Yerli işlemcimiz Çakıl

Sponsorlu Bağlantılar

gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Yerli işlemcimiz Çakıl
Özellikle de yerli ve milli silah sistemlerimizin güvenliği esas alınarak üretilen yerli işlemcimiz Çakıl, mobil cihazlarda da kullanılabilir.
Çakıl Türkiye'nin silah sistemlerinde yabancı üretim mikroişlemcilerin yerine ikame edilebilecek yerli işlemcimizdir.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından 2018 yılında onaylanmış olan Çakıl'ın müjdesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tübitak'ın Gebze'de yerleşkesindeki BİLGEM'i ziyaretinde yaptığı açıklama ile duyurarak tüm Türkiye'yi heyecanlandırmıştı.

Bu ayrıntıları bir kenara bırakıp, işin biraz teknik tarafına değinelim; Mikroişlemci adını verdiğimiz donanım elemanı, bilgisayar mimarisinde en önemli işlevselliğe sahip birim durumundadır. O nedenle de Çakıl ülkemiz için oldukça önemlidir.

Konunun önemini daha iyi anlamak için bazı örnekler vereceğim. Bilgisayarların her alanda kullanıldığı günümüzde, bilgisayarların işlemcilerinin performansı ya da güç tüketimi kadar, üzerinde çalıştırdığı yazılımların güvenlik durumları da oldukça önemlidir. O nedenle Çakıl milli işlemci projesinin esas çıkış noktası işlemci güvenliğidir.

ÇİP TASARIMI

Varank’ın bir sonraki durağı Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı oldu. Burada milli kimlik kartları için geliştirilen temaslı ve temassız çipler, milli akıllı bombalarda kullanılan detektör çiplerinin geliştirme ve üretim süreçleri hakkında bilgi alan Varank, çip tasarım merkezinde gençlere eğitim vereceklerini söyledi. Varank, “BİLGEM’de çip tasarımcıları yetiştireceğiz. Burada yetişecek gençler, Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir parçası olacak.” dedi.

EYP TESPİT DEDEKTÖRÜ

Türkiye’nin yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğü terörle mücadele faaliyetlerinde kullanılmak üzere tasarlanan ve mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) yerini tespit etmeye yarayan detektörleri test eden Varank, Katot ve Mikrodalga Vakum Tüp Araştırma Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Varank, laboratuvar bünyesinde üretilen katot prototipini inceledi.

KATOT PROTOTİBİ

Varank, katotun, yüksek frekanslarda çok yüksek güçlerin elde edilmesi için vazgeçilmez bir cihaz olduğunu anlatarak, “Katot, TWT tüplerinin en önemli ve kritik bileşeni. Geliştirme altyapımız yardımıyla kendi teknik bilgimizi kullanarak ilk yerli ve milli katot burada üretildi. Bu katot kullanılarak, ilk yerli ve milli TWT tüpü üretilecek, daha sonra da TWTA adı verilen güç yükselteci elde edilecek” dedi.

MOBİL CİHAZLARDA KULLANILABİLECEK

Tümdevre Tasarım ve Eğitim Laboratuvarı’nda çalışma hayatına yeni başlayan gençlerle yakından ilgilenen

Varank, milli mikroişlemci “Çakıl” hakkında bilgi aldıktan sonra şunları söyledi: “Bu proje ile silah sistemlerimizde kullanılan yabancı menşeli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda ve düşük güç tüketen, lisans ve satış hakları ülkemize ait milli bir işlemci tasarlanıyor. Savunma Sanayi Başkanlığımız tarafından ‘Çakıl’ onaylandı. Bundan sonra ikinci faza geçeceğiz ve Çakıl’ın mobil cihazlarda kullanılabilecek çok çekirdekli versiyonunun çalışmalarına başlanacak”

• Beğen
Tepkiler: korkusuz__ ve Nuru TaşDemir

PALA.

PALA.

Üye
Vakum tüpü denilen sistem belki 70 yıl önce keşfedildi. İşlemci üretmek için önce diyot ve transistör üretecek alt yapın olacak.
İşlemciden bahsedip mikro işlemci yapmakta ayrı bir söylem. Birinci faz bitmiş, ikinci faza geçerken aman dikkat edin de kısa devre olmasın :D

• Kahkaha
Tepkiler: MAERKEK
gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Vakum tüpü denilen sistem belki 70 yıl önce keşfedildi. İşlemci üretmek için önce diyot ve transistör üretecek alt yapın olacak.
İşlemciden bahsedip mikro işlemci yapmakta ayrı bir söylem. Birinci faz bitmiş, ikinci faza geçerken aman dikkat edin de kısa devre olmasın :D
Savunma sanayiinde kullanılacağı için kısa devre yapmaz heralde öyle olursa sıkıntı
Büyüklerimiz hep şöyle der: EN İYİSİ EN ESKİ OLANI
NE VARSA ESKİLERDE VAR :coold:

• Düşünceli
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Çok geriden geliyoruz , ama başlamak bile bizim için çok değerli. Örnek vermişimdir başka yerlerde Nuri Demirağ 1930'larda çift kişilik uçak yapmıştı. Ah ah insan yapmak istese

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
denizci35

denizci35

Üye
o ne ki biz daha iyisini yapıyoruz demek isterdim ama bu bile bizde varız anlamına geliyor

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve MAERKEK
PALA.

PALA.

Üye
Çok geriden geliyoruz , ama başlamak bile bizim için çok değerli. Örnek vermişimdir başka yerlerde Nuri Demirağ 1930'larda çift kişilik uçak yapmıştı. Ah ah insan yapmak istese
Bizi bize bıraksalar... Ama gel gör ki; yersiz ve milsiz teknoloji ithal. Malum süreçten sonra iha ve siha için gerekli tahrik sistemleri alımına engel geldi.

• Beğen
gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Bizi bize bıraksalar... Ama gel gör ki; yersiz ve milsiz teknoloji ithal. Malum süreçten sonra iha ve siha için gerekli tahrik sistemleri alımına engel geldi.
Bazen diyorum dolar 20 euro 40 olsa acaba ? Kafamıza dank eder mi ? Hadi kendimiz yapalım . Rusların ladasına baksana tamamen ihtiyaçtan yapılmış. Yürüyen tabut ama iş görüyor. Dünyaya satmazsan kimse standart falan da uygulamaz. Ama bizim halkımız lüksten vazgeçer mi geçmez mi?

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Bazen diyorum dolar 20 euro 40 olsa acaba ? Kafamıza dank eder mi ? Hadi kendimiz yapalım . Rusların ladasına baksana tamamen ihtiyaçtan yapılmış. Yürüyen tabut ama iş görüyor. Dünyaya satmazsan kimse standart falan da uygulamaz. Ama bizim halkımız lüksten vazgeçer mi geçmez mi?
Yerli üretimler pandemi dolayısıyla hız kazandı.
Eski kuşaklar y x kuşağı alışık ama z kuşağını bilmem lüksten vazgeçer mi
İslamın lüksü israf saydığını bi bilseler o da olur
Dinimiz islam ben müslüman demekle olmuyor bu işler
Düşündüm de teknolojinin az kullanıldığı zamanlar insanlar daha fazla çalışkandı üretkendi şimdi her şeyin bir alet makinesi var.
Onu da geçtim yahu işsizler ordusu var diyolar tarla da hayvancılıkta çalışan işçi bulamıyorlar.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Şimdi Bunu Elin Gavuru 1 Dolara Üretiyorsa Biz 10 Dolara Ancak Üretebiliriz Gibime Geliyor.İnşallah İlerlerde Meyvelerini Toplarız.

• Düşünceli
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Şimdi Bunu Elin Gavuru 1 Dolara Üretiyorsa Biz 10 Dolara Ancak Üretebiliriz Gibime Geliyor.İnşallah İlerlerde Meyvelerini Toplarız.
. Evet başlangıçta 10 liraya mal edilecek ama seri üretime geçilirse 1 lira . Hep diyorum önemli olan başlamak.

Sen ben ilkokula başladığımızda yazdığımız yazı şimdi aynı mı ? Yaza yaza daha güzel şekilde yazabildik değil mi ? Olay işte bu yapmaya başla ve pes etme

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, DarkredBlue61 ve PALA.
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
. Evet başlangıçta 10 liraya mal edilecek ama seri üretime geçilirse 1 lira . Hep diyorum önemli olan başlamak.

Sen ben ilkokula başladığımızda yazdığımız yazı şimdi aynı mı ? Yaza yaza daha güzel şekilde yazabildik değil mi ? Olay işte bu yapmaya başla ve pes etme
İşte O Pes Etmeme Şansını Maalesef Vermiyorlar Meslek Lisesine.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
İşte O Pes Etmeme Şansını Maalesef Vermiyorlar Meslek Lisesine.
Her tarafa imam hatip açılınca teknolojimizin düzelmesi gerekirdi, demokrasimiz de bu yönde tecelli ediyor.
Aaah ah... Allah çalışana verir, bunun gavuru müslümanı yok, o yüzden gavur diye tabir edilenin telefonunu bilgisayarını kullanıyoruz işte.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
    Konu Sahibi
Her tarafa imam hatip açılınca teknolojimizin düzelmesi gerekirdi, demokrasimiz de bu yönde tecelli ediyor.
Aaah ah... Allah çalışana verir, bunun gavuru müslümanı yok, o yüzden gavur diye tabir edilenin telefonunu bilgisayarını kullanıyoruz işte.
İMAM HATİPLERİN AÇILMASI MASRAF VE ZAMAN KAYBINA NEDEN OLDU ONUN YERİNE DÜZGÜN MESLEK LİSELERİ (TARIM,HAYVANCILIK,Bilişim) VS DAHA ÇOK AÇILSAYDI her şey çok daha farklı olabilirdi.
Bu çok doğru

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Alakası Yok.Bu Millet Zamanında Uçak Üretiyordu Ama Bazı Malum Zatlar Orayı Kapatıp Türk Traktör Fabrikası Açtı.Aslında Üretim Konusunda Sorunumuz Yok Fakat Bazı Kansızlar Yüzünden Önümüze Taş Koyuluyor.Devrim Arabasını Hatırlatırım.Bu İşin İmam Hatiplede Bir Alakası Yok.Çünkü Aksine Dinini Tam Manada Bilip Yaşayıp Namaz Kılan Bir Kişiden Vatanını Satmak Yok Mpt 76 nın Çizimlerini Yok Bilmem Nelerini Satacak KAdar Karaktersiz Olmasını Bekleyemezsin.Bu Yüzden 10 Kişiden Belki 1 Tanesi Çürük Çıkabilir Fakat Bunu İmam Hatibe Bağlamanız Doğru Değil.Bugun ki Malum Zatta Malum İmam Hatip Mezunu Fakat Görüyorsunuz Geldiği Noktayı.

Ben Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi Mezunuyum. Lise 1 de 32 Kişiydik Sınıfta.Lise 4 ise 2 Ye Bölündük Sınıf Olarak Sonra Ne Mi Oldu? 32 Kişiden Mezun Olanlardan En Fazla 3 5 Tanesi Mesleğini Tam Manada Bilip Yapabiliyordu.Diğer 28 Kişi İse Eline Bir Tane Priz Ver Bağlayamaz.O Yüzden Bunu Bu Şekilde Açılmasaydı Etmeseydi Diye Söylemek Yanliş.Hani Açılan Meslek Liselerinden Kaç Tane Meslek üzere Kendini Geliştiren Çıktı? 1 Mi? 2 Mi? Bir Elin Parmağini Geçmez Sayı.
Mesaj birleştirildi:

İMAM HATİPLERİN AÇILMASI MASRAF VE ZAMAN KAYBINA NEDEN OLDU ONUN YERİNE DÜZGÜN MESLEK LİSELERİ (TARIM,HAYVANCILIK,Bilişim) VS DAHA ÇOK AÇILSAYDI her şey çok daha farklı olabilirdi.

Bu çok doğru
+ Sanada Üsteki Yorum

• Beğen
  • Kahkaha
Tepkiler: gonyalı, MAERKEK ve PALA.
ömer talat katı

ömer talat katı

Moderator
Okuduğum fen lisesinde pansiyon 50 senelik ve her tarafı dökülüyor. Yataklar dolaplar yırtık. Okul da farklı değil. Pansiyondan bakınca karşımızda imam hatip lisesi var. Lüks otel gibi. Yatakhaneleri otel gibi. Bizimkilerde fare cirit atıyor. Hiç kullanmayacaklari labaratuar ve bilgisayar odası yepeyni. Biz de ugrasalim bir bilgisayardan çıkti alıp işimizi görmeye. Bu dünyada imam hatipli olmak da varmış.

• Kahkaha
Tepkiler: gonyalı, MAERKEK ve DarkredBlue61
PALA.

PALA.

Üye
Alakası Yok.Bu Millet Zamanında Uçak Üretiyordu Ama Bazı Malum Zatlar Orayı Kapatıp Türk Traktör Fabrikası Açtı.Aslında Üretim Konusunda Sorunumuz Yok Fakat Bazı Kansızlar Yüzünden Önümüze Taş Koyuluyor.Devrim Arabasını Hatırlatırım.Bu İşin İmam Hatiplede Bir Alakası Yok.Çünkü Aksine Dinini Tam Manada Bilip Yaşayıp Namaz Kılan Bir Kişiden Vatanını Satmak Yok Mpt 76 nın Çizimlerini Yok Bilmem Nelerini Satacak KAdar Karaktersiz Olmasını Bekleyemezsin.Bu Yüzden 10 Kişiden Belki 1 Tanesi Çürük Çıkabilir Fakat Bunu İmam Hatibe Bağlamanız Doğru Değil.
Peki bu söylediğine kendin inanıyormusun :hmmm Elin amerikalısının senin mpt76-55 silahına ihtiyacı vardı sanki, zaten onlardan alınan projeler.
Mesele 3-5 tane araba üretmek değil. Kendi vatandaşın kullanamadıktan sonra sırf yaptık ama dönemin politikacıları izin vermedi demekle yetinmek.
Eee bizde elektrikli araba üretildi ama elin İtalyanından alıp yersiz ve milsiz uçuk fiyatlarla bu ülke insanına hizmet mi yapıldığını sanıyorsunuz ?
İmam hatipten çıkmayanlar namaz kılmıyor mu ? İmam hatip desteklenirken neden meslek lisesinden çıkanlar boş geziyor, sen bunun cevabını ver.
Ben imam hatip düşmanı değilim ama meslek liselerindeki öğrencilerin pul kadar değersizleşmesine sebep olanlarında vicdanı hiç yok !
Bunu İmam Hatibe Bağlamanız Doğru Değil.Bugun ki Malum Zatta Malum İmam Hatip Mezunu Fakat Görüyorsunuz Geldiği Noktayı.
Evet görüyoruz anlatmaya gerekyok...
Ben Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi Mezunuyum. Lise 1 de 32 Kişiydik Sınıfta.Lise 4 ise 2 Ye Bölündük Sınıf Olarak Sonra Ne Mi Oldu? 32 Kişiden Mezun Olanlardan En Fazla 3 5 Tanesi Mesleğini Tam Manada Bilip Yapabiliyordu.Diğer 28 Kişi İse Eline Bir Tane Priz Ver Bağlayamaz.O Yüzden Bunu Bu Şekilde Açılmasaydı Etmeseydi Diye Söylemek Yanliş.Hani Açılan Meslek Liselerinden Kaç Tane Meslek üzere Kendini Geliştiren Çıktı? 1 Mi? 2 Mi? Bir Elin Parmağini Geçmez Sayı.
İmam hatipten çıkanların hepsi 4/4 müslüman ama EML çıkışlılar 32 kişiden 1-2 tanesi adam oluyorsa memlektin üretim gücü bitmiştir.
Bunu iyi bir haltmış gibi savunup, kendisini aşalayanlarada ne diyelim, bilemiyorum... Neyse elde var sıfır.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Peki bu söylediğine kendin inanıyormusun :hmmm Elin amerikalısının senin mpt76-55 silahına ihtiyacı vardı sanki, zaten onlardan alınan projeler.
Mesele 3-5 tane araba üretmek değil. Kendi vatandaşın kullanamadıktan sonra sırf yaptık ama dönemin politikacıları izin vermedi demekle yetinmek.
Eee bizde elektrikli araba üretildi ama elin İtalyanından alıp yersiz ve milsiz uçuk fiyatlarla bu ülke insanına hizmet mi yapıldığını sanıyorsunuz ?
İmam hatipten çıkmayanlar namaz kılmıyor mu ? İmam hatip desteklenirken neden meslek lisesinden çıkanlar boş geziyor, sen bunun cevabını ver.
Ben imam hatip düşmanı değilim ama meslek liselerindeki öğrencilerin pul kadar değersizleşmesine sebep olanlarında vicdanı hiç yok !

Evet görüyoruz anlatmaya gerekyok...

İmam hatipten çıkanların hepsi 4/4 müslüman ama EML çıkışlılar 32 kişiden 1-2 tanesi adam oluyorsa memlektin üretim gücü bitmiştir.
Bunu iyi bir haltmış gibi savunup, kendisini aşalayanlarada ne diyelim, bilemiyorum... Neyse elde var sıfır.
İhtiyaci Vardı veya Yoktu O Zaman Neden Satılmayı Kalkıldı Peki? İmam Hatipten Çıkanlar Geneli Namaz Kıldığı İçin Yanliş Yapma Eğilimleri daha Zor Olur Burada Onu Kast Ettim.
Ben Meslek Lisesi Mezunuyum Aksine Zamanım Yok Aksine Her Yerde Eleman Arıyorlar İş Yetiştiremiyorlar Çünkü Dediğim Gibi Millet Alişmiş Hazıra veya Rahat İşlere.Zaten 32 Kişiden 3 5 Kişi Bu Mesleği Yapsa Ne Adam Mı Bulabilirsin Piyasada Hayır.Aksine Bu Söylediğinin Bir Tutar Yani Yok.Öyle Olsa Kpssye Giren İmam Hatipliler Bir Yerlere Gelirdi.Çevrendekilere Sor Bakalım Kpssye Girse Hangi Alanlara Başvuru Yapabiliyor Koca Bir 0 Yani Hiçbir Yere.Ben Başvuru Yapsam 50 Tane Yer Çıkıyor Mesleğim Olduğu İçin

Ben Kendimi Aşağilamiyor Aksine Diyorumya Meslek Lisesi Okudularda Ne Oldu Diyorum Sana? Ben Elime MEsleği Aldım İyi Hoş Peki Onlar Ne Yaptı? Şurda Elektriğin E Sinden Anlamayan Elemanlar Elektrikçiyim Diye Geziyor.Yani Boş Eleman Bir İşe Yaramazlar.Mesleği Harici İşlere Yöneliyorlar Haliyle Bunu Diyorum Sana

PALA.

PALA.

Üye
@DarkredBlue61 Bugünler de gelip geçer, herkes hak ettiği yere gider...