Zeki İnsanların Tanrı'ya İnanma İhtimali Daha Az

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mservank

mservank

Üye
    Konu Sahibi
Zeki İnsanların Tanrı'ya İnanma İhtimali Daha Az

Bilim ve ilahiyat dünyası karışacak...Yapılan bir araştırmada zeki insanların Tanrı'ya inanma ihtimalinin daha az olduğu ortaya çıktı...
Aydın elitin içerisinde ateistlerin oranı toplumun geri kalanına göre daima daha yüksek. 20'inci yüzyılda 137 gelişmiş ülkede yapılan araştırmalarda zeka seviyesinin yükseldiği, ancak buna paralel olarak tanrıya inancın da zayıfladığı görüldü.

Kuzey İrlanda'daki Ulster Üniversitesi'nden Profesör Richard Lynn'in araştırmasına göre dine bağlılık insanlığın zeka düzeyindeki yükselmeyle ters orantılı olarak değişiyor. Toplumların aydın eliti içinde ateistlerin oranı da daima toplumun geri kalanına göre daha yüksek.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, akademisyenlerin yalnızca yüzde 3,3'ünün Tanrı'ya inandığını gösterirken, aynı dönemde toplumun tümünde tanrıya inananların oranı yüzde 70'e yaklaşıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinde 1990'larda yapılan bir araştırma da Amerikan Bilimler Akademisi üyelerinin yalnızca yüzde 7'sinin tanrıya inancı olduğunu saptadı. Profesör Lynn'e göre, akademisyenlerin toplumun genelinden daha zeki olmaları tanrıya inançlarının daha zayıf olmasının da göstergesi.

Profesör aynı şekilde, çocukların çoğunun, ilkokula başladıklarında tanrıya inandığını ama yaşları büyüdükçe ve zekaları geliştikçe, bir çoğunun tanrının varlığından kuşkulanmaya başladığını belirtti. 20. yüzyılda 137 gelişmiş ülkede insanların tanrıya inancının zayıflamasını da genel zeka düzeyindeki gelişme ile açıkladı.

• Beğen
Tepkiler: calipso_anka ve NeedLeFLuff

Nazy

Nazy

Üye
ilginç bir araştırma

.::ELEKTRİK::.

.::ELEKTRİK::.

Üye
doğrudur

ouSahin

ouSahin

Üye
yani biz gerizekalımıyız...:allalla:

yusufucan

yusufucan

Üye
eVet Aynen Öyle..Bizim Bi Abi Var 2 Üniversite Bitirmiş Ama Ateistt :D:D

xkadir61

xkadir61

Üye
bazı zeki kişiler, aklı ile kurtulabileceklerini zannediyorlar ama ....

HenryBenzema1410

HenryBenzema1410

Üye
kişiden kişiye değişir

iremm

iremm

Üye
Gözden bir şeyi kaçırmışsınız. Bu araştırmanın yapıldığı yer: Batı. Batıdaki en yaygın din:Hristiyanlık. Hristiyanlıkta akla ziyan bir çok konu olduğuna göre batıdaki zeki insanların Allaha inanmasını bekleyemezsiniz değil mi? ta ki islamla tanışana dek...

Nazy

Nazy

Üye
Gözden bir şeyi kaçırmışsınız. Bu araştırmanın yapıldığı yer: Batı. Batıdaki en yaygın din:Hristiyanlık. Hristiyanlıkta akla ziyan bir çok konu olduğuna göre batıdaki zeki insanların Allaha inanmasını bekleyemezsiniz değil mi? ta ki islamla tanışana dek...
harika bir yorum:yuru

veysel559

Üye
imanla paranın kimde olduğu belli olmaz.

Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
ben katılmıyorum bu görüşe tamamen zıt anlamda düşünüyorum

dreamnurse

dreamnurse

Üye
iyi bir üniversitenin fizik bölümünü bitirmiş bi fizik öğretmenim vardı çok zeki bir insandı bana göre adam hacca gitmişti hatta hacdan geldikten sonra bilimle uğraşan insanların bişekilde tanrının varlığını kabul edebileceğini hatta fazlasıyla inanmaya başlıycağını söylemişti başka şeylerde söylemişti bize mantıklı açıklaması olan ama hatırlamıyorum bide benim bi felsefe hocam vardı imam hatip öğrencilerine tanrı varmı yok mu diye sorgulatmıştı hatta kimisi az daha ateist bile oluyodu ama din hocalarının son anda ki müdahaleleriyle böyle şeyler düşünmekten vaz geçmişler..

omayra

Üye
Yeterince zeki olsalardı inanırlardı. İnsan zekasının yetersizliğini kavrayabilselerdi, inanmaktan başka çare göremezlerdi. Din olgusundan çok ötede Tanrı inancı. Doğanın mükemmel dengesi, insan vücudu, yaşamın sırrı, hücrenin yapısı, bir kelebeğin kanatları, bir bebeğin doğumu.... Hayatın her anında, her yerde, her an Tanrı hissedilebilir.

corchy

corchy

Üye
hersey kısının kendısıne bakar

POWER

POWER

Üye
Yeterince zeki olsalardı inanırlardı. İnsan zekasının yetersizliğini kavrayabilselerdi, inanmaktan başka çare göremezlerdi. Din olgusundan çok ötede Tanrı inancı. Doğanın mükemmel dengesi, insan vücudu, yaşamın sırrı, hücrenin yapısı, bir kelebeğin kanatları, bir bebeğin doğumu.... Hayatın her anında, her yerde, her an Tanrı hissedilebilir.
aynen öyle :)

Odysseus

Odysseus

Üye

Çok doğru kesinlikle... İnsanların aklı ile çözemeyeceği bir dindir islamiyet. Zaten inanın aklımız yetseydi islama, akıllı kalamazdık. Denizin yarılıp içinden Musa peygamberin geçmesi ve Firavungeçerken secde etmesi bu esnada islama inanıp secde ederken donması ve secdesi kabul edilmeyerek denizin kapanması, yıllar sonra bile firavun mumyasının yaşıyor olması. Bu aklın sınırını zorlayacak bir mucize. Bence islamı ve kuran-ı kerim'i çözmeye çalışmak yerine ona tam anlamda bağlanıp onu yaşamak gerekir. Rabbimiz de bunu emretmiştir.

MvP22

MvP22

Üye
Dini yönden bakarsak Allah'a inanmayanlar kafirdir

zero6646

Üye
arkadaşım sana katılıyorum(iremm)
çok saçma akılı kişi zaten yoktan nasıl var olduğunu düşünür zaten insan oğlu tarihinden beri dine muhtaçtır:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt