«yardim lutfen» islemci fani surekli tam devir calisiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
«yardim lutfen» islemci fani surekli tam devir calisiyor.
selam arkadaslar gecen gun anakartim yandi. power den oldugunu dusundum ve poweri ve anakarti degistirdim. ancak suan asagida videosunuda koydum islemci fani son devirde calisiyor. fan seside çin iskencesi gibi. bios tan ayarlamaya calistim fan gucunu optional ve diger tum ayarlari denedim ama sonuc ayni bu konuda cozum bilen varmi acaba?
PC: AMD ATHLON 64 X2 2 GB RAM

fan devir bilgileri

POWER

ANAKART

[video=youtube;rG4IHqgYXW0]http://www.youtube.com/watch?v=rG4IHqgYXW0[/video]

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
Bios ayarlarına girebilirseniz CPU Fan controller'ı enabled edin sonrada yenide nbaşlatın sisteminizi dengeli çalışmya başlayacaktır

----------Eklendi @ 22:44:14 ---------- Yazıldı @ 22:42:33 ----------

ki bu da powerdan kaynaklana bilir 264V diyor.ona uygun bi yüksek power alırsanız belki düzelir

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Yüksek seslere bağlı olarak, İşlemci fanının son devirde çalışmasının nedenlerinden biri aşırı sıcaklık, ikinci nedeni ise yüksek derecede Sistem kullanımıdır. Buna bağlı olarak Fan devrinin de yükselmesi muhtemeldir. Onun için öncelikle Görev yöneticinize girin ve İşlemcinin ne kadar kullandığına bakın. Resimde gözüktüğü gibi, %1.7 kullanıyor. Fakat program da yanılmalar olabiliyor. Onun için %50'lerin üstünde bir kullanım var ise doğal olarak Fan devri de artacaktır. Onun için İşlemciyi zorlayacak bir İşlem var ise bunun görevine son verin ve özellikle, İşlemci stok fanının altındaki metal olan "Heatsink" yani bakır, civa veya alüminyum soğutucu blok, eğer tozlanma yapmış ise bunun içindeki tozları elektrik süpürgesi yardımı ile çekin. Şu durumda Fan hızının artması, İşlemcinizin sıcaklığına bağlı bir durumdur.

Şu durumda yapmanız gereken İşlem, İşlemci Stok fanının altındaki soğutucu bloğun CPU'nun yüzeyine temas edip, etmediğine bakın ve özellikle İşlemci yüzeyine sürülen termal macununu kontrol edin. Eğer termal macunu bitti ise, doğal olarak soğutucu blok da görevini yapamaz ve yeterli soğutma sağlanamaz. Onun için mutlaka termal macununu yenilemeniz gerekir.

Çoğu programlar net bir sonuç vermez ve İşlemci ısısı program da 40 Derece gözükürken, aslında bu 50-60 derece olabilir. Fan hızını da düşürmeye çalışmayın. Bu Fan hızını düşürme bir yöntemdir. Fakat olası bir sıcaklık durumunda İşlemcinin stok fanı, yeterli soğutma sağlayamaz ise İşlemciye bağlı olarak bilgisayarınız reset atacaktır.

Ayrıca geçen günlerde Anakart değişimi yapmıştınız ve buna bağlı olarak da Fan kontrolü, aktif hâle gelmemiş olabilir. BIOS'dan "Fahrettin.ony" arkadaşımızın dediği gibi, Fan kontrolünü aktif hâle getirin ve sonuca bakın.

• Beğen
Tepkiler: BaykusReis
one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
CPU Fan controller'ı enabled yaptım ama sonuç aynı başka marka anakartta da aynısını yaptı sonuç itibarı ile bu durum power dan kaynaklanıyordur ozaman peki yüksek powerdan kasıt yüksek voltlu yani doğrumudur?

Fahrettin.Onay

Fahrettin.Onay

Üye
CPU Fan controller'ı enabled yaptım ama sonuç aynı başka marka anakartta da aynısını yaptı sonuç itibarı ile bu durum power dan kaynaklanıyordur ozaman peki yüksek powerdan kasıt yüksek voltlu yani doğrumudur?

Yaptıktan snra pc yi yeniden başlaT eğer olmaz ise anakartta sorun vardır yanlış değilse

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye

CPU Fan kontrolünü etkin hâle getirdiğiniz halde Fan, yüksek devirde çalışmaya devam ediyor ise bu dediğim gibi Sisteminizden kaynaklanan bir durumdur veya dediğiniz gibi yüksek voltajdan dolayı, dengesiz bir akım ile Fan devri bu kadar değerlere kadar çıkıyor olabilir. Onun için deneme imkanınız var ise, farklı bir PSU'da deneyin.

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
pc yi yeni formatladim ve driverlarini yükledim yani kasacak bir pro yok birde powerimi değiştircez şimdi yani :)

----------Eklendi @ 22:05:51 ---------- Yazıldı @ 22:03:46 ----------

tamam mecburen yeni bi power alicam ilginiz için teşekkürler arkadaşlar deneyip durumu bildiririm.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
pc yi yeni formatladim ve driverlarini yükledim yani kasacak bir pro yok birde powerimi değiştircez şimdi yani :)

----------Eklendi @ 22:05:51 ---------- Yazıldı @ 22:03:46 ----------

tamam mecburen yeni bi power alicam ilginiz için teşekkürler arkadaşlar deneyip durumu bildiririm.

Sorunun tam olarak PSU'dan kaynaklandığını belirtmedik. Anakarta bağlı olarak BIOS'tan da kaynaklı bir hata olabilir. Değerler tam olarak algılanmadığı için Donanımsal sorunda ortaya çıkabiliyor. Yani Fan kontrolünü aktif hâle getirmekten ziyade, Fan hızını da BIOStan veya gerekli programlar ile düşürmeyi deneyin. SpeedFan, Everest, GPU-Z veya özellikle VTune ile fan hızını düşürmeyi deneyin. Fakat yeterli seviyede bu işlemi yapın.

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
asus anakartin kendi cd sinden cikan cpu/fan kontrol programini kurdum ve durum ayni fan hic tepki vermiyor. ayni devirde calisiyor surekli. fanida degistirdim ama bi fark yok. bu durum sizce bios tanmi psu danmidir.

Uploaded with

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Bakın son resimde, Hardware Monitor Ekranın da CPU Fan Speed bölümüne girin ve burada ki 3529RPM hızını biraz daha indirin. Bu ayarı yaptıktan sonra F10 ile yaptığınız ayarları kaydedin ve bilgisayarınızı baştan başlatın. Eğer değişen birşey olmaz ise sorun büyük ihtimal ile PSU kaynaklıdır.

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
durum aynı. şimdi elimdeki psu 180-264 V yazıyor. Benim hangi V ta bir psu almam lazım bilgi verirseniz sevinirim.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Yani şu durumda Voltaj değeri düşük olan bir PSU almak daha sağlıklıdır. Fakat sizin güç kaynağı 264V'a kadar destekli... Yani aşırı akım olur ve 264V'u geçer ise Donanımsal problemler meydana gelecektir. Onun için güç kaynağını, güç kaynağı korumalı ve aşırı akım korumalı olarak tercih etmelisiniz.

Marka olarak ; Thermaltake, Cooler Master ve Xilence'ı tavsiye ederim. Bu güç kaynakları gerçekten hakkını veriyor.

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
yaw arkadas kafayi yicem gittim en iyi poweri aldim ama sonuc ayni :vur yani sorun anakarttami simdi bi onceki aldigim yeni anakarttada aynisini yapmisti uff delirecem.

----------Eklendi @ 21:52:10 ---------- Yazıldı @ 20:46:25 ----------

arkadaslar acaba sorun su alttaki resimden olabilirmi? benim fan 3 pinli anakart fan pin cikisi 4 pinli ve ben kalan 3 pine taktim. acaba bu 3 pinli fani nasil 4 pine cevirebilirim?

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Fan hızının da neden bu kadar arttığı anlaşıldı. Eğer Fan 3 Pinli ise ve Anakartta 4 Pinli bir kablo istiyorsa, bu durumda taktığınız 3 Pinli kabloya bağlı olarak Fan dengesiz çalışacaktır. Pin sayısına göre buna uygun kablo temin edebilirsiniz. Yani Pin çeviriciler mevcuttur. 3 Pin to 4 veya 4 Pin to 3 gibi...

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
yanlız bu pin çeviriciyle direkt psu dan güç alacağı için yine aynı durum oluşmazmı? Çünki anakartla bağlantılı olmayacağı için bios ta yine ayarlama durumu olmayacaktır ve yine tam devir çalışacaktır?

one2one2

one2one2

Üye
    Konu Sahibi
evet arkadaslar fanin pin sayisiyla alakaliymis 4 pinli bi fan aldim sorun cozuldu. bana yardimci olan ilgiyi esirgemeyen psygnosis ve Fahrettin.ony isimli arkadaslara cok tesekkur ederim. :oke:

L-LumieRe

L-LumieRe

Üye
Bakın son resimde, Hardware Monitor Ekranın da CPU Fan Speed bölümüne girin ve burada ki 3529RPM hızını biraz daha indirin. Bu ayarı yaptıktan sonra F10 ile yaptığınız ayarları kaydedin ve bilgisayarınızı baştan başlatın. Eğer değişen birşey olmaz ise sorun büyük ihtimal ile PSU kaynaklıdır.

asus anakartlarda öyle bir özellik mevcut degil bildigim kadarıyla

kardeş bende asus kullanıcısıyım sen benim dediğimi yap

1. si işlemci fanını tamamen yerine oturtdugundan emin ol çünkü tam oturmadıgında cpu ya yük bindiğinde çok cabuk ısınacak ve fan durmaycaktır

2. en son resimde koydugun

CPU Q fan control yeri enable olacak ve altında ki
CPU fan profile yazan yeri "optimal" degil "performance" moduna geçir
F10 a bas kaydet ve çık artık fan sesi azalacaktır dert etme
bu azalma derken işlemci ısındıgında yine yükselecektir fan hızı ama soguma gerçekleştiginde fan hızı otomatik düşecektir

son olarak o yükledigin ASUS PC PROBE programını pc den kaldır işlemciyi yoruyor ve hiç bir işe yaramıyor

ve küçük bir şey daha
yaz mevsiminde oldugumuz için pc daha çok ısınıyor ve bu anlattıgım yöntem işe yaramasına rağmen pc sık sık fan hızını yükseltiyorsa SPEEDFAN programından işlemci fanını kontrol edebilirsin ben mesela sabit 3000 RPM hızda kullanıyorum

speed fan yapamazsan yardımcı olurum