Nokia Değil, Jolla..!

Sponsorlu Bağlantılar

pRime.

pRime.

Üye
linux için donanım driverı olanlar portlanır ve hayır android driverlarının linux ile alakası yoktur.

BLasTeaR

BLasTeaR

Üye
    Konu Sahibi
Bu bölüm cep telefonlarıyla ilgili genel sohbet bölümü olduğu için Sailfish ve Jolla ile ilgili paylaşılan haberler de haliyle arada kaybolup gidiyor. ayrıca üzerinden zaman geçti. Detaylı bilgi için forumun meego bölümünü ziyaret edip merak ettiklerinizi sorabilirsiniz: MeeGo

Çalışacağı söyleniyor değil çalışıyor zaten. Android'in 2.3 ve 4.0 sürümleri baz alınarak yapılan bir uyumluluk katmanı kullanıyor. Google Play'e tabiki ulaşamazsınız ama bu demek değil ki başka çözümler yok. Cihazın içinde halihazırda bir adet android mağazası var. Ayrıca başka alternatifler de kurmak mümkün olacak.

o arka kapaklar sadece renk değişsin diye konmadı oraya. onların hepsi farklı bir eklentiyi sembolize ediyor. yani takınca sadece arayüzün rengi değişmeyecek. üçüncü parti şirketler farklı arka kapaklar üreterek cihazın tasarımını güzelleştirebilir ve/veya cihaza istenirse yeni özellikler katılabilir.

- - - Eklendi - - -

katılıyorum ama samsunga rakip olması şu an için bir ütopya. :D ve buyrun:

Tanıtımda gösterilen ve sizinde videolardan izlediğiniz ara yüz tanıtımıdır. Arayüzde neyin nasıl işleyeceğini gösterdiler ki, bence harika!
İşlerin nasıl yürüyeceğini gördükten sonra, sizin bahsettiğiniz kısımlar biraz tema kokuyor. İkonlar, geçişlerin tatlılığı vs. makyaj çalışmalarıdır ve bu gordüğünüzden farklı olacaktır.
Zaten açık kaynak olacağı için mesela siz ikonlarını Harmattan ikonlarıyla değiştirebileceksiniz çıktığında gibi... Onun dışında
Android demişsiniz, acaba aynı videoyu mu seyrettik diye düşünmedim değil? Android'le bence yakın uzak alakası yok. Bazı internet yayınlarında da okduum, Android ve WP karışımı yazmış hele biri. Pardon!
Nerede Android nerede WP görünüyor biri bana açıklarsa sevinirim. Bu Google varya ahhhh! Sizi tenzih ediyorum; kraldan çok kralcılar var her yerde.
Her gördüğünü android sanıyorlar. Android'de ne varmış benzer SailFish'de anlamak mümkün değil! İnsanlar her elini attığı cihazda o iğrenç TouchWiz yada android temalarını görsellerini gördükçe sanırım estetik anlayışları köreldi! SailFish hiç kimseye benzemiyor!
Aynı MeeGo gibi, kendine has, farklı ve farklı olmak isteyenlerin tercihi olacak; Nokia N9 gibi.
Estetikten yoksun, sürüye katılmak isteyenler ya da benim için Instagram, WhatsApp, Viber olmazsa ölürüm, bunların olmadığı cihaza ben akıllı telefon bile demem diyenler, sürüye katılmaya devam etsinler.

tapatalk

tapatalk

Üye
tecno_man

tecno_man

Üye
ya bence bu tür girişimler büyük kitelelere ulaşmıyor maalesef. Çünkü insanların güvenebilmesi için ciddi bir geçmiş gerekiyor.

aleranol

aleranol

Üye
Gelişirse muhtemelen bir sonraki telefonum jolla olucak ve tahminen onun uzerinde oynama yapabileceğim o zaman. Umarim gelisir.

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
ya bence bu tür girişimler büyük kitelelere ulaşmıyor maalesef. Çünkü insanların güvenebilmesi için ciddi bir geçmiş gerekiyor.

Görende şu an ki firmalar bu süreçten geçmedi sanacak?

pRime.

pRime.

Üye

Hayir, dunya capinda ciddi bir pazarlama gerekiyor. Samsung google apple yillarca bunu yapti.

- - - Eklendi - - -

[ENGİN];6266829' Alıntı:

Görende şu an ki firmalar bu süreçten geçmedi sanacak?

Aslinda pek gecmediler abi cunku onlarin reklam yapacak parasi coktu. :(

aleranol

aleranol

Üye
Alakalı değil ama imzan gerçekten çok iyi :D Peki sence bunu normal kullanıcılar satın alır ve satın alınmasına katkısı olur mu? Çünkü muhtemelen böyle bir cihazın var olduğunu herkes bilemecek.

mcnpl4

mcnpl4

Üye
bal reklamlari gibi yapsinlar reklamini kisa surede unlenir cunku sistem cok kullanisli. sarj dostuysa kimse hayir demez. oyle olmasa bile ben alirim bu sisteme sahip bir telefon. suan icin tek kotu kismi tema. seffaf gorunum pek hosuma gitmiyor ama kullanimi cok guzel. ozellikle tus kilidi

pRime.

pRime.

Üye
Alakalı değil ama imzan gerçekten çok iyi :D Peki sence bunu normal kullanıcılar satın alır ve satın alınmasına katkısı olur mu? Çünkü muhtemelen böyle bir cihazın var olduğunu herkes bilemecek.
normal kullanıcılar alırsa iphone'un ilk zamanlarındaki gibi kulaktan kulağa yayılır ve daha çok normal kullanıcı almak ister.
imzada bir şey yok ki. sadece sailfish logosu. :)

- - - Eklendi - - -

suan icin tek kotu kismi tema. seffaf gorunum pek hosuma gitmiyor ama kullanimi cok guzel. ozellikle tus kilidi
onu da yine tek renk arkaplanlarla çözebilirsiniz. mesela siyah arkaplan koyup şeffaflıktan kurtulabilirsiniz.

esokmen

esokmen

Üye
Gerçekten sevindim

tapatalk

tapatalk

Üye
reklam işinde samsung ve apple la yarışcak bi firma yok bence. google microsoft hariç

IchigoKurosaki

IchigoKurosaki

Üye
WP görünümlü Android. Doğan görünümlü şahin gibi oldu :ehe

Kadir Cem

Kadir Cem

Üye
:hmmm Hepimiz Jolla'cı Olacağız Desene Aklımda Nokia'nın Bir Oyunu Şüpheleri Var Ama Neyse Rekabet Bizim İşimize Gelir İlgi Çekici Bir İşletim Sistemi Videolarıda Göz Alıcı MeeGo + Android Karışımı gibi Yaralı Bilgi :tşk:

BlindMyEyes

BlindMyEyes

Üye
Windows 8 feat symbian = android tarzı bişey olmuş :ehe

aleranol

aleranol

Üye
Bazilari ubuntu bile bilmezken linuxtan bahsediyor, android ile eşdeğer görüyorsunuz ayıp arkadaş. Şunu birşeye benzetmekten vazgeçin.

• Beğen
Tepkiler: pRime.
fLuke!

fLuke!

Üye
Android'i niye araya sokuyorsunuz anlamıyorum sadece runtime'ı kullanıyor fazlasını değil.Kimse BB10'dan bahsetmemiş.Android'e Symbian'a benzeyen BB10'dur ayrıca o da runtime'ı kullanır.

• Beğen
Seglopsi

Seglopsi

Üye
Bazilari ubuntu bile bilmezken linuxtan bahsediyor, android ile eşdeğer görüyorsunuz ayıp arkadaş. Şunu birşeye benzetmekten vazgeçin.

katiliyorum. sailfish benzese benzese nemo'ya benzer. ayni elementleri kullaniyorlar cunku. nemo'yu andiriyor hatta sailfish ile ayni dosya paketini (rpm) kullaniyorlar. muhtemelen nemo'ya ve harmattan'a uygulama portunda da sorun olmayacaktir.

- - - Eklendi - - -

Android'i niye araya sokuyorsunuz anlamıyorum sadece runtime'ı kullanıyor fazlasını değil.Kimse BB10'dan bahsetmemiş.Android'e Symbian'a benzeyen BB10'dur ayrıca o da runtime'ı kullanır.

bb10'da kapali kaynak olmasa harmattan'in aynisi desek yeridir. o da meego elementleri ile yapilan bir isletim sistemi. saf linux altyapisi var ama kerneli biraz daha kendine ozgu ve rootfs dosyalari degisik.

• Beğen
aleranol

aleranol

Üye

katiliyorum. sailfish benzese benzese nemo'ya benzer. ayni elementleri kullaniyorlar cunku. nemo'yu andiriyor hatta sailfish ile ayni dosya paketini (rpm) kullaniyorlar. muhtemelen nemo'ya ve harmattan'a uygulama portunda da sorun olmayacaktir.

- - - Eklendi - - -

bb10'da kapali kaynak olmasa harmattan'in aynisi desek yeridir. o da meego elementleri ile yapilan bir isletim sistemi. saf linux altyapisi var ama kerneli biraz daha kendine ozgu ve rootfs dosyalari degisik.
2. Yazdigin alintida 1 2 sey ogrendim :D meego bölümüne biraz daha ziyaret zamanim geldi gibi :ehe
Belki param olursa n9 jolla gibi bir saf linux cihaz almak isterim. 2yil sonra unideyim zaten. O zaman istemedigim kadar bunlara vakit ayiricam. Sence yeni baslayacak olsam 2 yil sonra bi cihaz uzerinde genel bir hakimiyet kurmak ne kadar surer? Hani android romlarinda dosya edit vs. Deneyimlerim mevcut. Kernele de baktiydim ama kolay gelmediydi :D sence ne kadar zamanda sokerim.