Yardım Yeni Whatsapp Sözleşmesi Tehlikeli Mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Oswaldd

Üye
Kendi adıma şunu yazayım bu olaylar olmadan öncede ben telegramı kullanıyordum zaten en basit özellik 2 gb yükleme şansın var forumlarda mesela üyeler dosya istendiginde veya çevremde yüklüyorum telegrama ( pc veya mobıl den fark etmez ) link veriyorum gizli veya herkeze açık ordan indiriyorlar oraya yükle bilmem nereye yükle derdin yok istedigin zaman sil indir sonsuz en sevdıgım mesela bu mp3 indirebiliyorsun say say bitmez

Şu uygulama ıyıdır şu kotudur tartısması yapmıyorum reklam zaten yapıyorduda şimdi açık açık senden izin alıp senın izninle yapacak.

Dedigim gibi kullandıgım için yazıyorum ıyıdır kotudur ( çalmıyordur anlamında deyıl ) Telegram gibi bir sürü özelligi bulunan bir uygulama dururken özelligi olmayan WA kullanmak bana saçma geliyor zaten facebook ne oldugu belli iken WA satın almış iken

Niye silmesinler ( ben özellikler bakımından söylüyorum ) dedıgım gıbı eskıdende yapıyordu ama şimdi izin isteyerek yapacak bizim millet alıştıgından kolay vazgeçmez bu kadar kullananı varken nıye bu kadar kafaya takıldı demekde yersiz
Hocam uygulamanin islevselligi baska bir olay tabiki ama ben whatsappi protesto edecek bir sorun goremiyorum. Dedigin gibi is resmiyete dokuldu sadece. Ben telefonu aktif ettigim anda zaten ozelimi bir firmayla paylasmis oluyorum. Birde telegramin talep artmasiyla degisikliklere gidecegi kesindir firsatlari degerlendirir. Sonucta masum degil ucunda Rusya var.

• Şaşırdım
Tepkiler: gonyalı

ismailsevinc

ismailsevinc

Üye
ciddi ciddi whatsappi silenler var inanilir gibi degil :)))) napiyorsunuz fbi cia kgb yi rahatsiz edecek konusmalarmi yapiyorsunuz neyin panigi bu? Whatsappin yillarca nasil ucretsiz reklamsiz oldugu bu zamana kadar akliniza gelmedimi ? Ozelinize bu kadar duskunseniz tuslu telefona gecin zaten.
CIA FBI KGB yi rahatsız edecek bir şey yapmıyorum. konum bilgilerinden takip edileceksin (zaten ediliyorsun) bunu facebook ve diğer reklam veren şirketlere satacağım diyor. Yaptığım yazışmaları aynı şekilde paylaşacak. ondan sonra bu adamlar numaramı nereden buldu beni arıyor diye küfür edeceksin. Facebook instagram bilgilerini paylaşsada telefon numaran üzerinden ulaşmak daha sor.
Wp de senin rehberinde paylaşılacak. Düşün eşine, anana, babana, kızına, bacına, arkadaşlarına vs vs tüm pazarlamacıların telefon etmeye başladığını düşündüğünde anlıyacaksın olayın vehametini. engelle engelle bitmez oalyına girecek sonra numara engelleme programları araştırmaya başlıyacaksın.
bu konu çook daha fazla tehdit içeriyor.
Mesaj birleştirildi:

Milliyetteki habere göre

WhatsApp'ın sitesindeki bilgilere göre, uygulamanın kullanıcılarından topladığı veriler arasında; hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler yer alıyor.

Son düzenleme:
  • Beğen

Silinen Üye 777448

Kapalı Hesap
Facebook'tan WhatsApp'ı kullanmayın diyenler varmış. Bence gülünecek tek kısmı bu. Aslında önceden de verilerimiz alınıyordu. Verileri sızdırdıkları da doğru. Şimdi işi sözleşmesine döktüler. Bunun darbesini yediğim için hiçbir sosyal medya uygulaması kullanmıyorum. Sözleşmeyi de kabul etmemiştim zaten. 8 Şubat olunca vedalaşacağım.

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

• Kahkaha
  • Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2643147, PALA. ve gonyalı
gonyalı

gonyalı

Üye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da sert tepki gösterdiği ve " Dijital Faşizm " ifadelerini kullandığı uygulama sonrası harekete geçen rekabet kurulu konu ile ilgili olarak "

"Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021'den itibaren WhatsApp'ı kullanamayacakları belirtilmiştir.

"GÜNCELLEME, VERİLERİN FACEBOOK TARAFINDAN KULLANILMASINI İÇERMEKTEDİR"​

Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir. Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook'un Türkiye'de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir." ifadelerini kullandı.

Oswaldd

Üye
CIA FBI KGB yi rahatsız edecek bir şey yapmıyorum. konum bilgilerinden takip edileceksin (zaten ediliyorsun) bunu facebook ve diğer reklam veren şirketlere satacağım diyor. Yaptığım yazışmaları aynı şekilde paylaşacak. ondan sonra bu adamlar numaramı nereden buldu beni arıyor diye küfür edeceksin. Facebook instagram bilgilerini paylaşsada telefon numaran üzerinden ulaşmak daha sor.
Wp de senin rehberinde paylaşılacak. Düşün eşine, anana, babana, kızına, bacına, arkadaşlarına vs vs tüm pazarlamacıların telefon etmeye başladığını düşündüğünde anlıyacaksın olayın vehametini. engelle engelle bitmez oalyına girecek sonra numara engelleme programları araştırmaya başlıyacaksın.
Mesaj birleştirildi:

Milliyetteki habere göre

WhatsApp'ın sitesindeki bilgilere göre, uygulamanın kullanıcılarından topladığı veriler arasında; hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler y

Mesaj birleştirildi:

Milliyetteki habere göre

WhatsApp'ın sitesindeki bilgilere göre, uygulamanın kullanıcılarından topladığı veriler arasında; hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgisi, işlem ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler yer alıyor.
İki gun sonra Bipmis Telegrammis bunlari kullanmaya basladiginda bahsettigin aile bireylerine pazarlamacilar ulastiginda gelen gideni aratti kandirildik deme :) Dostum uzun lafin kisasi sisteme karsi gelmenin anlami yok bugun bir magazada uyelik acsan sen kapidan cikmadan numaran havuza dusuyor zaten bosverin kastirmayin bu kadar.

gonyalı

gonyalı

Üye
İki gun sonra Bipmis Telegrammis bunlari kullanmaya basladiginda bahsettigin aile bireylerine pazarlamacilar ulastiginda gelen gideni aratti kandirildik deme :) Dostum uzun lafin kisasi sisteme karsi gelmenin anlami yok bugun bir magazada uyelik acsan sen kapidan cikmadan numaran havuza dusuyor zaten bosverin kastirmayin bu kadar.
O zaman en iyi telefon tuşlu ve symbianlar oluyor. :sirit:

• Beğen
Tepkiler: Oswaldd
z.turk30

z.turk30

Üye
Hesabı da whatsapı da sildim attım..

Wandeta

Wandeta

Üye
Hocam uygulamanin islevselligi baska bir olay tabiki ama ben whatsappi protesto edecek bir sorun goremiyorum. Dedigin gibi is resmiyete dokuldu sadece. Ben telefonu aktif ettigim anda zaten ozelimi bir firmayla paylasmis oluyorum. Birde telegramin talep artmasiyla degisikliklere gidecegi kesindir firsatlari degerlendirir. Sonucta masum degil ucunda Rusya var.
Ucunda rusya var dedıgın için yazayım dedim telegramın sunucuları dubaıde ve bazı avrupa ülkelerinde sadace sahıplerı rus hıçbirsekılde rusyayla alakası yok rusyaya uyelerının bılgılerını vermedıgı için yasaklı idi 2018 kadar yine uye bılgısı vermeden anlaşma sagladı şuan rusyadada kullanılıyor

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir, gonyalı ve Silinen Üye 777448

Silinen Üye 777448

Kapalı Hesap
Ucunda rusya var dedıgın için yazayım dedim telegramın sunucuları dubaıde ve bazı avrupa ülkelerinde sadace sahıplerı rus hıçbirsekılde rusyayla alakası yok rusyaya uyelerının bılgılerını vermedıgı için yasaklı idi 2018 kadar yine uye bılgısı vermeden anlaşma sagladı şuan rusyadada kullanılıyor
Evet. Dün gece baktım adamlar veri satmıyoruz gibisinden bir şey demiş.

Oswaldd

Üye
dogrudur hocam duzelttigin icin tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 777448
rear2011

rear2011

Üye
Kendi adıma şunu yazayım bu olaylar olmadan öncede ben telegramı kullanıyordum zaten en basit özellik 2 gb yükleme şansın var forumlarda mesela üyeler dosya istendiginde veya çevremde yüklüyorum telegrama ( pc veya mobıl den fark etmez ) link veriyorum gizli veya herkeze açık ordan indiriyorlar oraya yükle bilmem nereye yükle derdin yok istedigin zaman sil indir sonsuz en sevdıgım mesela bu mp3 indirebiliyorsun say say bitmez

Şu uygulama ıyıdır şu kotudur tartısması yapmıyorum reklam zaten yapıyorduda şimdi açık açık senden izin alıp senın izninle yapacak.

Dedigim gibi kullandıgım için yazıyorum ıyıdır kotudur ( çalmıyordur anlamında deyıl ) Telegram gibi bir sürü özelligi bulunan bir uygulama dururken özelligi olmayan WA kullanmak bana saçma geliyor zaten facebook ne oldugu belli iken WA satın almış iken

Niye silmesinler ( ben özellikler bakımından söylüyorum ) dedıgım gıbı eskıdende yapıyordu ama şimdi izin isteyerek yapacak bizim millet alıştıgından kolay vazgeçmez bu kadar kullananı varken nıye bu kadar kafaya takıldı demekde yersiz

Bunun altında kullanıcıların çeşitli özğürlüklerini ve özellerini kullanarak sanki yeni bir zemin hazırlıyorlar.

• Beğen
gonyalı

gonyalı

Üye
Haber :
WhatsApp'ın kullanıcı sözleşmesi dayatmasından sonra adeta kavimler göçü yaşanmış ve yüzbinlerce kullanıcı Telegram, BİP,Signal gibi alternatif uygulamalara geçiş yapmıştı. Whatsapp yaşanan gelişmeler üzerine bir açıklaması yayımladı.

Yapılan açıklamada son günlerde bazı iddiaların sosyal medyada yayıldığına yer verildi ve “Bazı söylentilere değinmek ve yüzde 100 net olmak istiyoruz. Özel mesajlarınızı uçtan uca şifreleme ile korumaya devam ediyoruz. Gizlilik politikasındaki güncelleme, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez” denildi.

Gizlilik Politikasındaki Güncellme
Gizlilik ile alakalı olarak "Gizlilik politikamızdaki güncellemenin, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bunun yerine, bu güncelleme isteğe bağlı olan, verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan WhatsApp'ta bir işletmeye mesaj göndermeyle ilgili değişiklikleri içerir" ifadelerine yer verildi.

Konuşmalarınız Gizli Tutulur !
Whatsapp Kişisel mesajlaşmalar ve sohbet ile ilgili olarak, "Özel mesajlarınızı göremeyiz veya aramalarınızı duyamayız, Facebook da göremez. Ne WhatsApp ne de Facebook mesajlarınızı okuyamaz veya WhatsApp üzerinden arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla yaptığınız aramaları duyamaz. Ne paylaşırsanız paylaşın, aranızda kalır. Bunun nedeni, kişisel mesajlarınızın uçtan uca şifreleme ile korunmasıdır. Bu güvenliği asla zayıflatmayacağız" dedi.

2 Milyar Kullanıcı Var! Kayıt Tutmuyoruz !​

İki milyar kullanıcısının olduğunu belirten WhatsApp, "Herkesin kime ne mesaj gönderdiğinin veya kimi aradığının kaydını tutmuyoruz. Geleneksel olarak mobil operatörler bu bilgileri saklarken, bu kayıtları iki milyar kullanıcı için saklamanın hem gizlilik hem de güvenlik riski olacağına inanıyoruz ve bunu yapmıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Mesaj birleştirildi:

Yani biz yanlış anlamışız.
Artık watsapı silmeye gerek kalmadı.
Şaka şaka çocuk mu kandırıyor bunlar be
Biz de yidik ha
yemezleeer. :sirit:

• Beğen
Tepkiler: Nuru TaşDemir

Silinen Üye 777448

Kapalı Hesap
Haber :
WhatsApp'ın kullanıcı sözleşmesi dayatmasından sonra adeta kavimler göçü yaşanmış ve yüzbinlerce kullanıcı Telegram, BİP,Signal gibi alternatif uygulamalara geçiş yapmıştı. Whatsapp yaşanan gelişmeler üzerine bir açıklaması yayımladı.

Yapılan açıklamada son günlerde bazı iddiaların sosyal medyada yayıldığına yer verildi ve “Bazı söylentilere değinmek ve yüzde 100 net olmak istiyoruz. Özel mesajlarınızı uçtan uca şifreleme ile korumaya devam ediyoruz. Gizlilik politikasındaki güncelleme, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini etkilemez” denildi.

Gizlilik Politikasındaki Güncellme
Gizlilik ile alakalı olarak "Gizlilik politikamızdaki güncellemenin, arkadaşlarınız veya ailenizle olan mesajlarınızın gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Bunun yerine, bu güncelleme isteğe bağlı olan, verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlayan WhatsApp'ta bir işletmeye mesaj göndermeyle ilgili değişiklikleri içerir" ifadelerine yer verildi.

Konuşmalarınız Gizli Tutulur !
Whatsapp Kişisel mesajlaşmalar ve sohbet ile ilgili olarak, "Özel mesajlarınızı göremeyiz veya aramalarınızı duyamayız, Facebook da göremez. Ne WhatsApp ne de Facebook mesajlarınızı okuyamaz veya WhatsApp üzerinden arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla yaptığınız aramaları duyamaz. Ne paylaşırsanız paylaşın, aranızda kalır. Bunun nedeni, kişisel mesajlarınızın uçtan uca şifreleme ile korunmasıdır. Bu güvenliği asla zayıflatmayacağız" dedi.

2 Milyar Kullanıcı Var! Kayıt Tutmuyoruz !​

İki milyar kullanıcısının olduğunu belirten WhatsApp, "Herkesin kime ne mesaj gönderdiğinin veya kimi aradığının kaydını tutmuyoruz. Geleneksel olarak mobil operatörler bu bilgileri saklarken, bu kayıtları iki milyar kullanıcı için saklamanın hem gizlilik hem de güvenlik riski olacağına inanıyoruz ve bunu yapmıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Mesaj birleştirildi:

Yani biz yanlış anlamışız.
Artık watsapı silmeye gerek kalmadı.
Şaka şaka çocuk mu kandırıyor bunlar be
Biz de yidik ha
yemezleeer. :sirit:
Hocam sıkıntı şu, zaten çalıyorlardı. Şimdi işi resmiyete dökmeyi çalışıyorlar. 1 yıldan fazla süredir Telegram kullanıyorum ve kesinlikle WP'ye göre daha iyi bir platform olduğunu söyleyebilirim. Akabinde böylesine bir uygulamanın yanında WP çok yetersiz. Özellik anlamında daha az özelliği var. Çok köklü bir uygulama olsa da artık gözümde değeri yok gibi. 8 Şubat'tan sonra eğer caymazlarsa "Hoşcagalın beğn ğidiyoğm!" diyerek programı sileceğim.

• Beğen
Tepkiler: Silinen Üye 2643147 ve Nuru TaşDemir
gonyalı

gonyalı

Üye
Hocam sıkıntı şu, zaten çalıyorlardı. Şimdi işi resmiyete dökmeyi çalışıyorlar. 1 yıldan fazla süredir Telegram kullanıyorum ve kesinlikle WP'ye göre daha iyi bir platform olduğunu söyleyebilirim. Akabinde böylesine bir uygulamanın yanında WP çok yetersiz. Özellik anlamında daha az özelliği var. Çok köklü bir uygulama olsa da artık gözümde değeri yok gibi. 8 Şubat'tan sonra eğer caymazlarsa "Hoşcagalın beğn ğidiyoğm!" diyerek programı sileceğim.
Dün tamamen sildim.
Evet telegram daha iyi
Bip de öyle
Wp ta ne buluyorlardı bu insanlar bi anlam veremiyordum.
Okul grubu wp da olmasa kullanmazdım.
Hatta bip ilk çıktığında hemen indirip kullanmıştım wp den 100 kat daha iyiydi
Telegram dan da bildirim geliyor.
Sülalem wp dan telegrama geçmiş.
Onlar çok guluyom.
Wp diye ölüyolardı.
Tüm uyarılarıma rağmen.
Şimdi de bana miyavlıyolar. :):D:P

• Kahkaha
Tepkiler: Nuru TaşDemir ve Silinen Üye 777448
PALA.

PALA.

Üye
FBI peşimizde :gul:

• Kahkaha
Tepkiler: Nuru TaşDemir, ismailsevinc ve Silinen Üye 777448
Nuru TaşDemir

Nuru TaşDemir

Üye
En çok bu iki cevaba katılıyorum.

Adamlar işi resmiyete dökmeye risk edecek kadar cesaret topladıysa artık elveda demenin zamanı geldi bana göre. Telefonum da bozulmuştu zaten, yenisini almamak için iyi bahane :D

Yani normalde veri topluyorlar, orasını biliyoruz. Ama bu güne kadar o veriyi yapay zeka geliştirmek ve ya kendileri tarafdan reklam vermek için kullana bilirlerdi en fazla. Ama bu ne demek? O veriyi DİREK SATMAK İÇİN İZİN demek. Bunu da kişisel tehlikeden çok bölge için tehlike olarak algılıyorum. O verinin ciddi siyasi amaçlar için kullanılmayacağı ne malum? Avrupaya dokunamıyor tabi, regulasyon var, kanun var diyor, diğerlerine gelince "Zorundasınız". Al bak şimdi, zorundaymışız. Şimdi Çinin WhatsApp yasağını çok daha iyi anlaya biliyoruz.

Telegram ise aksine, gizlilik üzerine kurulu bir uygulama. Telegram-da "Secret chats" ile konuştuğunuz mesajlara erişim o konuşan 2 kişi hariç kimse tarafından MÜMKÜN DEĞİL. Program da açık kaynak, GitHub-dan girip bakarsanız her hangi bir tehlike arz eden kod olmadığını göre bilirsiniz (o kodların üzerinde 7/24 uğraşıp adlarını lekelemek isteyen 1000-lerle kişi var ve çoğu bu iş için para alıyor).

Yani o kararı geri çekseler bile bundan sonra ben WhatsApp kullanmam. Kendi mesajlaşma uygulamamı yaparım ama yine WhatsApp kullanmam. İkili standart + kullanıcıyı küçümseme. Bu gün bunu yapan yarın neler yapar kim bilir.

• Beğen
Tepkiler: Wandeta, gonyalı ve Silinen Üye 777448
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
bu tarz konular için sizlere Büyük veri adlı konuda araştırma yapmanızı tavsiye ederim.
2012de bu konuda bir makale okumuştum ve internette bıraktığımız verinin nasıl kullanılabileceğinin farkına varmıştım.
en basit yönünden reklam için kullanılır. facebook reklamcılık için çalışıyor zaten. kimse sizin özel konuşmanıza takmaz ama bir bölgedeki insanların alışveriş tercihleri o topluluğa yönelik reklamlar için kullanılır.
işin çirkin, karanlık tarafı ise bu gibi tercihlerin Cambridge analytica olayındaki gibi kullanılabilecek olması.
olacak diye bir şart yok, yaparlar demiyorum ama yapma ihtimalleri var.

• Beğen
Tepkiler: gonyalı, Silinen Üye 777448 ve Nuru TaşDemir

Üst Alt