Yeni Volvo V60 Sportswagon

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Onur Saka

Onur Saka

Üye
    Konu Sahibi
Yeni Volvo V60 Sportswagon
Yeni Volvo V60 Sportswagon

“Gelmiş Geçmiş En Dinamik Volvo Modelinin” hangisi olduğu konusunda yeni S60’a zorlu bir rakip olacak gibi görünen Volvo V60, otomobil pazarındaki yerini aldı.

Volvo Cars Tasarım Direktörü Peter Horbury, "Yeni V60’ı, geliştirme sürecinde önceden görme fırsatını bulan müşterilerin çoğunluğu, yeni V60’ın duruşunun en azından yeni S60 kadar spor olduğu görüşünü dile getirdi” dedi.
V60 yıllık üretim miktarı olan 50.000 otomobilin en az yüzde 90’ı Avrupa’da satılacak.
Volvo Cars Başkan ve CEO’su Stephen Odell, “Tipik sportswagon müşterisini şöyle tarif edebiliriz: bir parça daha ekstra yer ve esneklik isteyen ama spor tasarım ve heyecan verici sürüş özelliklerinden en ufak bir ödün vermek istemeyen bir S60 alıcısı," dedi ve sözlerine şöyle devam etti:
"Özellikle bu sınıfta Avrupa’daki rekabet çok sert ve bu sınıfın müşterileri tam olarak ne istediklerini biliyorlar. İç mekânın kalitesini daha da arttırmamızın ve otomobili güvenlik ve konforla ilişkili teknik yeniliklerle doldurmamızın sebebi de bu. Sonuçta ortaya çıkan şey, spor görüntüsüyle mutlak bir uyum içinde bulunan ve gerçek anlamda benzersiz bir sportswagon oldu"
Dış tasarım
Yeni V60’ın belirgin kama şekli ve coupé’yi andıran ince tavan çizgisi, otomobilin omuz profili de katılarak önde farlardan başlayıp arkada stoplarda sona eren nazik ama güçlü tasarımıyla dikkat çekiyor.
Yeni Volvo V60’ın dış tasarım sorumlusu Örjan Sterner, "Tasarım açısından yeni V60’da, arkadaki pratik ekstra boşluk muhafaza edilirken otomobilin mümkün olduğunca bir coupé’ye benzetilmesine odaklanıldı. Yeni V60 sınıfının geleneksel sportwagon otomobilleri ile rekabet etmeyi hedefliyor. Daha fazla kullanım alanı isteyen müşteriler için V70 veya XC70’imiz var," diyor ve sözlerine şunları ekliyor:
"Çifte dalganın ortasındaki çukur görsel olarak otomobili aşağı doğru çekiyor. Bu tasarım, duruşu kuvvetlendiriyor ve otomobili ipek gibi kaygan ve daha alçak kılıyor. Şekillendirilmiş kaput, ön ve arkadaki kısa çıkıntılar da spor otomobil hissini vurguluyor."


Ödünsüz şasi yaklaşımı
Volvo Cars'ın şasi uzmanları, yeni Volvo V60’taki sürüş deneyimini yeni S60 sedanın geliştirilmesini karakterize eden tutku ve ödünsüz yaklaşımın aynısını kullanarak şekillendirdiler. Sonuç olarak ortaya, spor hatlara hakkını tam veren sürüş özelliklerine sahip gerçek bir sportswagon çıktı.
Yeni V60’ta şasinin geliştirilmesinden sorumlu Stefan Sällqvist, otomobilin gelişimi ile ilgili şunları söyledi: “Dış görünümü, daha önce hiç gitmediğimiz kadar uç noktalara taşıdık. Bu otomobili, sadece şasi geliştirme işini nasıl doruk noktasına taşıdığımıza şahit olmak için kullanmalısınız. Otomobile binip, bütün virajların yeni bir meydan okuma anlamına geldiği, dar ve kavisli bir yola gidin; yeni V60, içi içine sığmayan heyecanıyla ne kadar çevik olduğunu size gösterecektir".
Volvo'nun yeni sportswagon’u iki şasi seçeneğiyle tüketicinin beğenisine sunuluyor. Avrupa pazarında yeni geliştirilen dinamik şasi standart olarak sunuluyor; başka bazı pazarlarda ise konfor odaklı şasi standart, dinamik seçeneği de bir opsiyon olarak sunuluyor.
İki şasi alternatifi arasındaki fark tamponlarda ve ön ve arka alt-şaside yatıyor. Buna göre, konfor odaklı şasi daha zorlu yol yüzeylerinde muntazam bir sürüşü mümkün kılan yumuşak bir yapıya sahip.
Kalite ayrıntılarda gizlenmiş
Stefan Sällqvist, "Her şeyin merkezine, konfor kavramına yepyeni bir boyut kazandırmak hedefi konuldu. Dinamik şasinin; bütün dikkati sürüş deneyimine veren ama bunu yaparken sürüş konforunu sulandırmayan atik ve tetik bir karakteri var," diye açıklıyor.
İki adet standart şasiye ek olarak, V60’ın bütün değişkenleri önceki Volvo modelleriyle karşılaştırıldığında daha iyi kontrol ve konfor sağlayacak şekilde değiştirilerek rafine edilmiş opsiyonel FOUR-C (Continuously Controlled Chassis Concept – Sürekli Kontrollü Şasi Konsepti) aktif şasiyle tanımlanabilir.
Dört Tekerlekten Çekiş (AWD) sisteminde kullanılan yazılım, yeni spor şasinin son noktasına kadar kullanılabilmesi amacıyla dört tekerlekten çekişe opsiyonlar sunmak üzere değiştirildi (AWD T6’da standart, otomatik şanzımanlı D5’te ise opsiyonel).
Şasi ekibi geliştirme süreci boyunca yeni Volvo V60 üzerindeki çalışmalarını yeni Volvo S60’a paralel olarak yürüttü. Sonuç, bir otomobilin sürüş özelliklerini etkileyen hemen hemen bütün ayrıntılara değişiklik ve iyileştirmeyi de beraberinde getiren bir çözümün üretilmesi oldu. Bu; daha iyi sürüş, daha sıkı şerit değiştirme kabiliyetini ve bunun yanı sıra şimdiye kadar hiçbir Volvo’da olmadığı kadar fazla darbe emişini de kapsıyor.
Gelişmiş Denge Kontrol özelliğine sahip ilk sportswagon
Dinamik şasi, spor sürüş deneyimini daha da ileri noktalara taşıyan bir dizi elektronik sistemle desteklenmiş.
Yeni S60’ta olduğu gibi, yeni V60 da Gelişmiş Denge Kontrol özelliğine sahip bulunuyor. Yeni bir sarmal açılı sensör sayesinde her türlü kayma ve patinaj eğilimini çok erken bir safhada teşhis etmek mümkün. Bunun anlamı, patinaj önleme sisteminin devreye daha erken ve daha başarılı girmesi demek. Gelişmiş Denge Kontrolü, önemli miktarda yanal gücün var olduğu dinamik sürüşte büyük destek sağlıyor ve bu da otomobilin hâkimiyetinin ve manevra kabiliyetinin iyileştirilmesi anlamına geliyor.
Virajların daha kolay dönülmesi için Yeni Viraj Çekiş Kontrolü
Viraj Çekiş Kontrolü, otomobilin virajları daha düzgün dönmesinde tork dağıtımını kullanan yeni bir özellik. Bu teknoloji, Dinamik Denge ve Çekiş Kontrol (DSTC) sisteminin biraz daha geliştirilmiş hali.
Viraj dönülürken, otomobilin iç tekerleği frenleniyor ve böylece dış tekerleğe daha fazla gücün gitmesi sağlanıyor. Bu, dışa çekme eğilimini azalttığı gibi sürücünün virajı daha dar almasını da mümkün kılıyor.
Çok gelişmiş bir frenleme sistemi, Yeni V60’ın dinamik sürüş özelliklerinin önemli bir parçası. Volvo'nun yeni sportswagon otomobili, her türlü durumda mümkün olan en kısa duruş mesafesini sağlayacak şekilde birbiriyle etkileşime giren bir dizi özelliğe sahip.
Ekstra işlevsellik ile özel kalite –
Yeni V60’ın içi, Volvo Cars tasarımcılarının İskandinav geleneğinin rasyonel sadelik ve işlevselliğine bir heyecan, kontrast ve oyunbaz bir öğeyi nasıl işlediklerinin açık bir göstergesi.
Volvo Cars Tasarım Müdürü Peter Horbury, "Otomobilin içi kesinlikle dışa dönük bir karaktere sahip, ancak pratik İskandinav köklerinden de hiçbir şey kaybetmiş değil. Yeni V60; renk, şekil, malzeme ve teknoloji bütünlüğü anlamında yepyeni boyutlara taşıyor," diyor.
İç Mekan işte bu nedenlerle sürücü-odaklı ayrıntıları açısından çok zengin; ama sonuçta o hâla bütün yolcular için rahat bir mekan sunan beş kişilik bir otomobil. İskandinav tasarımının rasyonelliği, sadeliği, aydınlığı ve işlevselliği V60’ta hep öne çıkan hususlar olmaya devam ediyor:
• 40/20/40-çıkarılabilir arka koltuk ve katlamalı ön yolcu koltuğu, yolcuların ve yükün olağanüstü esnek bir biçimde bir araya getirilmesini mümkün kılıyor. Üç parçalı arka koltukta bulunan arkalıkların her biri çok büyük bir kolaylıkla katlanarak yük için tamamen düz bir zemin yaratmaktadır. Arka koltuk başlıkları elektrik destekli olarak katlanabilmektedir.
• Yük alanı, mevcut en küçük noktadan bile azami kazanç temin edilecek şekilde tasarlanmış. 1095 mm genişliğindeki bagaj kapağının, yük zemininin altında ve tekerlek yuvalarının arkasında bulunan ekstra alanla birlikte kullanılması verimli bir yük kapasitesinin garanti edilmesi için benimsenmiş sistematik yaklaşıma bir örnektir. Yük alanının kapasitesi 430 litredir.
• Arka koltuk, iki yan koltukta bulunan gömme çocuk yükseltici koltuğuyla birlikte sunulmaktadır.
Gelmiş geçmiş en ileri teknoloji Volvo ve Yaya Algılama teknolojisi
Yeni V60’ın spor iç mekânı, şimdiye dek hiçbir Volvo sürücüsünün görmediği kadar gelişmiş bir ileri teknoloji ortamına sahip.
Yeni V60’ın Proje Direktörü Thomas Ahlborg, “Yeni V60’ın iç tasarımı iki açıdan yenilikçi tasarımın bütün öğelerini barındırıyor: Şekil ve teknoloji. Bu tasarımın özelliği en ince ayrıntıya kadar spor bir tazelik olarak nitelendirilebilir. Teknolojik konulardaysa çarpışmayı önleme, güvenlik ve konfor sistemlerinden, dünya standartlarında bilgi, eğlence ve mükemmel ses sistemlerine kadar bugüne kadar geliştirilmiş bütün akıllı çözümlere sahip olması şimdiye kadarki bütün Volvo’lardan daha farklı bir sürüş deneyimine katkıda bulunuyor" diyor.
Yeni S60’dan da tanıdığımız Otomatik Frenli Yaya Algılama sistemi, otomobilin önündeki yola çıkan yayaları tespit edebiliyor. Sürücü, bu duruma zamanında tepki göstermezse, otomobil otomatik olarak frenleri aktive edebiliyor.
Volvo Cars Kıdemli Güvenlik Danışman Thomas Broberg, "Volvo, otomobillerimizle yolculuk edenlerin korunması konusunda hep önde olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda, sürücünün diğer otomobillerle çarpışmasına engel olmasına yardımcı olacak çağ açan girişimleri uygulamaya koymuştuk. Şimdi yollarda olabilecek yayaların da güvenliğini artıracak bir teknoloji sayesinde ileriye dönük dev bir adım daha atıyoruz," diyor.
35 km/s’in altındaki hızlarda çarpışmaları önlüyor
Bir acil durumda, sürücü önce duyulabilir bir ses ve buna eşlik eden ön cama yansıyan göstergede yanıp sönen bir ışık ile uyarılıyor. Sürücünün ani, içgüdüsel bir reaksiyon göstermesini sağlamak için bu ışık uyarısı bir fren lambasının ışığını andırıyor. Bununla eşzamanlı olarak, fren sisteminde balatalar disklere yaklaştırılıyor. Sürücü, uyarıya tepki göstermez ve kaza bir an meselesi haline gelirse, tam fren gücü otomatik olarak devreye sokuluyor ve araç duruyor.
Otomatik Frenli Yaya Algılama sistemi 35 km/s hıza kadar sürücünün zamanında reaksiyon göstermemesi halinde bir yayayla çarpışmaya engel olabiliyor. Bunun üzerindeki hızlardaysa, otomobilin hızının çarpma öncesinde mümkün olduğunca azaltılmasına odaklanılıyor. Hız, 25 km/s’e kadar düşürülebiliyor .
İstatistikler, özellikle yayaların karıştığı kazalarda, kazanın sonucu açısından otomobilin hızının son derece belirleyici bir öneme sahip olduğunu gösteriyor. Çarpma anındaki hızın düşük olması, ciddi yaralanma riskinin önemli derecede azaltılması anlamına geliyor.
Şehir Güvenliği standart
Yeni Volvo V60’ta, Şehir Güvenliği sistemi standart olarak bulunuyor.
Şehir Güvenlik Sistemiyle, önde giden otomobil yavaşladığında veya durduğunda veya duran bir nesneye çok süratli yaklaşılıyorsa ve bu duruma sürücü zamanında tepki vermezse, otomobil otomatik olarak frene basar. Bu sistem, 30 km/s’e kadar olan hızlarda düşük hızlı arkadan çarpmaların etkisini azaltılabiliyor veya tamamen ortadan kaldırabiliyor.
Daha güçlü T6 versiyonu
Üretiminin ilk yılında, yeni Volvo V60, 115 beygirgücü ekonomik DRIVe versiyonundan, iddialı ve yüksek performansa sahip 304 beygir gücü üreten turbo beslemeli versiyonuna kadar geniş bir aralıkta yer alan dizel ve benzinli motorlarıyla piyasaya sunulacak. Karbondioksit emisyonlarını kesmeye odaklanan Volvo mühendisleri sayesinde, yakıt tüketimi motor gamının tamamında aşağı çekildi.
3,0 litre hacmindeki T6 benzinli motor, öncelikle daha düşük iç sürtünme elde edilmesi sayesinde daha da iyileştirilmiştir. Bu sayede 304 HP güç üretmekte ve 440 Nm torka ulaşmaktadır. T6 motorlu yeni V60, 100 km/s hıza 6,6 saniyede çıkıyor ve azami hızı da 250 km/s’e sınırlandırılmış. Aynı zamanda Volvo Cars’ın motor uzmanları, T6 versiyonunda yakıt sarfiyatını yüzde 10 oranında düşürerek 100 km’de 10,2 litreye indirmeyi başardılar (AB karma)
Motor gücü tekerleklere Volvo’nun ikinci nesil, altı ileri vitesli Geartronic şanzımanıyla iletilmekte. Yeni supaplar ve daha düşük sürtünme eskisinde daha hızlı vites değişikliği anlamına gelmektedir ve AWD (Dört Tekerlekten Çekiş) T6’da standarttır.
Yeni doğrudan enjeksiyonlu iki litrelik motor
Yeni dört silindirli 2.0T GTDi (Benzinli Turbo Beslemeli Doğrudan Enjeksiyonlu) motor iki litrelik hacme sahip olup 203 HP gibi oldukça yüksek bir güce sahip ve 1750 devirden itibaren 300 nm tork sunmaktadır. 100 km/s hıza manuel şanzımanla 7,9 saniyede, otomatik şanzımanla 8,4 saniyede ulaşmaktadır. Azami hız hem manuel hem de otomatik şanzımanda 230 km/s ile sınırlandırılmıştır.
Volvo tesislerinde geliştirilmiş olan ve hepsi de kompakt bir formata yerleştirilen yeni turbo besleme teknolojisi, doğrudan enjeksiyon ve çift değişkenli eksantrik mil; düşük yakıt tüketimi, düşük emisyon ile birlikte yüksek ve bir o kadar da geniş bir performans aralığının benzersiz bir bileşimini oluşturmaktadır.
Yeni V60, birinci üretim yılı içerisinde ilerleyen günlerde 240 HP ve 320 Nm tork üreten 2.0 GTDi olarak da sunulacaktır.


Yeni 1.6 litrelik GTDi motorlar
Bunlara ek olarak, iki versiyonu pazara sunulan yeni bir 1.6 litre GTDi motoru da vardır: 150 beygirgücündeki T3 ve 180 beygirgücündeki T4.
180 HP’lik T4 motor yalnızca 1500 devirde240 nm maksimum torka ulaşmakta ve 5000 devire kadar devam etmektedir. Motora aşırı basınç uygulanan ani durumlarda etkileyici bir rakam olan 270 nm tork üretilmekte ve bu sayede hız aralığı boyunca mükemmel çekme yeteneği sağlamaktadır. Tork eğrisi nispeten yumuşak olup çok rahat bir sürüş deneyimi sağlar.
150 beygirlik T3 motor ise 240 Nm tork sağlamaktadır.
2.0T, T5 ve T4, Volvo’nun otomatik altı ileri vitesli Powershift şanzımanıyla veya altı vitesli manuel olarak, T3 ise sadece manuel şanzımanlı olarak sunulmaktadır.
İki farklı beş silindirli turbo dizel
Yeni V60’ın motor gamı içerisinde bir de beş silindirli turbodizel motor bulunmaktadır.
Çift turbolu ve yüksek performanslı D5 motor seçeneği, 205 HP güç ve 420 Nm tork üretmektedir. 100 km/s hıza (hem manuel hem de otomatik şanzımanla) 7,9 saniyede ulaşan D5 motor seçenekli Yeni Volvo V60’ın azami hız da hem manuel şanzımanda hem otomatik şanzımanda 230 km/s’tir.
2009 ilkbaharında piyasaya sürülen (?... piyasaya sürüldü mü, burada yer almalı mı, bakarsın) son D5 versiyonunda, performans ve verimlilik, daha geniş bir devir aralığında ilave güç sağlayan farklı ölçülerdeki iki turbo ünitesinin uygulanması ile karşılanmıştır.
İki turbonun birbirini tamamlayıcı özelliklerinden optimum olarak faydalanılmak suretiyle yüksek performans ve 100 km’de sadece 5,4 litrelik yakıt tüketimi (AB karma) şeklinde bir kombinasyona ulaşılmakta ve bu sayede motor sınıfının en üst seviyesine aday olabilmektedir.
Bunlara ek olarak, yeni geliştirilmiş 163 HP ve 400 Nm tork üreten iki litrelik D3 de Yeni V60’ın motor seçenekleri arasındadır. 100 km/s hıza (hem manuel hem de otomatik şanzımanla) 9,4 saniyede ulaşan bu motorun azami hız ise manuel şanzımanda 220 km/s ve otomatik şanzımanda 215 km/s’tir.
Yeni beş silindirli 2.0D motor seçeneği, şu an piyasada mevcut olan 2.4D motorla prensip olarak aynı olmakla birlikte, yakıt tüketimini optimize etmek için silindir kapasitesi daha kısa bir pistonla küçültülmüş versiyondur.
Her iki turbo dizel motor, altı ileri vitesli otomatik şanzımanla veya altı ileri vitesli manuel şanzımanla sunulmaktadır. Otomatik şanzımanlı D5dört tekerlekten çekiş sistemi ile de tercih edilebilmektedir.
DRIVe dizel
İlk üretim yılı içerisinde, V60’ın 1,6 litre dizel motorlu DRIVe versiyonu da piyasaya sürülecektir. Bu motor 115 bhp ve 270 Nm tork üretmekte ve altı ileri vitesli manuel şanzımanla sunulacaktır.
Motor ürün gamı
Benzinli Motorlar Hacim Konfigürasyon Güç Tork
T6 3.0 Sıralı 6 Silindir 304 HP 440 Nm
2.0T 2.0 Sıralı 4 Silindir 203 HP 300 Nm
T5 2.0 Sıralı 4 Silindir 240 HP 320 Nm
T4 1.6 Sıralı 4 Silindir 180 HP 240 Nm
T3 1.6 Sıralı 4 Silindir 150 HP 240 Nm

Dizel Motorlar Hacim Konfigürasyon Güç Tork
D5 2.4 Sıralı 5 Silindir 205 bhp 420 Nm
D3 2.0 Sıralı 5 Silindir 163 bhp 400 Nm
1.6 D DRIVe 1.6 Sıralı 4 Silindir 115 bhp 270 Nm

Tamamen yeni Bilgi ve Eğlence Sistemi
Yeni V60’da, bilgilerin gösterge tablosundaki beşinçlik veya yedi inçlik renkli ekranlardan verildiği yepyeni bir bilgi ve eğlence sistemi de mevcut. Ekran, sürücünün gözlerini yolda tutmasını kolaylaştırmak amacıyla yüksek şekilde konumlandırıldı.
Yeni V60’taki ses özellikleri Volvo’nun önceki modellerine göre daha da geliştirildi.
Tomas Ahlborg şunları söylüyor: "En gelişmiş sistemimiz olan Premium Sound’da, devreleri İsveçli Anaview şirketince üretilen D-sınıfı dijital 5x130W amplifikatör, Dolby Pro Logic II Surround ile kombinasyon halinde Dolby Digital, Audyssey Laboratories’in ödüllü MultEQ ve 12 adet hoparlör bulunmaktadır. Bütün bunlar kesinlikle birinci sınıf bir ses deneyimi yaratmaktadır".
Volvo V60, Audyssey Laboratories’in MultEQ teknolojisini kullanan dünyanın ilk otomobil modellerinden birisidir. MultEQ, otomobil kabin akustiğinin neden olduğu bozunumu bertaraf eder ve otomobilin içindeki herkes için düzgün bir ses düzeni ile canlı, net bir ses sunar.
Sınıfının lideri olan ve 7-inç ekranla gelen Premium Sound’un yanı sıra üç farklı ses sistemi de opsiyon olarak sunulmaktadır.
Avrupalı hedef grubu
Başlangıç olarak Volvo V60 için yıllık satış hedefimiz 50.000 adet. Bu rakamın en az yüzde 90’ı Avrupa’da satılacak. En büyük beş pazarımız; İsveç, İngiltere, Hollanda, İtalya ve Almanya.
Yeni V60 İsveç Torslanda’da bulunan Volvo Cars fabrikasında üretildi. İlk otomobiller 2010 sonbaharında müşterilerle buluşacak.
Stephen Odell, "Model gamımızda yer alan ‘60' rakamını en spor otomobillerimize veriyoruz. Bunların ilki XC60 idi. Bunun ardından Yeni S60 sedan geldi – ve şimdi de V60 sportswagon’u piyasaya sürüyoruz," dedi.
 


TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Müthiş, çok asi geldi bana :)
 
Onur Saka

Onur Saka

Üye
    Konu Sahibi
Süper Bir Aractır
Bir Kere Kullandım :)
 
Necmati

Necmati

Üye
uzay aracı gibi süper. onur bizede bir tur attır :naughty:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt