yalan makinesinden sonra, yalan kalemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
EroL

EroL

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Basit bir tükenmez kalem gibi görünüyor ama aslında çok büyük bir marifeti var.Bu kalem yalan yazdığını anlıyor.Hayfa üniversitesi uzmanlarının geliştirdiği yazılım tabanlı yazı tahlili sistemi,bir kişinin yalan söyleyip söylemediğini tespit amacıyla kullanılabilecek.Test,elektronik tükenmez kalemle iki metin yazmaya dayanıyor.Metnin birinde gerçek bir olay anlatılıyor,diğerinde ise hayali senaryo.

Bilgisayar programı,her iki metin yazılırkenki yazı karakterlerini,yazma hızı ve tarzını ve kalemin kağıda yaptığı baskıyı tahlil ederek,hangi metnin senaryo,hangisinin gerçek olduğunu "anlıyor."
Gönüllüler arasında yapılan deneylere göre,söz gelimi yalan bir şey yazılırken kalem kağıda daha fazla bastırılıyor,daha az otomatik şekilde yazılıyor.

Uzmanlar,yeni sistemin klasik yalan makinalarını destekleyici şekilde kullanılabileceğini düşünüyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: catalfleg
Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Daha neler görcez
 
catalfleg

catalfleg

Üye
ilk okuduğumda sandım kı yazarken eli titriyo felan ordan anlıyo ama pek farkıda yok hani :) uyguladığı baskı yazma hızı felan baya iyiymiş :) teşekkürler paylaşım için
 
EroL

EroL

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
ayvallah sen saol
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt