N900 | PR1.3 Beta Kurulum Resimli Anlatım...

Sponsorlu Bağlantılar

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
N900 | PR1.3 Beta Kurulum Resimli Anlatım...

Merhaba arkadaşlar...

Daha önce N900 için PR 1.3 Beta yazılımının piyasaya sızdırıldığını ve gerekli kurulum dosyalarını burada paylaşmıştık. Şimdide bu kurulum dosyaları ile N900' ü nasıl PR 1.3 sürümüne yükselteceğimizi anlatıyorum.

- Cihazınızın sağlığı çin öncelikle uyarıları okuyunuz...!!!

1. Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bu sürüm henüz BETA aşamasındadır ve NOKİA Firması tarafından resmi olarak yayınlanmış bir sürüm değildir. N900' ü PR 1.3 sürümüne yükseltebilmeniz için cihazınızı Flasflamanız gerekiyor.

2. Burada yazılanları okuyarak cihazını PR 1.3 sürümüne yükseltmek isteyen kişiler oluşabilecek her türlü hasardan, ziyandan, arızadan ve veri kaybından dolayı şahsımı (Ue-Gazi), www.maxicep.com' u hiç bir şekilde sorumlu tutamazlar...

3. Burada yazılanları okuyarak cihazını PR 1.3 sürümüne yükseltmek isteyen kişiler yazılanları tamamen okumuş ve oluşabilecek her türlü kötü sonucu kabul etmiş durumdadır...
------------------------------------------------------------------------

- N900 PR1.3 sürümüne yükseltme işlemine başlayabiliriz... :)

Komut satırında yanlış kod yazmamak için verdiğim kodları kopyala/yapıştır yaparsanız hata payınız daha düşük olur.

Öncelikle BURADAN PR 1.3 Beta sürümünü indirmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızda Maemo Flasher kurulu olmalı. Eğer kurulu değilse BURADAN indirip kurunuz.

Maemo Flasher' ı bilgisayarınıza kurduğunuzda genel olarak uygulamanın kurulu olduğu yol C:\Program Files\maemo\flasher-3.5' dir. Maemo Flasher' ın kurulu olduğu dosyayı açınız ve indirmiş olduğunuz RX-51_2009SE_20.2010.36-2_PR_COMBINED_MR0_ARM isimli PR 1.3 dosyasını kopyalayıp flasher-3.5 klasörü içerisine yapıştırınız. Bu pencereyi kapatabilirsiniz.

N900' ü tamamen kapatın. N900' in USB Kablosunu bilgisayara bağlayın. Cihaz tamamen kapalı konumdayken fiziksel klavyeyi açınız. Klavyeden U harfine basılı tutarak USB Kabloyu N900' e takınız. Bağlantıyı kurduğunuz zaman beyaz NOKİA yazısı çıkacak ve N900' ün ekranının sağ üst köşesinde USB Bağlantı işareti çıkacak. Bu raya kadar yazdıklarımı tek tek uyguladınız ve sağ üst köşede USB Bağlantı işaretini gördüğünüz zaman N900 Flashlamak için hazır durumda demektir.

Bilgisayarınızdan Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Çalıştır' a tıklayınız. Yada kısa yoldan Windows tuşu ile birlikte R tuşuna basınız gelen ekrana CMD yazınız ve ENTER tuşuna basınız. Win+R = CMD ve ENTER

Bu işlemi yaptıktan sonra karşınıza siyah bir ekran çıkacak. Vereceğim kodları buraya yazacaksınız. Yada kopyala / yapıştır yapacaksınız.

• Aşağıdaki kodu kopyalayın ve siyah ekrana yapıştırın. Enter tuşuna basın.
Kod:
cd C:\Program Files\maemo\flasher-3.5

• Aşağıdaki kodu kopyalayın ve siyah ekrana yapıştırın. Enter tuşuna basın.
Kod:
flasher-3.5.exe -F RX-51_2009SE_20.2010.36-2_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin -f -R

Windows Vista veye Windows 7 kullananlar karşılarına çıkan uyarıyı onaylasınlar.

Kod işlemlerini yaptıktan sonra bir süre ekranda yazılar akıp gidecek. İşlem bittikten sonra ekranda cd C:\Program Files\maemo\flasher-3.5> yazısını gördüğünüzde işlem bitmiştir ve N900 açılır.

N900' ü Flashlayarak PR 1.3 sürümüne yükseltme işlemi bukadardır. Bundan sonra ARENAL adlı arkadaşımızın hazırlamış olduğu Türkçe Dil paketini BURADAN indirip N900' e kurarak kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Türkçe Dil paketi sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Yaptığınız işlemlerin başarıya ulaşıp ulaşmadığını anlamak için N900' den Menü > Ayarlar > Genel > Ürün Hakkında sekmesine geldiğinizde aşağıdaki ekran görüntüsünü görüyorsanız işleminiz tamamlanmış demektir...

Kaynak ve destekleri için meegoturkiye' ye teşekkürü bir borç bilirim...

Uygulama ve Anlatım : ULAŞ Bilişim ve Tasarım Hizmetleri...

• Beğen
Tepkiler: fuatkurt ve By_aLpKuN

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Fazla test etme şansım olmadı. Hala kurcalıyorum yeni versiyonu. Şuana kadar gördüğüm iyileştirmeler şunlar.

• Dokunmatik hassasiyeti biraz daha iyileştirilmiş. Masa üstlerinin kayışı daha bir güzel geldi bana.

• Kamerada iyileştirme var gibi. Çektiğim fotoğraflar daha iyi gibi. Kamera' nın açılışı hızlanmış.

• N900 genel olarak hızlanmış. İşletim sistemi olarak. PR 1.2' ye göre daha hızlı ve daha stabil çalışıyor.

• Özellikle telefon özelliğinde gözle görülür bir hız artışı var. Telefon özelliğini hızlı bir şekilde açıyor ve kapatıyor.

• Telefon görüşmelerimde kısa kısa ses gitmesi oluyordu şuan öyle birşey yok.

Şimdilik bukadar zamanla gelişmeleri göreceğiz... :)

converter2

converter2

Üye
honam paylaşım için teşekkürler ekran kınetiğini arttıran hildon desktop vardı pr 1.2 de yüklemiştik bu sürümde ihtiyaç varmı benim pek hoşuma gitmedi .

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
PR 1.3' ün mü dokunmatiği hoşuna gitmedi ? Gayet başarılı bence ama tabi kişiye göre değişir. Hildon Desktop' u ben yüklemedim. İstersen dene. Olumlu yada olumsuz düşüncelerinide yazarsan sevinirim.

mustimik

mustimik

Üye
diyosun ki dikey mod hala yok oyle mi?

sanal alem

sanal alem

Üye
bu beta sürümse resmi sürüm ne zaman çıkar acaba ? bu ay sonuna çıkar mı? Paylaşım için teşekkürler kardeşim:oke:

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
bu beta sürümse resmi sürüm ne zaman çıkar acaba ? bu ay sonuna çıkar mı? Paylaşım için teşekkürler kardeşim:oke:

Rica ederim... :oke: Dileğimiz bu ay sonu yada önümüzdeki ay içerisinde inşallah resmi sürüm çıkar. Tam olarak bende bilmiyorum.

mustimik

mustimik

Üye
Megoo beklerken Pr 1.3 e razı olmak
:(

NR6630

NR6630

Üye
abi hem meego yu hemde flash 10.1 bekliyoduk yaaaaaaa

--------------- Ekleme ---------------

betayı yüklemeyin resmi sürümü bekleyin az kaldı arkadaşlar

nedenmi zaten gördüğünüz gibi 130 magabyte pr1.2 den bile küçük boyutu

mustimik

mustimik

Üye
İcınde bısey yuklu olmadıgı ıcın hızlanmıs gıbı davranıyor olabilir mi?
Bana oyle geldı

Bu arada masa ustune gonderılen kısa yolları androıd'de oldugu gibi kendisi otomatik hizalıyor, şahsen bu işle çok fazla zaman kaybediyordum.iyi olmuş

NR6630

NR6630

Üye
İcınde bısey yuklu olmadıgı ıcın hızlanmıs gıbı davranıyor olabilir mi?
Bana oyle geldı
olabilir arkadaşlar zaten dedimya boyut 130 mb ama meego türkiyede delimotorcu adlı üye indirdim 190 mb diyor yaw kafam karıştı şimdi ha:oke::oke:

PARDON DÜZELTİYORUM DOSYA BOYUTU RARDAN ÇIKMIŞ HALİ 190 MEGABYTE EVET AMA SADECE PERFORMANS ARTIŞI VAR MENÜ DEĞİŞİKLİĞİ YOK GİBİ EDİNDİĞİM YORUMLARA GÖRE BEN DENEMEDİMDE:hmmm

murattiy

murattiy

Üye
zipli dosya 130 , zip den çıkartınca 190 oluyor.Ben dayanamadım ilk gün kurdum .Bu siteden en hızlı indiriliyor diğer siteler can sıkıcı

ama şunu söyliyim mevcut tüm programlarınız siliniyor tekrar kurmanız gerekiyor kısaca kurduğunuzda neyin daha iyi olduğuna dair gözle görülür elle tutulur pek birşey yok
bence resmi srümü bekleyin derim
zaten bu sürüm resmi olarak geldiğinde multi boot destekleyece ve meego kurulumu için altyapı hazırlayacak deniyordu bu beta sürümde böyle bir durum yok

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
PR 1.2' ye hangi programlarımı yüklediysem aynen hepsini PR 1.3' e de yükledim. Hızından bir kayıp vermedi. Üstünde birde 900MHz' lik Over Clock yaptım PR 1.2' den daha hızlı geldi. İllaki yükleyeceksiniz diye bir şart yok tabi ki. Kendine güvenen yeniliklere açık olan ve önünde ne olduğunu görmek isteyen yükler. E tabi N900' ü sadece ALOOO demek için kullanıyorsanız kendinizi zorlamanın alemi yok... :)

By_aLpKuN

By_aLpKuN

Üye
üstad bu sürümü kuruyım mı sence iyi midir? ve data kablosuna gerek var mı.

kolay gelsin.

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
üstad bu sürümü kuruyım mı sence iyi midir? ve data kablosuna gerek var mı.

kolay gelsin.

Evet kardeşim data kablosuna gerek var. Eğer sisteminde programlar varsa hiç kurma. Çünkü yakın zamanda final sürüm olarak Nokia tarafından piyasaya sunulacak. Şuan bildiğin gibi beta aşamasında fazla bir gelişme yok. Ben sabırsız olduğum için yükledim test etmek için. Bana sorarsan tam sürüme ulaşsın öyle yükle. :)

By_aLpKuN

By_aLpKuN

Üye
Evet kardeşim data kablosuna gerek var. Eğer sisteminde programlar varsa hiç kurma. Çünkü yakın zamanda final sürüm olarak Nokia tarafından piyasaya sunulacak. Şuan bildiğin gibi beta aşamasında fazla bir gelişme yok. Ben sabırsız olduğum için yükledim test etmek için. Bana sorarsan tam sürüme ulaşsın öyle yükle. :)

senin teli flashlamadan önceki kurduğun bütün programlar ve yamalar var şuan.

pekala o zaman bekleyelim final sürümünü.

Teşekkürler....

enes bilgu

Üye
kardes eline saglik yukledim kurdum hersey guzel gozle gorulur bir hizlanma var hiz artisi yaptirmadan yeni surumleri daha iyi olur insallah.ama kotu bir yani butun yukledigin seyler gidiyor hani gitmeseydi iyiydi ama olsun bunada sukur :D

Ue-Gazi

Ue-Gazi

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
kardes eline saglik yukledim kurdum hersey guzel gozle gorulur bir hizlanma var hiz artisi yaptirmadan yeni surumleri daha iyi olur insallah.ama kotu bir yani butun yukledigin seyler gidiyor hani gitmeseydi iyiydi ama olsun bunada sukur :D

Başarılı bir yükleme gerçekleştirdiğin için tebrik ederim. Bilgisayara nasıl format atıyorsun herşey gidiyor. Buda öyle. Cep bilgisayarı işte format atıyorsun versiyon yükseltiyorsun herşey gidiyor. E tabi gitmese daha güzel olur ama neyse :)

enes bilgu

Üye
yaa kardea bir sorun olustu acaba halledbilirmiyiz yaa? skypeden kamerali gorusurken mesela menu tusuna basip baska biyere gectigin zaman cam kapaniyo neden acaba illa sesli konuscan o sayfadan ayrilmiyacan ben mesela sey yapiodum sade goruntuye bakim yazisiyordum bole bi sorun yoktu simdi hernezaman menu bassam cam kapaniyo :(

Üst Alt