Yengeç ararken kedi gözlü yılanla karşılaştı

 • 16 Mart 2019 00:26
 • 21 Okunma
 • 1 Cevap


 1. < Resmi açmak için tıklayın >

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bodrum'da, balık avında yem olarak kullanmak üzere kayaların üzerinde yengeç arayan 29 yaşındaki Can Gümüş, bir anda karşısında kedi gözlü yılan (telescopus fallax) görünce şaşkına döndü. Gümüş, nadir görülen yılanın fotoğrafını çekti.

  Anadolu'da nadir görülen kedi gözlü yılan, Bodrum'da yaşayan Can Gümüş tarafından fotoğraflandı.

  DHA'nın haberine göre Torba Koyu'na balık avı için gelen inşaat mühendisi Gümüş, yem olarak kullanmak üzere kayaların arasında yengeç aramaya başladı.

  Kayaların üzerinden ilerleyen Gümüş, bir anda karşısında bir yılan gördü.

  Yılanın fotoğrafını cep telefonuyla çeken Gümüş, hayvana zarar vermeden yanından uzaklaştı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, fotoğrafı incelediklerinde yılanın ender türlerden kedi gözlü yılan olduğunu ifade etti.

  Telescopus fallax (kedi gözlü yılan) olarak bilinen bu tür 'Colubridae' (Kırbaç yılanları) familyasına dahil yarı zehirli türlerden biridir.

  Yarı zehirli tür olarak değerlendirilmesinin sebebi; yarı zehirli yılanların zehir dişleri zehirli yılanlarda olduğu gibi üst çenenin en önünde yer almayıp, üst çenenin en arkasında yer almasından kaynaklıdır.

  Aynı zamanda yarı zehirli olarak değerlendirilen yılanların zehirleri insanlar ve büyük memeliler üzerinde etkili olmayıp, bu tür yılanların avları, yani küçük kemirgenler, kertenkeleler, küçük memeliler, kuşlar vb. canlılar üzerinde etkilidir.
   


  Yazan: Genc007
  Mobil cihaz ile gönderdi
  sinan yüksel bunu beğendi.
 2. Havalar ısındı kış uykusundan uyanmıştır, açtır dikkatli olmak lazım...
   
  Genc007 bunu beğendi.

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
19/03/2019 - 22:33