Duyuru Yeni Forum Güncellemesi 🤗 Eylül 2019

Sponsorlu Bağlantılar

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Yeni Forum Güncellemesi 🤗 Eylül 2019
MaxiCep, Aralık 2004 de kuruluşundan bu yana teknik işleyiş açısından gelişen teknolojiyi devamlı takip ederken, üyelerinin de taleplerini hiçbir zaman es geçmeden, her zaman daha kaliteli bir forum deneyimi sunmak amaçlı sürekli gelişmeye devam etti. Eylül 2019 itibari ile 15. yaşında yep yeni bir güncelleme daha geçirdi ve baştan aşağı yenilendi. Gözle görülebilir geliştirmelerin dışında, arka planda kalan çok ciddi geliştirmeler mevcut olduğunu belirtmeliyim.

Öncelikle, yeni güncellemedeki en çok dikkate aldığımız faktör Hız oldu.

Üyelerimizin, her geçen gün artan mobil cihazlardan giriş trafiğine kayıtsız kalamazdık ve sizlere bir mobil uygulama hızında, sorunsuz bir forum sitesi sunmak ilk hedefimizdi. Bunu yaparken, tabiki gelişen teknolojiye ayak uydurmak adına yenilikleri de dahil etmiş olduk. Sayfalarda gezinme ve işlem hızı, hem yazılım hem de tasarım tarafındaki kriterlere bağlı olduğundan; tasarım ve yazılım tarafında hissedeceğiniz ciddi farklar olabilir. Bunlar size sorunsuz ve çok hızlı bir forum sitesi sunma hedefi sonucudur. Göremediğiniz özelliklerden ise, bizi yavaşlatacağını düşünerek kurtulduk 😉

Yeniliklerden adım adım ve kısaca bahsetmek gerekirse;
  1. Tasarım sadeleştirildi, yüklerden kurtuldu. Önceki alışıla gelmiş ve beğenilen renk paletini koruyarak, mobil ile masaüstü görünümlerde oldukça kullanışlı pratik biri yapı ve görünüm sunmuş olduk.
  2. Artık Gece Modu (Dark Mode) çok daha pratik ve başarılı bir şekilde çalışıyor. Gözleriniz yorulmayacak.
  3. Mobil kullanışlılık ve mobil uyum ileri derece artırıldı. Yatay ve dikey görünümler ayrı ayrı tek tek çalışıldı.
  4. Evrensel Emoji desteği. Artık mobil cihazların kendi emojilerini hem başlıklarda, hem mesajlarınızda kullanabiliyorsunuz.
  5. Geliştirilmiş navigasyon. Neler Yeni, Cevaplanmayan Konular, Kendi konu ve mesajlarınız gibi hızlı aramalar.
  6. Sosyal medya ve video sitelerinden, dahili embed (gömme) özelliği. İçerik, Link yapıştırıldıktan sonra otomatik olarak gösterilir.
  7. Hızlı Konu Açma özelliği. Üyeler, ilgili kategori ve forum ana sayfasında tek tıkla konu açabilir hale geldi.
  8. Mesaj yazma editöründe, ilgili emoji ve smileyin çağırma kodunu yazarak direkt olarak çağırma.
  9. Push Bildirim Özelliği. Bilgisayar (PC, Mac) ve Android işletim sistemli cihazlarınıza forum içi anlık bildirimlerin gelmesi. (iOS Desteklemiyor)
  10. Yeni ve Pratik İki Adımlı Doğrulama. Authy uygulaması kurulu cihazlarda, foruma iki adımlı doğrulama girişlerinde kod girmeye gerek kalmadan otomatik giriş.
  11. Tepkiler özelliği. Artık mesajlara sadece "Beğen" tepkisi değil, "Kızgın, düşünceli, üzgün, cool, beğenmedim" gibi ekstra tepkiler verme imkanı.
  12. Forum içi paylaşılan URL' lerde otomatik meta. Websitesinin önizlemesini, açıklamasını alıntı olarak gösterme. Artık linkler, sade değil!
  13. Ve daha arka planda açıklayarak bitmeyecek, tüm görsel ve yazılımsal işleyiş özellikleri. Keşfetmelisiniz!
Lider Mobil Teknoloji Forumu olarak, tabiki tüm bu etkileşimlerimizi yapabildiğimiz forum yapısında da teknolojiden geri kalmayarak, üyelerimizin tüm talep ve ihtiyaçlarına cevap veren çalışmalara her zaman devam edeceğiz.

Saygılar

• Beğen
  • Sevdim
  • Cool
Tepkiler: Reşwan, Kurtuluş40, bilisimler ve 13 diğerleri

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: bilisimler, Murat Alper, Mesut Aktaş ve 1 kişi daha
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Fark ettiğim bir sorun var yeni temada. (önceden var mıydı bilmiyorum belki uzun süredir vardı.)
Hesabımı onaylatmak için Facebook hesabımı ekleyecekken bağlamaya çalıştığınız mail başka bir kullanıcıda kullanıyor hatası aldım.
aklıma önceden açtığım ilk hesabım geldi. Zamanında sırf konu hakkında soru sormak için açmıştım. Sonrasında ise hangi mail ile kayıt olduğumu unuttuğum için bir daha giriş yapamamıştım. O gün şuan kullandığım hesabımı açtım.

Ön bilgilendirmeyi geçersek o hesabıma deneme yanılma yaparak girmeyi başardım.
mail adresini değiştirdim artık kullanmadığım için de kendi hesabımı şikayet edip hesabın silinmesi talep etmiştim.
bugün hesap kapandı mı diye kontrol etmek için giriş yaptığımda. neye tıklarsam tıklayım "Muhemel forum kurallarına aykırı bir davranışınızdan dolayı yasaklandınız. " diyerek hata verdi. resmi olarak banlı olduğum için hiç şey yapamamam normal ancak çıkış bile yapamadım.

Çıkış yapabilmek için Chrome üzerinden site ile ilgili local verileri, sessionları vs tek tek silmem gerekti.
eğer banlı hesap ile giriş yapılırsa bir daha çıkılamıyor

Son düzenleme:
fatihmenteş

fatihmenteş

Üye
Fark ettiğim bir sorun var yeni temada. (önceden var mıydı bilmiyorum belki uzun süredir vardı.)
Hesabımı onaylatmak için Facebook hesabımı ekleyecekken bağlamaya çalıştığınız mail başka bir kullanıcıda kullanıyor hatası aldım.
aklıma önceden açtığım ilk hesabım geldi. Zamanında sırf konu hakkında soru sormak için açmıştım. Sonrasında ise hangi mail ile kayıt olduğumu unuttuğum için bir daha giriş yapamamıştım. O gün şuan kullandığım hesabımı açtım.

Ön bilgilendirmeyi geçersek o hesabıma deneme yanılma yaparak girmeyi başardım.
mail adresini değiştirdim artık kullanmadığım için de kendi hesabımı şikayet edip hesabın silinmesi talep etmiştim.
bugün hesap kapandı mı diye kontrol etmek için giriş yaptığımda. neye tıklarsam tıklayım "Muhemel forum kurallarına aykırı bir davranışınızdan dolayı yasaklandınız. " diyerek hata verdi. resmi olarak banlı olduğum için hiç şey yapamamam normal ancak çıkış bile yapamadım.

Çıkış yapabilmek için Chrome üzerinden site ile ilgili local verileri, sessionları vs tek tek silmem gerekti.
eğer banlı hesap ile giriş yapılırsa bir daha çıkılamıyor
Sitenin ön belleğini silersen, siteye tekrar giriş yapabilirsin. Banlı hesapla giriş yaparsan bir daha çıkış yapamazsın, onun için her seferinde ön belleğini temizlemen gerekiyor. 😊

yancieszafer

Üye
Öncelikle yenilime işlemi hayırlı olsun. Yalnız dikkatimi çekti Tapatalk ile bağlantı kesilmiş. Tekrardan aktif olma durumu varmı dır?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Sitenin ön belleğini silersen, siteye tekrar giriş yapabilirsin. Banlı hesapla giriş yaparsan bir daha çıkış yapamazsın, onun için her seferinde ön belleğini temizlemen gerekiyor. 😊
zaten öyle yaparak çıktım.
önemli olan buna gerek kalmadan çıkabilmek. deadlock olduktan sonra session bilgilerini silmek tek çözüm gibi duruyor.

• Beğen
Tepkiler: fatihmenteş
Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Öncelikle yenilime işlemi hayırlı olsun. Yalnız dikkatimi çekti Tapatalk ile bağlantı kesilmiş. Tekrardan aktif olma durumu varmı dır?
Tapatalk kadar hızlı bir yapı oluşturduğumuz için, dahili bildirim sistemi de olduğu için, Tapatalk network unden kalıcı olarak ve tamamen kurtulduk (çıktık demiyorum çünkü bizim için her zaman bir yük ve riskti)

zaten öyle yaparak çıktım.
önemli olan buna gerek kalmadan çıkabilmek. deadlock olduktan sonra session bilgilerini silmek tek çözüm gibi duruyor.
Bu bir sorun değil.
Normalde Banlanırken üyenin kullandığı tüm IP adresini dahi engelleme mümkün olmasına rağmen yapmıyoruz. Sadece hesaba erişimi engelliyoruz. ve Üyenini kolayca profilinden çıkış yaparak yeni üyelik almasını da istemiyoruz. Sizin durumu düşünürsek, bir üyenin 2 hesabı olmasını da istemiyoruz. Dolayısı ile oluşan tüm bu zorluklar, kısmen bunları engellemek için. Tabi çözümleri var mı? Çözümsüz hiçbir şey yok ancak forum içi yazılımsal disiplin sistemi buna neden oluyor.

Diğer konuya gelecek olursak eğer, Facebook ile hesabı bağlamaya çalıştığınızda, facebook mail adresiniz farklı bir üyelikle eşleştiyse hata da almanız normal, hata alıyorsunuz. Ancak hata alınan yerde, eğer yardıma ihtiyacınız olursa "iletişim formu" ile iletişime geçmeniz konusunda yönlendirme mevcut. Dolayısı ile Forum yönetimine; ben facebook hesabını bağlayamıyorum mail adresim bu ve böyle böyle oluyor derseniz, gereken düzeltmeyi yaparak mail ile geri dönüş yaparız ve sonuç olarak bağlarsınız.

• Beğen
Tepkiler: Buğra, MAERKEK, Mesut Aktaş ve 1 kişi daha
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Tapatalk kadar hızlı bir yapı oluşturduğumuz için, dahili bildirim sistemi de olduğu için, Tapatalk network unden kalıcı olarak ve tamamen kurtulduk (çıktık demiyorum çünkü bizim için her zaman bir yük ve riskti)

Bu bir sorun değil.
Normalde Banlanırken üyenin kullandığı tüm IP adresini dahi engelleme mümkün olmasına rağmen yapmıyoruz. Sadece hesaba erişimi engelliyoruz. ve Üyenini kolayca profilinden çıkış yaparak yeni üyelik almasını da istemiyoruz. Sizin durumu düşünürsek, bir üyenin 2 hesabı olmasını da istemiyoruz. Dolayısı ile oluşan tüm bu zorluklar, kısmen bunları engellemek için. Tabi çözümleri var mı? Çözümsüz hiçbir şey yok ancak forum içi yazılımsal disiplin sistemi buna neden oluyor.

Diğer konuya gelecek olursak eğer, Facebook ile hesabı bağlamaya çalıştığınızda, facebook mail adresiniz farklı bir üyelikle eşleştiyse hata da almanız normal, hata alıyorsunuz. Ancak hata alınan yerde, eğer yardıma ihtiyacınız olursa "iletişim formu" ile iletişime geçmeniz konusunda yönlendirme mevcut. Dolayısı ile Forum yönetimine; ben facebook hesabını bağlayamıyorum mail adresim bu ve böyle böyle oluyor derseniz, gereken düzeltmeyi yaparak mail ile geri dönüş yaparız ve sonuç olarak bağlarsınız.
eğer gerçekten kurallara aykırı bir davranışta bulunup banlanan üyelerin tekrardan yeni bir üyelik açmalarının engellenmesini anlıyorum.
Ancak ben kullanılmayan unutmuşmuş hesabımı kapattırmak istedim.
ayarlar içersinden yapılamadığını gördüğümden, Şikayet butonunu kullanarak iptal talep ettim. Üyelik iptali ile Kurallara aykırı davranışta bulunmak aynı sayılmamalı.

"Tartışma yaratmaya çalışmıyorum sadece bazı fark edilmesi zor sorunların düzeltilmesi için geri bildirimde bulunuyorum."

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Kimsenin sistemden çıkış yapmasına engel olamayız, aslında teknik olarak böyle bir geliştirme de yok.

Ancak; Çıkış Yapma fonksiyonuyla ilgili, Chrome adlı tarayıca bir bug olduğu doğrulandı. Yani geçerli bir hesapla bile çıkış yapmaya çalıştığınızda, yine benzer sorunlar yaşamanız muhtemel. Bunu chromium takımı doğruladı ancak henüz bir aksiyon almadılar. Teknik olarak Şu an için Clearsitedata() çağrısı ile Logout (Çıkış) fonksiyonu olan tüm websitelerinde -ki çoğu forum sitesinde bu şekilde olmalı- bu sorun var.

Umuyoruz bir sonraki sürümde düzelecek. Chrome dışında hiçbir tarayıcıda bir sorun yok deneyebilirsiniz :)

• Beğen
Tepkiler: TheNightMare., PALA. ve Jelly Beanci
PALA.

PALA.

Üye
Umuyoruz bir sonraki sürümde düzelecek. Chrome dışında hiçbir tarayıcıda bir sorun yok deneyebilirsiniz :)
Benim antika hariç :D
Bende opera mini ile girerken biraz sıkıntı yaşıyorum ama o mevzunun sebebini daha önce konuştuk ve kapandı.
Chrome ve site parola hatırlama özelliğine sahip ek olarak bu özellikleri kullanmadan yada gizli sekmeden denemekte fayda sağlayabilir :hmmm

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
Chrome dışında hiçbir tarayıcıda bir sorun yok deneyebilirsiniz :)
Maalsef Edge,IE11 hatta Samsungun mobil tarayıcısında bile çıkış isteğinde bulunduğumda.
Bana Push bildirim gösterip ne istersem isteyim red ediyor yani sorun sitede. tüm tarayıcılarda aynı sorunun aynı şekilde oluşması tesadüf olamaz

Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Hata bu şekilde. Tarayıcı bağımsız olarak bir "Deadlock" durumu mevcut

Son düzenleme:
Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Göksel bu konuda haklı olduğunu doğrulayabilirim, açıkcası forum yazılımının bu konuda davranışının -nadirdir ki- ben de bu şekilde olduğunu bilmiyordum. Cezalı olan üyelerin, aynı tarayıcıda tekrar başka bir üyelik alarak foruma devam etmemesi için, çıkış çerezlerini temizleyemeyecek şekilde bir işleyiş tasarlanmış ve sistem bu şekilde. GDPR kurallarına da aykırı bir durum yok.

Resmi forum yazılımı destek birimi de, tarayıcı çerezlerinin tamamen temizlenmesi dışında çıkıp yapıp tekrar giriş yapılamadığını doğruladı. Yani bir sorun değil, işleyiş tarzı.

Ancak yine de yukarıda yazdığım gibi; Chrome' a yeni bir güncelleme gelene kadar varolan çıkış yapma bug ı geçerlidir. Çıkış yap dedikten sonra sistem yanıt bekliyor ancak yenilediğinizde çıkış yapmış oluyorsunuz. Umarız Chrome bir sonraki sürümünde bu konuya el atacak.

• Beğen
Tepkiler: Jelly Beanci
PALA.

PALA.

Üye
Aslında ccleaner + winapp2 eklentisi ile sağlam bir temizlik yaptıktan sonra chrome verileri bir nevi sıfırlanır problem ortadan kalkabilir :hmmm
Ama buradaki asıl mevzu bunun bir sorundan çok bir önlem olması yani amacına uygun çalışıyor...

• Beğen
Tepkiler: Ozan
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Operadan bildirim geliyor

Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Şu an için Chrome, Firefox, Edge, Safari, Opera hepsinden bildirim geldiğini biliyorum. (Ayarlarınızdan push bildirimleri etkinleştirerek, tarayıcıdan izin vermeniz durumunda)

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
3 sene olmuş yaklaşık

Baydırman

Baydırman

Moderator
Yeni sanıp heyecanlandım :ah

• Kahkaha
Tepkiler: gonyalı, PALA. ve MAERKEK