Yaz saatine 1 yıl erteleme

 • 22 Eylül 2012
 • 872 Okunma
 • 24 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Enerji Bakanlığı'nın, insan psikolojisine olumsuz etkide bulunduğu gerekçesiyle 2013 yılında son vermeyi planladığı ileri-geri saat uygulaması, teknik nedenlere bağlı olarak 1 yıl daha ertelendi. Saatler, 2014 yılının mart ayında son kez ileri alınarak sabitlenecek. Enerji Bakanlığı'nda, yeni saat uygulamasıyla ilgili olarak yasa tasarısı taslağı hazırlığı sürüyor. 1925 yılında çıkarılan ‘Günün Yirmi Dört Saate Taksimine İlişkin Yasa'da değişiklik öngörülen düzenleme, mevcut yasada bulunan "Greenwich'e göre otuzuncu derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti'nin saatleri için esas alınır" ifadesi "Greenwich'e göre kırk beşinci derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır" yönünde değiştirilecek. Böylece saat hesaplamasında İzmit'in üzerinden geçen 30. boylam (GMT+2) yerine Iğdır'dan geçen 45. (GMT+3) boylam esas alınacak. Böylelikle, 60 dakikalık saat farkı oluşacak. YENİ UYGULAMA 2014'TE Enerji Bakanlığı kaynakları, yasayla ilgili hazırlıklar nedeniyle saatlerin, 2013 yerine 2014 yılı mart ayında 'sabitleneceğini' söyledi. 28 EKİM'DE SAATLER GERİ ALINACAK Bakanlık kaynakları, bu ay sonunda 27 Ekim'i, 28 Ekim pazara bağlayan gece, saatlerin bir saat geri alınacağını belirterek, "2013 yılının mart ayında saatler 1 saat ileri alınacak. Aynı yılın ekim ayında geri alınacak" dedi. Kaynaklar, 2014 yılının mart ayında son kez saatlerin bir saat ileri alınarak sabitleneceğini söyledi.Türkiye'nin referans meridyeninin 45. boylama alınmasıyla birlikte bazı ülkelerle saat farkı daha da açılacak. Türkiye'nin halen Doğu Avrupa ülkeleriyle saat farkı bulunmuyor.
   


  Yazan: Haydar
 2. Bu bir standarttır,yakında nie yağmur yağıyor güneş açsın diye garip garip istekleri doğacak heralde:D
   
  minoo bunu beğendi.
 3. Olmadı bu keşke hep sabit kalsaydı :)
   
 4. Güney ülkelerinden birine göç edelim bence ülke olarak. Yağmur yağmaz hiç. Öyle bir yasa çıkartsınlar haydi.
   
 5. + 1
   
 6. O zamanda neden yağmıyor demezsek tabi:)
  Yok valla sorunsuz bir Ülke olsa,öyle bir süreçte de yaşamaktan bunalırız.
  Niye orta yolu bulunmaz bunun yahu:D
   
 7. siyasi düşünmeyin bence..
   
 8. evet yarım saat ileri alsınlar hepimiz rahat edelim martta 1 saat ileri ekimde 1 saat geri mehter takımı v2.sisx :ah
   
 9. Biz siyasi düşünmüyoruz ki. Bunu yapan başka bir yönetim olsaydı yine aynı tepkiyi verirdim ben. Gün ışığından, gündüzden daha çok faydalanmak varken neden az yararlanalım ki?
   
 10. en iyisi global saat uygulaması her çografyanın kendi saati olsun bazı ülkeler global saat uygulaması var
   
 11. geceler uzun olsunda gerisi önemli değil.
   
  BigHackeR35 bunu beğendi.
 12. İşte saat uygulaması devam etseydi kış mevsiminde geceler 1 saat uzun, gündüzler kısa; yaz mevsiminde gündüzler 1 saat uzun, geceler kısa olacaktı. Standart olan uygulamayı kaldırmaktaki amaç nedir anlamadım ben..
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 13. cok ta guzel olmus
   
 14. ramazanda daha fazla oruç tutacağız. :ah
   
 15. vergi politikası:-)hava erken kararacak elektrik fazla gidecek .fazla giden elektrik fazla vergi demek.hükümet bütçe açığıni nerden dengeleyecegini şaşırdı:) sşuan benzin mazot sigara içki VE daha nicelerinden vergi arttı:) (yanlış anlamayın ben devletini seven biriyim sadece görüleni görüyorum:))
   
  minoo bunu beğendi.
 16. hava erken degil gec kararacak
   
 17. Katılıyorum, ileride yol su elektrik olarak vatandaşa döneceği kesin ...
   
 18. Ramazanda daha fazla oruç tutmayız. Ezan saati ayrıdır.
   
 19. Konuyu yine dine getirmek istemiyorum konuya yazık etmeyelim ama bu nasıl bir ibadet anlayışıdır yahu? İçinden geliyorsa, ibadet ediyorum diyorsan saati düşünmezsin zaten. Anlayamıyorum bu mantığı ben. Neyse.
   
 20. aynen :ehe
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 20:36