Oruçu Bozan Durumlar | Aklınıza takılanlar | Sorular Cevaplar

Sponsorlu Bağlantılar

By gece

By gece

Üye
    Konu Sahibi
Ben bağlı olduğum cemaatin fetva makamına sordum. İğne uyuşturucu olduğu ve açlık yada susuzluğu gidermediği için sakınca yok dedi. İğnenin içeriği önemli dedi. Ayrıca zaruri bir durum vardı mutlaka dişçiye gitmem gerekiyordu. Ben bu şekilde fetva aldığım için dişçiye gittim.

o zaman doğru olabilir.ama zaruri bir durum olduğu için kaza gerekir diye biliyorum.ama evet iğnenin içeriği de önemli.

• Beğen
Tepkiler: Dede

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Benimki ileri düzey parmak uçlarındaki deriyi yiyorum orucu bozar mı

aynı şekilde dudağımın içini de yiyorum
kesin bi cevap var mı

MrTech

MrTech

Üye
Bozar diye biliyorum.
Aci ojelerden kullansana tirnak yemeyi birakirsin.

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Derimi yiyorum tırnaktan çok

MrTech

MrTech

Üye
Orayada sur yeme sakin deride tirnakta cok zararli.

codblackops2

codblackops2

Üye
hem zararlı hem orucu bozar

hikmet366

hikmet366

Üye
oje ise yaşamıyor ya ben onu sürdüm ama yınede tırnak yedım oje acı değil ya allaha şükür tırnak yemeyi bıraktım up uzun tırnak yemek orucu bozar dıye bilıyorum ama sen bır hocaya sor

OğuzcanAbi

Üye
oje ise yaşamıyor ya ben onu sürdüm ama yınede tırnak yedım oje acı değil ya allaha şükür tırnak yemeyi bıraktım up uzun tırnak yemek orucu bozar dıye bilıyorum ama sen bır hocaya sor

onun özel ojeleri var

Kayahan14

Kayahan14

Üye
Kendimi tutmaya çalışıcam inşallah bugün bozulmamıştır

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Ben bağlı olduğum cemaatin fetva makamına sordum. İğne uyuşturucu olduğu ve açlık yada susuzluğu gidermediği için sakınca yok dedi. İğnenin içeriği önemli dedi. Ayrıca zaruri bir durum vardı mutlaka dişçiye gitmem gerekiyordu. Ben bu şekilde fetva aldığım için dişçiye gittim.

valla bu durum karışık abi tedavi amaçlı olduğundan bozmaz diyordu dün bir hocada.

• Beğen
By gece

By gece

Üye
    Konu Sahibi

valla bu durum karışık abi tedavi amaçlı olduğundan bozmaz diyordu dün bir hocada.

zaruri bir durum var ve vucuda bir madde giriyor.akşama kadar yemeyip gunune gun tutmasi gerekir biliyorum; ama emin değilim kesin birşeyde söylemek istemiyorum.

ismailozcn

ismailozcn

Üye
28. İmsak vakti geçtiği halde daha vakit vardır zannederek yemek.

kaza mı yoksa
Keffaret mi gerektirir?

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye
Ben hocama sordum bozmaz dedi dişime dolgu yaptırdım

Tertibim eğer midene su veya kan gibi bir sıvı gitmemişse orucun bozulmaz, ancak bir sıvı gitmişse bozulur ve bir gün kaza orucu tutman icap eder.

Dolgu yaptırırken uyuşturucu iğne yapılmışsa bu oruca zarar vermez. İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir.

• Beğen
KayraBey

KayraBey

Üye

Tertibim eğer midene su veya kan gibi bir sıvı gitmemişse orucun bozulmaz, ancak bir sıvı gitmişse bozulur ve bir gün kaza orucu tutman icap eder.

Dolgu yaptırırken uyuşturucu iğne yapılmışsa bu oruca zarar vermez. İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına göre değerlendirilebilir. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir.

Evet su veya kan gitmez ise sorun yok giderse 1gün tutman gerekir dedi. Tertip bilgi akıyor maşallah :)

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR

skynet

Üye
Ben bugün oruç tutmadım da şimdi 61 gün tutmak zorundamıyım :islik

OttomaN TigeR

OttomaN TigeR

Üye

Evet su veya kan gitmez ise sorun yok giderse 1gün tutman gerekir dedi. Tertip bilgi akıyor maşallah :)

Geçmiş olsun tertibim, hayırlı ramazanlar inşallah. Bilgileri bizimle paylaşan hocalarımızdan Allah razı olsun. :)

- - - Eklendi - - -

Ben bugün oruç tutmadım da şimdi 61 gün tutmak zorundamıyım :islik

Kaffaret, ancak niyet edilmiş orucun bozulmasıyla vukuu bulur.

serecans

serecans

Üye
iftara kadar sabret kardeş o psikolojik bir şey heralde sen genede yeme sağlığına yazık

maxiceppro

maxiceppro

Üye
tırnağı yemek ayrı ağızla koparip atmak ayrı ama sen risk etme #diren

Üst Alt