukların bebeklerin elinde telefonlar oluyor..

1.30'luk gibi bi değer çok mu yüksek onu da bilmiyorum ama kafam acayip karışmış durumda alsam mı almasam mı? :hmmm

heathrow

heathrow

Üye
    Konu Sahibi
Önemsememek değil bilgi sahibi değiller..
Görüntüye, özelliklere falan bakıp geçiyorlar sonra küçücük çocukların bebeklerin elinde telefonlar oluyor..

1.30'luk gibi bi değer çok mu yüksek onu da bilmiyorum ama kafam acayip karışmış durumda alsam mı almasam mı? :hmmm
Avrupa Birliği ülkelerinde SAR değeri sınırı 2.0 w/kg. Takma kafana. İçine siniyorsa al kullan.

herhangi bir denetime tabi tutulmadan kaçak olarak yurda giren SAR değeri belli olmayan telefonlardan korkmak gerek

Üst Alt