Yonga Seti Nedir? Yonga Seti Üreticileri?

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Yonga Seti Nedir? Yonga Seti Üreticileri?
Yonga Seti Nedir?
Yonga seti telefonun her şeyidir desek yanlış bir tanım yapmış olmayız. Yonga seti bilgisayarlar için anakart üzerindeki temel ve bütünleşik arabirimleri yöneten ve bunlar arasındaki veri akışını sağlayan bir çeşit işlemci olarak tanımlanabilir.

Akıllı telefonlar için yonga seti kavramını içerisinde işlemci ,grafik birimi , depolama birimi ,wifi ve hücresel bağlantı modemleri ,kamera ,görüntü işleme birimi,ram,gps,sensör merkezini barındıran bir kapalı kutu olarak tanımlanabilir.

Akıllı telefonlardaki yonga setleri çok küçük olmasına rağmen kocaman bir bilgisayar anakartı barındırır.


Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


Yonga Seti Üreticileri
Yonga seti üreticilerinin başında Qualcomm şirketi Snapdragon isimli yonga setleriyle gelmektedir. Telefon üreticilerinin çoğu snapdragon yonga setlerini tercih etmektedir. Her türlü telefon için yonga seti üreten bu şirket oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Samsung Exynos adındaki yonga setleriyle telefonlarını üretmektedir. Samsung 8890'dan beri kendi tasarladığı işlemci çekirdeğini kullanmaktadır.

Huwaei Kirin serisi yonga setlerini üretmektedir. Kirin 980 ile 7nm 'lik birim boyutuyla bir ilke imza atmıştır.

Apple ise İphone telefonları için Axx Bionic serisi yonga setlerini üretmektedir. Son çıkan A13 bionic yonga setini şimdiye kadar ki en hızlı işlemciye ve gpu çekirdeğine sahip yonga seti olarak tanıtmıştır.

Mediatek firmasına değinmeden olmaz . Mediatek firması genelde orta seviye ve alt seviye telefonlar için ekonomik yonga setleri üretmektedir.
Helio ismini duyduğunuz zaman aklınıza Mediatek firması aklınıza gelmeli.


Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
 

Ekli dosyalar

  • Beğen
Tepkiler: technocu1, Mesut Aktaş ve PALA.


Üst Alt