Yunan Mitolojisi Tanrıları Simgeledikleri ve Diğer Varlıklar

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
    Konu Sahibi
Yunan Mitolojisi Tanrıları Simgeledikleri ve Diğer Varlıklar
İlk önce konuyu tamamen ben yazdım belirteyim.Benzer bir konu vardı ama daha çok sözlük benzeriydi ve bir kaç ufak hata vardı bu biraz daha farklı bir konu diyebilirim.Bilmediğiniz anlamadığınız açıklamam gereken veya detaylarını merak ettiğiniz yerler olursa sorun bilgim dahilince cevaplayayım.

Zeus gücü ve iktidarı simgeler.Ayrıca çok çapkındır.Aslında Zeus'un yaptığına tam olarak çapkınlık diyemeyiz.Sonuçta Zeus bereket ve canlılığı da temsil ederdi ve bu işi zevk için değil de olduğu için yapardı.Bunu en rahat şekilde çoğu birlikteliğini başka bir canlının bedenine girerek hatta çoğu zaman cansız bir nesneye girerek (Yağmur damlası gibi) yapmasından anlayabiliyoruz.

Hera Zeus'un karısıdır.Kendisi aileyi temsil eder diyebiliriz.Aldatılmayı ve hovardalığı hiç sevmez.Doğal olarak bütün kahramanlardan nefret eder ve Zeus'un oğlu olan nedeyse bütün kahramanları öldürme girişiminde bulunmuştur.Yunanlılar Hera'nın intikamından korkarlardı.Anlatılan hikayelerdeki intikamları gerçekten çok düşünülmüş ve kötü intikamlardır.

Poseidon hırsı ve ihtirası temsil eder ama hırslı olduğu kadar da aptaldır.Çoğu zaman hırsının sebep olduğu sinirlere hakim olamamış ve büyük depremler yaratmıştır.Depremlerin tanrısıdır ve atları da Poseidon yaratmıştır.Fakat Poseidon'un özel atlarının denizin üstünde yürümek dışında diğer atlardan pek farkı yoktur.Yunanlılar zoraki bir saygı duyarlardı.Bir deniz kavmi olmalarına rağmen saygı duyulmazdı Poseidon'a.Atina'nın koruyucu tanrısının seçileceği yarışmada Athena'ya karşı yine aptallığından dolayı kaybetmiştir...

Hades adaleti simgeler.Sert ve acımasız olmasına rağmen kesinlikle adildir.Adını hatırlayamadığım Apollon'un oğlu hekim tanrısının farkında olmadan yaptığı adaletsizlikler sonucu o daha insanken onu Zeus'dan izin alıp öldürmüştür.

Ares savaş tanrısıdır fakat kuru savaşın tanrısıdır.Plan program onun için fazla önemli değildir o sadece savaşmaktan hoşlanır ve teslim olan birini asla öldürmez.

Pallas Athena için kısaca strateji tanrıçası diyebiliriz ama çok yönlüdür bilgeliği temsil eder bunun yanında en acımasız tanrılardan biridir.Athena Ares'in tam tersidir gerçek anlamda kazanmak için düşmanı tamamen yok etmek gerektiğine inanır.Ares ile aralarında farkları şu örnekle anlatabilirim; Ares filmlerde gördüğümüz onurlu şovalyelerden ise Athena atom bombası atan karakterdir. topyekun yoketme taraftarıdır.Yunanlılar çok büyük saygı duyarlardı Poseidon'a duyduklarından daha fazla!

Pan tek ölümlü tanrıdır fakat ölümlü olmadığını iddia eden kişilerin sayısıda hiç az değildir.Benim sevdiğim sempati duyduğum tanrılardan biridir fakat Olympos'a kabul edilmemiş ve Hermes hariç diğer tanrılar tarafından hor görülmüş aşağılanmış bir tanrıdır.Panik sözcüğü Pan'dan gelmektedir.Ayrıca orta avrupa şeytan figürünün temelini oluşturmuştur.

Hermes tanrıların habercisidir ama sıradan bir haberci değil yunan mitolojisinde çok önemli roller oynamıştır.Sempatik bir tanrıdır ve kahramanları sever, yardımcı olur.

Afrodit güzelliği simgeler ve aşk tanrıçasıdır.Aşk tanrıçası olduğundan çok eşlidir ve gerçek eşi olan Hephaistos'u Ares ile bir çok kez aldatmıştır.Ayrıca Olympos'taki en yaşlı kişidir.Zeus'tan ve diğerlerinden daha yaşlıdır çünkü Uranos'un cinsel organından doğmuştur!

Apollon kahin tanrıdır ve güneşi de simgeler kendileri.Fakat diğer dinlerin aksine yunanlılar güneşi fazla önemsememiştir!

Hephaistos demirci tanrıdır.Kendisi Hera'nın oğludur.Fakat yalnızca Hera'nın! Hera Zeus'a bağlı olmadığını göstermek için kendi kendine Hephaistos'u yaratmış ve daha sonra tipini beğenmediği için Olympos'tan aşağı atmıştır.Daha sonra intikamını Hera'dan almıştır tabi kendisini aldatan karısı Afrodit ve Ares'i de mükemmel planları ve makineleri ile bütün Olympos sakinlerine rezil etmiştir.

Kronos bir titandır.Çoğu kaynak zamanın akışı ile oynayabildiğini söyler.Uranos (Gök) ile Gaia'nın (Yer) en küçük çocuklarıdır.Uranos'u tahtından etmiş ve daha sonra Zeus tarafından tahtından edilmiştir.Yunan mitolojisinde böyle bir döngü vardır Zeus bir gün kendininde çocukları tarafından tahtından edileceğinden korktuğu için başta Apollon olmak üzere çocuklarına pek sıcak bakmaz.

Prometheus insanı yaratan titandır.İnsanı iyilik ve kötülüğün bulunduğu bir yanmış tanrısal varlık - gigant külünden yaratmıştır bu sebeple insanda hem saf iyilik hem de saf kötülük bulunur.Ayrıca insana ateş'i vermiş bir çok kez insan soyunun hayatta kalabilmesini sağlamıştır.Hatta bunun için çok uzun bir süre tanrılar tarafından acı çektirilmiştir.Fakat belki de bir titan olduğu için insanlar tarafından fazla sevilmemiştir.Sadece dönemin bir yazarı tarafından (adını hatırlamıyorum) kendisine gereken bütün övgülerin verildiği çok güzel bir şiir yazılmıştır.

Gaia bir nesne ve tanrısal bir varlıktır.Evrende hiçbir şey yokken bir anda ortaya çıkmış ve daha sonra kendisine eş kocası olacak Uranos'u yaratmıştır.

Uranos oğlu Kronos tarafından tahtından edilene kadar hüküm sürmüş bir varlıktır.Oğlu ile savaşı esnasında Kronos onun cinsel organını kesmiş ve suya atmıştır.Sudaki köpüklerden "köpükten doğan" anlamına gelen Afrodit doğmuştur.Toprağa düşen kan parçalarından ise nefret tanrıçaları doğmuştur.Gaia'nın içinde tuttuğu kanlardan ise ileride Tanrıların düşmanı olan Gigant'lar doğacaktır.

Gigantlar tanrıların düşmanlarıdır ve Gaia tarafından yaratılmıştır.Düşünemeyen bu yaratıklar bir savaş makinesi gibidir.

• Beğen
Tepkiler: _RYUK_

İncİnat

İncİnat

Üye
nemesis favorim :oke:
intikam ve ölüm tanrıçası :fkr:

_RYUK_

_RYUK_

Üye
bunlarda olmasaydı ne ederdik artık :D

Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
    Konu Sahibi
İncİnat

İncİnat

Üye
evet yunanlıların hayal gücü çok geniş

Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
    Konu Sahibi
evet yunanlıların hayal gücü çok geniş

Sadece yunanlıların değil bütün büyük medeniyetlerin mitleri çok geniş.İskandinavlar, mısırlılar, yunanlar, (Çoğu kısmı yunanlılardan çalıntı olsa bile) Romalılar hepsinin mitolojileri gerçekten çok ilgi çekicidir.Özellikle yunanlıların mısır mitolojisinin Yunan tanrılarından çıktığını empoze etmeye çalıştıkları bir hikaye var aman Allahım...

NowOrNewer

NowOrNewer

Üye
REim video falan olmayınca olmuyor en iyisi filmler ve oyunlar mitolojik oluna tadından yenmiyor.

Joker.

Joker.

Üye
Zeus İnsanları yaratmış diye hatırlıyom ben

Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
    Konu Sahibi
REim video falan olmayınca olmuyor en iyisi filmler ve oyunlar mitolojik oluna tadından yenmiyor.

Mitolojik film ve oyun oynayamaz oldum.O kadar yanlış bilgiler var ki.Özellikle filmlerde daha heyecan verici olması için karakteristik özellikleriyle bile oynamalar yapılabiliyor...En son geçen gün televizyonda Percy Jackson ve Olympos'lular adlı mitolojik bilgiler üzerine kurulmuş bir serinin ilk kitabının filmleştirilmiş halini izledim o kadar büyük yanlışlar var ki.Aynı şekilde izlediğim diğer filmlerde de.Çünkü mitolojide saf iyi olan ya da saf kötü olan bir karakter yoktur fakat heyecan verici bir film olması için bu gerekiyor malesef.Nedense yapımcılar bu tarz filmlerde sadece iyi ve kötünün savaşını işliyor.Halbuki olduğu gibi anlatılsa çok daha güzel olabilir hiç yoktan sıradan olmaz.

Zeus İnsanları yaratmış diye hatırlıyom ben

İnsanı Prometheus yaratmıştır ama nasıl yarattığına dair 1-2 farklı hikaye vardır.İstersen onları da anlatabilirim.

ismail

ismail

Üye
adamların işi gücü yoktu ki o zaman napsın garipler :)

Enes

Enes

Üye
niye bu kadar kocaman kocaman yazdın ya okuyana kadar gözlerim ağrıdı :D

Salihç.

Üye
mıletn muhbate bak.o onu yaratmis bu bunu seyınden cıkmis. Puhehehe

Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
    Konu Sahibi

bu kadar uğraşmışsın bu arada :tşk: ama yunan mitolojisi çok uçuk kaçık geliyor bana

Ya insan beyninden oluştuğu için arada mantık hataları olabiliyor fakat bir dahi tarafından ya da bir dahi topluluğu tarafından uydurulduğu belli.Gerçekten mükemmel kurgulanmış bir hikaye diyebiliriz.Bu kadar eksiksiz bir hikayeleri günümüzde yazabilecek bir kimse yok zaten amaçları çok satmak olduğu için kaliteli eserlerde yok.Son 1 yıldır sadece psikoloji-mitoloji kitapları ve manga okuyorum.Romanlar artık eskisinden de çok para kokmaya başladı malesef.Hele bir lanet olasıca Alacakaranlık var en az 100 benzer seri başlatmıştır kendisiyle beraber.Ayrıca insanlara vampirleri yanlış tanıtmış oluyor :ehe

- - - Eklendi - - -

Ee kimin torunları o turistler. Atalarının izinde gidiyolar :ehe

Bende bir yunanistana gidip oraları gezmek ya da bir İtalya'ya gidip roma'nın izlerini, bir Mısır'a gidip mısır mitolojisinin izlerini görmeyi çok isterdim.Aynı şekilde sümer v.b medeniyetleri de.Kan bağıyla pek alakalı olduğunu düşünmüyorum.Türkiye'de de en az onlar kadar güzel yerler var fakat pazarlayamadıktan sonra neye yarar :off:

- - - Eklendi - - -

mıletn muhbate bak.o onu yaratmis bu bunu seyınden cıkmis. Puhehehe

Basite alıyorsun fakat bunun gibi çok büyük bir hikaye yazmak her baba yiyidin harcı değildir.

Enes

Enes

Üye

Ya insan beyninden oluştuğu için arada mantık hataları olabiliyor fakat bir dahi tarafından ya da bir dahi topluluğu tarafından uydurulduğu belli.Gerçekten mükemmel kurgulanmış bir hikaye diyebiliriz.Bu kadar eksiksiz bir hikayeleri günümüzde yazabilecek bir kimse yok zaten amaçları çok satmak olduğu için kaliteli eserlerde yok.Son 1 yıldır sadece psikoloji-mitoloji kitapları ve manga okuyorum.Romanlar artık eskisinden de çok para kokmaya başladı malesef.Hele bir lanet olasıca Alacakaranlık var en az 100 benzer seri başlatmıştır kendisiyle beraber.Ayrıca insanlara vampirleri yanlış tanıtmış oluyor :ehe

- - - Eklendi - - -

Bende bir yunanistana gidip oraları gezmek ya da bir İtalya'ya gidip roma'nın izlerini, bir Mısır'a gidip mısır mitolojisinin izlerini görmeyi çok isterdim.Aynı şekilde sümer v.b medeniyetleri de.Kan bağıyla pek alakalı olduğunu düşünmüyorum.Türkiye'de de en az onlar kadar güzel yerler var fakat pazarlayamadıktan sonra neye yarar :off:
böyle kitaplar değil de politik romanlar okumayı tercih ediyorum araya da bir iki acıklı roman serpiştirince tadından yenmiyo :D alacakaranlığı izlemedim bile ben :D

- - - Eklendi - - -

Olur olur Türkiye de yapar kızma sen :D

Niizuma.Eiji

Niizuma.Eiji

Üye
    Konu Sahibi

böyle kitaplar değil de politik romanlar okumayı tercih ediyorum araya da bir iki acıklı roman serpiştirince tadından yenmiyo :D alacakaranlığı izlemedim bile ben :D

- - - Eklendi - - -

Olur olur Türkiye de yapar kızma sen :D

İnşallah.Bende izlemedim ama toplum içindeki etkileri çok fena :ehe

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...